E devlet sosyal yardım sorgulama

E devlet sosyal yardım sorgulama
E devlet sosyal yardım sorgulama. Maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlar için Türkiye Cumhuriyeti’nin dijital platformlarından olan e-devlet üzerinden sağlanan sosyal yardım toplumsal bir hizmetleri içerir.  Ekonomik zorluklar...

E devlet sosyal yardım sorgulama. Maddi sıkıntı yaşayan vatandaşlar için Türkiye Cumhuriyeti’nin dijital platformlarından olan e-devlet üzerinden sağlanan sosyal yardım toplumsal bir hizmetleri içerir.  Ekonomik zorluklar yaşayan ve temel ihtiyaçların karşılanması noktasında yetersiz kalan vatandaşların e-devlet üzerinden kolayca başvurabilecekleri bu yardım, ihtiyaçların giderilmesi amacıyla uygulanır. E-devlet sosyal yardım ekranından bu projeye başvurmak mümkündür. E devlet sosyal yardım sorgulama E devlet sosyal yardım sorgulama E-devlet sosyal yardım başvurusu sonrasında ihtiyacınızın karşılanabilmesi için izlemeniz gereken bir süreç vardır. Temel olarak  geçerli şartları karşılamanız süreci tamamlamanız açısından önemlidir.  Devlet destekli bu yardımlar, genellikle maddi olarak  ödenir. İhtiyaç sahiplerine ödenen bu miktarı almak için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan başvuru tarihi açıklamalarını takip etmek gerekir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yardım almak söz konusu olduğunda akıllara gelen ilk soru, “E devletten sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?” sorusudur. Nakit şekilde gerçekleşen yardım başvurusu için öncelikle tarihi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Bu bilgi alındıktan sonra e-devlet platformuna giriş yaparak  yardıma başvurabilirsiniz. E-devlet sosyal yardım başvurusunun dijital platform üzerinden çevrimiçi bir şekilde yapılması ihtiyaç sahipleri için oldukça kolaylık sağlar. Bununla birlikte başvuru sürecini de pratik biçimde takip etmeniz mümkündür. İhtiyaç sahibi vatandaşların; devlet destekli maddi desteğe daha kolay ve kısa sürede erişmesini sağlayan e-devlet hizmeti olası başvuru sorunları için de hızlı çözümler iletir. E- devlet sosyal yardım başvurusu yapmak isteyenlerin izlemesi gereken aşamalar ise şu şekildedir:

 • Öncelikle E-devlet https://www.turkiye.gov.tr/ dijital platform üzerinden kişisel hesabınıza giriş yapmalısınız.
 • Bu işlemi T.C. kimlik numaranızı ve güncel e-devlet şifrenizi kullanarak gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sistemde yer alan bilgilerinizin doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekir.
 • E-devlet sistemi arama motoru üzerinden “E-devlet sosyal yardım” şeklinde arama yapabilirsiniz.
 • Aile destek programı veya sosyal yardıma başvurmadan önce gerekli olan şartların incelenmesi gerekir. Listede yer alan şartları karşılayamayan vatandaşlar bu yardımdan faydalanamazlar.
 • Şartları okuduktan sonra bunlara uyum sağlıyorsanız yeni başvuru sekmesi üzerinden işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Başvurunuzu gerçekleştirirken sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde girmelisiniz.

Günümüzde birçok işlemin gerçekleştiği internet ortamında e-devlet sosyal yardım başvurusu da kısa süre içerisinde yapılır. Başvuru işlemi tamamlandıktan sonra vatandaşları bekleyen bir diğer süreç de yardım talebinin sonuçlanmasıdır. Sonuç tarihinin ilan edilmesinin ardından aynı web sitesi üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranına giriş yapmak yeterlidir. Başvurunun olumlu sonuçlanması durumunda e-devlet sosyal yardım almaya uygun görülen vatandaşların istenilen belgeleri temin ederek kuruma yüz yüze görüşmek için gitmesi gerekir. E devlet Sosyal yardım parası sorgulama işlemi sayesinde başvurunuzun olumlu olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Çevrimiçi süreç, başvurunun olumlu sonuçlanmasından sonra son bulmaktadır. Bu sebeple maddi yardımı alan vatandaş, bizzat kuruma giderek sürece burada devam etmelidir.

E-Devlet Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir?

E- devlet sosyal yardıma başvurmak isteyenlerin karşılaması gereken bazı şartlar bulunur. Bu şartlara uygun olmayan vatandaşların başvuruları geçersiz sayılır veya olumsuz şekilde sonuçlanır. Sosyal yardımları talep etmeden önce ekranında yer alan ve ayrıntılı bir şekilde incelenmesi gereken koşullar şu şekildedir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • Hanede bulunan tüm bireylerin gelirinin asgari ücretten düşük maaş alması
 • Hanedeki bireylerin sosyal güvencesinin bulunmaması,
 • Bireylerin sosyal yardım almaması
 • Yardımı alacak kişilerin 18 yaşından büyük, yani reşit olması
 • Aile adına adres gizliliği kararının olmaması,
 • Son 15 gün içinde ailede yer alan herhangi bir bireyin bir kuruma sosyal yardım başvurusu yapmamış olması.

Bu şartların karşılanmaması haricinde devlet tarafından ayrıca belirtilen kişiler de e-devlet sosyal yardımından faydalanamazlar. Bu kişiler şu şekildedir:

 • Kamuda çalışan işçiler
 • Devlet dairelerinde çalışan memurlar
 • Sosyal Güvenlik Kurumundan (SGK) aylık olarak nakit alan emekli kişiler
 • İŞKUR'dan işsizlik ödeneği alan kişiler

Başvuru sürecinde Aile Bakanlığı, yardım arayan ailelerden dolandırıcılığı önlemek için gelirleri veya varlıkları olmadığını kanıtlayan belgeler sağlamalarını isteyebilir. Bu, gerçekten finansal desteğe ihtiyacı olanları belirlemek için çok önemlidir. Ayrıca hanedeki hiç kimse emekli maaşı ve sağlık hizmeti yardımı almamalıdır.

E-Devlet Sosyal Yardım Kimlere Verilir?

Teşvik Kanunu esas alınarak 3294. maddeye göre SGK teşviki ve sosyal yardım alanların istihdamı halinde uygulanan teşvik belirli kişilere ödenmektedir. Bu kişilerin gerçek anlamda ihtiyaç sahibi olması adaletsizliğin önüne geçilmesi açısından son derece önemli bir konudur. E-devlet sosyal yardım başvurusu yapan kişilerin ekonomik olarak temel ihtiyaçlarını karşılayamayacak olması birinci etkendir. Bununla birlikte hane halkının gelir düzeyinin asgari ücretten düşük olması da başvurunun olumlu sonuçlanması noktasında son derece etkilidir. Teşvik Kanunu 3294 sayılı madde kapsamında ev içerisindeki birey sayısına bağlı olarak kişi başına düşen aylık geliri net asgari ücretin 1/3'ünden az olan haneler, sosyal yardım desteğinden faydalanabilirler. Fakat bu noktada hane içerisinde; devlet memuru, kamu çalışanı, noter ve muhtar gibi mesleki pozisyonda yer alan kişilerin bulunmaması gerekir. Söz konusu şartlar kurumlara resmi belgeler alınarak kanıtlanır.

E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal yardım için yapılan başvuru sırasında ihtiyaç sahibi olan kişilerin verdiği bilgiler, ilgili kurumlar tarafından teyit edilir. Başvuru sürecinde kişinin ihtiyaç sahibi olduğu kesinleştikten sonra e- devlet yardımı almasına karar verilir. E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır E-Devlet Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır Yaptığınız başvurunun olumlu sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenmek için de başvuru sorgulama ekranına giriş yapmanız yeterlidir. E devlet sosyal yardım sorgulama sayfasına T.C kimlik numarası ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra açılan sekme üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama araması yapabilirsiniz. Açılan sayfa üzerinden “E devlet sosyal yardım bilgileri sorgulama nasıl yapılır?” sorusuna cevap bulabilirsiniz. Böylece alacağınız yardımla alakalı gerekli olan tüm bilgileri kısa sürede öğrenebilirsiniz. Sıkça Sorulan Sorular [toggle title="E-Devlet Üzerinden Verilen Sosyal Yardımlar Nelerdir?" state="open"] E-devlet sosyal yardımları söz konusu olduğunda akıllara gelen bir diğer konu, bu dijital platform üzerinden alınabilen diğer yardımlardır. E-devlet üzerinden başvurabileceğiniz devlet destekli yardımlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Gıda ve erzak yardım
 • Eğitim ve burs yardımı
 • Engelliler ve kronik hastalar için yapılan yardımlar
 • Yeni doğan bebekler için yapılan mama ve bez yardımı
 • 65 yaş üstü yaşlı vatandaşlar için evde yaşlı bakım hizmeti
 • Asker, şehit ve gazi yakınları için yapılan yardımlar
 • Kira desteği ve sosyal destek kartı yardımı

İhtiyacınız olan yardım için e-devlet üzerinden başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. [/toggle] [toggle title="E-Devlet Sosyal Yardımdan Kimler Faydalanabilir?" state="close"]E-devlet sosyal yardımlarından faydalanabilmek için hanede bulunan kişilerin gelir düzeylerinin düşük olması gerekmektedir. İhtiyaç sahiplerini merkeze alan bu yardımlar söz konusu olduğunda; hanede engelli kişi bulunması, anne veya babanın vefat etmiş olması ve hanedeki kişi sayısıyla gelir düzeyi arasında büyük farklar olması durumları başvuru noktasında etkili olabilir.[/toggle] [toggle title="Aile Destek Parası PTT'ye Yattı Mı Nasıl Öğrenebilirim?" state="close"]E-devlet sosyal yardımının yatırılıp yatırılmadığını öğrenmek için PTT kart bakiyenizi mobil olarak sorgulayabilirsiniz. Bu hizmet için 444 1 788 numaralı telefondan PTT’yi aramayı da tercih edebilirsiniz. İlgili kişilerden konu hakkında bilgi aldıktan sonra paranızı çekebilirsiniz.[/toggle]  

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.