devlet ödemeleri

Güncel

500 Mangala Nasıl Oynanır? Mangala Zeka Geliştirir Mi?

500 Mangala Nasıl Oynanır? Mangala Nasıl Oynanır, Kaç Taşla Başlanır? Mangala Kaç Yaş İçin Uygundur?

Mangala Nasıl Oynanır?

Mangala nasıl oynanır sorusu özellikle son zamanlarda sıkça meydana geliyor. Mangala oyunu Türk zekâ ve strateji oyunları grubu içerisinde yer almaktadır.

Keyifli oyun toplam olarak 2 kişiyle oynanmakta olup oyun tahtası üzerinde altışar adet karşılıklı 12 küçük kuyu yer alır. Bu kuyular üzerinde ise taşların toplanması ve Büyük hazine bulunması gereklidir. Strateji oyunu içerisinde toplam 48 taş ile birlikte oyun oynanır.

Oyuncular mevcut 48 taşı kuyuya 4’er şekilde atmalıdır. Oyun içerisinde her oyuncunun önünde bulunan minik kuyular yan yana altı kuyu şeklinde sıralanmaktadır.

Mevcut karşısındaki yer alan kuyu ise diğer oyuncunun bölgesi olmaktadır. Oyun içerisinde temel amaç oyuncuların en fazla taşı biriktirmesi olarak karşımıza çıkar. En çok test toplayan oyuncu, oyunu kazanmış olacaktır. Oyun başlangıcı kura ise gerçekleşmekte olup 4 temel kuraldan oluşur.

500 Mangala Nasıl Oynanır
500 Mangala Nasıl Oynanır

Mangala Oyunu Nasıl Başlanır?

Mangala oyunu nasıl başlanır? İlk sırada bulunan oyuncular kendi için bir oyuk seçmek zorundadır. Ardından ise 4 taş seçilerek sol taraftaki oyuklara doğru ilerleme gerçekleşir. Oyun esnasında en önemli olan kural ise oyuk içerisinde 4 taştan birinin bırakılması oluyor. 

Oyuncu bıraktığı taşı kendi hazine grubuna isabet ettirir ise hamle sırası diğerine geçer. Son taş doğrultusunda rakip oyuncu attığı oyuk içerisinde çift oluşturur ise 2,4,6,8 şeklinde taş oluşturur ise tüm taşı kendi tarafına alma hakkına sahip olur. Keyifli bir oyun olmasına rağmen sıkı bir strateji ile birlikte kazanılacak bir oyun çeşidi olmaktadır.

İlgili Makaleler

Mangala Nasıl Oynanır, Kaç Taşla Başlanır?

Mangala nasıl oynanır, kaç taşla başlanır? Gibi sorular çoğunlukla oldukça merak ediliyor. 2 oyunculu bir şekilde oynanır. Toplam olarak 12 oyuk içerisinde 48 adet taş bulunur.

Oyun esnasında taşlar oyuklar içerisine 4 adet şeklinde atılır. Her oyuncuya 24 adet taş verilir. Bölge dahilinde yer alan taşlar tüm hazineye konduğu takdirde bu oyuncu oyunu kazanmış olacaktır, böylece oyun sona ermektedir. 

Oyun bittikten sonra ise hazinedeki taşlar sayılır metal sayısı en fazla olan oyuncu bunu kazanmış olacaktır. Ancak taşlar eşit olur ise berabere kabul. Normal bir oyun içerisinde 5 set şeklinde gerçekleştirilmektedir. Genel olarak ahşap mangala ve plastik mangala gibi pek çok ürün seçeneği bulunmaktadır.

Mangala Zekâ Geliştirir Mi?

Günümüzde unutulmuş bir zekâ, strateji oyunu olarak bilinmektedir. Özellikle Osmanlı döneminde meydana gelmiş olup tekrar oynanmaya başlanmıştır. Hatta mangala zekâ geliştirir mi? sorusu gündemde oluyor.

Bu soruya karşı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından mangala oyunlarının okullar üzerinde oynanması talep edilmiştir. Mangala oyununun başlıca faydaları şu şekildedir;

  • Kişiler üzerinde analitik düşünme becerisinin gelişmesini sağlar.
  • Kişilerin hafızasını güçlenmesini sağlar.
  • Stratejik düşünme yeteneğinin kazanmasını sağlar.
  • Kişilerin doğru planlama yeteneği kazandırılmaktadır.
  • Kişiler üzerinde matematiksel hesaplama yeteneği meydana gelir.
  • Kişilerin ön görme yeteneğinin gelişimi sağlanır.
  • Doğru karar verme yeteneği ortaya çıkar.
  • Mücadele gücünün gelişmesini sağlar.
  • Kişilerin dikkatinin artmasını ve konsantrasyon artışını sağlar.

Mangala Kaç Yaş İçin Uygundur?

Mangal oyunu pek çok kişinin zekâ ve strateji oyunları arasında ilk tercih haline geliyor. Zekâ gelişimi için oldukça önemli bir konumda yer alan oyun dahilinde pek çok kişi mangala kaç yaş için uygundur? sorusunu soruyor. 

Çocuk gelişim uzmanları tarafından mangal oyununun 6 yaş ve üzeri oynatılmasının zekâ gelişimi üzerindeki faydaları tespit edilmektedir. Mangala oyunu özellikle çocukların küçük yaşta zekâ gelişimini tamamlanması açısından bir öneme sahiptir.

5/5 - (11 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu