PTT ve İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır 2024? Sorgulama ve Alma Yaşı. PTT E-Devlet Şifresi Alma İnternetten Nasıl Yapılır 2024? E-Devlet Şifresi Telefondan Alınır Mı?

PTT ve İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır 2024? Sorgulama ve Alma Yaşı. PTT E-Devlet Şifresi Alma İnternetten Nasıl Yapılır 2024? E-Devlet Şifresi Telefondan Alınır Mı?
Ptt Gitmeden e-devlet şifresi nasıl alınır; Tüm Dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlar için ayrıcalık tanınarak ve E-Devlet şifrelerini evlerinden çıkmadan adreslerinden teslim almalarına imkan...

Ptt Gitmeden e-devlet şifresi nasıl alınır; Tüm Dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle 65 yaş üstü vatandaşlar için ayrıcalık tanınarak ve E-Devlet şifrelerini evlerinden çıkmadan adreslerinden teslim almalarına imkan sağlanmıştır.

PTT ve İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet şifresi alma ve yeni şifre alma işlemi telefon numaralarını önceden www.turkiye.gov.tr adresine kaydetmiş olan kişiler için geçerlidir. www.turkiye.gov.tr adresinde telefon numarası kaydedilmiş ve doğrulanmış olan kişiler de  PTT şubelerine gitmeden işlem yapabilirler. E-devlet şifresi almak isteyen vatandaşlar kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek şifrelerini alabilirler. İnternetten e-devlet şifresi almak istiyorum diyen vatandaşların elektronik veya mobil imza kullanıcısı olması gerekmektedir. Elektronik veya mobil imza kullan kişiler sisteme giriş yaparak yeni şifre oluşturabilirler. İnternet bankacılığı  kullanana müşteriler

https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris

  linke tıkladıktan sonra müşterisi oldukları bankayı seçerek giriş yapabilir, sonrasında E-Devlet Kapısına geçiş yaparak şifre alabilirler.

E-Devlet Şifresi Başvurusu Nasıl Yapılır 2024?

E-devlet şifresi başvurusu nasıl yapılır; E-devlet şifresi almak isteyen vatandaşlar; yurt içinde PTT şubelerine veya yetkili acentelere giderek bizzat başvuru yapabilir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise Dışişleri Bakanlığı'na bağlı elçilik ve konsolosluklardan e-devlet şifresi alabilirler.

Mobil imza, elektronik imza, TC. yeni kimlik kartı veya internet bankacılığı kullanıcıları e-Devlet sistemine giriş yaparak e-devlet şifresi oluşturabilirler.

E-Devlet Şifresi Nasıl Değiştirilir 2024?

 • Şifreniz ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapınız.
 • Kullanıcı menüsündeki “Şifremi Değiştir” düğmesini tıklayınız.
 • Açılan sayfada öncelikle kullanmakta olduğunuz geçerli şifrenizi yazınız.
 • Sayfadaki güvenli şifre oluşturma kurallarına uygun olarak belirlediğiniz yeni şifrenizi sonraki kutucuklara yazınız ve "Değiştir" düğmesini tıklayınız.

E-devlet sistemine şifre ile ilk defa giriş yapan kullanıcılar, güvenlik nedeniyle, sistem tarafından otomatik olarak "Şifre Değiştirme" sayfasına yönlendirilir. Kayıt sonrasında sisteme giriş yapan vatandaşlar "Şifre ve Güvenlik Ayarlarım" sayfasından şifre değişikliği yapabilirler. Ayrıca; PTT şubelerinden tekrar şifre alarak da şifre değiştirme işlemi yapılmaktadır.

PTT E-Devlet Şifresi Alma İnternetten Nasıl Yapılır 2024?

Elektronik ve mobil imza kullanıcıları internet üzerinden e-devlet şifresi alabilirler. Telefon numaraları www.turkiye.gov.tr adresine kayıtlı olan kişiler de internet üzerinden e-devlet şifresi alabilirler.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


E-Başvuru Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Sonucu Nasıl Öğrenilir? Sonucu Sorgulama ve Başvuru Formu

E-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama


E-Devlet Şifresi Telefondan Alınır Mı?

Telefondan e-devlet şifresi nasıl alınır; Kullanıcının; e-Devlet www.turkiye.gov.tr adresinde tanımlamış olduğu cep telefonuna veya de e-postasına gelen doğrulama koduyla e-devlet şifresi alınır.  Kullanıcılar, internet bankacılığı aracılığı ile giriş yaptıktan sonra e-Devlet Kapısı profil alanından şifre oluşturabilirler.

E-Devlet Şifresi Nereden Alınır?

e-Devlet şifrenizi T.C. Kimlik kartınız ile PTT Merkez Müdürlüklerine bizzat başvuru yaparak alabilirsiniz. Yurt dışında ise Dışişleri Bakanlığı'na bağlı elçilik ve konsolosluklardan e-devlet şifrenizi alabilirsiniz.

E-devlet Şifremi Nasıl Kullanacağım?

 • turkiye.gov.tr adresini internet tarayıcınıza yazın. ( veya OIS veya Android marketten e-Devlet Kapısı mobil uygulamasını akıllı telefonunuza indirin.)
 • Sayfanın sağ üst köşesinde yer alan “Giriş Yap” düğmesini tıklayın.
 • Giriş sayfasına ilgili alanlara Kimlik numaranızı ve Şifrenizi yazın.
 • PTT’den aldığınız geçici şifre ile ilk defa giriş yaptığınızda sistem sizi şifre değiştirme sayfasına yönlendirir. Bu sayfadaki kriterlere uygun olarak güvenli bir şifre belirlemeniz gerekmektedir.
 • Şifre belirleme işlemi tamamlandıktan sonra şifreniz kullanıma hazırdır, bu şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Alma Yaşı Kaç?

Kimler e-devlet şifresi alabilir;

 • 15 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Mavi kartlılar (5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunu'nun 28. maddesinde belirtilen yabancı ülke vatandaşları)
 • Türkiye Cumhuriyetinde yabancı kimlik numarası verilmiş yabancılar şifre alabilirler.

E-Devlet Şifresi Alma Ücreti Ne Kadar?

E-devlet şifresi ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil edilmektedir. İlk şifre alımından sonra herhangi bir nedenle PTT'den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL işlem masrafı tahsil edilir.

E-Devlet Şifresi Başkasının Eline Geçerse Ne Olur?

e Devlet şifresininiz başkasının eline geçerse, bu kişi sizin adınıza e-devlet üzerinden yapılacak tüm işlemleri yapabilir. E-devlet sisteminin tek doğrulama işlemi şifredir. Yani e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptığınızda  kimliğinizi de doğrulamış sayılırsınız. E-devlet şifresi başkasının eline geçerse ne yapabilir;

 • Sizin e-devlet üzerinden yapılan bütün işlemleri adınıza yapabilir,
 • Kimlik örneğinizi çıkarabilir,
 • İkamet ve adres bilgilerinizi görebilir,
 • Adınıza kayıtlı araçları sorgulayabilir,
 • Dava ve icra dosyalarınızı görebilir,
 • Sizin adınıza UYAP'a giriş yapabilir.

E-Devlet Şifremi Unuttum

E-devlet şifremi kaybettim veya unuttum diyorsanız aşağıdaki seçeneklerden birini kullanarak yeni şifre alabilirsiniz.

 • e-Devlet Kapısı’nda Şifre yenileme yapabilirsiniz.
 • PTT’den yeni bir şifre alabilirsiniz.
 • Elektronik imza, mobil imza, internet bankacılığı veya yeni TC kimlik kartı ile de e-Devlet Kapısı’na giriş yapabilir, giriş yaptıktan sonra kullanıcı menüsündeki “Şifremi Değiştir” sayfasından ücretsiz olarak şifre belirleyebilirsiniz.

PTT ve İnternetten E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır? Sorgulama ve Alma Yaşı

E-Devlet Şifresi İle Kredi Çekilir Mi?

Kredi çekeceğiniz zaman  bankalar kredi notunuza bakarlar. Bankalar kredi notunuza göre işlem yaparak kredi size verip vermeyeceğine karar verirler. E-Devlet üzerinden kredi notu görüntülenemiyor. Ancak e-devlet sistemine giriş yaparak “Türkiye Bankalar Birliği/Risk Merkezi Raporu Başvurusu” yaparak “Kredi Limit ve Borç Bilgileri Raporu”nu görebilirsiniz.

 • e-Devlet’e giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna “Risk Merkezi Raporu” yazıp gelen linke tıklayınız.
 • Gelen menüden “Kredi Limit ve Borç Bilgileri” tarafını seçip başvur butonuna tıklayınız.
 • TBB tarafından telefonunuza gönderilen şifre ile raporunuzu görüntüleyebilirsiniz, ayrıca hakkınızda herhangi bir bankacılık takibi olup, olmadığı öğrenebilirsiniz.

E-devlet Üzerinden Hangi Bankacılık İşlemleri Yapılır?

Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama

 • e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama kısmına “Mevduat/Katılım Fonu Hesabı Bulunan Banka Sorgulama” yazınız.
 • Karşınıza gelen ekrandan linke tıklayınız.
 • Ekranın altındaki kutucuğu işaretleyin ve devam et butonuna tıklayarak, gelen bilgilendirmeden hangi bankalarda hesabınız olduğunu görüntüleyebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Döviz Kurlarını İnceleme

 e-Devlet üzerinden “Günlük Döviz Kurları” sorgulama işlemi yaptığımızda o gün içerisinde ülkelerin para birimlerinin TL karşısındaki değerini görebilirsiniz.

Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından şahıslara yapılan ödemeler, havale yolu ile iletilir.  Banka hesabınızı güncellemek, iptal etmek ya da farklı bir işlem yapmak istiyorsanız e-Devlet’i kullanabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra,  arama çubuğuna “Şahıs Ödemeleri Banka Hesabı Tanımlama” yazın ve gelen linke tıklayın.
 • Karşınıza gelen tablodan detay kısmına tıklayarak, hesabınıza ne zaman ve ne kadar para yattığını görüntüleyebilirsiniz.
 • Herhangi bir hesap bulunmaması durumunda “yeni hesap tanımla” kısmına tıklayarak gerekli bilgileri girmelisiniz.

Sosyal Güvenlik Kurumu/4A Banka ve Adres Değişikliği

Emekliler maaş aldıkları bankayı değiştirmek isterlerse bankaya gitmek yerine aşağıdaki seçeneği kullanabilirler.

 • e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, arama çubuğuna “4A Banka ve Adres Değişikliği” yazın ve gelen linke tıklayın.
 • Burada yer alan adres ve banka bilgilerinizden hangi bankaya geçmek istiyorsanız, ona tıklayın.
 • Son olarak güncelle butonuna tıklayarak tüm işlemleri kaydedin.

E-Devlet Şifresi Olmadan Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E Devlet şifresi olmayan ya da kaybedenler SGK'nın resmi sorgulama sayfası E-SGK'dan

http://e.sgk.gov.tr/wps/portal/vatandas

linke tıklayarak hizmet dökümü alabilirsiniz. Ancak bu sayfadan alacağınız hizmet dökümünü resmi evrak olarak kullanamazsınız.

E-Devlet 4A Hizmet Dökümü Nasıl Alınır?

E Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra arama alanına '4A hizmet dökümü' yazınız. 4A Hizmet Dökümü tıkladığınızda yeni bir sayfa açılır ve bu yeni sayfada tescil bilgileriniz yazılıdır. Açılan ilk sayfada toplam uzun vade gün sayısı ve 6 aylık sigortalılık süresiniz görünür. Burada son yatırılan sigorta prim tarihi, miktarı ve gün sayısını görebilirsiniz. Daha fazlasını görmek için sayfada bulunan "4A Detaylı Hizmet Dökümü' kısmına tıklayınız. Çıktı almak istiyorsanız sayfayı açtıktan sonra 'yazdır' butonuna basınız.

E-Devlet Şifresi Sorgulama

E-Devlet şifresi sorgulama işleminizi yapabileceğiniz bir yer bulunmamaktadır. Şifrenizi unuttuğunuz takdirde, eğer E-Devlet üzerinde telefon numaranız kayıtlıysa yeni şifrenizi cep telefon numaranıza ücretsiz olarak SMS alabilirsiniz. Ancak E-Devlet'te cep telefon numaranızı kaydetmediyseniz PTT'den yeni şifrenizi belirli bir ücret karşılığında temin edebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
56 Yorum