Maddi Yardım

İBB 250 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB 250 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? İBB Aile Destek Paketi Nedir? İBB Nakdi Yardım Parası Ne Kadar? İBB Sosyal Yardım Kartı 400 TL. Kimler İBB Yardım Başvurusunda Bulunabilir?

İBB 250 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sizlerin de bildiği üzere devlet kurum ve kuruluşları dar gelirli ailelere sosyal yardımlarda bulunarak onların içerisinde bulundukları ekonomik zorluklardan bir nebze de olsa kurulmalarını amaçlamaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ise İstanbul’da ikamet eden ve muhtaçlık sınırının altında yaşam sürdüren ailelere birçok yardımda bulunur. 250 TL yardım bunlardan bir tanesidir.

İBB 250 TL yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu pek çok kez sorulur. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden her ay 250 tutarında yardım alabilmek için internet tarayıcınızdan https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresine gitmeniz yeterlidir.

Bu adreste yer alan ‘’Sosyal Yardım Başvurusu’’ ekranı sayesinde yardım talebinizi anında belediye yetkililerine iletebilirsiniz. Ancak başvurunuzun işleme alınabilmesi için sitede yer alan soruların tamamını doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmayı unutmamalısınız.

İBB 250 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
İBB 250 TL Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

İBB Aile Destek Paketi Nedir?

İBB aile destek paketi nedir gibi sorular dar gelirli aileler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İBB aile destek paketi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere verilen sosyal yardımları kapsar.

İBB, her ay yardıma muhtaç ailelerin İstanbulkart hesaplarına 250 TL yatırmaktadır. Bu tutar ile POS cihazı bulunan tüm işyerlerinden alışveriş yapmak ve ihtiyaçları gidermek mümkündür.

İBB yalnızca belirli şartları taşıyan ve İstanbul’da ikamet eden ailelere bu yardımı yapmaktadır. Eğer bu yardımdan faydalanmak istiyorsanız sizlerin de İstanbul’da ikamet etmeniz ve gereken şartları taşımanız zorunludur. Ancak yardım tutarı sizlerin muhtaçlık durumuna göre belirlenir. Aylık 100 TL’den 250 TL’ye kadar bu tutar değişebilmektedir.

İBB Nakdi Yardım Parası Ne Kadar?

İBB nakdi yardım parası ne kadar sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu tutar 100 TL’den başlayarak 250 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Ancak bu yardım tek seferlik değil her ay ailelerin İstanbulkart hesaplarına yatar. Böylece aileler acil ihtiyaçlarını bu kartta yer alan bakiye ile karşılayarak ekonomik anlamda biraz rahatlayabilmektedir. İBB tarafından verilen diğer yardımlarda ise tutar değişebilmektedir.

Örneğin İBB tarafından verilen eğitim yardımı tek seferlik olmak üzere 250 TL’dir. Aynı zamanda bazı şartları taşıyan aileler aylık 400 TL’ye kadar yardım alabilmektedir.

Sizlerin ne kadar yardım alacağı ise muhtaçlık durumuna ve aile içerisinde yer alan birey sayısına göre değişiklik gösterir. Bu nedenle alabileceğiniz tutarı öğrenebilmek için öncelikle bir başvuruda bulunmanız şarttır.

İBB Sosyal Yardım Kartı 400 TL

İBB sosyal yardım kartı 400 TL yatırarak dar gelirli ailelere maddi destek sunmaktadır. 400 TL’lik maddi yardımdan faydalanabilmek için gerçekleştirmeniz gereken bazı işlemler bulunur. Belediyeye ait hizmet binasına giderek form doldurabilir ve bu yardımdan faydalanabilirsiniz.

Aynı zamanda az önce de bahsedildiği gibi internet tarayıcısı üzerinden https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru adresine giderek de form doldurmanız ve başvuruda bulunmanız mümkündür.

Başvurular genellikle 14-30 gün içerisinde sonuçlandırılarak başvuru sahibine kısa mesaj olarak gönderilir. Başvurunuzun onaylanması durumunda yardım tutarı İstanbulkart hesabınıza yatırılacak ve tüm işyerlerinde kullanılabilir olacaktır. Eğer başvuru esnasında bir sorun yaşarsanız cep telefonunuzdan ALO 153 numaralı belediye destek hattını arayarak yardım alabilirsiniz.

Kimler İBB Yardım Başvurusunda Bulunabilir?

Kimler İBB yardım başvurusunda bulunabilir sorusunun pek çok kez sorulduğunu görmekteyiz. İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yardım talebinde bulunabilecek olan kişiler şunlardır:

 • İstanbul’da ikamet eden dar gelirli vatandaşlar
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayan aileler
 • Dar gelirli öğrenciler
 • Engelli vatandaşlar
 • Yaşlı ve bakıma muhtaç vatandaşlar
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Yetimler ve öksüzler
 • Dul kadınlar

Yukarıda sıralanan kişiler, yardıma muhtaç olmaları durumunda belediye birimleri ile iletişime geçerek yardım başvurusunda bulunabilmektedir. Eğer sizler de bu gruplardan birine dahilseniz yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

İBB Yardım Şartları

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden sosyal yardım alabilmek için karşılamanız gereken bazı şartlar bulunur. İBB yardım şartları şunlardır:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • İstanbul’da ikamet etmek
 • Başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olması
 • Belediye tarafından verilen benzer yardımlardan faydalanmamak
 • Başvuru formunu doldurmak ve teslim etmek
 • İstenen belgeleri eksiksiz bir şekilde teslim etmek

Yukarıda yer alan şartların tamamını eksiksiz bir şekilde sağlayan vatandaşlar, İBB’den sosyal yardım alabilmektedir. Sizler de bu şartları sağladığınızı düşünüyorsanız yukarıda bahsedildiği gibi başvuruda bulunarak ekonomik anlamda rahatlayabilirsiniz.

İBB Yardım Sorgulama

Eğer İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yardım talebinde bulunduysanız ve 30 gün geçmesine rağmen tarafınıza bir geri dönüş yapılmadıysa İBB yardım sorgulama işlemini gerçekleştirmeniz gerekir.

Bu işlem için önünüzde birçok seçenek bulunur. Belediye binasını bizzat ziyaret ederek sorgulama yapabileceğiniz gibi aynı zamanda belediyeyi cep telefonu ile arayarak da sorgulama yapabilirsiniz. Eğer cep telefonu ile arama seçeneğini tercih ederseniz 153 numarasını çevirmeniz yeterli olacaktır.

Arama ve ziyaret sırasında aklınıza takılan herhangi bir sorunun yanıtını almanız mümkündür. Aynı zamanda belediyeye ait resmi web sitesini ziyaret ederek sunulan hizmetlere göz atabilir ve daha geniş bilgilere dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz. Ancak ziyaretiniz sırasında herhangi bir işlem yapabilmek için kimlik kartınızı yanınıza almayı unutmamalısınız.

5/5 - (6 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu