devlet ödemeleri

Maddi Yardım

Maddi Destek Devlet Yardımı Ne Kadar 2023? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu

Maddi Destek Devlet Yardımı Ne Kadar 2023? 2023 Devletten Maddi Yardım Nasıl Alınır? Maddi Destek Başvuru Şartları Nelerdir? Maddi Destek Başvuru Formu

Maddi Destek Devlet Yardımı Ne Kadar 2023?

Maddi destek yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi kimseler devlet tarafından desteklenmektedir. Sunulan tüm sosyal yardımlardan ihtiyaç sahibi kimselerin yararlanmasına imkan tanınır. Hane halkından muhtaçlık sınırında yaşayan kişiler sosyal yardımlara başvuru yapabilir.

Ayrıca sosyal yardımlar kapsamında verilecek olan desteklerin miktarını destek paketinin çeşidine göre değişken rakamlarda alabilirsiniz. 

Eğer düzenli alınacak olan yardımlara başvuru yapabiliyorsanız bu yardımlarda da 12 ay süre ile birlikte 850 ile 1250 TL arasında farklı rakamlar alabilmeniz mümkündür. Öncelikli olarak aylık destek tutarı kişi başına düşen aylık gelir miktarı hesaba katılarak yapılmaktadır. Örnek tablo şu şekildedir;

  • Hane halkındaki gelir sayısı kişi başına 450 TL ve altı olduğunda aylık destek tutarı 1200 TL olmaktadır
  • Kişi başına düşen gelir 450 TL ve 911.15 TL altındaysa aylık destek 1100 TL olur
  • 911.15 TL ve 1372.30 TL arasındaki kişi başına düşen aylık gelir oranında ki miktarda aylık destek tutarı 950 TL olur
  • 1372.30 TL ile 1833.45 TL arasındaki kişi başına düşen aylık gelir sayısı hesaplanarak toplamda aylık destek tutarı 850 TL olur.

Destek tutarlarını belirlerken kişi başına düşen aylık gelirin hesaba katılmasındaki oranlar istatistiksel hesaplamalar yapılarak ortaya çıkarlar. Devletin son enflasyon durumunu hesaba katarak yaptığı çalışmalar sayesinde aylık kişi başına düşen gelir hesaplanır. 

Bir kişinin geçimini sağlayabilecek miktarın altında kalan rakamlar muhtaçlık sınırına ifade eder. Devletin sağladığı ve her ay düzenli olarak 12 ay boyunca vereceği ücret 450 TL ve 1833,45 TL aralığında ki kişi başına düşen gelir sayısına bakılarak verilmektedir.

2023 Maddi Destek
2023 Maddi Destek

2023 Devletten Maddi Yardım Nasıl Alınır?

Maddi destek almak isteyen bir kişinin bu kapsamda öncelikli olarak ihtiyaç sahibi kimse sınıfında olması gerekir. Eğer muhtaçlık sınırındaysa maddi yardım başvurusunda bulunabilir. Bu sınırın üzerinde ise başvuru yapsa dahi geçersiz sayılır.

Bu sebepten dolayı öncelikli olarak hane halkına düşen gelir sayısını e-Devlet üzerinden öğrenerek başvurularınızı yapabilirsiniz. 

Maddi destek taleplerini karşılayan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yaptığı kampanyalar ile birlikte ihtiyaç sahibi kimseleri destekler. Destekler kapsamında sağlanacak olan ödemeler hak sahiplerine her ay belirli tutarlarda ödenmektedir.

Her ihtiyaç sahibine farklı ödeme tutarları yapılır. Bunun sebebi evde yaşayan kişi sayısına göre kişi başına düşen gelir miktarıdır. Eğer kişi başına düşen gelir sayısı 450 TL ve altındaysa başvurular yapılabilmektedir. 

İhtiyaç sahibi kimseler gelir tutarını gelir testi kapsamında sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından öğrenebilir. Bağlı bulunduğunuz belediyede yardımlaşma ve dayanışma vakfının birimine gittiğinizde gelir testi beyan edilebilir. Ayrıca gelir testi kişinin üzerinde bulunan harcama bilgileri ve serveti ile ilişkili olur. Bu sebepten dolayı kişi çalışmasa bile üzerindeki gayrimenkuller gelir testi hesabına dahil edilir.

Maddi Destek Başvuru Şartları Nelerdir?

  • Başvuru yapacak kişilerin Türk vatandaşı olması
  • Başvuruyu mavi kart sahibi kişilerin yapabilmesi
  • Başvuru yapacak ihtiyaç sahibinin 18 yaşından büyük olması
  • Başvurunun yerleşim sınırı içerisinde belediye ya da bakanlığa yapılması
  • Muhtaçlık sınırında olan kişilerin başvuru yapabilmesi mümkündür

Maddi destek başvuruları için aranan bazı kriterler vardır. Başvuru şartlarını destek alacağınız birimden öğrenebilmeniz mümkün olur.

Başvuru şartları ayrıca her yardımda farklı şekillerde aranır. Nakit para desteğinde veya gıda yardımında başvuru şartlarında farklılık görülebilir. Buna ek olarak eğer eğitim yardımından yararlanmak istenirse mutlaka evde aktif okuyan öğrencinin bulunması gerekir. Aynı ikametgahta yaşadığınız kişiler için maddi destek talebinde bulunmanız mümkün olur. 

Bunu eğitim ya da sağlık desteği için yapabilmeniz için gerekli şartları sağlamanız lazımdır. Eğer eğitim desteğinden yararlanmak istiyorsanız ilkokul, ortaokul, lise ya da üniversite öğrencisinin sizinle aynı evde yaşıyor olması gerekir.

Muhtaçlık sınırında olan ve eğitim yardımından yararlanmak isteyenler öğrencisinin bilgisi ile birlikte en yakın Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına giderek yardım desteklerinden yarar sağlayabilir.

Maddi Destek Başvuru Formu

Maddi destek başvuru formu bakanlık birimine gittiğinizde eksiksiz doldurmanız gereken önemli bir evraktır. Tüm bilgilerinizi mutlaka doğru ve tam bir şekilde girmeniz lazımdır. Aksi taktirde başvuruya hak kazansanız bile başvurunuz kabul olmayabilir.

Mutlaka bilgilerinizin doğruluğunu kontrol ederek kuruma iletmeniz gerekir. Ayrıca kuruma yapılacak başvurularda kurum tarafından istenen belgelerin mutlaka güncel tarihlerde olması ve geçerlilik süresinin bulunması lazımdır.

Eğer kuruma güncel bilgisi eksik olan bir belge verirseniz incelemeye dahil edilmeyebilir. Bu sebepten dolayı mutlaka dikkatli bir şekilde ilgili başvuru formunu doldurmanız lazımdır.

Devlet Ödemeleri maddi yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edin.

5/5 - (17 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

2 Yorum

  1. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var on buçuk milyar şu borcum var şu 8 milyar 5çocuğum var ikisi okuyo ihtiyaçlarını karşılamıyorum calisanim yok kredi borcum var ödeyemiyorum çok zor durumdayim yardımcı olursanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu