Maddi Yardım

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Başvuru Formu

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır? Devlet Destekli Kiracılık Modeli Nedir? Devlet Destekli Kiracı Nasıl Olunur? Devlet Destekli Kiracı Nasıl Olunur?

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devletin yapacağı bu yardım projesinin içinde bulunmak isteyen dar gelirli ve yardıma muhtaç kişiler, internetten ya da yakın çevrelerinden devletten kira yardımı nasıl alınır sorusuna cevap arıyorlar. Başvurusunu tamamlayan vatandaşlara, bu yardım projesine girip girmediği bir ya da en geç iki hafta içerisinde belli olacaktır.

Devlet destekli kiracılık projesine dâhil olan dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşlara devlet tarafından geri ödemesiz bir şekilde hibe edilecek miktar 2022 senesi içerisinde, 715 Türk Lirası ile 1150 Türk Lirası arasında bir ücret belirlendi. Alacağınız bu yardımın miktarı, ikamet ettiğiniz şehrin büyüklüğüne göre değişiklik gösterebiliyor.

Eğer yaşadığınız şehir, büyükşehir ya da il kategorisinde ise, bu destek ücretine en üst seviyeden sahip olacaksınız. Yapılacak bu ödemeler, süreli ya da süresiz bir şekilde verilir. Alacağınız bu yardımları, size en yakın olan PTT şubelerinden de tahsil edebileceksiniz.

Bu yardımı almaya devam ederken eğer bir gayrimenkul sahibi olursanız da, yardım sizden kesilecek ve bir başka ihtiyaç sahibine aktarılacaktır. Unutulmamalısın ki, bu yardım talebini her sene e devlet sitesi üzerinden yenilemeniz gereklidir.

1150 tl kira desteği nasıl alınır
1150 tl kira desteği nasıl alınır

Devlet Destekli Kiracılık Modeli Nedir?

Kiracı, başkasının taşınmaz mülkünde belli miktar karşılığı mülke sınırlı bir zaman zarfı içerisinde sahip olan kişi anlamına gelir. Ülkemiz de her şehrin kira bedeli farklılık gösteriyor. Bunun temel sebeplerinden birisi de ikamet ettiğiniz şehrin size sunduğu avantajlarla doğru orantılı bir şekilde artış gösterir.

Son yıllarda gittikçe artan enflasyon oranları, hayat şartlarının zorlaşması ve alım gücünün gittikçe düşmesi ile insanlar oturduğu mülkün kirasını vermekte zorlanmaya başladılar. Türkiye cumhuriyeti Devleti de sosyal bir devlet olduğu için, kira ödemekte zorlanan vatandaşlarına yardım eli uzatmaya karar verdi.

Bunu öğrenen dar gelirli v yardıma muhtaç vatandaşlar da devlet destekli kiracılık modeli nedir sorusuna cevap aramaya başladı. Bu okuduğunuz yazımızda, devlet destekli kiracılık nedir diye merak ettiğiniz tüm konulara cevap bulabileceksiniz.

Devlet Destekli Kiracı Nasıl Olunur?

Devletin dar gelirli ve yardıma muhtaç vatandaşları için geliştirdiği proje kapsamına girmek isteyen kişiler şimdiler de devlet destekli kiracı nasıl olunur diye öğrenmek istiyorlar. Bu sorunun cevabı ise yapılacak birkaç işlem ile hallolabilir.

Devlet destekli kiracılık desteğine sahip olmak için, tek yapmanız gereken işlem Türkiye Cumhuriyeti Devletinin, vatandaşlarının hizmeti için oluşturmuş olduğu e devlet sitesine giriş yapmanızdır. Bu siteye kimlik numaranız ile giriş yaptıktan sonra; sağ üst kısımdaki arama çubuğuna devlet destekli kira yardımı yazdıktan sonra önünüze çıkan sekmeye tıklayarak bu işlemi tamamlayabilirsiniz.

Unutmadan söylemeliyiz ki; önünüze çıkan bu sekmede  ‘5543 sayılı iskân kanunu kapsamında hak sahibi ailelere kira yardımı yapılması ‘ yazmalıdır.

E devlet sitesine hızlı ve güvenilir bir şekilde giriş yapmak için, https://www.turkiye.gov.tr/cevre-ve-sehircilik-hak-sahibi-ailelere-kira-yardm-yaplmas-3971 linkine tıklayabilir ve başvurunuzu saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Bu başvuruyu gerçekleştirdikten sonra, sayfa sizi Aile ve sosyal politikalar bakanlığının resmi web sitesine yönlendirecek ve oradaki gelir tespit formunu doldurmanız istenecek.

Bu gelir testi sonrası, sizin sahip olduğunuz gayrimenkuller ve taşınmaz diğer mallarınız tespit edilecek. Bu gelir testinin yapılma amacı ise; gerçekten ihtiyaç sahibi kişileri belirleyip bu yardımı sadece onların ihtiyaçları doğrultusunda kullanmaktır. Eğer bu yardımı almaya hak kazanırsanız, eğer ilde ikamet ediyorsanız valiliklerden, ilçede ikamet ediyor iseniz de kaymakamlıklardan da bu yardım türünü nakdi olarak talep edebileceksiniz.

Kimler Devlet Destekli Kiracı Olabilir?

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, kendi bünyesinde yürütmüş olduğu devlet destekli kiracılık projesine dâhil olmak isteyen dar gelirli ve yardıma muhtaç kişi ya da aileler bu yardım türünden kimlerin faydalanacağını öğrenmek istiyorlar. Bu yardım kapsamına alınacak olan kişiler için en önemli şart maddi gelirlerinin ne kadar olduğudur. Kimler devlet destekli kiracı olabilir şartları ise şu şekildedir;

  • Dul maaşı alanlar
  • Herhangi bir gayrimenkule sahip olmayanlar
  • Devletin belirlediği gelir düzeyinin altında kalanlar,
  • Aldığı asgari ücret, hane içinde yaşayan insan sayısına bölündüğü zaman sahip olunan ücret asgari ücretin 1/3 ü kadar olanlar,
  • Çalıştığı herhangi bir işte sigorta desteği alamayanlar,
  • Aldığı emekli aylığı ile geçinmekte zorluk yaşayanlar,
  • Yetim ve öksüz maaşı olanlar

Bu yardımdan faydalanabilecekler.

5/5 - (22 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir Yorum

  1. Eşim mefat etti evim kira 1200kiram tl kiram elektrik borcum var ön milyar elektrik borcum var şu dört buçuk milyar iki çocuğum okuyo çok zor durumdayim 5 çocuğum var calisanim yok yardımlarınızı bekliyorum saygilarim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu