Sosyal Yardım

2023 Kira Yardımı Ne Kadar? Kimler Kira Yardımı Alabilir? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

2023 Kira Yardımı Ne Kadar?  Kimler Kira Yardımı Alabilirler? Kira Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? 2023 Kira Yardımı

2023 Kira Yardımı Ne Kadar?  2023 yılında yapılan son zamlar ile kira yardımı ne kadar oldu merak edilmektedir. Bu konunun son yıllarda gündemde olmasının birçok nedeni olsa da asıl nedeni art arda gelen depremler sonrasında binalarda eski olmalarına bağlı olarak oluşan hasarlardır.

Bu depremler sırasında oluşan hasarların yanı sıra, can kayıplarının da olmasına neden olmaktadır. Türkiye’de de çürük yapıların oldukça fazla olmasına bağlı olarak, kentsel dönüşüm hareketi başlamıştır.

Uzmanlar da Marmara depreminin yaklaştığını söyleyerek, eski yapıların bir an evvel yenilenmesi gerektiğini her programda fırsat buldukça söylemektedirler. 

2023 kira yardım başvurusu
2023 kira yardım başvurusu

 2023 Kira Yardımı Kimlere Verilecek?

Corona döneminden sonra dünya piyasasının alt üst olması ile birlikte fiyatlarda artışlar meydana gelmiştir. Enflasyona bağlı olarak yaşanan artışlardan konutlar da etkilenmiştir.

Dünyadaki krizlerden inşaat sektörünün de etkilenmesi ile birlikte, vatandaş tarafından kira yardımı kimler alabilir sorusu daha fazla dile getirilmeye başlanmıştır. Eski evini yenilemek adına kentsel dönüşüme veren kişiler için merak edilen artış miktarı Ankara, İstanbul, İzmir ve Antalya gibi illerde 1150 TL‘den 1500 TL ye çıkmıştır.

Yapılan bu artış Bakan Kurum’un Şubat 2022 tarihindeki açıklaması ile yapmış olduğu zamdır. Fakat vatandaşın merak ettiği konu ise 2023 yılına ait kira yardım fiyatıdır.  

 2023 yılında ise kira yardımı şartları açısından devlet yardımından yararlanabilecek olan kişilerin 1500 TL’lik almış olduğu yardım, 2000 TL olarak güncellendi. Bu fiyat bölgesel olarak değişmektedir ve daha önce 2000 TL yardım alan bölgelerdeki artış ile birlikte verilecek olan destek 2600 TL olacaktır.

Verilen bu destekler, Türkiye şartlarında kira ücretlerinin neredeyse yarısını ancak karşılamaktadır. Devletin vermiş olduğu destekten yararlanan kişilerin ceplerinden ekstra ücret çıkmaması için müteahhit ile yapılan anlaşma sayesinde geri kalan ücreti müteahhitte ödetme şansı bulunmaktadır. Bunu gerçekleştirebilmek için kentsel dönüşümü yapacak olan müteahhit ile en baştan anlaşılması oldukça önemlidir.  

Yukarıda belirtilmiş olan tutarlar 2023 yılında kira yardımı almak isteyen ailelere uygun görülürse verilen ücretlerdir. Fakat İstanbul için yapılan yardımlar ile daha fazla destek verilebilme şansı bulunmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından yapılan açıklama ile İstanbul’daki vatandaşların kira yardımı şartları açısından güncel fiyatlar ile zor durumda kalacağını söyleyerek, şu anki fiyatlardan 3 kat daha fazla yardımın ailelere ödenebilmesi için meclise teklif götüreceklerini açıkladı.

Eğer bu teklif kabul olursa, İstanbul ilinde yaşayan ve kira yardımı nasıl alınır sorusunu soran aileler, Türkiye genelinde diğer illere verilen kira yardımından 3 kat daha fazla yardım alacak. 

2023 Kira Yardımı Nasıl Alınır? 

Türkiye genelinde riskli olarak gözüken ve herhangi bir afet sırasında dayanma ihtimali çok fazla olmayan binaların 6306 numaralı kanuna göre kentsel dönüşüm sürecine girmesinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

6306 numaralı kanuna göre kentsel dönüşüm sürecine giren binalar için ayriyeten maddi yardım da yapılmaktadır. Kentsel dönüşümün yapılacak olduğu binalarda yaşayan aileler ise kira yardımı nasıl alınır sorusunu sormaktadırlar. 

Devlet tarafından başlatılan kentsel dönüşüm projesi kapsamında, yapıların inşası sürecinde herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için vatandaşlara 18 aya kadar kira yardımı yapılmaktadır.

Aynı zamanda yine binası yenilenme sürecine girecek olan vatandaşlar düşünülerek, yapılan kira yardımının ilk 5 aylık desteklemesi devlet tarafından peşin olarak vatandaşa verilmektedir. 

Yıllık olarak verilen kira yardımlarının belirlenmesi için TÜFE oranına bakılmaktadır. Ev veya binası kentsel dönüşümü içerisine girecek olan kişilerin, yardımlardan faydalanabilmesi için Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri müdürlüğüne başvurularını yapmaları gerekir. 

2023 Kira Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? 

2023 yılında kira yardımı şartları açısından yardım almaya uygun olan kişilerde aranan şartlar gayrimenkul sahibinin kendisi veya kiracı olmasına göre değişiklik göstermektedir.

Kiracı için başvuru sırasında aranan şartlarda değişiklik gösterebilmektedir. Bunun sebebi de kiracı olarak adlandırılan kişinin konutta mı yoksa dükkânda mı kiracı olduğuna bağlıdır.  

Gayrimenkul Sahibinin Başvuru Sırasında Getirmesi Gereken Evraklar nelerdir?

 • Başvuru yapılacak olan Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Müdürlüğü tarafından verilecek olan başvuru formu, 
 • Gayrimenkul sahibi olan kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 
 • Kentsel dönüşümün yapılacak olduğu alandaki gayrimenkulden bağımsız bölümünü gösteren tapu senedine ait olan aslı ve fotokopisi, 
 • Gayrimenkul sahibinin nüfus müdürlüğüne giderek, ıslak imzalı nüfus kayıt örneğinin aslını alması, 
 • Çekilecek olan fotokopi de yer alan Hesap cüzdanındaki IBAN numarasının olması (Mümkünse hesap cüzdanında yer alan IBAN’ın vadesiz olması ve Ziraat Bankası ya da Halkbank IBAN’ına ait numara olması gerekmektedir.) 

Not: Kira yardımından yararlanmak isteyen gayrimenkul sahibi vekaletname verecekse, yanında ekstra olarak vekaletname aslı ve fotokopisi ile müvekkile ait olan nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisinin de bulundurması gerekir. 

Kentsel Dönüşüme Giren Konut İçin Verilen Kira Yardımı

Kentsel dönüşüme girecek olan konutlarda oturan kiracılar da kira yardımı ne kadar sorusunu sora bilmektedirler. Bunun nedeni ise kiracıların da diğer zamlardan yararlanabilecek olmasından kaynaklanabilir. Gayrimenkul sahibi gibi 18 aya kadar yardım almaları mümkün olmasa da kiracılar da taşınma süreçlerinden dolayı 2 aylık kira bedelini devletten isteme hakkına sahiptirler.

Kiracıya verilecek olan yardımın miktarı ise yaşamış olduğu bölgeye göre değişiklik gösterebilmektedir. 2 aylık verilecek olan kira bedelinin belirlenmesi sırasında oturulan bölgedeki kira fiyatları baz alınmaktadır. Kiracının oturmuş olduğu binanın kentsel dönüşüm kapsamında yıkılması için boşaltılmaya başlanması ile birlikte kiracının alacağı yardıma hak kazanabilmesi için başvuru sırasında yanında bulundurması gereken belgeler şu şekildedir: 

 • Gayrimenkulde kiracı olarak duran kişinin başvuru yapacak olduğu altyapı ve kentsel dönüşüm hizmetleri müdürlüğüne giderek alacak olduğu başvuru formu, 
 • Gayrimenkulde kiracı olarak duran kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 
 • Son 3 aya ait kiracının kendisine ait olan su, elektrik veya doğalgaz faturasının aslı, 
 • Gayrimenkulde kiracı olarak oturmakta olan kişinin oturduğu binanın riskli olduğuna dair belgenin fotokopisi, 
 • IBAN numarasını yer almış olduğu hesap cüzdanı fotokopisi (Burada yer alan IBAN onlara senan Ziraat veya Halk Bankası kartı olması istenilmektedir.) 

İş Yeri Kiracısının Başvuru Sırasında Getirmesi Gereken Evraklar Nelerdir?

Kira yardımı kimler alabilir? sorusunun cevabı çevresinde yer alan ve kira yardımından yararlanabilecek olan kişiler arasında iş yeri kiracıları da bulunmaktadır. İş yeri kiracıları da gayrimenkulde oturmakta olan kiracılar gibi 2 aylık kirayı ardından yararlanabilmektedirler. İş yeri yardımından yararlanabilmek için ise iş yeri kiracılarının sahip olmaları gereken belgeler şu şekildedir: 

 • Başvurunun yapılacak olduğu yer olan altyapı ve kentsel dönüşüm hizmetleri müdürlüğünden talep edilecek olan başvuru formu, 
 • İş yerinde kiracı olarak duran kişinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, 
 • Kentsel dönüşüme girecek olan iş yerinin riskli bina olarak gösterildiği vergi levhası, 
 • İş yerinde kiracı olarak durmakta olan kişinin kentsel dönüşüm kapsamında kirada durdu yerin yıkılacak olmasından dolayı taşınacak olduğu yeni iş yerine ait vergi levhası, 
 • Kiracı olarak durmuş olduğu iş yerinin riskli olarak belirlendiğini gösteren raporun fotokopisi, 
 • İş yerinde kiracı olarak duran kişinin Ziraat veya Halk Bankası IBAN numarasının yer almış olduğu hesap cüzdanı fotokopisi. 

Bilgi: Kentsel dönüşüm Sonrasında kira yardımı nasıl alınır sorusunu soran kişiler, BİNANIN Boşaltılmasının ardından bir sene içerisinde veya boşaltılan binanın yıkıldığı tarihten itibaren 3 ay içerisinde kira yardımından yararlanabilmek için başvuru işlemlerini yapmaları gerekir. 

2023 Kira Yardımı Kimler Alabilir? 

Yaşanılan depremler ve Türkiye’nin büyük oranda aktif fayları üzerinde yer almasına bağlı olarak son yıllarda kentsel dönüşüm projeleri artmaktadır. Binaların yenilenmesi için kimi zaman TOKİ öncülüğünde projeler yürütülmektedir.

Bunun yanında müteahhitler aracılığı ile de kentsel dönüşüm hızla devam etmektedir. Kentsel dönüşüm sürecinde kira yardımı kimler alabilir sorusu da her geçen gün artan eski bina yıkımları ile daha çok gündeme gelmektedir.  

Kira yardımı ne kadar olduğu ile ilgili yazımızın başında bilgi vermiş ve 2023 yılında kimi bölgelerde yardımı 2000 TL olurken, kimi bölgelerde de 2600 TL olduğunu söylemiştik. Bu kira yardımından yararlanacak olan kişiler gayrimenkul sahipleridir. Bunun yanında gayrimenkulde oturan kiracılar ve iş yerinde kiracı olarak duran kişiler de kira yardımından yararlanabilseler de bulunmuş oldukları bölgenin kira ücretleri üzerinden 2 aylık yardım alabilmektedirler. 

İnternet üzerinden kira yardımı başvurusunda bulunacak olan kişiler, E-devlet üzerinden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hak sahibi ailelere kira yardımı bölümünden işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

 2600 tl kira yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/2600-tl-kira-yardimi-nasil-alinir-2023/ Tıklayın.

5/5 - (12 Oy )

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu