Burs Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu 2023. İzmir Büyükşehir Belediyesinden Öğrencilere 500 TL Burs

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu Başladı. Kimler Burs Alabilir? Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

İzmir Belediyesi Bursu Başvurusu

Her modern devletin, vatandaşlarına birbirinden farklı birçok sorumluluğu vardır. Bu sorumluluklar ele alındığında karşımıza ilk olarak yoksul vatandaşlarının yaşam kalitesine yükseltmek gelmektedir. Bu doğrultuda devletler sosyal yardım projelerini hayata geçirerek muhtaç vatandaşlarının bir nebze olsun rahat bir nefes almalarını sağlamıştır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu 2023

Burada dikkat edilmesi gereken husus ise sosyal yardımların amacı yoksulluğu tamamen ortadan kaldırmak değil, muhtaçlığı gidermek için yapılmaktadır. Sosyal yardımların kişileri tembelliği alıştırma gibi olumsuz yanları da bulunmaktadır.

Aslında sosyal yardım evrensel bir durumdur. Dünya’daki refah seviyesi yüksek ülkelere baktığımızda bile muhtaç durumda olan insanları görebilmekteyiz. Sosyal yardımları sadece devletlerin yaptığı bir faaliyet olarak göremeyiz. Çünkü devletlerden hariç zengin insanların da özel derneklerinde ve belediyelerin de sosyal yardım projeleri yürüttüğü görülmektedir. 

Sosyal bir devlet olan Türkiye, yoksul durumda olan vatandaşlarına ayni ve nakdi olarak birbirinden farklı birçok sosyal yardım programı yürütmektedir. Devletimizin yapmış olduğu sosyal yardım programlarında amacı muhtaç durumdaki vatandaşlarının yaşam kalitelerinin artmasını sağlamaktır.

Devlet Ödemeleri  Günebakan vakfı burs başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu

Ayni yardımlar para ile değil, mal veya bir hizmet olarak vatandaşlara sağlanmaktadır. Nakdi yardımlar ise vatandaşlara para olarak verilmektedir. Dar gelirli ailelere yapılan sosyal yardımlar sadece muhtaç halindeyken yapılmaz. Bu sosyal yardım sağlık, eğitim ve ısınma gibi olgularda ayni yardım programları içerine dahil edilmektedir.

Devletimiz hane başı yardım, çocuk yardımı, doğalgaz desteği, dul desteği, barınma desteği, şartlı eğitim desteği, asker ailesi desteği ve ikiz çocuk desteği gibi yardımları gibi sosyal yardım programları yürütmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu
İzmir Büyükşehir Belediyesi
Burs Başvurusu

İzmir Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir?

 •  İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Kartı Desteği

Sosyal yardım programlarından birine kaydolan ve 0-5 yaş aralığında çocuğu olan muhtaç vatandaşlara aylık 10 binişlik ulaşım hakkı verilmektedir

 •  İzmir Büyükşehir Belediyesi Giysi Yardımları

İzmir’de ikametgahı bulunan yoksul vatandaşlara giysi yardımı yapılmaktadır.

 •  İzmir Büyükşehir Belediyesi  Eşya Yardımları

İzmir sınırları içerisinde yaşayan yoksul vatandaşların başvuruları yapmaları halinde ve bu başvuruları incelendikten sonra eşya yardım programından faydalanabileceklerdir. 

 •  İzmir Büyükşehir Belediyesi Yakacak Yardımı

İzmir’de ikametgâh eden yoksul vatandaşlara verilmektedir.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Süt Kuzusu Projesi

1 ve 5 yaş arasında olan çocuklara ayda bir kez olmak üzere 8 litre süt yardımı yapılacaktır.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi İlkokul ve Ortaokul Öğrencilerine Mont, Bot ve Kırtasiye Desteği

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir sınırları içerisinde ikamet eden yoksul hanedeki öğrencilere kırtasiye malzemesi, bot ve mont yardımı olmak üzere sosyal yardım projesi yürütmektedir. Bu yardımlar ilkokul ve ortaokul seviyesinde eğitim gören öğrencileri kapsamaktadır.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve okullar tarafında yardıma muhtaç durumdaki öğrencilerinin isimleri liste halinde İzmir Büyükşehir Belediyesine verilmektedir. İzmir Belediyesi de bu liste doğrultusunda öğrencilere kırtasiye malzemesi, bot ve mont yardımı sağlamaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen sosyal yardım projelerinden en önemlisi üniversite öğrencilerine verilen burs desteğidir. İzmir’deki üniversite öğrenciler bu burs yardımı sayesinde öğrencilik hayatlarını daha rahat bir şekilde sürdürebileceklerdir.

Devlet Ödemeleri  Mehmet Esra Cengiz Vakfı Burs Başvuru Formu. Kimler Başvurabilir?

Bu burs destek ödemeleri doğrultusunda öğrenciler hem sosyal medyadan hem de belediyenin sitesinden açıklamaları takip etmektedir. Bu yazımız da ise İzmir’deki üniversite öğrencilerinin burs destek programı ile ilgili sorularına cevap verilmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvuru Formu

İzmir Büyükşehir Belediyesinin üniversite öğrencilerine verdiği bursun başvuru formu, anne veya babası tarafından doldurulmalıdır. Başvuru formunu doldururken sizden istenilen T.C. kimlik ve irtibat numaraları eksiksiz ve doğru bir şekilde yazılmalıdır.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin burs destek programının başvuru formunda istenilen bilgileri eksik ve yanlış dolduran kişilerin başvuruları geçersiz sayılacaktır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Bursu Ne Kadar?

İzmir Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencilerine bir yılda 8 ay olacak şekilde aylık 500 TL burs yardımı yapılacaktır. Bu bursun alınabilmesi için öğrenicinin ailesi İzmir’de ikametgâh etmesi gerekmektedir.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bursundan 10 bin öğrenci faydalanacaktır. Bursu alacak 10 bin öğrenciye toplam 40 milyon TL tutarında ödeme yapılacaktır. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvuru Şartları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin vermiş olduğu bursun alınabilmesi için şu;

 1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
 2. Üniversite öğrencisinin ailesinin
 3. Burs alacak öğrencinin 17-25 yaş arasında olması,
 4. Üniversite öğrencisinin devlet veya vakıf üniversitelerinde yüzde yüz burslu programlarında öğrenim görmesi
 5. Öğrencinin lisans veya ön lisans derecesinde öğrenim görüyor olması gibi şartlar bulunmaktadır.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Burs Başvurusu Nasıl Yapılır 2023?

İzmir Büyükşehir Belediyesinin, üniversite öğrencilerine burs destek ödemeleri yapılacağına dair yaptığı açıklamalardan sonra üniversite öğrencileri tarafından sürecin nasıl işleneceği merak konusu olmuştur. İzmir Büyükşehir Belediyesi burs destek programının başvuruları 15 Eylül-15 Kasım 2022 tarihleri arasında belediyenin sitesinden online olarak gerçekleşecektir.

Ancak bu burs programının başvuruları 30 bin üniversite öğrencisiyle kısıtlanmıştır. Bu 30 bin başvurudan sadece 10 bin üniversite öğrencisi bu burs desteğinden yararlanabilecektir. Belediyenin burs destek programının bir diğer önemli şartı ise sadece lisans ve ön lisans derecesinde eğitim gören öğrencilerin bu yardımdan faydalanabileceğidir.

Devlet Ödemeleri  Tubitak deprem bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru formu

Ebeveynleri ayrı olan ve vefat etmiş üniversite öğrencilerin burs destek başvuruları ise Gürçeşme Danışma merkezinden yapılacaktır. Üniversite öğrencileri burs destek başvurusu yaparken dikkat etmeleri gereken en önemli hususlar ise e-devlet sisteminden öğrenci belgelerini almaları ve ailelerinin ikametgahlarının İzmir’de olması gerekmektedir.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız. 

E-devletten sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır 2023?

 • Online olarak başvuru yapmak için e-devlet https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ portalına bilgileriniz ile giriş yapmanız gerekmektedir.
 • Portala giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Sosyal Yardım Hizmetleri” yazınız.
 • Çıkan sonuçlardan “Sosyal Hizmet Başvurusu” seçeneğine tıklayarak, başvuru sayfasına yönlendirileceksiniz.
 • Bu sayfanın sağında “Yeni Başvuru” kutucuğu göreceksiniz, o kutucuğa tıkladığınızda başvuru formuna ulaşmış olacaksınız.

Ardından sizden istenen bilgileri eksiksiz ve tamamen doğru bir şekilde girerek başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Eğer başvuru formundaki bilgelere eksik veya yanlış bilgi verdiğiniz takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzun sorgulama işlemini yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Sosyal yardımlarla ilgili bilgi almak için ALO144 numarasını arayabilirsiniz

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin üniversite öğrenci bursuna ve diğer sosyal yardımlarına başvuru yapmak için https://www.bizizmir.com/tr/SosyalYardim tıklayınız.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin üniversite öğrencilerine vermiş olduğu burs programının başvuru sonucunu sorgulamak https://www.bizizmir.com/tr/Destek/BasvuruSonucSMS için tıklayınız.

İzmir Büyükşehir Belediyesi üniversite burs desteği hakkında kafanıza takılan tüm soruların cevaplarını ALO 153 hattını arayarak alabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin sosyal yardım büroları nerededir?

 • Laleli Mah. Menderes Cad. No:420 (Gürçeşme Zübeyde Hanım Huzurevi) Buca/İZMİR
 • Milli Kütüphane Caddesi No:41/A Konak/İZMİR (YKM arkasında bulunan katlı otopark altı)
 • Mimar Sinan Mahallesi Şair Eşref Bulvarı No:50 Konak/İZMİR (Lozan Kapısı Girişi)
 • İzmir Belediyesinin sağladığı yardımlar için belediye hizmet binasını ziyaret etmeniz ve oradaki görevliler tarafından yapılan yönlendirmeler ile başvurunuzu bizzat yapabilirsiniz.

İzmir Büyükşehir Belediyesine 0(232) 293 12 00 numarası veya [email protected]   aracılığıyla ulaşabilir ve bilgi alabilirsiniz. 

5/5 - (21 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu