Deprem

6.8 Şiddetinde Deprem Uyarısı. İhmaller Çok Yüksek. O Bölgede Olanlar Dikkat

6.8 Şiddetinde Deprem Uyarısı. İhmaller Çok Yüksek. O Bölgede Olanlar Dikkat. 68 lik artçı deprem uyarısı hangi illerde var?

6.8 Şiddetinde Deprem Uyarısı. İhmaller Çok Yüksek. O Bölgede Olanlar Dikkat. 68 lik artçı deprem uyarısı hangi illerde var?

6.8 Şiddetinde Deprem Uyarısı. İhmaller Çok Yüksek. O Bölgede Olanlar Dikkat
6.8 Şiddetinde Deprem Uyarısı. İhmaller Çok Yüksek. O Bölgede Olanlar Dikkat

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli yaşanan ve birçok ili etkileyen yıkıcı depremler, Türkiye’yi derinden sarsmıştı. Hatay, Osmaniye, Adıyaman, Diyarbakır, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, Adana, Malatya ve Elazığ‘ı etkisi altına alan bu felaket, 53,537 insanımızın hayatını kaybetmesine ve 107,213 kişinin yaralanmasına neden oldu. On binlerce binanın yıkılmasıyla milyonlarca insan evsiz kaldı.

Bu kapsamda, Sismolojik Araştırma Mektupları dergisinin Mart sayısında yayınlanan bir makale, gelecek dönemde bölgede yaşanabilecek artçı depremler hakkında önemli bilgiler veriyor.

Amerika Birleşik Devletleri‘nden yer bilimci Ross Stein ve Japon Profesör Shinji Toda‘nın yürüttüğü araştırmalara dayanan bu makale, dört ilde artçı depremlerin meydana gelme olasılığının yüksek olduğunu belirtiyor.

Araştırmacılar, 6 Şubat depremlerinin ardından, bölgede bir yıl içinde beş veya daha fazla 6.8 büyüklüğünde artçı depremlerin yaşanabileceği konusunda uyarıyor.

Bu dört ildeki insanlar için deprem tehlikesi henüz geçmiş değil; bu yüzden tedbirlerin ve hazırlıkların sürdürülmesi büyük önem taşıyor.

6 Şubat’tan itibaren yapılan değerlendirmelere göre, uzmanlar 1 Aralık 2023’e kadar bölgede 5 ve üzeri büyüklükte üç adet deprem yaşanma olasılığının en yüksek olduğu yerleri belirledi.

6.8 Şiddetinde Deprem Bekleniyor

Jeoloji uzmanı Prof. Dr. Okan Tüysüz tarafından incelenen bir çalışma, deprem sonrası durumu ve olası artçı depremler hakkında önemli bilgiler sunuyor. Depremin vurduğu bölgede hâlâ aktif olan artçı sarsıntıların süreceğine dikkat çekiliyor.

Özellikle Malatya, Adıyaman, Türkoğlu (Kahramanmaraş), Kırıkhan (Hatay) ve Antakya bölgelerinde 5 ve üzeri büyüklükteki artçı depremlerin meydana gelme olasılığı yüksek.

Bu bölgelerdeki ana depremin 7.8 büyüklüğünde olduğunu hatırlatan Tüysüz, bu nedenle 6.8’e kadar artçı deprem olabileceğini belirtiyor.

Çalışmada, beklenen artçı deprem sayısının dünya ortalamasının altında, yani 1 ile 3 arasında olduğu tahmin ediliyor. Artçı sarsıntıların bir yıl daha devam etmesi bekleniyor, ancak ne kadar süreceği konusunda net bir bilgi verilemiyor.

Tüysüz, 2022 yılında Düzce’de meydana gelen ve 1999 depreminin bir benzeri olan 6 büyüklüğündeki depreme işaret ederek, artçıların aynı yerde uzun süreli etkiler yaratabileceğini vurguluyor. Bu çalışma, deprem riski altındaki bölgelerde yaşayan vatandaşlar için önemli bir uyarı niteliği taşıyor.

5/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu