Burs Başvurusu

Yüksek Lisans Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2023? 4650 TL Burs Nasıl Alınır? Öğrenci Burs Başvuruları Başladı

Yüksek Lisans Burs Başvurusu Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Nasıl Yapılır? Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar 2023?

Yüksek Lisans Burs Başvurusu Başladı. Kimler Başvurabilir? Başvuru Nasıl Yapılır? Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar 2023?

Yüksek Lisans Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

 • Yüksek lisans burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler başvuru yapmak için e-Devlet kapısı üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile birlikte giriş yapmaları gerekmektedir.
 • Ardından açılan ekran “e-Hizmetler” kısmına giriş yapmalı
 • Yeni gelen ekrana “Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu” yazarak aratmalıdır. 
 • Açılan ekran üzerinden yüksek lisans veya lisans başvuruları görüntülenecektir, başvurmak istediğiniz lisans türüne tıklayarak başvuru ekranına ulaşabilirsiniz.
 • Ardından gelen ekran üzerinde gerekli bilgileri doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Eğitim hayatına devam etmek isteyen öğlenciler için yüksek lisans yapma hakkı verilmiştir. Belirli dönemlerde başvuru yapılmaktadır. Yetkili kişiler tarafından incelenen başvuru formlarının ardından yüksek lisans yapmaya uygun görülen kişiler bu haktan yararlanabilmektedir.

Başvurular e-Devlet kapısı üzerinden yapılmaktadır. Adımları takip ederek başvuru süresi içerisinde başvurmak isteyen adaylar başvuruda bulunabilir ancak başvuru yaparken istenilen bilgiler eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde girilmelidir aksi halde başvuru ekranında ilerleyemezsiniz.

Eğer ekran üzerinde hata alıyorsanız girdiğiniz bilgileri kontrol etmelisiniz. Başvuran adaylar bilgilerini doğru girmelidir aksi halde başvuruda bulunamazsınız. Başvurula her sene güz ve bahar dönemi olmak üzere yılda iki defa yapılmaktadır. Başvuru tarihleri üniversitelerin web sayfalarında yer almaktadır.

burs başvurusu başladı
burs başvurusu başladı

Yüksek Lisans Öğrencileri Ücret Alıyor Mu?

Yüksek lisans almaya kabul edilen öğrenciler eğer devlet üniversitelerinde tezli yüksek lisans yapma hakkı kazandıysa ücretsiz öğrenime devam edebilir.

Vakıf üniversitelerinde ise durum değişiklik göstermektedir. Vakıf üniversitelerinde tezsiz yüksek lisans ücretli yapılmaktadır.

Yüksek lisans ücretleri, üniversitelerin senatolara göre belirlenen ücretler dahilinde yapılmaktadır. Bu ücretler hakkında bilgileri üniversiteler web sayfalarında her sene yayınlamaktadırlar. Üstelik yüksek lisans nedeni ile devlet tarafından aylık gelir üzerine ilave olarak 1 kademe artması nedeni ile ekleme yapılmaktadır.

Yüksek Lisans Burs Başvurusu Ne Zaman Başlıyor?

Yüksek lisans burs başvuruları senede iki defa olmak üzere güz ve bahar dönemine denk gelecek şekilde yapılmaktadır.

Burs başvuru tarihleri üniversitenin web sitesi üzerinde yayınlanmaktadır. Devlet tarafından verilen KYK yüksek lisans burs başvuruları kasım ayında başlamaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından sosyal medyada başvuru tarihleri açıklanmaktadır.

Yüksek Lisans Bursu Kimlere Verilir?

 • Ön Lisans eğitimi gören öğrenciler,
 • Lisans eğitimi gören öğrenciler
 • İki Yıllık Okullardan Mezun Olarak ara vermeden Dikey Geçiş Sınavı (DGS) yapan öğrenciler
 • Yüksek Lisans eğitimi alan öğrenciler,
 • ÖSYM Sınav Sonucunda Ham Puan Bazında Belirlenmiş olan puanı alarak ilk 100’e girmeyi başaran öğrenciler,
 • Amatör Milli Sporcu olan öğrenciler, burstan yararlanabilir

Devlet tarafından KYK’dan burs almak isteyen öğrenciler başvuru yapabilmektedir ancak bazı şartları taşıması gerekmektedir. Başvuru yapan kişilerin eğitim hayatına devam ediyor olması gereklidir.

Yüksek Lisans Bursu Kaç Para?

2023 yılı için yapılan açıklamalardan önce 1700TL destek alırken gelen açıklamaya göre artık yeni yıl itibariyle yüksek lisans yapan bir öğrenci 2500 TL almaya başlayacaktır.

Bunun dışında yurt içinde yüksek lisans yapan öğrencilere çeşitli destekler verilmektedir. 

Yüksek Lisans Alan Öğrenci Bursları Ne Kadar Oldu 2023

 • Türkiye Eğitim Vakfı; aylık olarak 2000 TL
 • Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK); aylık 1300 – 4650TL arasında
 • Sabancı Üniversitesi; 10 ay boyunca 4250 TL 
 • Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı; aylık 480 TL
 • Elginkan Vakfı; aylık 400 TL
 • Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA); 12 ay boyunca 1650 TL

Burs imkânı vermektedir.

Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar Olacak 2023?

Son zamanlarda herkesi sevindirecek zam haberleri gelmekte bu haberlerden bir tanesi de öğrencileri sevindirdi. Yapılan açıklamaya göre 2022 yılında 1700 TL yüksek lisans ücreti alan öğrenciler 2023 yılı ocak ayı itibariyle 2500 TL olacak şekilde açıklanmıştır.

Yüksek Lisans Yapan Öğrenciye Burs Verilir Mi?

Burs öğretim gören ve öğretimine devam eden kişilere karşılıksız olarak verilmektedir. Yüksek lisans yapmak isteyen kişiler devletten ve vakıflardan burs alarak yüksek lisans yapma hakkına sahiptir.

Başvuru sürecinde başvurularını tamamlayarak yüksek lisansa başvurabilirler. Arından kabul edilen adaylar devletten burs almaktadır. İsteyen kişiler burs veren vakıflara başvuruda bulunarak gelirlerini artırma hakkına sahip

KYK Yüksek Lisans Bursu Başvuru Nasıl Yapılır?

 • KYK Yüksek lisans başvurusunda bulunmak isteyen aday, ilk olarak KYK  https://kygm.gsb.gov.tr/ resmî sitesine giriş yapmalı açılan ekran üzerinde “öğrenim yılı içerisinde yurt içinde yüksek öğrenim programı” sekmesine veya “öğrencilerin yurt başvurusu için tıklayınız” sekmesine tıklamanız gerekli 
 • Açılan sayfada “Başvuruda dikkat edilecek hususlar ” yazısı okunduktan sonra sayfanın en altında bulunan başvuru şartlarını kabul ettiğinizi belirten kutuları onaylamanız gerekmektedir. Ve “Başvuru ve Güncelleme” sekmenine tıklamalısınız
 • Yeni gelen sayfada başvuru sahibi ile ilgili kimlik bilgilerini doğru şekilde doldurulup resimdeki güvenlik kodunu girmelisiniz.
 • Açılan yeni sayfada sizden öğrenim bilgileriniz ve okul bilgileriniz istenir bu bilgileri de eksiksiz doldurmalısınız
 • Yeni açılan yeni sayfa üzerinde sizden ailenizle ilgili bir takım bilgiler istenmekte bu bilgileri de aynı şekilde eksiksiz doldurmalısınız 
 • Diğer adımda sizden adres bilgileriniz ve e-posta adresiniz istenecektir bu bilgileri de doğru girmelisiniz çünkü verilen tüm bilgiler araştırılacak
 • Son olarak tüm bilgilerinizin tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra kaydet sekmeni tıklayarak işleminizi bitirmiş olacaksınız. 

Bu yöntemler ile birlikte KYK yüksek lisans başvurunuzu tamamlamış olacaksınız. 

KYK Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

KYK yüksek lisans öğrencisi olan kişiler gelen zamlar ile birlikte aldıkları bursta yükselmiş olmaktadır. Bu fiyat 2023 yılı itibariyle yükselerek 2500 TL olmuş durumdadır.

Yüksek lisans öğrencileri düzenli olarak bu miktarı hesaplarına görebilecek ve daha rahat bir eğitim hayatı sürdürebilecekler

MEB Yüksek Lisans Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

 • Yurt dışında öğrenim görmek isteyen ve bunun için başvuru yapacak olan adaylar;
 • Milli eğitim bakanlığına ait olan resmi burslu öğrenci sistemi üzerinden kullanıcı adı ve şifresi ile platforma girerek 
 • T.C. kimlik numarası ve kimlik seri numarası ile birlikte bir yakınına ait olan T.C. kimlik numarasına ait bilgileri girerek başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca platform üzerinde sağ üst köşede e-Devlet giriş kapısını kullanarak da başvuru yapılmaktadır.

Millî Eğitim Bakanlığı, öğrencilere yönelik birçok burs imkânı sağlamaktadır bunlardan bir tanesi de yurtdışında lisansüstü eğitim için bir üniversiteye başvurmak isteyen öğrencilere Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sağlanan YLSY bursu sayesinde yüksek lisans eğitimine yurtdışında devam etme şansı tanımaktadır.

Bu bursa başvurmak için adımları eksiksiz bir şekilde tamamlamış olmanız gerekmektedir.

MEB Yüksek Lisans Bursu Ne Kadar?

Millî Eğitim Bakanlığının vermiş olduğu YLSY burs ücreti 2100 TL‘dir üstelik bunun dışında bu burs kapsamında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yurtdışına giden öğrencilere belirli imkanlar verilmektedir. Bunlar;

 • Yurtdışında eğitim aldığınız okul ücretinin tamamı
 • Aylık yaşam giderler
 • Yurt içi ve yurt dışı tüm seyahat giderleriniz
 • Konaklama ihtiyacı
 • Sağlık masraflarınızın tamamı
 • Sınav ücretlerinizin tamamı
 • Kitap, kalem, test vb. giderleriniz karşılanır.

Bu giderlerin tamamı Millî Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Yüksek lisansa başvurmak isteyen adaylar e-Devlet üzerinden başvuru yapabilmektedir. Başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/akdvty-yuksek-lisans-burs-basvurusu?hata=sayfasi tıklayarak doğrudan başvuru sayfasına ulaşabilirsiniz. 

Millî Eğitim Bakanlığının sağlamış olduğu YLSY başvurusunda bulunmak için burslu öğrenci sistemi üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz ya da https://rebus.meb.gov.tr/  Tıklayarak doğrudan sayfaya ulaşabilirsiniz.

KYK yüksek lisansa başvuruları hakkında merak ettiklerinizi ve daha fazla bilgi almak isterseniz 7/24 Gençlik ve Spor bakanlığına ait (444 0 472) numaralı hattı arayabilirsiniz.

Millî Eğitim Bakanlığından YLSY ile ilgili bilgi almak isteyen vatandaşlar 7/24 Millî Eğitim Bakanlığına ait 444 0 632 numaralı hattı arayarak bilgi alabilmektedir.

5/5 - (13 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu