Belediye Yardımları

2022 Kömür Yardımı Başvurusu Ne Zaman Başlıyor? Kimler Başvurabilir?

2022 Kömür Yardımı Başvurusu Ne Zaman Başlıyor? Kimler Başvurabilir? Emekliye Kömür Yardımı Var mı? Kömür Yardımı Alma Şartları Nelerdir? Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kaymakamlık Kömür Yardım Başvurusu

2022 Kömür Yardımı Başvurusu Ne Zaman Başlıyor? Kimler Başvurabilir?

Kömür yardımı başvurusu yapan her vatandaş, 2022 yılında devletin belirlemiş olduğu kriterlere uyduğu takdirde yardım alabilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde yaşamaya devam eden vatandaşlar istedikleri zamanlarda başvurularını yaparak, sosyal yardımlaşma başvuruları ile birlikte taleplerini iletebilmektedirler.

Yapılan başvurular sonucunda, vatandaşların durumları incelendikten sonra verilen karar neticesinde başvuru işlemleri onaylanır veya reddedilir. Kömürlerin belirli dönemlerde dağıtılabilmesi için hizmet veren belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları sayesinde dağıtımı gerçekleşmektedir.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kumrumu tarafından ülke içerisine kömür yardımı dağıtılma tarihleri belirlenmektedir. Belirlenmiş olan sevkiyat programına göre tüm Türkiye’ye dağıtımlar yapılmaktadır.

İhtiyaç sahibi vatandaşlar için yapılmakta olan kömür yardımlarının kriterleri Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından düzenlenmektedir. Kömürlerin taşınması için ise başroldeki şirket TCC taşımacılık olarak bilinmektedir.

Her sene sonbahar döneminin yaklaşması ile birlikte vatandaşların sormuş olduğu sorular arasında kömür yardımı 2022 yılında hangi ay dağıtılmaya başlayacak sorusu bulunmaktadır. Geçtiğimiz senelerde de olduğu gibi bu sene de kömür yardımları için belirlenen ayın Eylül ayı olduğu tahmin edilmektedir.

Kış dönemine girilmeden önce her sene devlet tarafından belirlenmiş olan ailelere gerekli kömür yardımları yapılmaktadır. Dağıtım yapan şirket ve kömürün tedarik aşamasında gerçekleşen durumlara bağlı olarak kış ayından birkaç ay önce vatandaşları mağdur etmeyecek şekilde 2022 senesinde de kömürlerin dağıtılması planlanmaktadır.

2022 kömür yardım başvurusu ne zaman
2022 kömür yardım başvurusu ne zaman

Emekliye Kömür Yardımı Var mı?

Kış aylarının yaklaşması ile birlikte vatandaşların merak etmiş olduğu sorulardan birisi de emekli kişilerin kömür yardımı alıp alamadığıdır. Kışın kömür ihtiyacı olan her insan gibi emekliler için de kömür fiyatları kimi zaman oldukça pahalı olarak gözükmektedir.

Emekliler bu yardımları gerek duydukları takdirde belediye veya devlet kurumları aracılığı ile başvuru yaparak,  ihtiyaçlarını dile getirebilmektedirler.

Başvuru yapmak isteyen kişilerin emekli olması kömür yardımından yararlanamayacağı anlamına gelmez. Gerekli koşulları taşıması halinde vatandaşa emekli olsa dahi yardım yapılmaktadır. Başvuru yapmak isteyen emekli kişinin gereklilik kurumlar aracılığı ile kömür yardımı başvurusu yapması yeterli olacaktır.

Her vatandaş gibi emekli vatandaşlar için de kömür yardımları her sene yapılmaya devam edilmektedir. Emeklilik herhangi bir kısıtlama barındırmazken, devletin kömür yardımını yapabilmesi için gerekli olan koşulu sağlayan emekli kişilerde yardımdan yararlanabilecektir.

Kömür Yardımı Alma Şartları Nelerdir?

Verilen kömür yardımından yararlanabilmek için başvuru sonrasında değerlendirilme yapılacak olan bazı şartlar bulunmaktadır. Başvuru yapan vatandaş ile ilgili gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yardım almasına engel bir durumun olmaması halinde gerekli yardım yapılacaktır. Yardımdan yararlanılabilmesi için gerekli olan şartlar şu şekildedir:

 • Başvuruyu yapan kişinin ikametgah adresinin Türkiye içerisinde olması gerekmektedir.
 • Başvuru yapan kişinin adres gizliliği kararı bulunmaması gerekmektedir.
 • Aynı zamanda başvuru yapan kişinin uyruğu incelendiği zaman Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekir.
 • Kendisinin Türkiye ve Cumhuriyeti vatandaşı olması ve adres ile ilgili bir sıkıntı yaşamaması haricinde ise son 15 günlük süre zarfında farklı bir yardım başvurusunda bulunmamış olması gerekmektedir.
 • Başvuru işlemini yapacak olan kişinin 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

İlk etapta başvuru sırasında istenilecek olan bu koşulları sağlayan vatandaşlar devlet dairelerine, bulunmuş oldukları il veya ilçelerdeki belediyelere ve e-Devlet üzerinden gerekli olan başvuru işlemini yapabilmektedirler. Gerekli başvuru koşulunu sağlayan vatandaşlar başvurularını yaptıktan sonra gerekli incelemeler yapılacak ve başvurular değerlendirilecektir. Devlet tarafından belirlenmiş olan kömür alma şartları ise şu şekildedir:

 • Başvuru yapacak olan kişinin hanesinde herhangi bir SGK’lı birey bulunmaması gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan kişinin başvuru sırasında ve geçmiş dönemlerde vergi kaydının olmaması gerekmektedir.
 • Başvuruyu yapan kişinin sistem üzerinde gözüken güncel ikametgah adresi ve NVİ bilgilerinin birbirini doğrulaması gerekmektedir.
 • Başvuru işlemi sırasında gerekli olan yoksulluk belgesinin muhtarlıktan alınması gerekmektedir.
 • Başvuru işlemi yaparken zaruri olmasa da, olması durumunda başvuru onayına oldukça olumlu şekilde etkileyebilecek olan ve başvuru sahibinin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarında bulunan dosyasının olması oldukça önemlidir.

Gerekli şartları taşıyan aileler ve kişiler kömür yardımı başvurusu yapabilirler. Başvuru sırasında gerekli olan ve yardım almanızı sağlayabilecek düzeyde önemli olan yoksulluk belgesini almak isteyen vatandaşlar için ise muhtarlık tarafından istenilen koşul, aile bireylerinin kazanmış olduğu gelirin kişi başına bölündüğü zaman asgari ücretin üçte birlik oranından daha az şekilde olması şartı koyulmuştur.

Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Verilen yardımlardan faydalanabilmek için farklı kurumlara müracaat edilerek başvuru yapılabilmektedir. Günümüzde online olarak başvuruların yapılabildiği gibi, alınacak olan yardım için resmi kurumlara da başvuru yapılarak kömür yardımı talebinde bulunulabilir. Kömür yardımı için talepte bulunmak isteyen kişilerin gidecekleri kurumlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • İyilik Derneği
 • Beşir Derneği
 • Vuslat Derneği
 • Dost Eli Derneği
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği
 • Bulunmuş olduğunuz il veya ilçedeki Belediyeler

Yukarıda sayılmış olan kurumlar ve buna benzer birçok kurumda daha başvuru yapılması halinde, ihtiyaç sahibi vatandaşlara yardımlar verilmektedir.

Kaymakamlık Kömür Yardım Başvurusu

Bulunmuş olduğunuz yerdeki kaymakamlıklara başvuru yaptığınız takdirde, yardıma alıp almama durumunuz incelenir ve buna göre cevap verilir. Gerekli olan başvurular kaymakamlıklara yapıldığı takdirde kış ayı gelmeden önce, sonbahar aylarının sonuna doğru kömür dağıtımları yapılmış olmaktadır.

Kaymakamlık kömür yardımı başvurusu için müracaatta bulunacak olan kişilerin durumlarının yeterli olmaması gerekmektedir. Yeterli ekonomik özgürlüğe sahip olan vatandaşların başvuru yapması halinde kömür yardımları verilmeyecektir. Başvuru ile belirlenmiş olan ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda kömür yardımı ailelere her sene düzenli olarak yapılmaya devam edilmektedir.

Belediye Kömür Yardım Başvurusu

İhtiyaç sahibi aileler için verilmeye devam edilen yardımlar arasında olan ve her sene kış ayının yaklaşması ile birlikte belediyelerin vermiş olduğu kömürler sayesinde birçok aile durumlarının müsait olmamasına rağmen ısınma ihtiyaçlarını giderebilmektedirler.

Maddi açıdan yeterli geliri olmayan ailelerin belediye kömür yardımı başvurusu yapması ile yardımdan yararlanabilme şansları bulunmaktadır. Başvurular arasında yardım verilmeye uygun görülen aileler için her yıl düzenli olarak kömür dağıtımı devam etmektedir.

Kömür Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/komur-yardimi-basvurusu/ Tıklayın

5/5 - (30 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu