devlet ödemeleri

Elektrik Fatura Desteği

Elektrik Yardımı Başvurusu Kimler Alabilir? Elektrik Fatura Desteği Nasıl Alınır

Elektrik Yardımı Başvurusu Kimler Alabilir? Elektrik Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır? Elektrik Yardımı E-devletten Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Kaç Ay Alınır? PTT Elektrik Yardımını Kimler Alabilir?

Elektrik Yardımı Başvurusu Kimler Alabilir?

Elektrik Yardımı Başvurusu Kimler Alabilir? Elektrik Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır? Elektrik Yardımı E-devletten Nasıl Yapılır? Elektrik Yardımı Kaç Ay Alınır? PTT Elektrik Yardımını Kimler Alabilir?

Türkiye, Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı aracılığıyla yoksul hanelere başlatmış olduğu elektrik yardımını, 3294 ve 2022 sayılı kanun kapsamında düzenli bir şekilde devletten sosyal yardım alan kişilere sağlanmaktadır.

Sosyal yardım almayan vatandaşların ise elektrik yardımından faydalanmak için ilk olarak sosyal yardım projelerine başvurup, yardım almaları gerekmektedir. Günümüz Türkiye’sinde toplumsal bir sorun hale gelen yüksek elektrik faturaları karşısında hükümet çare olarak “elektrik yardımı” adı altında bir destek projesini hayata geçirmiştir. Devletin vermiş olduğu elektrik yardımları sonucunda birçok hane parasal olarak rahatlamıştır.

Elektrik Yardımı Başvurusu Kimler Alabilir
Elektrik Yardımı Başvurusu
Kimler Alabilir

Elektrik Yardımı İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Son zamanlarda artan elektrik faturaları karşısında vatandaşların elektrik yardımına nasıl başvuruda bulunacaklarına dair bir arayış içerisine girmişlerdir. Sosyal yardım başvuruları genellikle e-devlet üzerinden yapıldığı için halkın aklına ilk olarak e-devlet sistemi gelmiştir.

Ancak elektrik yardımı almak için bir başvuruya gerek yoktur. Çünkü hükümetin belirlediği tek şart, yoksul hanenin devlet tarafından hazırlanan sosyal yardım programlarından herhangi birinden destek alıyor olması gerekliliğidir.

Elektrik Yardımı E-devletten Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden elektrik yardımı başvurusu yapılmamaktadır. Çünkü elektrik yardımı alabilmek için “elektrik yardımı” adı altında bir başvuru işlemi yapılmamaktadır. Elektrik yardımı alabilmek için sadece yoksul vatandaşların Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alıyor olması gerekmektedir.

Bu doğrultuda elektrik desteği almak isteyen bir vatandaş, öncelikle e-devlet üzerinden sosyal yardım programlarından birine başvuruda bulunmalıdır. Daha sonra ise yapılan sosyal yardım başvurusu olumlu bir şekilde onaylanırsa elektrik yardımından faydalanabilmektedir.

Elektrik Yardımı Kaç Ay Alınır?

Türkiye’nin elektrik faturalarını ödemekte zorlanan muhtaç kişilere verdiği elektrik yardımı her ay verilmektedir. Bu elektrik yardımı nakit olarak yapılmamaktadır. Elektrik yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar T.C. kimlik kartları ve elektrik faturalarıyla birlikte PTT şubesine giderek, elde ettikleri indirim tutarında elektrik faturalarında ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Türkiye’nin verdiği elektrik desteğinin içeriği ise şu şekildedir; 

1-2 kişilik muhtaç hanelere aylık (75 kilovatsaat) 130,09 TL,

3 kişilik muhtaç hanelere aylık (100 kilovatsaat) 173,46 TL,

4 kişilik muhtaç hanelere aylık (125 kilovatsaat) 216,82 TL,

5 ve daha fazla kişilik muhtaç hanelere aylık (150 kilovatsaat) 260,19 TL’dir.

Elektrik yardımı alan kişilerin elektrik faturalarını ödeyebilmeleri için PTT şubelerine gitmelerine gerek yoktur. Çünkü elektrik fatura ödemeleri daha basit bir şekilde e-devlet üzerinden de gerçekleşmektedir. 

E-Devlet Üzerinden Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

 1. E-devlet sistemine girilmeli ve T.C. kimlik numaranız ile e-devlet şifrenizi giriniz. E-devlet şifreniz yoksa, yakında bulunan bir PTT şubesine giderek e-devlet şifresi alınız.
 2. E-devletinize giriş yaptıktan sonra arama kısmına “elektrik yardımı ile fatura ödeme” yazılınız.
 3. Karşınıza çıkan fatura bilgilerini kontrol ediniz.
 4. Fatura bilgilerinizi kontrol ettikten sonra fatura öde yazan kısma tıklayınız. Daha sonra ise elektrik kurumu ve abone numarasını yazdıktan sonra fatura ödeme işleminiz tamamlanmaktadır. Ayrıca ödeme ekranında yüzde kaç elektrik indirimi aldığınızı görebilirsiniz.

Elektrik Desteğinden Kimler Yararlanabiliyor?

Devlet tarafından vatandaşlara verilen elektrik yardımının kimlere verileceği halk nezdinde bir merak konusu olmuştur. Bu yazımızda ise vatandaşların bu merakı giderilmeye çalışılmıştır.

Elektrik hane içinde yaşayan bireylerin aylık olarak kişi başı ortalama kazancı, asgari ücretin 1/3’ünü geçmeyecektir. Ayrıca eşi vefat eden kadınlara, engelli vatandaşlara, kronik hastalar gibi hayatlarını zor bir şekilde sürdüren kişilere elektrik yardımı verilmektedir.

Zaten önceden sosyal yardım programına dahil olup, sosyal yardımlardan halen faydalanan kişiler otomatik olarak elektrik desteği projesine dahil edilmektedir.

Elektrik Yardımı Çıktığını Nasıl Öğrenebilirim?

Türkiye’de elektrik faturasını ödemekte zorlanan vatandaşlara yönelik yapılan sosyal yardım çalışmalarından birisi de elektrik yardımıdır.

Elektrik yardımına başvuran muhtaç kişiler, elektrik yardımı başvuru sonuçlarını e-devlet aracılığıyla öğrenmektedirler. Ayrıca vatandaşlar başvuru sonuçlarını, ALO 144 (PTT Elektrik Yardımı) numarasını mesai saatleri içerisinde arayarak bilgi sahibi olabilirler.

PTT Elektrik Yardımını Kimler Alabilir?

 1. Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı dahilinde yardım alan kadınlar,
 2. Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım Programı dahilinde yardım alan aileler,
 3. Öksüz/Yetim ve Asker Çocuğu Yardım Programı dahilinde yardım alanlar,
 4. Şartlı Eğitim ve Şartlı Sağlık Yardım Programı kapsamında yardım alanlar,
 5. Çoklu Doğum Yardım Programı dahilinde yardım alanlar,
 6. Kronik Hastalık Yardım Programı dahilinde yardım alanlar,
 7. Engelli veya engelli yakını aylığı alanlar,
 8. Yaşlılık aylığı alanlar, Tüberküloz, silikozis ya da SSPE aylığı alanlar.

Evinden çıkamayacak durumda olan hastaların elektrik yardımı başvurularını vasileri veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfıyla telefonla iletişime geçerek, elektrik yardımı başvurusunu yapmak için vakıf çalışanlarından birini eve çağırma hakkı bulunmaktadır.

Hasta tarafından eve çağırılan vakıf çalışanı hastaya bir form verir ve hasta formu doldurur. Böylelikle evden çıkamayacak hastanın elektrik yardım başvurusu alınmış olur.

Elektrik yardımı almak için öncelikle devletten herhangi bir sosyal yardım alıyor olmak zorundasınız. 

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti tıklayınız. 

E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzu takip etmek için https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama tıklayınız.

Devletin yapmış olduğu sosyal yardımları online olarak başvuru yapmak istemiyorsanız, belediye binalarına giderek oradaki çalışanlarla iletişime geçerek hem sosyal yardımlarla ilgili bilgi edinebilirsiniz hem de sosyal yardım başvurunuzu yapabilirsiniz.

Sosyal yardım başvurusunu yaparken size verilen formu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Elektrik yardım başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/elektrik-yardimi-nasil-yapilir/ Tıklayın.5/5 - (33 Oy )

Özgür Bey

Devlet Destekleri ve Sosyal Yardımlar Hakkında Son Gelişmeleri siz değerli takipçilerimiz ile paylaşmaktayım. İstediğiniz soruyu sorabilirsiniz. Size yardımcı olmaktan Mutluluk Duyacağımdan Emin Olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu