Güncel

Mayıs Sed Destek Ödemeleri Başladı

Başvuranlara Çocuk Başına 650 TL Destek Verilecek. Mayıs Sed Destek Ödemeleri Başladı. Aile Destek Ödemesi Mayıs Ayı Ne Zaman Yatacak?

Mayıs Ayı SED Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023? Sed Yardımı 2023 Ne Kadar Oldu? Sed yardımı başvurusu nasıl yapılır? SED Yardımı hangi gün yatacak?

Sed Yardımı Ne Zaman Yatacak? Ülkemizde dar gelirli aileler temel ihtiyaçlarını karşılama konusunda zorluk çekmektedir.

Devletimiz dar gelirli ailelerin ve çocuklarının yanlarında yer alarak ekonomik destek vererek sosyal devlet doğrultusunda sosyal yardımlar sağlamaktadır.

Devletin bu sosyal yardım programına ise SED hizmeti denilmektedir. Günümüzdeki hayat pahalılığı karşısında vatandaşlarımız oldukça zor zamanlardan geçmektedir.

Devletimiz de bu durumunda farkında olup, SED yardımı gibi sosyal yardımlar yaparak yoksul vatandaşların rahat bir nefes almasını sağlamaktadır. Ülkemizde sosyal yardım projeleri sadece devlet tarafından yürütülmez.

Belediyeler, özel kurumlar, zengin kişiler, dernekler, vakıflar, kaymakamlıklar, valilikler ve Kızılay gibi kurumlarda sosyal yardım programları yapmaktadır.

Mayıs Ayı SED Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023
Mayıs Ayı SED Yardımı Ne Zaman Yatacak 2023

Devlet tarafından yapılan sosyal yardımlar Nelerdir 2023?

 • Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı aracılığıyla eşya yardımı,
 • dul kadınlara maaş bağlanması,
 • kira yardımı,
 • elektrik tüketim desteği yardımı,
 • kronik hastalara yardımı,
 • asker yakınlarına maaş yardımı,
 • 65 yaş üstü gelirsiz yaşlılara maaşı yardımı,
 • engellilere maaş yardımı,
 • SSPE hastalarına maaş yardımı,
 • tüberküloz hastalarına maaş yardımı,
 • silikozis hastalarına maaş yardımı,
 • SED yardımı,
 • eğitim yardımı,
 • yakacak yardımı,
 • çeyiz yardımı
 • doğum yardımı,
 • çocuk yardımı gibi sosyal yardımlar yapılmaktadır.

SED yardım programına katılmak için öncelikle başvuru yapılması gerekmektedir. SED yardımına başvurular ise Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlükleri aracılığıyla alınmaktadır.

Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden de SED yardımı ön başvurular yapılabilmektedir. Ön başvuruları onaylanan vatandaşlar ise istenilen belgeleri temin ederek, başvuru adreslerine gitmeleri gerekmektedir.

Başvuru yapmak için gerekli belgeler ise şunlardır; başvuru yapanın T.C. kimlik kartı aslı ve fotokopisi, Başvuru dilekçesi, çocuğun öğrenci belgesi, sağlık raporu, çocuğun T.C. kimlik kartının aslı ve fotokopisi, çocuğa ait İş-Kur ya da meslek kurslarına yapılan başvuru belgeleri, ikametgâh, gelir ve fakirlik belgesi gibi belgeler istenmiştir.

Bu belgeleri temin etmezseniz ise SED yardımına başvuru yapamazsınız.

Aile Destek Ödemesi Mayıs Ayı Ne Zaman Yatacak?

Günümüz dünyasında yaşanan pandemiden be Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaş nedeniyle her ülkede ekonomik problemler yaşanmaya başlamıştır.

Bu doğrultuda ise vatandaşların yaşamlarında da hem maddi hem manevi olarak olumsuz bir şekilde etkilemiştir. Devletimiz bu süreçte yoksul vatandaşlarına aile destek ödemeleri adı altında maddi yardımlar yaparak, sosyal bir devlet olduğunu halkına göstermiştir.

Devletimizin yoksul vatandaşlarına “Aile Sosyal Yardım” adı altında yaptığı maddi yardımlar, hanedeki her kişinin kendine ait aylık geliri incelendikten sonra verilmektedir.

Bu yardım miktarları kişi başına düşen aylık gelire göre değişiklik göstermektedir. Bu doğrultuda 450 TL ve altındaki vatandaşlara 1.250 TL, 450 TL ve 911,15 TL arasındaki vatandaşlara ise 1.100 TL, 911,15 TL ve 1372,30 TL arasındaki vatandaşlara ise 950 TL,1372,30 TL ve 1833,45 arasındaki vatandaşlara ise 850 TL olarak belirmiştir.

Ayrıca yeni düzenleme ile bu sosyal yardım programına hanedeki çocuk sayıları da dahil etmiştir. Bu yeni düzenlemeyle birlikte 1 ve 2 çocuklu aileye 350 TL, 3 çocuklu aileye 450 TL, 4 çocuklu aileye 550 TL, 5 ve üzeri çocuklu aileye ise 650 TL ödeme yapılacaktır.

SED Yardımı Hesaba Ne Zaman Geçer?

Son günlerde halkın gündem noktalarından birisi, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen Sosyal ve Ekonomik Destek paketinin hesaplara ne zaman yatacağına dair sorularıdır.

İlk defa bu yardımdan faydalanacak vatandaşın öncelikle başvuruda bulunması ve başvurusu onaylandıktan sonra 30 gün içerisinde vatandaşın hesabına geçmektedir. Eğer vatandaş önceden herhangi bir sosyal yardıma başvurup ve başvurusu onaylanıp düzenli olarak devlet tarafından sosyal yardım veriliyorsa, her ayın 13’ü ve 20’si arasında vatandaşların PTT hesaplarına yatmaktadır.

Ancak bazı durumlarda yoğunluk yaşanması olağan bir durumdur. Bu yüzden Sosyal ve Ekonomik Destek yardımlarının ödemelerinin hesaba geçiş tarihi farklı günlerde olabilir.

Ayrıca her ilde Sosyal ve Ekonomik Destek yardım ödemeleri farklı günlerde hesaba yatırılabilmektedir. Örneğin Ankara’da ayın 15’inde hesaplara yattıysa, Bursa’da ayın 20’sinde yatabilir.

SED Yardımı Kaç Ayda Bir Verilir?

Devletimizin vermiş olduğu Sosyal ve Ekonomik Destek paketini bir maaş olarak düşünürsek yanılmış oluruz. Çünkü bu destek ödemeleri yoksul durumda olan vatandaşların maddi durumları bir nebze olsun iyileştirmek, çocuklarının eğitim veya diğer ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yapılan sosyal yardım programıdır.

Ekonomik destek paketi süreli veya geçici olarak iki şekilde nakit olarak verilmektedir. Geçici ekonomik destek paketi yılda bir olacak şekilde iki kere verilmektedir.

Süreli ekonomik destek paketi ise ilgili kurumlarca belirtilen tarihe kadar her ay düzenli bir şekilde verilmektedir. Günümüzde yaşanan yüksek enflasyondan doğan fiyat artışları karşısında yoksul vatandaşların yaşam kalitesinin yükselmesi bakımından önemli bir sosyal yardım paketidir.

SED Yardımı Son Dakika 2023

Yeni asgari ücretin belirlenmesiyle birlikte ister istemez sosyal yardım ödemelerinin miktarları da artacağı aşikardır. Devlet kanalından yapılan açıklamaları ele aldığımız da ise 65 yaş aylığı ve engelli aylığı gibi ödemelerinin artacağı ifade edilmiştir.

2023 yılına girdiğimiz bu günlerde ise halkın merak ettiği konulardan birisi de SED yardımlarının ödemelerinin ne kadar artacağı sorusudur.

2023 yılında SED yardımları ile ilgili bir artış olacağına dair devlet tarafından resmi bir açıklama olmamıştır. Devlet tarafından SED yardımı hakkında yapılacak olan yeni açıklamaları yakından takip ediyoruz.

İlgili kurumlar tarafından açıklamalar yapıldığında ise açıklamalarının en ince ayrıntısına kadar okuyucularımızla paylaşacağız. 

SED yardımına başvuru yapmak için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının İl Müdürlüklerine veya Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüklerine gitmeniz gerekmektedir.

Ayrıca e-devlet sistemi üzerinden SED yardımı ön başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-ekonomik-destek-on-basvuru tıklayınız.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız. 

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzun sorgulama işlemini yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Sosyal yardımlarla ilgili bilgi almak için ALO144 numarasını arayabilirsiniz

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımları online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız, belediye binalarına giderek oradaki çalışanlarla iletişime geçerek hem sosyal yardımlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz hem de sosyal yardım başvurunuzu yapabilirsiniz.

Şubat Ayı SED Ödemesi Ne Zaman Verilecek

Şubat Ayı SED Ödemesi Şubat ayının ilk haftasından itibaren hesaplara yatırılacaktır.

Devlet Ödemeleri başvurusu için https://www.devletodemeleri.com ziyaret edebilirsiniz.

5/5 - (17 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

8 Yorum

 1. Benim 2tane çocuklarım var biri okula gidiyor ben nerdiven yıkıyorum küçük bebeğim var çalışamiyom yardım madi destek yardım baş vurusu

 2. Benim yardıma ihtiyacım var. 3 tane çocuk okutuyom. Kalp hastayım. Gelirim yok. Bu yardımdan nasıl yararlanabilirim. Yardım istiyurum

 3. Ben sizden destek istiyorum para yardımı 6 tane çocuğum var 4 tane öğrenci vardı o durumdayız sizden yardım istiyorum 2 tane küçük istemiyordum istiyorum

 4. Ben para yardım istiyorum 6 tane çocuğum var 4 tane öğrencim var sizden destek istiyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu