Maddi Yardım

Yakacak Yardımı 2023 Başvuru

Yakacak Yardımı 2023 Başvuru. Yakacak Yardımı Nasıl Alınır? Yakacak Yardımı Kimler Alabilir? Yakacak yardımı başvuru formu. Yakacak yardımı şartları nelerdir?

Yakacak Yardımı 2023 Başvuru. Sosyal yardım kelimesinin birçok tanımı bulunmaktadır. En genel tanımı ise muhtaç durumda olan bireylere devlet tarafından ayni ya da nakdi olarak yardım edilmesidir.

Devletler tarafından yapılan sosyal yardımların en temelinde maddi durumunun yetersiz olan hane halkının refah seviyelerinin arttırılmasına yönelik yapılan çalışmalar yatmaktadır. Çağdaş toplumlarda yoksulluğa neden olan durumları ortadan kaldırmak için sosyal yardımlar bir çözüm olarak görülmektedir.

Sosyal yardımların içeriği ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir. Bunun sebebi ise ülkeler arasındaki kalkınmışlık seviyesinden kaynaklanmaktadır. Ancak yoksulluk en gelişmiş ülkede bile olsa varlığını sürdürmektedir.

Devletlerin yaptığı sosyal yardımlar ise şöyledir; sağlık yardımı, eğitim yardımı, işsizlik parası, yaşlılara ve engelli bireylere maaş bağlanması gibi çeşitli yardımlar sağlanmaktadır. Sosyal yardımlar, her devlete ait olan bir zorunluluk ve her birey için ise kazanılmış bir haktır.

Sosyal yardım evrensel bir kavramdır. Türkiye’de de dünyada olduğu gibi maddi durumları zayıf olan insanlara, yaşlılara ve kimsesizlere karşı birçok sosyal yardım konusunda çalışmalara yer verildiği görülmektedir.

Türkiye’de yapılan sosyal yardımlar genellikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde gerçekleşmektedir. Sosyal yardımları sadece devlet değil birçok dernek, kuruluş veya maddi durumu iyi olan kişiler tarafından da yapılmaktadır.

Türkiye’de sosyal yardım sağlayan kurumlar ise genellikle şunlardır; Sağlık Bakanlığı, Millî Eğitim Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Millî Savunma Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Belediyeler Sivil toplum kuruluşları ve dernekler ile vakıfların faaliyetleri, Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, Sendikalar, Kızılay. Ayrıca Türkiye’nin sosyal bir devlet olduğunun göstergesi anayasanın birçok maddesinde de görülmektedir.

Bu anayasana maddeleri şunlardır; Anayasanın 5. maddesinde “…kişilerin ve toplumun refah, huzur ve mutluluğunu sağlamak. insanın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmaktır.”, 60. maddesinde “Herkes, sosyal güvenlik hakkına sahiptir.” ve 61. maddesinde “Devlet, harp ve vazife şehitlerin dul ve yetimleriyle, malul ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar. Devlet, sakatların korunmalarını ve toplum hayatına intibaklarını sağlayıcı tedbirler alır.

Yaşlılar, Devletçe korunur. Yaşlılara Devlet yardımı ve sağlanacak diğer haklar ve kolaylıklar kanunla düzenlenir. Devlet, korunmaya muhtaç çocukların topluma kazandırılması için her türlü tedbiri alır. Bu amaçlarla gerekli teşkilat ve tesisleri kurar veya kurdurur.” ifadeleri yer almaktadır.

Bu anayasa maddelerinde görüldüğü gibi Türkiye sosyal devlet modelini benimsemiş ve bunu anayasada yer vererek resmileştirmiştir. 

Yakacak Yardımı 2023 Başvuru
Yakacak Yardımı 2023 Başvuru

Yakacak Yardımını Kimler Alabilir?

Yakacak Yardımı Kimler Alabilir? Türkiye, sosyal devlet sorumluluğu bilinciyle hareket ederek maddi durumu yetersiz olan hanelere çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan birisi de kış mevsiminde yapılan yakacak yardımıdır.

Ancak bu yakacak yardımının alınabilmesi için hane içinde yaşayan bireylerin kişi başı milli gelirleri asgari ücretin 1/3’ünü geçemeyecek durumda olması gerekmektedir.

Türkiye’de yakacak yardımları Sosyal Dayanışma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla 3294 sayılı kanunun verdiği yetkiyle Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından hiçbir ücret talep edilmeden hane halkına kömür olarak sağlanmaktadır.

Yakacak Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Türkiye’de yakacak yardımları yılda bir kere olmak üzere kasım veya aralık ayında yapılmaktadır. Her sene yapılan bu yardımlar düzenli olarak vatandaşlara tahsis edilir.

Hak sahibi olduğu belirlenen muhtaç ve yoksul vatandaşlar her sene kasım veya aralık ayında yapılan bu yardımlardan yararlanabilir.

Yakacak yardımı yılın son 3 ayı ile yılık ilk 3 ayında veriliyor. Toplam 6 ay botunca verilmektedir.

İşveren Yakacak Yardımı Ne Kadar? 

İşveren yakacak yardımı 1.000 TL’dir. İşveren, yakacak yardımını yaptığı vakit devlet 1.000 TL’ye kadar olan gelir vergisini ve SGK primlerinden işvereni muaf tutarak yardıma muhtaç olan halkına devlet elini uzatmıştır.

Devlet hazinesi ise işveren yakacak yardım projesi kapsamında bir asgari ücretliden aldığı 178,4 TL gelir vergisinden ve 454,6 olan SGK priminden vazgeçmiştir.

Bu muaf tutulan vergiler ise 9 Kasım 2022 ve 30 Haziran 2023 tarihine kadar yapılan ödemeler için geçerlidir. Maliye ve Çalışma Bakanlığının yaptığı analizler sonucunda bu düzenlemeden bir milyon çalışan faydalandıysa devletin vazgeçtiği primin altı aylık maliyeti 2.2 Milyar TL, verginin ise altı aylık maliyeti 1.02 Milyar TL olarak tahmini bir rakam ortaya çıkmaktadır. 

İşveren Yakacak Yardımı Vermek Zorunda Mı?

İşverenlerin çalışanlarına yakacak yardımı vermek gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu işveren yakacak yardımının verilmesi kesinlikle işverenin kendi isteğine bağlı olan bir durumdur.

E-devlet Üzerinden Yakacak Yardımı Nasıl Yapılır?

  • Devletin vermiş olduğu yakacak yardımının başvuruları e-devlet üzerinden alınmaktadır.
  • Yakacak yardımı başvurusu yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıkladıktan sonra sağ üst tarafta bulunan ” yeni başvuru ” alanına girdikten sonra sözleşmeyi okuyup onaylama işlemi yapıyoruz.
  • Bu sözleşme onayı kabul edildikten sonra ise ikametgâh adresi ve kimlik bilgileri görülecektir.
  • Bu bilgileri teyit ettikten sonra devam yazan kısma tıklıyoruz.
  • Bu işlemden sonra ise karşımıza çıkan formu eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra açıklama yazan bölüme gelip yakacak yardımı talep ettiğinizi yazıp işlemi tamamlıyoruz.

Yakacak Yardımı 1000 TL Nasıl Alınır?

Bu yardımın alınması için sadece işverenin kararına bağlıdır. İşveren bu yardımı vermek isterse kişinin aldığı maaşa ilaveten 1.000 TL’lik artış olacaktır.

Devlet tarafından yapılan yardımlara başvuru yapmak için buraya https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yürüttüğü diğer yardımlara göz atmak için https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/  tıklayabilirsiniz.

Dilerseniz ALO 153 destek hattını arayarak yapılan yardımlar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Yakacak Yardımı Kaç Ay Verilecek?

Yakacak yardımı yılın son 3 ayı ile yılık ilk 3 ayında veriliyor. Toplam 6 ay botunca verilmektedir.

İşveren Yakacak Yardımı Ne Kadar? 

İşveren yakacak yardımı yasal olarak 2023 yılı için 1000 TL olarak belirlenmiştir.

Devlet Ödemeleri başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (1 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

6 Yorum

  1. Ben çalışmıyorum eşim calisiyor bende yardım istiyorum yardımcı olurmusunuz

  2. Evliyim iki çocuğum var çalışmıyorum.eşimde çalışmıyor.2 çocuğumun ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyacım var

  3. Öğrenciyim babam rahatsız çalışamıyor bende okuyorum annem de ev hanımı evimize gelir yok.

  4. Ben oğlumla kalıyorum bir yerden gelirim yok mağdurum kiradayım esimden ayrıldım kiradayım oğlum calısıyor askeri ücret maddi manevi yakacak gıda ihtiyacım var

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu