Güncel

İlk Teravih Ne Zaman?

İlk Teravih Ne Zaman? Teravih Namazı Saat Kaçta Başlıyor? Teravih Namazı Kaç Rekat? Teravih Namaz Saatleri

2024 Mart-Nisan aylarında, İslam dünyası kutsal Ramazan ayını idrak edecek. Bu ay boyunca Müslümanlar, oruç ibadetinin yanı sıra teravih namazı kılarak ruhani bir atmosfere bürünür. Teravih, yatsı namazının ardından kılınan ve sabah namazına kadar devam edebilen nafile bir namazdır. İstanbul, İzmir, Ankara gibi büyükşehirler başta olmak üzere tüm Türkiye’de ilk teravih namazının vakitleri, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından önceden belirlenip duyurulur. Teravih namazı genellikle 20 rekat olarak kılınır ve ikişer rekat şeklinde kılınan namazların arasında kısa süreli dinlenmeler olur. Ramazan ayının müjdecisi olan ilk teravih namazı, Ramazan ayının başlangıcını simgeler ve bu özel ayın manevi atmosferinin ilk adımıdır.

İlk Teravih Ne Zaman Teravih Namazı Saat Kaçta Başlıyor
İlk Teravih Ne Zaman Teravih Namazı Saat Kaçta Başlıyor

İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak?

2024 Ramazan ayında, ilk teravih namazı 10 Mart Pazar günü kılınacak ve Ramazan ayının son günü olan 8 Nisan Pazartesi yatsı namazı sonrası son teravih namazı ile tamamlanacaktır.

Teravih namazı, hem camilerde cemaatle hem de evde bireysel olarak kılınabilir. Diyanet İşleri Başkanlığı, teravih namazının cemaatle kılınmasının Hz. Muhammed (s.a.v.)‘in sünnetine uygun olduğunu belirtirken, bireysel kılınmasının da kabul edilebilir olduğunu vurgulamıştır.

Hz. Peygamber, teravih namazını cemaatle birkaç kez kıldırmış, ancak daha sonra namazın zorunlu hale gelmesinden endişe ederek buna devam etmemiştir. İlk teravih ne zaman sorusunun yanıtı, her yıl Ramazan ayının başlangıcına göre değişiklik gösterir.

Teravih Namazı Saat Kaçta Başlıyor?

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2024 yılı Ramazan ayına özel imsakiye bilgilerini paylaşarak, özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerdeki teravih namazı saatlerini duyurdu.

İlk teravih ne zaman sorusunun cevabı olarak; 10 Mart Pazar günü, İstanbul’da saat 20:30, Ankara’da 20:14 ve İzmir’de 20:36’da teravih namazlarının kılınacağı belirlendi. Bu vakitler, her şehrin coğrafi konumuna göre farklılık gösterebilir ve müminlerin bu mübarek ayda ibadetlerini yerine getirmeleri için önem taşır.

5/5 - (2 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu