Kömür Yardımı

Adana Belediyesi  Kömür Yardım Başvurusu Başladı. Kimler Nasıl Başvurabilir?

Adana Belediyesi  Kömür Yardım Başvurusu. Adana Belediyesi Kömür Para Desteği. Adana Belediyesi Kömür Yardım Başvuru Formu. Adana Belediyesi Kömür Alma Şartları Nelerdir?

Adana Belediyesi  Kömür Yardım Başvurusu

Adana Belediyesi Kömür Yardımı. Ülkemizde maddi durumu çok iyi olan bireyler ile birlikte maddi durumu kötü olan ve temel ihtiyaçlarını karşılamakta dahi problem yaşayan vatandaşlar bulunmaktadır. Bu tarz durumlardaki bireylerin her birinin tek tek saptanması çok zordur.

Bu nedenle belediyeler bu bireylere ulaşabilmek adına sosyal yardım kampanyaları yapmaktadır. Bu kampanyalar sayesinde başvuru yapan bireylerin başvuruları değerlendirilmekte ve yapılan incemeler sonucunda maddi durumunun gerçekten kötü olduğu belirlenen vatandaşlara bu yardımlar verilmektedir.

 Verilen bu yardımların bazıları tek seferliğine verilen yardımlar olmakla birlikte bazı yardımlar düzenli olarak verilmektedir. Peki bu yardımlar nelerdir? Bu yardımlar temel ihtiyaçlara yönelik gıda, giyecek, ısınma, elektrik, eğitim masrafları gibi yardımlardır ve bu sayede ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken bireyler belediyenin de desteği ile ihtiyaçlarını daha rahat bir şekilde karşılayabilecek düzeye gelmektedirler. 

Belediyeler tarafından yapılan bu yardımlarda her belediye kendi ilinden sorumludur. Bu yardım kampanyalarını düzenleyen belediyelerden biri de Adana Belediyesi’dir. Adana’da ikamet eden ve maddi durumu kötü olan bireyler başvuru formu doldurarak sosyal yardımlardan faydalanabilmektedirler.

Kış aylarının gelmesi ile birlikte vatandaş tarafından en çok talep edilen yardım türü kömür yardımı olmaktadır. Bu yardımdan faydalanabilmek için öncelikle bir başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. Adana Belediyesi kömür yardım başvurusu, hem internet üzerinden online olarak E-Devlet ile yapılabilmekte hem de belediye binasına gidilerek yapılmaktadır. 

E-Devlet üzerinden başvuru yapacak olan bireylerin sisteme giriş yapabilmeleri için şifrelerinin olması gerekmektedir. Daha önce E-Devlet sistemini kullanmamış ve şifresi de bulunmayan bireyler herhangi bir PTT şubesine giderek geçici şifrelerini alabilirler. Verilen bu şifre ile sisteme girdikten sonra istenilen zamanda şifre değiştirilebilmektedir. 

Sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili alandan başvuru formunun eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey formda verilen bilgilerin doğru olmasıdır. Eğer başvuru formunda hatalı bilgilere yer verilirse ve bu durum değerlendirme yapan kişiler tarafından fark edilirse başvuru sahibinin başvurusu geçersiz sayılır.

Ayrıca resmi belgelerde yalan bilgilere yer verilmesi kanunen de suçtur. Bu nedenle başvuru formu doldurulduktan sonra sorulara verilen yanıtların kontrol edilmesi gerekmektedir. Ayrıca formda yer alan bilgilerinin doğruluğunun teyit edilebilmesi için başvuru sahiplerinden bazı belgeler istenmektedir. Bu belgelerin de eksiksiz bir şekilde başvuruya eklenmesi çok önemlidir. 

E-Devlet üzerinden başvuru yapmak istemeyen vatandaşlara sunulan diğer bir seçenek ise belediye binasını ziyaret ederek başvuru formunun doldurulmasıdır. Bu sayede yapılan başvurular daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bunun için belediye binasının ilgili birimine giderek kömür yardımı için başvuruda bulunmak istediğinizi söyleyerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

E-Devlet üzerinden kömür yardımı yapmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 tıklayın.

adana belediyesi kömür yardımı
adana belediyesi kömür yardımı

Adana Belediyesi Kömür Para Desteği

Ülkemizde çeşitli belediyeler tarafından çeşitli yardım kampanyaları düzenlenerek maddi durumu kötü olan bireyler tespit edilmekte ve bu bireyleri ihtiyaçları doğrultusunda yardımlar yapılmaktadır. Adana Belediyesi de bu yardım kampanyalarını düzenleyerek vatandaşına destek veren belediyelerin başında gelmektedir.

Bu belediyeler yılın farklı zamanlarında farklı ihtiyaçlara yönelik yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırarak bu bireylerin masraflarını hafifletmektedirler. Özellikle soğuk kış günlerinin gelmesi ile birlikte vatandaşlar tarafından en merak edilen konulardan biri Adana Belediyesi kömür para desteği başvurusu ve başvuru sürecidir.

Öncelikle diğer her yardım kampanyasında olduğu gibi bunda da yardımlar verilmeden önce ihtiyaç sahiplerinin belirlenmesi gerekmektedir. Bu yardım kampanyalarından faydalanmak için gerekli olan bazı kriterler bulunmaktadır ve bu kriterleri sağlayan her birey başvuru yapabilmektedir. Başvuru formunda genel olarak ailenin maddi durumunun nasıl olduğuna bakılmaktadır. Bununla birlikte ailedeki birey sayısı, bu bireylerin ne iş yaptıkları gibi bilgiler de istenmektedir. 

Başvuru formu hem E-Devlet üzerinden doldurulabilmekte hem de internet üzerinden başvuru yapmak istemeyen bireyler için belediye binasına giderek başvuru formunu doldurma seçeneği sunulmaktadır. Başvuru formunun doldurulması ve istenilen belgelerin de teslim edilmesinin ardından başvurular belirli bir değerlendirme kurulu tarafından incelenmektedir.

Burada başvuruda yer alan bilgilerin doğruluğu kontrol edilmekte, başvuru sahibinin maddi durumunun yardım alınacak seviyede olup olmadığına bakılmaktadır. 

Başvurusu onaylanan bireylere, başvuru formunda yer alan iletişim bilgileri üzerinden ulaşılmakta ve değerlendirme kurulu tarafından uygun görülmesi halinde sadece kömür yardımı değil diğer pek çok yardım da yapılmaktadır. Kömür yardımı, her kış tek seferlik verilen yardım çeşitlerinden biridir ve fiyatı da her sene değişkenlik göstermektedir. Bununla birlikte bazı yardımlar ise belirli aralıklarla düzenli olarak verilmektedir.

Adana Belediyesi Kömür Yardım Başvuru Formu

Adana Belediyesi’nin yapmış olduğu kömür yardımından faydalanmak isteyen bireylerin öncelikle bir kömür yardımı başvuru formu doldurması gerekmektedir. Bu başvuru formunda, başvuru sahibinin kişisel bilgileri ile birlikte maddi durumuna ait sorular, herhangi bir engel durumunun bulunup bulunmadığı, hanedeki diğer bireylere ait kişisel bilgiler gibi pek çok faktör başvurunun onaylanıp onaylanmayacağı hususunda önemli kriterlerdir. 

Başvuru formunda yer alan tüm bu sorulara eksiksiz ve hatasız bir şekilde cevap verilmesi gerekmektedir. Aksi halde başvurular değerlendirmeye alınmayacak ve başvuru sahibinin yardımdan faydalanma hakkı yanmış olacaktır.

Bu nedenle başvuru yapacak bireylerin başvuru formunu doldurmalarının ardından formu onaylamadan önce son bir kez gözden geçirerek bilgilerin doğruluğunu kontrol etmesi önerilir. Formda yer alan bilgiler incelenirken ve başvuru sırasında istenilen belgeler ile karşılaştırılırken, hatalı bilgilerin verildiği tespit edilirse başvuru direkt olarak iptal olur.

Ayrıca resmi bir evrakta hatalı bilgilere yer verilmesinin suç olduğunu da hatırlatmak isteriz. Bu başvuru formunda birtakım belgelerin istendiğini söylemiştik. Peki kömür yardımı başvurusu sırasında gerekli olan belgeler nelerdir?

 • İlk olarak resmi olan her başvuruda olduğu gibi kömür yardımı başvurusunda da kimlik kartının bulundurulması zorunludur. Başvuru yapacak olan kişi kimlik kartı olmadan herhangi bir işlem yapamaz. 
 • Bu başvuru, Adana il sınırları içerisinde ikamet eden bireyleri kapsadığı için muhtarlık onaylı ikametgah belgesinin de bulundurulması gerekmektedir.
 • Başvuru sahibinin yardıma muhtaç olup olmadığının saptanabilmesi için gelir belgesinin, işsiz ise çalışmadığına dair belgenin yanında bulundurulması gereklidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği, başvuruda bulunurken başvuru formuna eklenmesi gereken bir diğer belgedir.
 • Bu yardım kampanyasında özellikle dikkat edilen kriter, başvuru sahibinin yardıma muhtaç olmasıdır. Bu nedenle muhtarlıktan onaylı yoksulluk belgesinin de başvuruda bulunacak bireylerde bulunması zorunludur.

Ailede engelli bir birey varsa engel durumuna dair belge de başvuru için önemlidir.

Adana Belediyesi Kömür Alma Şartları Nelerdir?

Kış aylarının gelmesi ile birlikte kömür yardımı başvurusu yapmak isteyen bireyler de başvuru şartları ve başvuru sürecine dair bilgi almak istemektedir. Peki Adana Belediyesi kömür alma şartları nelerdir?

  • Bu yardımlardan faydalanmak için aranan temel şart maddi durumun kötü olmasıdır. Ailede kişi başına düşen aylık gelirin yoksulluk sınırının altında olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin bu durumu belgelendirmesi de istenmektedir.
  • Bu yardımdan faydalanmak isteyen bireyin Adana’da ikamet etmesi gerekmektedir. Aksi haldi yardım başvurusu değerlendirmeye alınmaz.
  • Şehit ya da gazi yakınları bu yardımlardan faydalanabilmektedir.
 • Yaşlı ve ihtiyaçlarını karşılamada sıkıntı yaşayan bireyler de bu yardımdan faydalanabilecek diğer bir gruptur. 
 • Afetzedeler bu yardımdan faydalanabilen bir diğer gruptur.
 • Herhangi bir geliri olmayan, herhangi bir yerden yardım almayan, sosyal güvencesi bulunmayan bireyler kömür yardımı alabilirler.
 • Engel durumu olan bireyler de bu yardımdan faydalanabilecek bir diğer gruptur. Bu engel durumunun belgelendirilmiş olması, başvurunun değerlendirilirken doğrulanabilmesi için önemlidir. 

Yukarıda yer alan şartları sağlayan bireyler kömür yardımı ve daha başka yardımlar için belediyeye başvuru yapabilirler. 

Kömür yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/komur-yardimi/ Tıklayın

5/5 - (21 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu