Güncel

Emekliye Müjde Son Dakika. Recep Tayip Erdoğan Açıkladı. Emekli Maaş Artışı Belli Oldu. 2023 Emekli Maaşları

Emekliye Müjde Son Dakika

Emekli kişilere müjdeli haber Cumhurbaşkanı tarafından açıklanacaktır. Sene sonunda yapılacak olan çalışmaların sonucunda emekli zam oranı belirlenecektir. Zam oranı TÜİK verilerine ve enflasyon durumuna göre en az %50 ila %40 oranlarında artış göstermesi beklenmektedir.

Bu sebepten dolayı maaş durumu henüz belli olmamakla birlikte artış %60’ın üzerinde bile olabilir. En düşük emekli maaşından en yüksek emekli maaşına kadar artış sene sonunda belirlenecek zam tutarında oluşturulacaktır.

Milyonlarca emekli maaş durumunu merak etmektedir. Maaşların zam oranı sene sonunda mutlaka açıklanacaktır.

En Düşük Emekli Maaşı 2023 ne kadar?

Artan enflasyon yüzünden maaşlara gelecek zam tutarı minimum %50 tutarında olmalıdır. Emekliler bu zam tutarı ile birlikte daha rahat bir şekilde geçinebilir. Fakat yine de net bir rakam söylemek mümkün değildir.

Devlet Ödemeleri  Siyah Peynir Anlamı Nedir? Olayı Nedir?

Gözler Cumhurbaşkanının yapılacağı açıklamadadır. Karara bağlanması beklenen emeklilik zammı açıklandıktan bir sonraki ay zamlı tutar hesaplara yatırılır. Zam tutarının açıklanmasıyla birlikte milyonlarca emekli maaşlarına tahmini bir şekilde oluşturabilir.

Ayrıca açıklamalar en düşük emekli maaşı ile en yüksek emekli maaşının net rakamlarını da gösterecektir. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaptığı çalışmalar kapsamında emekli maaşlarındaki kesinti ortadan kaldırılacaktır. Bu durum henüz net değildir. Fakat kaldırılması büyük bir ihtimaldir.

2023 en düşük emekli maaşı
2023 en düşük emekli maaşı

Emekli Maaşı Zammı 2023 ne kadar?

Emekli maaşı zam oranlarını sene sonunda öğrenebilmek mümkün olur. Zamlı tutarlar emekli kişilerin net maaşlarını açıklayacaktır. En son açıklanan asgari ücretten sonra artık gözler emekli maaşının zam tutarındadır. Emekli maaşı zam tutarları bu sene içerisinde geçen seneye göre daha büyük bir artışla bekleniyor. Beklenen artış emekli kişilerin rahatça geçinmesine olanak tanıyacaktır. Bu sebepten dolayı mutlaka emekli kişiye beklediği zam tutarı sunulmalıdır. Beklenen zam oranı geldiği durumda enflasyonla mücadele edilebilir. Emeklilere verilecek zam oranının uzmanlara göre bazı örnekleri şu şekildedir;

  • En az %40 oranındaki yapılacak zam tutarı
  • En az %50 oranında ki zam oranı
  • En az %60 oranında ki zam oranı beklenir

Kira artışından yakacak masrafı ve gıda masrafına kadar birçok konuda zamlı tutarlar emekliyi zorlamaktadır. Bu sebepten dolayı emekliler beklentilerini karşılayacak bir tutarı talep etmektedir. Emeklilerin en düşük oranda 5000 TL civarında maaş alabilme durumu söz konusu olmalıdır. Bu rakamın altında maaş alınmaması gerekir. Maaş artışlarına yapılan zam tutarları ile birlikte sene sonunda emekli kişiler merak ettikleri zamlı maaşlarını bir sonraki ay alır. Maaş durumu netleşmeyen emekli kişiler mutlaka ayrıntıları bakanlığın sayfasından takip edebilir. Çalışma Bakanlığı’nın internet sayfasına giriş yaparak en son zam tutarları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Zam oranlarıyla ilgili yapılacak her çalışmayı yakından takip edebilirsiniz.

Devlet Ödemeleri  70'lik Rakı Fiyatı 2023. 70'lik Rakı İçeriği Nedir? Sarhoş Eder Mi?

Emekli Maaşı Ne Kadar Oldu?

Emekli maaşı 2023 yılı için net bir rakama ulaşmamıştır. En son belirlenecek toplantılardan sonra zam oranı belirli bir yüzde üzerinden hesaplanacaktır. Öncelikli olarak yüzde hesabı yapıldıktan sonra her emeklinin zam tutarından aynı oranda yararlanabilmesine imkan tanınacaktır. Sağlanacak yardım kapsamında en az zam 1000 TL fark ile oluşabilir. Bu rakam 1500 TL’nin üzerinde de çıkabilir. En düşük emekli maaşına minimum 1000 ila 1500 TL zam gelebilir. Bu sayede emekli kişiler geçim sıkıntısı çekmeden yaşayabilir. Yapılan araştırmalar kapsamında bakanlık yaptığı çalışmaları vakıflar ve sivil toplum örgütleri ile ortaklaşa gerçekleştirir. Ancak bu sayede istatistiklere bakılarak zam tutarı belirlenecektir.

Zamlı oran sene sonunda veya sene başında belli olacaktır. Cumhurbaşkanının yapacağı açıklamalar kapsamında zamlı tutar BAĞ-KUR ve SSK emeklilerini ilgilendirir. Milyonlarca emekli beklediği zam haberiyle birlikte maaşlarındaki artışı ocak ya da şubat ayında alabilir. Karar açıklandıktan bir sonraki ay zamlı tutar maaşlara yansır. Zamlı tutarın net bir şekilde belirlenebilmesi bakanlığın çalışmalarının hızlı bir şekilde devam etmesi ile ilişkilidir. Bakanlık yapacağı çalışmaları sivil toplum örgütleri ile ortaklaşa yaptığı için sene sonuna kadar net bir rakam söylemek mümkün olmayabilir. 

Devlet Ödemeleri  Okullar Tatil Mi

Sene içerisindeki enflasyon durumu ve artışlar göz önüne alınarak zam oranı belirlenecektir. Enflasyon da yaşanan her artış sonrasında yenileme ve düzenleme çalışmaları gelebilir. 2022 yılına bakıldığında senede iki kere zam geldiği görülür. Bu zam hem asgari ücret hem de emekli kişilere verilecek maaşlar da belli oranda değişkenlik yaratır. Eğer aynı enflasyon hızla yükselmeye devam ederse 2023 yılında da en az iki kere iyileştirme yapılması beklenir. Bu durum Cumhurbaşkanı tarafından açıklanmıştır. Sene sonuna doğru belirlenecek olan zam tutarı üzerinden emekli kişilerin maaşları netliğe kavuşacaktır.

 

2.9/5 - (14 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

5 Yorum

    1. Benim maaşım 7500 ama her ay 10 telemi kesiyorlar neden sadece maaşlar 7500 oldğu ay tam 7500 olarak aldım ondan sonra hep eksık kesiyorlar emekliyim zaren zor geçiniyorum siz bu konulardan uzmansınız lütfen nedenini ögrenmek itiyorm eyer açıklarsanız sevinirim teşekkür ederim allah yolunuzu açık etsin

  1. ben yetım maası alıyom 2200 du2750 oldu kac kere basvurdum hep ıptal oldu evım kıra maasım yetersız neden bana vermıyolar anlamış degılım

    1. Herkes cumhur baskani nina yazın kimse boş durmasın imza toplayalim SGK’ya yazalım hakkımızı ariyalim kimse inanmıyor 2000 TL geldi diyorlar çünkü cumhur baskani öyle dedi

    2. Nasıl ya bende yetim aylığı alıyorum ama 2750degil sizden başkası da vardır hak hesabı ben5800 alıyorum 25 ni aliyorsundur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu