E-devlet Yardım Sorgulama

E-devlet Yardım Sorgulama
E-devlet Yardım Sorgulama. E-devlet yardım başvurusu nasıl yapılır? Kimler Başvurabilir? Adıma yardım varmı nasıl öğrenebilirim? E-devlet Yardım Sorgulama. Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon neticesinde birçok vatandaşımızın...

E-devlet Yardım Sorgulama. E-devlet yardım başvurusu nasıl yapılır? Kimler Başvurabilir? Adıma yardım varmı nasıl öğrenebilirim? E-devlet Yardım Sorgulama. Ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon neticesinde birçok vatandaşımızın ekonomik anlamda zorlanmaya başladığı görülmektedir. Bu doğrultuda devletimizin başlatmış olduğu sosyal yardım projelerine, maddi anlamda zorlanan vatandaşların ilgi odağı haline gelmiş ve oldukça fazla bir talep artışı yaşanmıştır. Böylelikle dar gelirli vatandaşlar son günlerde e-devlet sistemi üzerinden yardım sorgulamalarını sıkça araştırmaya başlamıştır. E-devlet Yardım Sorgulama E-devlet Yardım Sorgulama

E-devlet Üzerinden Yardım Nasıl Alınır?

 1. Google üzerinden e-devlet https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ sistemine giriş yapınız. E-devlet şifreniz yoksa, ikamet ettiğiniz yerdeki PTT şubelerine giderek e-devlet şifrenizi temin edebilirsiniz.
 2. E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ise arama motoruna “Sosyal Yardım Hizmeti” yazmalısınız.
 3. Hangi yardımı almak istiyorsanız, o kısma tıklamalısınız.
 4. Alacağınız yardımın başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacaktır.

Ülkemizde maddi durumu yetersiz olan vatandaşlara devlet tarafından nakdi ve ayni yardım olarak sosyal destekler verilmektedir. Bu sosyal yardımlar, uzun süreli veya dönemsel olarak yapılmaktadır. Yardım başvuruları ise e-devlet platformu üzerinden alınmaktadır.

E-devlet Üzerinden Alınacak Yardımlar Nelerdir?

 • Hane Başı Yardım

Maddi anlamda zorluk yaşayan hanelere bir yıl geçmeyecek şartıyla aylık 850-1250 TL yardım verilmektedir.

 • Çocuk Yardımı

Bir ve iki çocuğu olan hanelere 350 TL, üç çocuğu olanlara 450 TL, dört çocuğu olanlara 550 TL, beş ve daha fazla çocuğu olanlara ise 650 TL tutarında bir maddi yardım paketi sağlanmaktadır.

 • Doğalgaz Desteği

Doğalgaz desteği adı altında hanelere yapılan maddi yardımlar ise 900 TL ve 2.500 TL arasında değişmektedir. Ayrıca kronik hastalığı olan ve yaşam ünitesi gibi cihazlarda hayatlarını sürdüren vatandaşlara ek olarak %5 daha fazla ödeme yapılmaktadır.

 • Dul Desteği

Devletimiz tarafından eşi vefat etmiş kadınlara 1.000 TL tutarında bir para yardımı sağlanmaktadır. Dul destek ödemeleri iki ayda bir olacak şekilde verilmektedir.

 • Barınma Desteği

Dar gelirli hanelerinin, evlerinin onarımına destek olmak için 75.000 TL, prefabrik tarzı evler için 150.000 TL ve betonarme tarzı evler için ise 200.000 TL tutarında bir maddi yardım yapılmaktadır.

 • Şartlı Eğitim Desteği

Çocuklarının eğitimini karşılamada zorlanan aileler için devlet tarafından bir eğitim destek projesi hayata geçirilmiştir. Eğitim desteğini alabilmek için çocuğun eğitime devam etme gibi bir zorunluluğu vardır. Bu eğitim desteği aylık olacak şekilde ilköğretim erkek öğrenciler için 90 TL, kız öğrenciler için 100 TL, ortaöğretimdeki erkek öğrenci için 130 TL, kız öğrenci için ise 150 TL olarak belirlenmiştir.

 • Asker Ailesi Desteği

Vatani görevinde bulunan askerlerimize ve sosyal güvencesi olmayan askerlerin ailelerine 800 TL miktarında ve iki ayda bir verilmek koşuluyla devlet tarafından bir maddi yardım yapılmaktadır.

 • İkiz Çocuk Desteği

İkiz Çocuk desteği, “Çoklu Doğum Yardımı Programı” adı altında verilmektedir. Bu program doğrultusunda yoksul vatandaşların her bir çocuk başına 400 TL para yardımı verilmektedir. İkiz çocuk desteği alabilmek için ailenin kişi başı gelirlerinin 1.883.45 TL’nin altında olması gerekmektedir.

Adıma Yardım Var mı Nasıl Öğrenebilirim?

Vatandaşların kendi adına yardımın olup olmadığını öğrenmek için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden birisi PTT kurumuyla iletişime geçerek, T.C. kimlik numaranızı görevli memura ibraz ettiğinizde, adınıza yardım olup olmadığını ögrenebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise e-devlet sisteminden “Sosyal Yardım Bilgileri” kısmına geçiş yapıldığında öğrenilmektedir.

E-devlet Para Yattığını Nasıl Öğrenebilirim?

 • E-devlet platformuna T.C. kimlik numaranızla ve e-devlet şifrenizle giriş yapınız.
 • E-devlet sisteminize giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkan arama motoruna “Şahıs Ödemeleri Sorgulama” yazınız ve tıklayınız.
 • Tıkladıktan sonra para yatıp yatmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer para yatmışsa, ikamet ettiğiniz yerdeki PTT şubesine giderek parayı çekebilirsiniz.

E-devlet üzerinden sosyal yardım başvurusu yapmak için buraya

https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-sosyal-yardim-basvuru-hizmeti

tıklayınız. E-devlet üzerinden yaptığınız sosyal yardım başvurunuzun sorgulama işlemini yapmak için buraya

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

tıklayınız. Adınıza yardımın olup olmadığını, PTT çağrı merkezinin 444 1 788 iletişim numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

Devlet Ödemeleri yardım başvurusu için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.