devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

İlksan Doğum Yardımı Nasıl Alınır? 500 TL Doğum yardımı kimler alabilir?

İlksan Doğum Yardımı Nasıl Alınır? İlksan Doğum Yardım Başvurusu Nasıl Alınır? İlksan Doğum Yardımı Ne Kadar? İlksan Doğum Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

İlksan Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

İlksan Doğum Yardımı Nasıl Alınır? İlksan Doğum Yardım Başvurusu Nasıl Alınır? İlksan Doğum Yardımı Ne Kadar? İlksan Doğum Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

Öncelikle İlksan’ın açılımı İlkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı’dır. İlksan öğretmenlerin maaşlarının ödenmesi ve çalışanların sosyal güvenlik ihtiyaclarının karşılanması için 1943’te kurulan bir sandıktır. 1985’ten beri Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışmalarını sürdürmektedir

İlksan kuruluş misyonunu devam ettirerek sosyal yardım fonları sunmaya devam ediyor. Söz konusu olan sosyal yardımlarından birisi de doğum yardımıdır. İlksan üyelerin her biri bir defaya mahsus olmak üzere doğum yardımı talebinde bulunabilir. Anne ve babanın her ikisi de İlksan üyesi ise doğum yardımından ayrı ayrı faydalanabilmektedirler.

İLKSAN DOĞUM YARDIMI BAŞLADI
İLKSAN DOĞUM YARDIMI BAŞLADI

İlksan Doğum Yardım Başvurusu Nasıl Alınır?

İlksan’ın sunmuş olduğu bu fonda başvuru yapmak için e-Devlet, Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri ve üye bilgi sistemi üzerinden Genel Müdürlüklerine evrak gönderimine gerek kalmadan SMS onayı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Bu yardım her sandık üyesine bir defaya mahsus olarak yapılan doğum yardımıdır. Doğum yardımının miktarı Sandık Yönetim Kurulunca belirlenir.

İlksan Doğum Yardımı Ne Kadar?

İlkan Ekim 2017 itibariyle Doğum Yardımını uygulamaya başladı ve bu yardım 01.01.2022 tarihi itibarıyla 500,00TL’dir her yıl, İLKSAN doğum yardımı fiyat belirlenmesi her sene yönetim kurulu tarafından belirlenmektedir.

Doğum yardımı, yardım talebinde bulunan kişilerin uygunluğu tespit edildikten sonra, 8 iş günü içerisinde, kişinin verdiği hesap bilgilerine yatırılmaktadır.

İlksan Doğum Yardımı Şartlar Nelerdir?

 • Sınıf öğretmenleri
 • Rehber öğretmenleri
 • İlkokul döneminde olan öğrencilerin özel eğitim öğretmenleri
 • Yardımcı ve stajyer sınıf öğretmenleri
 • Müfettişler ve müfettiş yardımcıları
 • İlkokullar dışında sınıf öğretmeni unvanı ile çalışan öğretmenler
 • Milli Eğitim müdürleri, müdür yardımcıları ve şube müdürleri
 • 4B sigortalılık statüsünde göreve atananlar
 • Milli Eğitim Müdürlüklerindeki idari hizmet personelleri
 • Branşı sınıf öğretmeni olarak atanan Halk Eğitim Merkezi, Akşam Sanat Okulu, Bilim Sanat Merkezi gibi yerlerde çalışan müdür ve müdür yardımları
 • Sandık işlerinde çalışan memurları

İlksan doğum yardımını almak için öncelikle sandığa karşı bir borcunuzun olmaması gerekir. Başvuru yapmak için ilksan doğum yardımı başvuru formu ve Aile nüfus kayıt örneği gereklidir. Bu belgelere e-devlet üzerinden alınabilmektedir.

Öğretmenler hariç kişiler alamaz, bu destekten sadece öğretmenler almaktadır ve yardım alabilecek statüler belirlenmiştir.

Bu görevlerde çalışan ve aidat borcu olmayan üyeler doğum desteğine başvurabilirler. Belirlenen görevler dışında başka bir hizmet statüsüne atanan kişilerin sandık üyelikleri silinir. Fakat bu kişiler, yeni görevleri Milli Eğim Bakanlığı bünyesinde ise dilekçe vererek üyelik kaydını yenileyebilirler. Bu kişiler başvuru yaparak yardımdan faydalanabilmektedir.

İlksan Doğum Yardımı Kaç Çocuğa Verilir?

lkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı doğum yardımı her çocuk için verilmez. Sadece bir defaya mahsus verilen bir yardımdır. Anne ve babanın ilksan’a kayıtlı olması gerekmektedir. Başvuru yaptıktan sonra 8 iş günü içerisinde hesaplarına yatmaktadır.

E-Devlet İlksan Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

İlksan doğum yardımı insanları artık uğraştırmamaktadır. İkokul Öğretmenleri Sağlık ve Sosyal Yardım Sandığı doğum yardımına başvurmak için e-Devlet, Mebbis ve üye bilgi sistemi üzerinden Genel Müdürlüklerine evrak gönderimine gerek kalmadan SMS onayı ile gerçekleştirebilirsiniz.

İlksan doğum yardımından yararlanmak için https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu tıklamanız yeterli olacaktır.

5/5 - (23 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

 1. 4 çocuk annesiyim 2 öğrencim var ve Kiradayım ev hanımıyım eşimin inşaatçı Ankara Yeni geldik sizden çocukların için yardım istiyorum sosyal yardımlar bana çıkmıyor çocukların için bana bir el uzatsın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu