devlet ödemeleri

Doğalgaz Yardımı

Afyonkarahisar Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu 2023

Afyonkarahisar Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu. Afyonkarahisar Belediyesi Doğalgaz Fatura Desteği. Afyonkarahisar Belediyesi Doğalgaz Fatura Destek Formu

Afyonkarahisar Belediyesi Doğalgaz Yardım Başvurusu 2023

Afyonkarahisar belediyesi doğalgaz yardımı. Ekonomik anlamda her ailenin farklı gelir imkanı vardır. İhtiyaç sahibi aileler için gerçekleştirilen yardım programı aylık geliri yetersiz olanlar için uygulanmaktadır.

Elektrik, su ve doğalgaz gibi hayatımızın bir parçası olan enerji seçenekleri bu gün aylık ödeme karşılığında kullanılabiliyor. İnsan hayatı için zorunlu bir ihtiyaç olan doğalgaz enerjisi ısınma ve yemek pişirmek için yakıt olarak kullanılan önemli bir enerjidir. Afyonkarahisar Belediyesi doğalgaz yardım başvurusu ile fatura desteği alınabilir.

Doğalgazda meydana gelen küresel fiyat artışı hayatımızı olumsuz etkilemektedir. Bu olumsuz etkinin minimum seviyeye düşürülmesi için zaman zaman Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım programı oluşturuyor. Doğal gaz yardımı bir yıl önce Rusya-Ukrayna savaşının başlaması ve doğalgaz fiyatlarının artması ile birlikte T.C vatandaşlarına dağıtılmaktadır. 

Afyon Belediyesi öncülüğünde gerçekleştirilen bütün yardım programları Kaymakamlığın gözetiminde gerçekleşmektedir. Kaymakamlığın oluşturduğu gelir testi baz alınarak yardımlar dağıtılıyor. Ayrıca zabıta ekiplerinin tespitleri doğrultusunda da yardım yapılmaktadır. Özellikle zabıtanın ve sosyal hizmetlerde görevli belediye çalışanlarının tespit ettiği kişiler de yardımdan faydalanmaktadır. 

Yardımlardan faydalanmak isteyenler e-devlet sitesinden başvuru yapabilir veya Afyon belediyesi yardım programına dahil olabilir. Fatura indirimi ve fatura yardımı e-devlet üzerinden yapılan başvuru işlemi sonucunda faturaya yansıtılmaktadır.

E-devleti olmayan kişiler şifre alımı sonrasında siteye girebilir ve ‘yardım başvurusu’ araması yaparak ‘yeni başvuru’ sekmesini tıklayarak başvuru yapabilir. Başvuru işlemleri bir veya iki hafta içerisinde sonuçlanıyor ve sonuç yine e-devletten öğreniliyor. Yardım başvuru sorgulama yazarak Sosyal Hizmetler Sorgulama sayfasına gidilerek sonuç öğrenilebilir.

Sonucun öğrenilmesinin ardından arama kısmına ‘PTT hesaba Aktar’ yazılır ve PTT hesabından aktarma yapılır. Hesaba aktarma yapılmazsa ödeme geri gider.

İlgili Makaleler
afyonkarahisar belediyesi doğalgaz yardımı
afyonkarahisar belediyesi doğalgaz yardımı

Afyonkarahisar Belediyesi Doğalgaz Fatura Desteği 2023

Günümüz sosyal hayatta zorunlu ihtiyaç kategorisinde yer alan giderler devlet desteği ile karşılanabiliyor. Öğrenciler için kırtasiye yardımının yanı sıra anneler için doğum yardımı ve güncel yardım seçenekleri öne çıkıyor. Aile destek programı çerçevesinde sekiz ay boyunca ek yardım yapılıyor. 

Yardım programı çerçevesinde doğalgaz yardımı, özellikle kış aylarının girmesi ile birlikte dar gelirli ailelerin beklediği bir yardımdır. Doğalgaz yardımı için Afyonkarahisar Belediyesi doğalgaz fatura desteği ‘başvuru yapan yardım sahiplerinin hesaplarına’ yatıyor. Fatura desteği sağlayan yardım kış ayları boyunca devam ediyor. Son zamanlarda kış aylarının soğuk geçmesi ile birlikte doğalgaz yardımı almak isteyenler e-devletten giriş yapıyor. 

E-devlet başvuru seçeneklerinin yanı sıra doğalgaz yardımı için Afyonkarahisar belediyesi ve sosyal hizmetler müdürlüğüne başvuru yapılabilir. Kaymakamlıklarda da yardım ile ilgili başvuru hizmeti sunuluyor. Doğrudan başvuru yapmak isteyenler kimlik belgesi ile birlikte ilgili kurumlara başvuru yapabilir. 

Doğalgaz yardımı çalışanların maaşına ekleniyor ve yardıma muhtaç olanlar için de doğalgaz yardımı yapılıyor. Çalışanlar için 1000 TL, ihtiyaç sahipleri için 900-2500 TL yardım söz konusudur. Yeni başvuru yapanların yanı sıra geçen sene başvuru yapan ihtiyaç sahipleri için de doğalgaz yardımı söz konusudur.

Bir fatura dönemi için gerçekleşen yardımlar gelir grafiğine göre gerçekleşiyor. Doğalgaz yardımından;

  1. İhtiyaç sahibi yaşlılar,
  2. Engelliler, yetimler, yoksullar, dullar ve hasta olanlar,
  3. Eşi cezaevinde olduğundan geçimini sağlayamayanlar,
  4. Eşi askerde olduğu için geçimini sağlayamayanlar,
  5. Geliri standartların altında olanlar yardımdan yararlanmaktadır. 

Doğalgaz yardımı ile birlikte yüksek gelen faturalar geçim sıkıntısı oluşturmayacaktır. Yardımdan faydalanmak için gelir testi gerekiyor ve bu testi yaptırmayanlar değerlendirmeye alınmıyor. 

Afyonkarahisar Belediyesi Doğalgaz Fatura Destek Formu

Geçim konusunda sıkıntı yaşayanların durumunu belgelemesi durumunda yardım başvurusu yapabilmektedir. Yardım başvurusu yapacak kişiler;

  1. Engelli ise engelli belgesi
  2. İhtiyaç sahibi kişiler Kaymakamlık gelir testi,
  3. Cezaevinde eşi olanlar ise ilgili makamdan ilgili belge,
  4. Hasta, dul, yetim ve çalışamaz raporu olanlar da durumunu belirten belgelerle başvuru yapabilir.

Yardım almak için öncelikle yardıma ihtiyacı olan kişinin durumunu belgelemesi ve resmi hale getirmesi gerekiyor. Hasta, bakıma muhtaç veya engelli ise sağlık kurulu raporunu çıkarması gerekir. Geçinecek her hangi bir geliri olmayan kişiler de kaymakamlıktan gelir testi çıkartması gerekiyor.

Eşi hapiste veya eşi askerde olduğu için geçinemeyenler de yine ilgili makamlardan durumunu belirten belgelerle başvuru yapması gerekiyor. Afyonkarahisar Belediyesi doğalgaz fatura destek formu başvurunun ilk aşamasıdır.

Afyonkarahisar Belediyesi Doğalgaz Fatura Desteği Alma Şartları Nelerdir?

Fatura desteği veya başka yardım seçeneklerinden faydalanmak isteyenler için belli başlı şartlar vardır. En önemli şart kişinin gelir testi yaptırması ve ihtiyaç sahibi olduğunu belgelemesidir. İhtiyaç sahibi olduğunu belgelemeyen kişiler yardımdan faydalanmamaktadır.

Afyonkarahisar belediyesi Doğalgaz fatura desteği alma şartları nelerdir? Yardımdan faydalanmak için kaymakamlığa başvurarak öncelikle gelir testinin yapılması gerekiyor. Gelir testi işlemi öncesinde form dolduruluyor ve bu forma göre kaymakamlık başvuru sahibinin gelirini ve giderini araştırıyor. 

Gelir testi sonrasında yaptığınız başvuru onaylanıyor ve destekten faydalanıyorsunuz. Gelir testinin doğru bir şekilde yapılabilmesi için öncelikle verilen bilgilerin güncel olması gerekiyor. Gelir testinde maaş, kira geliri, kira gideri, sabit giderler, gayrimenkuller ve ticari gelirler sorgulanıyor. Formda verilen bilgiler doğrultusunda yapılan araştırmada başvuru kabul ediliyor veya reddediliyor. 

Başvuru işlemlerinde vermiş olduğunuz ibana yardım yapılıyor. Yardımlar doğrudan hesaba aktarılabildiği gibi e-devlet üzerinden ‘ptt hesap aktarma’ sayfasından başka bir bankaya aktarılabiliyor.

PTT hesap aktarma işlemi sonrasında yardım alan kişi kendi banka hesabına bakabilir. Bazı durumlarda hesaba yatmayan paralar PTT’ye gider ve yardım alacak kişi PTT’den yardımı alabilir. 

Elektrik yardımı gibi doğalgaz yardımı da faturaya göre veriliyor. Yılda bir defa veriliyor ve özellikle kış aylarının başlaması ile birlikte yardıma ihtiyaç duyan vatandaşların hesabına ödeniyor. Elektrik yardımı ise süreklidir ve her ay elektrik faturasının belli bir miktarı devlet tarafından ödenir. Tüketimde bu miktar aşılırsa fazla olan miktar tüketici tarafından ödenir.

Elektrik yardımından faydalanmak için yardımı alan kişinin bizzat PTT’ye gitmesi gerekir. https://www.afyon.bel.tr/dokumandetay/123/573/sosyal-yardim-basvurusu.aspx  Afyonkarahisar belediyesinin bu sayfasını ziyaret ederek belediyenin yapmış olduğu yardımlardan haberdar olabilirsiniz ve yardım başvurusu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca https:/www.turkiye.gov.tr adresinden de başvuru yapılabilir. Bu adrese yardım talebinde bulunan kişi kendi şifresini girerek başvuru yapabilir. Sonuçlar on beş gün içerisinde bildirilmektedir ve yardımlar hesaba yatmaktadır. Hesaba yatmayan yardımlar PTT şubelerine gitmektedir. Parasal yardımlarda e-devlet PTT hesaba aktar işlemi yapılmalıdır. 

Doğalgaz yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/dogalgaz-yardimi/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (10 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu