Elektrik Fatura Desteği

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? Elektrik Yardımı Ne Kadar Verilecek?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Elektrik yardım başvurusu belediyeler tarafından sağlanır ve yoksul bir hanenin temel ihtiyaçlarını karşılamaya yetecek asgari miktarda elektrik yardımı içerir. Yalnızca yoksul haneler ücretsiz temel hizmetlerden yararlanabilir.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elektrik Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır

Elektrik faturasını ödeyemeyen Diyarbakırlılar, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden, yerel sosyal hizmetler kurumundan veya kar amacı gütmeyen kuruluştan yardım alabilir. Her yıl binlerce aileye elektrik yardımında bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yoğun başvuru almaktadır. Bu nedenle sizler için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi elektrik yardım başvurusu sürecini açıklıyor ve sürece dahil olmanızı kolaylaştırıyoruz.

Diyarbakır Büyükşehir belediyesi elektrik fatura desteği

Hayat pahalıdır yüzünden geçim sıkıntısı çeken Diyarbakır halkı için Diyarbakır Büyükşehir Belediyesinden müjde gecikmedi. Her sene olduğu gibi bu sene de Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi elektrik fatura desteğini  değerli halkından esirgemedi.

Elektrik faturası desteği alıp almayacağınıza dair detaylı bilgiye ulaşmak için  ALO 184 Sosyal Destek hattını arayabilirsiniz. Ayrıca elektrik fatura desteği almak istiyorsanız PTT şubelerine giderek, başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Diyarbakır Büyükşehir belediyesi elektrik fatura destek formu

Başvurmak istediğiniz elektrik fatura destek  başvuru formu , hem kendinizin hem de temsil ettiğiniz hanenin detaylı bilgilerini paylaştığınız evraktır. Bu evraklar elektrik fatura desteği alınıp alınmamasına karar veren Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi tarafından inceleneceği için dürüstlük ve şeffaflık çerçevesinde doldurulmalıdır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Elektrik fatura desteği

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama  adresine bilgilerinizi girerek başvuru formunu doldurabilirsiniz. Elektrik fatura destek formunu tamamen doldurmuş olsanız bile Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi yetkilileri farklı evrakları teslim etmenizi de isteyebilir

Diyarbakır Büyükşehir  belediyesi elektrik fatura desteği alma şartları nelerdir?

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi artan enerji fiyatlarının ve sürekli enflasyonun düşük ve orta gelirliler üzerindeki etkisini hafifletmek için yeni ek önlemler getiriyor. Diyarbakır’da ki hanelerin yoksul statüsüne hak kazanmak için Diyarbakır Belediyesi tarafından belirlenen kriterleri karşılayıp karşılamadığını belirlemek üzere başvuruda bulunur. Belediyeler kendi çapında kategorilerini belirler. 

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi elektrik fatura desteğinin alabileceği kitleler değişkenlik gösterir.  Belirli kriterlere uyan Diyarbakır halkı muhtaç durumda olarak kabul edilebilir. Diyarbakır elektrik faturası desteği başvuru sürecinin olumlu sonuçlanabilmesi ve gerçekten yardım alması gerektiğine paylaştığınız bilgilere göre karar verecektir. Türk vatandaşı olmak zorundasınız. Hane halkınızın her birinin geliri asgari ücretin 3’te 1’inden fazla olmaması gerekir.

Elektrik fatura desteği yardım tutarı Ne Kadar?

 • Evde 1- 2 kişiyseniz 103₺
 • Evde 3 kişiyseniz 137.33 ₺
 • Evde 4 kişiyseniz 171.67 ₺
 • Evde 5 kişiyseniz 206₺ indirim hakkınız bulunmaktadır.

Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

2023’de elektrik fiyatları daha da arttı. Yardımcı olan tek şey tasarruf etmekten geçiyor?. Enerji tasarruflu duş başlıkları kullanmaktan ısıtma pompasını değiştirmeye kadar evde elektrik tasarrufu yapmanın, böylece maliyetleri ve CO 2 emisyonlarını azaltmanın birçok yolu vardır. Mutfak, banyo ve elektrikli ev aletlerine yönelik ipuçlarımızla elektrik faturanızı düşürmeniz garanti.

Enerji tasarrufu derken, elektrik tüketimini azaltmayı ve sonuç olarak elektrik üretimi için gerekli olan kirliliği azaltmayı amaçlayan tüm bu uygulamaları kastediyoruz.

Tüketiciler her zaman daha ucuz elektrik faturası alabilmek için elektrik tüketimlerini azaltmakla ilgilenmişlerdir. Ancak, son yirmi yılda, çevre sorunlarına yönelik farkındalığın artmasıyla birlikte, enerji tasarrufu da etik ve ahlaki bir çağrışım kazandı.

Elektrikten nasıl tasarruf edileceğine dair bazı ipuçları;

 • Cep telefonunuzu veya tabletinizi prizden şarj ettiyseniz, şarj cihazını prizden çekin. Sıkışırsa, az miktarda, daha az miktarda akım çekmeye devam edecektir.
 • Kullanmadığınız zamanlarda TV’nizi veya bilgisayarınızı kapatın. Cihazlar bekleme modunda kalırsa güç çekmeye devam ederler. 
 • LED ampuller kullanın
 • Güneş ışığını mümkün olduğunca kullanın.
 • Cihazları beklemede bırakmak yerine kapatın.
 • İhtiyacınız olmadığında cihazları açıp kapatmak için akıllı ev aletlerini kullanın.
 • Aletleri akşamları kullanın.
 • Düşük tüketimli enerji tasarrufu moduna sahip cihazlar satın alın.
 • Yiyeceklerin buzunu çözmek ve yeniden ısıtmak için fırını değil mikrodalgayı kullanın.
 • Ev soğuk bir sıcaklığa ulaştığında her zaman klimayı kapatın.
 • En iyi elektrik teklifini seçmek için faturanızdaki zaman dilimlerinde tüketim ayrıntılarını okuyun.
 • Çamaşırları 30 °C’de yıkayın.
 • Sıcak su bağlantısı olan çamaşır makinesini kullanın.
 • Ekstra soğutma ekipmanını kapatın.
 • Eşyaları koyarken veya çıkarırken buzdolabını ve derin dondurucuyu çok uzun süre açık bırakmayın.
 • Enerji tasarruflu bir buzdolabı seçin.
 • Su ısıtıcısının dolum miktarına dikkat edin.
 • Çamaşır makinesi ve bulaşık makinenizi mümkün olduğu kadar dolu çalıştırın.
 • Güneş enerjisini kullanarak elektrik giderlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Mutfakta, banyoda, ofiste veya kazan dairesinde, her yerde elektrik ve maliyet tasarrufu yapabilirsiniz: Davranışlarınızı değiştirerek, teknik ayarlamalar yaparak veya cihazları değiştirerek evin hemen hemen tüm alanlarında tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Günümüz toplumunda enerji tasarrufunun faydaları 

Dünya kurulduğundan beri insan, rahatı için doğayı sömürmeye devam etti. Diğer şeylerin yanı sıra, enerji elde etmek için fosil kaynakları kullandı. Bu uygulama Sanayi Devrimi sırasında başladı ve bugüne kadar devam ediyor. Ancak geçen yüzyılın ortalarından itibaren enerji tasarrufu ihtiyacı giderek arttı. Çünkü insan arttı.

Enerji tasarrufunun doğamıza faydası çoktur. Enerji tasarrufu öncelikle çevrenin korunmasına katkı sağlamaktadır. Daha az gaz emisyonu, daha az fosil yakıt kullanımı, hava ve toprak kirliliğini azaltmaya yardımcı olur. Ayrıca, daha ekolojik tüketimi benimseyerek enerji faturalarını azaltmak tamamen mümkündür. Bu nedenle, güneş, rüzgar veya jeotermal enerji gibi yenilenebilir enerjilerin kullanılması tavsiye edilir ve son zamanlarda gerçek bir alternatif haline gelmiştir. 

Kısacası, enerji tasarrufu modern dünyanın sağlam, önemli ve sürekli gelişen bir gerçeğidir.

Elektrik fatura desteği başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/elektrik-fatura-destegi/ tıklayın.

5/5 - (5 Oy )

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu