UYAP Vatandaş Portal Nasıl Kullanılır?

UYAP Vatandaş Portal Nasıl Kullanılır?
UYAP Vatandaş Portal Nasıl Kullanılır?Devlet kurumlarının dijital ortamda kendilerine bir yer edinmeye başlamasıyla birlikteUYAP Vatandaş Portalıgibi sistemler ortaya çıkarılmıştır. Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), yargı...

UYAP Vatandaş Portal Nasıl Kullanılır?

Devlet kurumlarının dijital ortamda kendilerine bir yer edinmeye başlamasıyla birlikte

UYAP Vatandaş Portalı

gibi sistemler ortaya çıkarılmıştır. Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP), yargı ve idari birimlerin yükünü hafifletmek ve vatandaşın Adalet Bakanlığı ile bağlı kurumlardaki işlemlerini kolayca gerçekleştirebilmeleri için tasarlanan bir platformdur. UYAP sistemi sayesinde hem vatandaşlar hem de yargı ve idare mensupları yargı sürecini yakından takip edebilmektedir. Dijitalleşme alanında atılan önemli bir adım olan UYAP, vatandaşlar tarafından en çok kullanılan sistemler arasında yer alır. UYAP vatandaş portal nasıl kullanılır sorusu ise Adalet Bakanlığı ve bağlı kurumlardaki işlemlerini internet üzerinden gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. UYAP Vatandaş Portal Nasıl Kullanılır UYAP Vatandaş Portal Nasıl Kullanılır

UYAP Vatandaş Nedir?

UYAP vatandaş nedir sorusu, ilk kez Adalet Bakanlığı’na yolu düşen vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Ulusal Yargı Ağı Projesi’nin kısaltılmış hali olan UYAP, Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı tarafından geliştirilen bir yönetim bilişim sistemidir. Bu sistem sayesinde merkezde görev yapan yargı birimleri ile idari birimlerin iş süreci ve iletişimleri sorunsuz bir hal almıştır. Aynı zamanda vatandaşlar da ilgili kurumlar ile alakalı tüm işlemlerini bu platform üzerinden takip edebilmektedir. UYAP sistemi yalnızca ilgili birimler ve vatandaşlar tarafından değil, yargı sürecinde çeşitli görevler alan herkes tarafından kullanılabilir. Ancak bu kişilerin ulaşabildikleri sistemler farklılık gösterir. UYAP kapsamında oluşturulan portallar şunlardır:

 • Vatandaş Portal
 • Kurum Portal
 • Avukat Portal
 • Arabulucu Portal
 • Uzlaştırmacı Portal
 • Bilirkişi Portal
 • E-Satış Portal

Yukarıda yer alan portallar sayesinde yargı sürecine dahil olan herkes işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmektedir.

UYAP Vatandaş Portal Ne İşe Yarar?

UYAP vatandaş portal ne işe yarar sorusu da günümüzde pek çok kez sorulur. Daha önce herhangi bir nedenden ötürü dava ile karşılaşmış olan vatandaşlar, belge veya bilgi için mahkeme koridorlarında çok uzun süreler geçirmekteydi. Ancak UYAP sayesinde bu tür gereksiz bekleyişler tamamen ortadan kaldırılmış oldu. UYAP vatandaş portalı sayesinde mahkeme koridorlarında sıra beklemeden yalnızca internete bağlanabilen bir cihazı kullanarak tüm bilgi ve belge işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. UYAP vatandaş portalı sayesinde normalde birkaç saat sürebilen kağıt işleri artık dakikalar içerisinde gerçekleştirilebilir. Kısaca özetlemek gerekirse, UYAP vatandaş portalı sizlere büyük oranda vakit kazandıracak ve bulunduğunuz konumdan tüm işlemleri gerçekleştirme fırsatı tanıyacaktır.

UYAP Vatandaş Portaldan Neler Yapılabilir?

UYAP vatandaş portaldan neler yapılabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, UYAP vatandaş portaldan yapabileceğiniz işlemler şunlardır:

 • Türkiye genelinde faaliyet gösteren tüm idari ve hukuk mahkemelerinde dava açmanız mümkündür.
 • Taraf olduğunuz tüm adli ve idari mahkemelere ulaşabilir, davanızı online olarak takip edebilirsiniz.
 • Tüm davalar için ödemeniz gereken harç tutarını hesaplayabilirsiniz.
 • Yargı birimlerine ait olan iletişim bilgilerine kolayca ulaşabilirsiniz.
 • Dava dosyanızda yer alan adresi güncelleyebilirsiniz.
 • İdari ve adli tüm mahkemelere evrak gönderebilirsiniz.
 • Noterlik başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Fiziki ortamda bulunan çeşitli evrakların doğruluğunu teyit edebilirsiniz.
 • Yargıtay ve Danıştay birimlerine aktarılan evrakların güncel durumunu kontrol edebilirsiniz.
 • Gönderdiğiniz evrakların güncel durumunu online olarak takip edebilirsiniz.
 • Duruşma bilgilerinizi öğrenebilir ve takip edebilirsiniz.
 • Devam eden davalarınız için tüm gelişmeleri takip edebilir ve evraklarınızı görüntüleyebilirsiniz.
 • Fiziki ortamda incelenen belgeleri online ortamda görüntüleyebilirsiniz.

Sizlerin de gördüğü üzere UYAP vatandaş portalı son derece geniş kapsamlı ve kullanışlı bir sistemdir. Ancak bilgi sahibi olmadığınız konularda işlem yaparken son derece dikkatli olmanız ve mümkünse bir uzmandan yardım almanız önerilir.

UYAP Vatandaş Portal Platformu Nasıl Kullanılır?

UYAP vatandaş portalını kullanabilmek için öncelikle sisteme giriş yapmanız gerekir. Giriş işlemleri için kullanabileceğiniz birkaç yöntem bulunur. Bunlar;

e-devlet

, e-imza, m-imza ve UYAP e-imza olarak sıralanabilir. Giriş işleminin ardından sizleri portal ana sayfası karşılayacaktır. Bu ana sayfada sol kısımda bir menü çubuğu bulunur. Bu çubuğa tıkladığınızda karşınıza birçok işlem sayfası gelir. Örneğin UYAP üzerinden dava dosyalarınızı görüntülemek istiyorsanız, açılan menü çubuğunda yer alan ‘’Dosya Sorgulama’’ sekmesine tıklamanız gerekir. Buradan yargı türünü ve mahkemeyi seçerek tüm dosyalarınızı sorgulamanız mümkündür. Aynı zamanda menü çubuğu üzerinden ‘’Kişisel Bilgilerim’’ sekmesine tıklayarak iletişim bilgileri başta olmak üzere adres ve e-tebligat bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Sisteme dosya yüklemek istiyorsanız, öncelikle bu konuda bilgi sahibi olduğunuzdan emin olmanız gerekir. Yanlış mahkemeye dosya göndermek veya eksik dosya seçmek sizler için birtakım sorunlar yaratabilir. Bu nedenle dosya ekleme işlemleri için bir uzmandan yardım almak çok daha iyi olacaktır.

UYAP Vatandaş Portal Giriş

UYAP vatandaş portal giriş işlemleri için kullanabileceğiniz birçok yol bulunur. Şu yöntemleri kullanarak UYAP vatandaş portalına giriş yapabilirsiniz:

 • E-Devlet girişi
 • E-İmza girişi
 • M-imza girişi
 • UYAP e-imza ile giriş

Yukarıda yer alan yöntemlerden herhangi birini kullanarak UYAP vatandaş portalına giriş yapmanız mümkündür. Bu yöntemler arasında en basit olanı ise e-devlet ile giriş yapmaktır. ‘’E-Devlet Aracılığıyla Giriş’’ sekmesine tıkladığınızda e-devlet platformuna yönlendirilirsiniz. Burada T.C. kimlik numarası ve şifre bilgilerinizi girerek giriş işlemlerini tamamlayabilirsiniz. E-imza ve M-imza ile giriş işlemleri son derece kolay olmasına rağmen bu imzaları edinmek bir hayli zor olabilir. UYAP e-imza seçeneği ise cihazınızda mevcut olan bir sertifika gerektirecektir. Herhangi bir yöntemi kullanarak hesabınıza giriş yaptıktan sonra isim ve soy isim bilgisinin altında ‘’Vatandaş’’ ibaresi yer alır. Böylece sisteme giriş yapabildiğinizden emin olabilirsiniz.

UYAP Vatandaş E Devlet

UYAP vatandaş e-devlet üzerinden giriş kabulü yapmaktadır. UYAP vatandaş portalına e-devlet şifreniz ile giriş yapmak istiyorsanız, şu adımları uygulamanız gerekir:

 • Öncelikle telefon veya bilgisayarınızın internet tarayıcısından UYAP vatandaş portalı web sitesine gitmelisiniz.
 • Ana sayfaya geldiğinizde sağ üst köşede yer alan ‘’Giriş Seçenekleri’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Karşınıza gelen ekranda dört adet seçenek yer alacaktır. İlk sırada yer alan ‘’E-Devlet Girişi’’ sekmesine tıklamalısınız.
 • Bu sekmede ‘’E-Devlet Aracılığıyla Giriş’’ butonuna tıklamalı ve karşınıza gelen ekranda T.C. kimlik numarası ile şifre bilgilerini girmelisiniz.

Yukarıda yer alan aşamaları başarılı bir şekilde tamamladıktan sonra UYAP vatandaş portalına e-devlet üzerinden giriş sağlayabilirsiniz. Eğer hesabınızdan çıkış yapmak istiyorsanız, sağ üst köşede yer alan isim ve soy isim bilgisine, ardından ‘’Güvenli Çıkış’’ ibaresine tıklamalısınız. Bu işlemleri sırasıyla yerine getirdiğinizde güvenli bir şekilde hesabınızdan çıkış yapılacaktır.

UYAP Vatandaş Evrak Görüntüleme Sorunu

UYAP vatandaş evrak görüntüleme sorunu, platformu kullanan kişilerin karşısına pek çok kez çıkabilmektedir. Bu sorun çeşitli nedenlerden ötürü ortaya çıkabilir. Sorunun üstesinden gelebilmek için Chrome tarayıcısı kullanmanız ve e-devlet şifresi ile giriş yapmanız sorunu çözebilmektedir. Eğer .udf uzantılı dosyaları görüntülemekte zorlanıyorsanız, UYAP editör programını bilgisayarınıza kurmanız gerekecektir. Bu programı kurduktan sonra .udf uzantılı dosyalar açılabilir. Tüm yöntemleri denemenize rağmen hala evraklarınızı görüntüleyemiyorsanız, tarama geçmişinizi temizlemeli ve pop-uplara izin vermelisiniz. Bu işlem için CTRL + H kombinasyonunu kullanabilir ve internet tarayıcınızın ayarlar kısmını ziyaret edebilirsiniz. Tüm işlemleri yerine getirdikten sonra evraklarınız başarılı bir şekilde görüntülenecektir. Ancak bu işlemlerde bir sorun yaşamamak için sistemin daha az yoğun olduğu zamanları tercih etmeniz önerilir.

Gelir Yuvan İş Fikirleri İçin Hemen https://www.devletodemeleri.com/gelir-yuvan/ sayfasını ziyaret edin. Gelirim Evden İş Fikirleri İçin Hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.