devlet ödemeleri

Güncel

Petrolün Varil Fiyatı 2023

Petrolün Varil Fiyatı 2023. Brent Petrol Varil Fiyatı. 1 Varil Brent Petrol Kaç Dolar? Ham Petrol Fiyatları Güncel Ne Kadar? Ham Petrol Fiyatları Güncel

Petrolün Varil Fiyatı 2023

Petrolün varil fiyatı konusu son günlerde sıkça tartışılıyor. Günümüzde ham petrol fiyatlarında yaşanan volatilite, finansal piyasalarda görev alan uzmanların kaygı içerisinde takip ettikleri konuların başında geliyor.

Son dönemlerde yaşanmakta olan bu ham petrol fiyatlarındaki artış, tüketilen enerjinin %40’ını petrolden karşılayan ve tüketilen petrolün %90’ını ithal eden ülkemiz ve ülke ekonomimiz için önemli oluyor.

Petrolün Varil Fiyatı 2023 Ne Kadar
Petrolün Varil Fiyatı 2023 Ne Kadar

Brent Petrol Varil Fiyatı

Brent petrol varil fiyatı uluslararası piyasalarda yaklaşık 88 dolardan işlem görüyor. Geçenlerde 89,96 dolara kadar çıkan Brent petrolün varil fiyatı, günü 88,69 dolar ile tamamladı.

Aynı zamanda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varil fiyatı 84,40 dolardan talep gördü.

Corona vakalarındaki görülen artışlara rağmen Çin hükümetinin ekonomiye destek vermesi yönünde beklentileri artarken, iflasın eşiğinde bulunan bazı inşaat firmalarına hükümetin yardım edeceğine dair çıkan haberler piyasalarda olumlu beklenti yaratarak petrol fiyatlarını yukarı doğru çekti.

ABD Enerji Kurumu, ülkede bulunan ham petrol stoklarının geçen hafta 1 milyon 800 bin varil arttığını duyurdu. Fakat beklenti bu stokların 3 milyon 300 bin varil artması beklentisi içindeydi.

1 Varil Brent Petrol Kaç Dolar?

1 varil Brent petrol kaç dolar sorusu merak edilen sorular arasında yer alıyor. Dünya petrol piyasasının yönünü belirleyen petrol Brent petroldür. Londra Brent adı ile de bilinir. Brent petrolün içeriğinde %0,37 değerinde sülfür maddesi bulunur. Böylece Brent petrolün işlenmesi çok daha kolay bir hal alır. Brent petrol tatlı petrol kategorisinde yer alır.

İlgili Makaleler

Petrolün fiyatı belirlenirken petrolün nereden geldiği ve nereden çıkarıldığı önemli kriterler arasında yer alır. Üretimi daha ucuz olan petrolün talebi daha fazla olur. Örnek vermek gerekirse denizden çıkarılan petrol ve karadan çıkarılan petrolün fiyatı aynı olmaz. Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 88,89 dolar olmaktadır.

1 Varil Brent Petrol Kaç Litre?

Makalemizin bu kısmında 1 varil Brent petrol kaç litre sorusunun yanıtını bulacaksınız. Neft ya da bir diğer adı ile yer yağı, hidrokarbonlardan oluşan, sudan yoğun bir kıvamda olan bir maddedir.

Ayrıca koyu siyah renkli, arıtılmamış olan, kendine has bir kokusu olan, yer altından teknolojik aletler ile çıkarılıp işlenen doğal yapıya sahip olan ve yanıcı özelliğe sahip mineral yağına petrol adı verilir. Petrol maddesi tıpkı altın ve gümüş gibi çağımızın en değerli yer altı madenlerinde arasında yerini alıyor. Hatta bunun için savaşlar bile çıkıyor. Kıymetli bir maden olduğu için siyah altın adı ile de bilinir. 

Brent petrol, Kuzey denizinden çıkarılmaktadır. Brent petrolün varili uluslararası standartlarda kabul gören ham petroldür. ABD’deki NYMEX ile beraber dünya çapında petrol fiyatlarının belirlenmesinde önemli rol oynar. Petrol fiyatları varil fiyatı üstünden belirlenmektedir. 1 varil Brent petrol tam olarak 158.987 litredir.

Ham Petrol Fiyatları Güncel

Ham petrol fiyatları güncel konusu da sıkça araştırılan konular arasında yer almaktadır. Ham petrol üretimimiz Türkiye’nin petrol ihtiyacının sadece yarısını karşılayabiliyor.

Durum böyle olunca Türkiye petrol ithalatçısı pozisyonunda rol alıyor. Bu bakış açısıyla baktığımızda Türkiye için düşük petrol fiyatları olumlu olarak görünüyor olabilir. Corona virüs ve yaşanan resesyon sebebiyle bütün dünyayı etkileyen küresel bir kriz yaşamıyor olsaydı o zaman olumlu olarak görülebilirdi.

Fakat kriz sebebiyle üretim yollarının ve talebin azaldığı, döviz kurunun ard arda yaptığı yükselişlerin devamlı bir şekilde yükseldiği böyle bir ortamda, ham petrol fiyatlarının ülkemiz için olumlu etkilerinden faydalanmamız pek mümkün gözükmemektedir.

Peki, bundan sonra ne olacak diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Ham petrol fiyatların eski fiyatına ulaşıp ulaşamayacağı merak ediliyor. Ham petrolün eski zirvesi varili 139,83$ fiyatından işlem görmekteydi. Ne yazık ki bu sorunun cevabını hiç kimse doğru bir şekilde cevaplayamaz. Fakat öngörülerde bulunarak ve akıl yürüterek bazı tahminler yapmak elbette mümkün olmaktadır. 

08.01.2023 tarihi itibarı ile güncel ham petrol fiyatları şu şekildedir; 

  • DEĞİŞİM (%): -0.28.
  • ALIŞ : 78.28.
  • SATIŞ : 78.33.

Ülkemizde bulunan mevcut petrol yatakları daha çok Güneydoğu Anadolu Bölgesinde bulunmaktadır. Adıyaman, Batman ve Diyarbakır gibi şehirler en çok ham petrol çıkarılan yerlerdir. Siirt, Şanlıurfa ve Mardin’de de ham petrol kaynakları bulunur. Bu bölgelerden çıkarılıp işlenen ham petrol, Türkiye’nin ihtiyacının %15’lık kısmını karşılamaktadır.

Devlet Ödemeleri Maddi Yardım Başvurusu İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/ ziyaret edin.

5/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu