HaberlerSosyal Yardım

1400 TL Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

1400 TL Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu. Öğrencilere 1400 Tl Yardım Başladı.

1400 TL Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yardıma muhtaç öğrencilere 1400 TL eğitim yardımı yapmaktadır.

Bu yardım sayesinde öğrencilerin eğitim masraflarını karşılamaları amaçlanır. 1400 TL öğrenci yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu ise muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve ekonomik sıkıntılardan ötürü eğitim masraflarını karşılayamayan öğrenciler tarafından sıklıkla sorulur.

1400 TL öğrenci yardımına başvuruda bulunabilmek için bulunduğunuz ildeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’nı ziyaret etmeniz gerekecektir. Bu ziyaret sırasında sizlere bir form verilecek ve bu formu doldurmanız istenecektir. Formda yer alan bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak yardım talebinizi bakanlığa iletmeniz mümkündür.

1400 TL Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
1400 TL Öğrenci Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Kaymakamlık Öğrenci Yardım Parası Başvurusu

Kaymakamlıklar, öğrencilere en çok yardım eden devlet kurumlarından bir tanesidir. Bulunduğunuz ilçedeki kaymakamlık binasını ziyaret ederek kaymakamlık öğrenci yardım parası başvurusu yapmanız mümkündür.

Ancak bu yardım yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve maddi açıdan eğitim masraflarını karşılayamayan öğrencilere verilmektedir. Gerekli şartları taşımayan öğrenciler yardım alamaz.

Sed öğrenci yardım başvurusu için https://www.devletodemeleri.com/sed-ogrenci-yardimi-basvuru-formu/ Tıklayın.

Kaymakamlık binasını ziyaret ettiğinizde sizlere bir başvuru formu verilir. Bu formda gelir düzeyinizi belirleyen birtakım sorular yer alır. Bu soruları eksiksiz bir şekilde tamamladığınızda başvurunuz alınmış olacaktır.

Sonuçlar ise yoğunluğa bağlı olarak 30 gün içerisinde cep telefonunuza kısa mesaj olarak gönderilir. Kaymakamlıklar tarafından verilecek olan yardımlar, muhtaçlık durumunuza göre değişiklik gösterecektir.

Devletin Öğrencilere Verdiği Para Yardımı Başvuru Formu

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu doldurmak isteyen öğrenciler, bulundukları ilin sosyal hizmet merkezlerine veya Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine bizzat gitmelidir.

Burada sizlere verilen formu dikkatli bir şekilde okumalı ve kendinize göre doldurmalısınız. Herhangi bir soruyu yanlış cevaplamak, başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir.

Sizler formu doldurduktan sonra 30 gün içerisinde belirttiğiniz cep telefonuna bir kısa mesaj gönderilir. Bu kısa mesajda başvurunuzun onaylanması durumunda yapmanız gereken işlemler yer alacaktır.

Belirtilen tüm işlemleri yerine getirmeniz durumunda her iki ayda bir yardım tutarı banka hesabınıza yatırılır. Banka hesabı belirtmeyen öğrenciler ise PTT şubelerini ziyaret ederek yardım tutarını çekebilmektedir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Eğitim Yardımları

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, tüm kademelerde eğitim gören dar gelirli öğrencilere çeşitli eğitim yardımlarında bulunur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı eğitim yardımları şunlardır:

 • Ücretsiz ders kitabı yardımı
 • Servis yardımı
 • Şartlı eğitim yardımı
 • Yurt vb. barınma yardımı
 • Kıyafet yardımı
 • Nakit para yardımı
 • Öğle yemeği yardımı
 • Eğitim materyali yardımı

Yukarıda yer alan yardımlardan faydalanmak isteyen öğrenciler, bulundukları ile bağlı olan sosyal hizmet merkezlerini ziyaret ederek başvuruda bulunabilirler. 18 yaşından küçük olan öğrenciler, velileri aracılığıyla başvuruda bulunabilecektir. Ayrıca bu yardımlardan faydalanabilmek için belirlenen şartları taşımak gerekir.

E-Devlet Okul Yardım Parası Başvurusu

Okul yardım parasına başvuruda bulunabilmek için e-devlet kanalını kullanmanız mümkündür. E-Devlet okul yardım parası başvurusu yapabilmek için aşağıda sıralanan adımları uygulamanız gerekir:

 • TC. kimlik numarası ve şifre bilgilerinizi kullanarak e-devlet hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Ana sayfada üst sıralarda yer alan arama çubuğuna gelerek ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ yazmalı ve kurumun hizmet sayfasına ulaşmalısınız.
 • Hizmet sayfasında yer alan ‘’Eğitim Öğretim Yardımı Talebi’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda sizlere sorulan tüm soruları eksiksiz bir şekilde yanıtlamalısınız.

Yukarıda yer alan işlemleri uyguladığınızda son olarak başvur butonuna tıklayabilir ve başvurunuzu iletebilirsiniz. Başvurunuz anında ilgili birimlere ulaşacak ve 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır.

Öğrenciye Para Yardımı Başvurusu Şartları

Eğer öğrenciyseniz ve devlet kurumları ile vakıflardan eğitim yardımı almak istiyorsanız, birtakım şartları yerine getirmeniz gerekecektir. Öğrenciye para yardımı başvurusu şartları aşağıda sıralanmıştır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Ailenin muhtaçlık sınırının altında yaşaması
 • Ek gelir kaynağının bulunmaması
 • Haneye giren toplam gelirin asgari ücretten daha düşük olması
 • Eğitim-öğretim hayatına aktif olarak devam etmek

Yukarıda yer alan şartları taşıyan öğrenciler, eğitim yardımı başvurusunda bulunabilmektedir. Ancak bu yardımlar okulun açık olduğu süre boyunca öğrencilere verilir. Öğrencinin devamsızlık yapması veya ailenin gelir durumunun değişmesi durumunda eğitim yardımı kesilecektir. Eğer bu yardıma başvuruda bulunmak istiyorsanız, gereken şartları taşıdığınızdan emin olmanız gerekir.

Öğrenci Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Öğrenci yardımına başvuruda bulunabilmek için bazı belgeleri ve evrakları temin etmeniz gerekir. Öğrenci yardımı başvurusu için gerekli evraklar şunlardır:

 • Öğrenciye ait T.C. kimlik kartı
 • Okuldan alınan öğrenci belgesi
 • Sağlık raporu
 • Hanede yaşayan diğer bireylerin kimlik fotokopisi
 • Fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira değilse tapu fotokopisi
 • Evin kira olması durumunda kira sözleşmesi

Yukarıda yer alan belgelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na ulaştırılması durumunda yardım talebiniz alınacak ve 30 gün içerisinde tarafınıza bir geri dönüş yapılacaktır. Ancak başka kurum ve kuruluşlardan öğrenci yardımı talebinde bulunacaksanız, istenen evraklarda değişiklikler olabilir.

Öğrenciye Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Öğrenciye para yardımı yapan kurum ve kuruluşlar pek çok öğrenci tarafından merak edilir. Günümüzde faaliyet gösteren devlet kurumları, yardım kuruluşları, dernekler ve vakıflar dar gelirli öğrencilere çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu kurum ve kuruluşlar şöyle sıralanabilir:

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • İl ve ilçe belediyeleri
 • Kaymakamlıklar
 • Çağdaş Eğitim Vakfı
 • Toplum Gönüllüleri Vakfı
 • Birlik Vakfı
 • Vehbi Koç Vakfı
 • Üniversiteler ve diğer eğitim kurumları
 • Türk Dil Kurumu
 • Sağlık Eğitim Vakfı

Yukarıda yer alan kurum ve kuruluşlar, ekonomik sıkıntılardan ötürü eğitim görmekte zorlanan öğrencilere çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Sizler de bu kuruluşlara başvuruda bulunarak ekonomik anlamda bir nebze de olsa rahatlayabilirsiniz.

Evden İş fikirlerim için hemen https://www.devletodemeleri.com/evden-is-fikirlerim/ sayfasını ziyaret edin. Gelir yuvan ve Gelirim Evden sosyal yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvam/ sayfasını ziyaret edin.

5/5 - (24 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

21 Yorum

 1. Çocuklarım için yardım istiyorum üç çocuğum var birine servis tutmuşuz üçüde okulla gidiyor eşimin maaşı yetmiyor çocuklarım için yardım istiyorum

 2. 5 çocuğum var ev hanımıyım eşim çalışmıyor 4 öğrencim var kış bişey almıyoruz çocuklarımın okul harcığını veremiyorum saat 8 de gidiyo 3 te geliyo harcığı 5 tl

 3. Eşim engelli 2 öğrencim var bir engelli çocuğum var lütfen yarim edin bana maddi durumum yok

 4. Benım 2 tane cocugum var okula gidiyorlar eşimın dogru duzgun calışmıyor ne olur yardım edin çocuklarım da 2 tanesi yenı okula gidiyor cok sor durumdayız

 5. Benim 3 tane çocuğum okuyor eşimin düzgun bi işi yok bende çocuk lardan dolayı çalışamıyorum evim kira lütfen yardımcı olun

 6. Ben melike delbe çocuk eğitim maşı başvurmak istiyor yardımda bulunmanızı istiyorum

 7. Dört çocuğum var maddi durumdan dolayı sıkıntılar çekiyorum 2 tanesini okula gidiyor kendimde çalışmıyorum işim yok her hangi bir gelirim yok lütfen sizden yardım bekliyorum

 8. Ev hanımıyım çalışmıyorum 3 tane öğrencim var destek yardımı istiyordum eşim tek çalışıyor yetmiyor 3 tane öğrencim var iki tane ortaokula gidiyor Bir tane de ilkokul okuyor

 9. 4 çocuğum var 3 tane si öğrenci eşim aylıkla çalışıyor biz kiracıyız lütfen yardım edin

 10. dört çocuğum var maddi durumdan dolayı sıkıntı çekiyorum 3 tanesi okula gidiyor bir tanesi servis parasını veremediğim için gönderemiyorum eşim çalışmıyor sorumsuz ayakkabı alamıyorum kıyafet alamiyorum lütfen yardım edin çocuğum küçük çalışamıyorum bakanı yok lütfen yardım istiyorum

 11. İyi akşamlar ben Melek daş yardım başvurusunda bulunmak istiyorum iki çocuğum var eşimin maaşı yetmiyor maddi durumum iyi değil yardım başvurusu yapmak istiyorum

 12. Merhaba ben ayşe ben ev hanımıyım yardım edin ıstiyorum yardım eden iki çocuğum var ıstiyorum yardım eden iki çocuğum var ıstiyorum yardım eden iki çocuğum var ıstiyorum yardım eden iki çocuğum var ıstiyorum yardım eden iki çocuğum var eşim ceza evinde yardım edin ıstiyorum yardım eşim ceza evinde yardım edin ıstiyorum yardım eden iki çocuğum var ıstiyorum yardım eden iki çocuğum var ıstiyorum yardım eden iki çocuğum var ıstiyorum yardım

 13. Ya kaç seferdir basvuruyorum sed programında deyilsiniz diyo ney bu sed programı ne yapabilir acaba sed programında olmak için bıktık artık nereye basvurduysam red ediliyo

 14. Maddi yardım edin istiyorum ama eşim ceza evde iki çocuğum var yardım edin istiyorum durum yok yani iki çocuğum var

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu