E-Başvuru Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Sonucu Nasıl Öğrenilir? Sonucu Sorgulama ve Başvuru Formu

E-Başvuru Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Sonucu Nasıl Öğrenilir? Sonucu Sorgulama ve Başvuru Formu
E-Başvuru Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Sonucu Nasıl Öğrenilir? Sonucu Sorgulama ve Başvuru Formu. E-İzin Belgesi Nasıl Alınır?E-Başvuru SistemiE-Başvuru Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Sonucu Nasıl Öğrenilir? Sonucu Sorgulama...

E-Başvuru Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Sonucu Nasıl Öğrenilir? Sonucu Sorgulama ve Başvuru Formu. E-İzin Belgesi Nasıl Alınır?

E-Başvuru Sistemi

E-Başvuru Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Sonucu Nasıl Öğrenilir? Sonucu Sorgulama ve Başvuru Formu; Vatandaşlar başvuru şartı olan tüm hizmetlere dijital sistem üzerinden başvuru yapabilecek. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi  vatandaşlara daha etkin, daha verimli ve daha hızlı hizmet sunabilmek için e-başvuru dönemini başlattı. E-başvuru sistemi vatandaşlara başvurusu ile ilgili belgeleri sistem üzerinden elektronik ortamda da gönderme fırsatı sunmaktadır. Böylece hizmetlerin hem başvurusu hem de sonuçlandırılması elektronik ortamda gerçekleşecek. E-devlet hizmet sayısı son olarak 354'e ulaşacak. E-devlette verilen hizmet sayısı son iki yılda 51'den 256'ya çıkmıştır.

E-Başvuru Sistemi Nedir?

Bakanlık merkez birimleri, bağlı kuruluşları ve taşra teşkilatı tarafından sunulan hizmetlere dair Hizmet Envanteri Yönetim Sisteminde kayıtlı tüm vatandaş başvuru şartı aranan hizmetlerin elektronik ortamda da erişilebilir hale getirmek için İçişleri Bakanlığı e-Başvuru Sistemi kurdu. E-başvuru uygulaması e-devlet uygulaması üzerinden vatandaşların erişimine açıldı.

E-Başvuru Ne İşe Yarar?

E-Başvuru sistemi ile vatandaşların yaptığı başvurular, anında ilgili birimin yetkilileri tarafından görülebilmektedir. Yapılan işleme ilişkin bilgiler veya düzenlenen belgeler online olarak vatandaşlara gönderilmektedir. Böylece; başvurular daha hızlı çözüme ulaşmaktadır. Sadece dilekçe yada başvuru formu başvurulan hizmetler e-Başvuru sistemi üzerinden sonuçlandırılmaktadır. Dilekçe dışında belge gerektiren hizmetlerde başvurular ön başvuru olarak kabul edilmekte ve elektronik sisteme kaydedilmektedir.

E-Başvuru Sonucu Sorgulama

E-başvuru sorgulama; sadece delikçe yada başvuru formu ile başvurularını tamamlayan vatandaşlara başvuru sonuçları iletişim bilgileri üzerinden aktarılmaktadır. Ancak; evrak gerektiren başvurularda e-başvurularını yapan vatandaşların başvuruları ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Ön başvuru sonuçlarını öğrenmek isteyen vatandaşlar e-başvuru sonucu sorgulama yapabilirler. Başvuru sonuçlarımı nasıl öğrenirim diyorsanız, yazımızın devamında olan e-başvuru sonucu nasıl öğrenilir başlıklı yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

e-başvuru sistemi vatandaşlara başvurusu ile ilgili belgeleri sistem üzerinden elektronik ortamda da gönderme imkânı sunmuştur. Bu sayede verilen hizmetlerin hem başvurusu, hem de sonuçlandırılması elektronik ortamda gerçekleşmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

E-Başvuru Formu Örneği

Kimlik Numarası ve şifre ile giriş yapılmasının ardından İçişleri Bakanlığı bölümünde yer alan e-Başvuru

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-e-basvuru

kısmına giriniz. Belge türünü seçtikten sonra formu doldurabilirsiniz. Formda T.C. kimlik numarası, isim soy isim, cep telefonu ve ikamet adresi gibi kişisel bilgilere ait sorular bulunmaktadır. E-Başvuru Sistemi Nedir? Ne İşe Yarar? Sonucu Nasıl Öğrenilir? Sonucu Sorgulama ve Başvuru Formu

E-İzin Belgesi Nasıl Alınır?

İzin belgesi almak isteyen vatandaşlar e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemine giriş yapmalıdır. Açılan seçenekler arasından "çalışma muafiyet izin belgesi işlemleri" seçeneğini işaretleyerek başvuru yapabilecekler.. Başvuruların alındığına ve onaylandığına dair SMS ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bu nedenle sistemde kayıtlı olan iletişim bilgilerinizin doğru ve güncel olması çok önemidir.

E-Başvuru Kullanıcı Girişi

Vatandaşlar Kullanıcı e-Başvuru sistemine;

https://vkmweb.e-icisleri.gov.tr/Account?ReturnUrl=%2F

linke tıklayarak giriş yapabilirler. T.C İç İşleri Bakanlığı, vatandaşlara daha iyi hizmet sunabilmek ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak adına e- Başvuru kullanıcı kılavuzu oluşturmuştur. Bilgi sahibi olmak için;

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.