Sosyal Yardım

Öğrenci Taşıma Yardımı Nedir? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Öğrenci Taşıma Yardımı Nedir? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu. Öğrenci Taşıma Hizmeti Nasıl Alınır? Servis Parası Desteği. Servis Parası Nasıl Alınır? Öğrenci Taşıma Yardımı Şartları

Öğrenci Taşıma Yardımı Nedir? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Devlet kurum ve kuruluşları, dar gelirli ailelerin eğitim kurumlarında öğrenim gören çocuklarına çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Öğrenci taşıma yardımı nedir sorusu ise dar gelirli vatandaşlar tarafından sıkça sorulur.

Öğrenci taşıma yardımı, adından da anlayabileceğiniz üzere öğrencilerin okula gidip gelirken servis adı verilen vasıtaları kullanmaları amacıyla yapılan bir yardımdır.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardımdan faydalanabilmek için öncelikle belirli şartları taşımanız gerekir. Ödemeler yıllık olarak yapılacak ve yalnızca başvuru yapan aileleri kapsayacaktır.

Aynı zamanda öğrencinin bu yardımdan faydalanabilmesi için ilköğretim veya ortaöğretim düzeyinde eğitim görmesi gerekecektir. Başvuru yapacak olan aile bireyinin 18 yaşından büyük olması zorunludur.

Öğrenci Taşıma Yardımı Nedir
Öğrenci Taşıma Yardımı Nedir

Öğrenci Taşıma Hizmeti Nasıl Alınır?

Öğrenci taşıma hizmeti nasıl alınır gibi sorular dar gelirli aileler ve öğrenciler tarafından sıkça sorulur. Öğrenci taşıma yardımından faydalanabilmek için öncelikle bir başvuru gerçekleştirmeniz gerekir.

Başvuru işlemleri için size en yakın Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı il müdürlüklerine veya sosyal hizmet merkezlerine gidebilirsiniz. Burada sizlere verilen formu doldurmanız durumunda başvurunuz alınacaktır.

Formu ve istenen diğer belgeleri kuruma teslim ettikten sonra tarafınıza bir inceleme yapılacak ve 30 gün içerisinde sonuç açıklanacaktır. Başvurusu onaylanan aileler ise eğitim öğretim döneminin başlaması ile birlikte taşıma bedelini yıllık olarak alabilecektir. Bu program ihale usulü gerçekleştirildiği için yardım tutarı henüz net bir şekilde belirlenmemiştir.

Öğrenci Okul Taşıma Servis Yardımı Nasıl Alınır?

Öğrenci okul taşıma servis yardımı nasıl alınır sorusu, çocuğu ilkokulda veya ortaokulda eğitim gören dar gelirli aileler tarafından pek çok kez sorulur.

Öğrenci taşıma yardımından faydalanmak isteyen ailelerin bakanlığa bağlı il müdürlüklerine giderek form doldurmaları gerekir. Ardından başvurunun onaylanması durumunda 9 aylık servis ücreti ailenin PTT hesabına yatırılacaktır.

Başvuru sahibi, kendisine en yakın PTT şubesini kimlik kartı ile ziyaret ederek bu yardımı nakit para şeklinde çekebilir. Aynı zamanda bakanlığın ihale ile bir servis firması ile anlaşması ve ödemeyi firmaya yapması söz konusudur. En net bilgiyi alabilmek için bakanlığın hizmet sayfasına gitmeniz ve bilgilendirici içeriklere göz atmanız gerekecektir.

Öğrenci Taşıma Yardımı Şartları

Bakanlık tarafından verilen öğrenci taşıma yardımı yalnızca belirli aileleri kapsar. Öğrenci taşıma yardımı şartları şu şekilde sıralanabilir:

  • Ailenin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması ve muhtaçlık sınırının altında yaşam sürmesi gerekir.
  • Başvuru sahibi 18 yaşından büyük olmalıdır.
  • Çocuğun ilköğretim veya ortaöğretim kurumlarında eğitim görmesi gerekir.
  • Ailenin temel ihtiyaçlarını karşılayamıyor düzeyde olması gerekir.
  • İstenen belgeler ve evraklar eksiksiz bir şekilde temin edilmeli, başvuru doğru kanallar kullanılarak yapılmalıdır.

Eğer sizler de yukarıda sıraladığımız şartların tamamını taşıyorsanız bakanlığa bağlı il müdürlüklerine giderek taşıma yardımına başvuruda bulunabilirsiniz. Daha fazla bilgi alabilmek için bakanlığın ilgili web sitesini ziyaret etmeniz mümkündür.

Öğrencilere Para Yardım Desteği Başladı. Başvurmak için hemen https://www.devletodemeleri.com/ogrenci-para-yardimi-basladi/ Tıklayın.

5/5 - (12 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu