Sosyal Yardım

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Nedir? E-Devlet Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Nedir? E-Devlet Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu; Sosyal yardımlaşma hane yardımı ihtiyacı olan bireylere ve ailelerine yönelik yapılan yardımlar arasında en çok başvuru alanlar arasında bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından temin edilen bu yardım, ülkemizde uzun zamandan bu yana binlerce haneye ulaştırıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırılan gerek maddi gerekse ayni yardımlar yılın veya ayın belirli günlerinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bu yardımı alacak olan kişilerin asgari ücretin 1/3’ü kadar bir gelire sahip olmaları gerekmektedir.

Maddi veya ayni yardımı almaya hak kazanan kişilerin yalnızca kendilerine değil, hane içerisinde bulunan aile bireylerine de yardım ulaştırılmaktadır. Bu yazıda sosyal yardımlaşma hane yardımı hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara aşağıda yer verilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Nedir?

Sosyal yardımlaşma hane yardımı nedir sorusu her yıl ihtiyaç sahipleri tarafından en çok merak edilen hususlar arasındadır. Sosyal yardımlaşma hane yardımı başvurusunda bulunan kişiler gerek bireysel anlamda gerekse hane kapsamına bakılarak değerlendirilmektedir. Bu yardım kapsamında hane içerisine; kömür, odun, gıda, giysi ve para yardımı yapılmaktadır.

Her yılın belirli gün ya da aylarında yerel belediyeler, Sosyal Hizmetler Bakanlığı, dernek ve vakıflar tarafından bu yardım ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Yapılacak olan yardımlardan sadece başvuru yapan kişi değil tüm hane üyeleri faydalanmaktadır. Sosyal yardımlaşma hane yardımına başvurmak için birçok farklı kanal bulunmaktadır. Yazının devamında başvuru sürecinin nasıl olması gerektiği hakkında tüm detaylara yer verilmiştir.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sosyal yardımlaşma hane yardımı başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabı ihtiyaç sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında bulunmakta. Özellikle yardım başvurularının açıldığı dönemlerde vatandaşlar bu soruyu sıklıkla sormaktadırlar.

Öncelikle bilinmelidir ki hane yardımını sağlayacak olan kurum veya kuruluşa göre başvuru formatı değişebilmektedir. Belediyeler tarafından sağlanan hane yardımları için doğrudan ikamet edilen bölgenin belediye binasına gidilerek başvuru formunun doldurulması yeterli olacaktır. Bunun yanı sıra E-devlet platformu üzerinden de online olarak başvuru işlemini gerçekleştirmek mümkündür.

Bunun için tek yapılması gereken https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine tıklamak olacaktır. Bu adrese tıklandığı zaman vatandaşların karşısına çeşitli hane yardımı türleri çıkacaktır. Vatandaşlar kendilerine en uygun olan sosyal yardımı tercih ederek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Başvuru Formu

Sosyal yardımlaşma hane yardımı başvuru formu kapsamında vatandaşlardan istenilen bilgilerin doğru ve eksiksiz içimde ilgili alana doldurulması büyük önem taşımaktadır. Başvuru formuna kasıtlı olarak yanlış bilgi dolduran vatandaşların başvuruları değerlendirme bile alınmadan geçersiz sayılacaktır.

Öncesinde yalan beyan sayesinde hane yardımı aldığı tespit edilen kişilerinde aldıkları yardımın tutarı kadar cezai işlem uygulanacaktır. Başvuru yapılan kurumun vatandaşlarla sonucu bildirmek maksadıyla iletişime geçebilmeleri için başvuru formunda bulunan iletişim bilgileri de eksiksiz biçimde doldurulmalıdır.

Böylelikle başvuru sonucunu doğrudan kurum tarafından da öğrenmek mümkün hale gelmektedir. Başvuru formu doldurulduktan sonra ilgili alanlara girilen tüm kişisel bilgiler kontrol edilmeli ve gözden kaçan bir alan var ise doldurulmalıdır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Hane Yardımı Ne Demek? Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar?

Hane Yardımı Sorgulama Ne Kadar? Ne Zaman Yatar?

Hane Yardımı Tek Seferlik Mi?


Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Başvurusu Sorgulama

Sosyal yardımlaşma hane yardımı başvurusu sorgulama işlemi yapacak olan vatandaşların öncelikle hangi kuruma ait yardıma başvurdu ise o kurumun iletişim numaralarına sahip olması gerekmektedir. Belediyeler kapsamında vatandaşlara iletilen hane yardımlarının sonucunu ve güncel durumunu öğrenebilmek için belediyeye ait numara aranabileceği gibi E-devlet üzerinden de kontrolü sağlanabilmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından verilen hane yardımlarını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama adresine tıklamak yeterli olacaktır. Bunların yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahiplerine sağlanan yardımların sonucunu öğrenebilmek için ise yine E-devlet platformu oldukça iş görecektir.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Nedir? E-Devlet Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu

ASHB kapsamında başvurulan hane yardımlarını sorgulayabilmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama adresine giderek sonucu görüntülemek gerekmektedir. Burada vatandaşların TC kimlik numaralarını ve E-devlet şifreleri istenmekte ve bu bilgiler ilgili alana doldurularak sisteme giriş yapılabilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlaşma hane yardımı kimlere verilir sorusu özellikle başvuru yapmayı düşünen vatandaşların en çok sordukları sorular arasında. Bu yardımdan yararlanmak isteyen vatandaşların aylık asgari ücretin 1/3’ü kadar bir gelire sahip olmaları gerekmektedir.

Ayrıca şehir, gazi yakınları ve dul kalan çocuklu kadınlarından yardımdan yararlanabileceği bilinmektedir. Belirli bir oranda engeli bulunan vatandaşlar engel durumunu gösteren raporu ile birlikte başvuru yaparak hane yardımından faydalanabilmektedirler.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma hane yardımı başvurusu için gerekli belgeler nelerdir sorusu başvuru yapacak olan vatandaşların merak ettikleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Başvuru için gerekli belgeler şu şekildedir;

 • TC kimlik resmi fotokopisi
 • Başvuranın aile üyelerine ait TC kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı bulunup bulunmadığına dair belge
 • Gelir durumu belgesi
 • Aile içerisinde mal beyanı belgesi
 • Varsa öğrenci belgesi
 • Hastalar için sağlık kurulundan alınacak olan rapor
 • Engelli bireyler için sağlık kurulundan alınacak olan rapor
 • Kirada yerleşik hayat sürenler için kira sözleşmesi
 • Başvuru formu

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir?

Sosyal yardımlaşma hane yardımı başvuru şartları nelerdir için verilecek yanıt oldukça net biçimde kurumlar tarafından ifade edilmektedir. Öncellikle vatandaşların ciddi anlamda bu yardıma ihtiyaçlarının bulunuyor olması gerekmektedir. İhtiyacı olmayan vatandaşlara kesinlikle bu yardım ulaştırılmayacaktır.

Başvuru şartlarından bir diğeri ise istenen tüm belge ve başvuru formunun eksiksiz biçimde iletilmesi gerektiğidir. Bunun yanı sıra başvuru tarihleri dışında kalan hiçbir başvuru değerlendirilmeyeceğinden, tarih göz önünde bulundurularak başvuru yapılması gerektiği de şartlar arasındadır.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlaşma hane yardımı nasıl alınır için birçok farklı yanıt bulunmaktadır. Öncelikle yardımın nereden alınacağı en önemli sorudur. Eğer yardım belediyelerden alınıyor ise doğrudan ikamet edilen bölgenin belediyesine gidilebilmektedir.

Ayrıca E-devlet üzerinden de sosyal yardımlaşma hane yardımı almak mümkündür. E-devlet platformunda bulunan başvuru formu eksiksiz biçimde doldurulmalı ve sisteme yüklenmelidir. Aynı işlem Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ve Vakıflar Genel Müdürlüğü kapsamında alınacak olan yardımlar için de uygulanabilmektedir.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Sosyal yardımlaşma hane yardımı kaç ayda bir verilir sorusunun cevabını belirleyen birkaç değişken bulunmaktadır. Bunlardan ilki yardım için başvurulan kurumun bütçedir. Bir diğeri ise başvuru yapan hanenin maddi durumu ve hane içerisinde yaşayan birey sayısı olmaktadır.

Bu değişkenler göz önünde bulundurularak kurumlar tarafından belirli aralıklarla hane yardımı yapılmaktadır. Kış aylarında aksatılmadan belirli bir yakacak yardımı yapılmakla birlikte, birkaç ay ara ile de maddi para yardımı yapılmaktadır. Çok muhtaç durumda olan ailelere ise bu yardım her ay düzenli olarak yapılmaktadır. Sosyal yardımlaşma hane yardımı kapsamında hazırlanan erzak kolileri ise 2-3 ayda bir dağıtılmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Ne Zaman Verilecek?

Hane yardımı ne zaman verilecek hakkında belirli bir netlik bulunmamaktadır. Erzak kolisi yardımı, kışlık yakacak yardımı gibi ihtiyaçların karşılanması durumu özellikle ayın belirlenen bir tarihinde verilmemekle birlikte herhangi bir tarihte verilmektedir. Fakirlik maaşı olarak adlandırılan nakdi yardım ise, ilk maaş ayın kaçında alındıysa devam eden süreçlerde de her ayın o gününde alınmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Hane Yardımı Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

Hane yardımı kapsam dışına çıktı ne demek için verilecek olan cevap vatandaşlar tarafından oldukça merak edilmektedir. Vatandaşların E-devlet üzerinden başvurularını sorguladıkları esnada karşılaşabilecekleri bu yazı her ne kadar olumsuz bir algı yaratsa da aslında başvurunun onaylandığı anlamını taşımaktadır. Başvuru sorgulama esnasında bu yazı ile karşılan bireylerin yakın zaman içerisinde yardımdan yararlanabileceği anlamı çıkmaktadır.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu