Güncel

Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu Ne Kadar? Başvuru Ne Zaman Başlıyor

Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu Ne Kadar? Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu yani (PYBS) sınavı ortaokul ve lise öğrencileri için yapılan bursluluk sınavıdır. Öğrenciler 100 soruyu 120 dakika içerisinde cevaplayarak sınavı tamamlamış olurlar.

Sınavda derece yapan öğrenciler Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu parasını almaya hak kazanmaktadırlar. Sınava başvuru şartlarını yerine getiren her öğrenci girebilmektedir. Bu sınavın amacı ortaokul ve lise düzeyindeki öğrencilerin girerek, yardıma ihtiyacı olan aileler için destek sağlamaktır.

Her sene Millî Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenerek başvuruların ardından sınav yapılmaktadır. Sınavda derece yapmış öğrenciler her ay düzenli olarak kazandıkları bursun miktarını banka hesaplarında görüntüleyebilmektedir.

Bu sınavın yeni adı ise ilköğretim ve ortaöğretim kurumları bursluluk sınavıdır. Bu sınavın ücreti 2022 tarihi itibariyle 663,87 TL’dir aynı zamanda bu burs miktarı her ayın 25’inde banka hesaplarına yatmaktadır.

İllere göre ilerlediği için paranın geç yatma gibi durumları oluşabilmektedir. Ayrıca yükselen enflasyon ve gelen zamlar ve asgari ücretin yükselmesi ile burs parasında artış olması bekleniyor ancak bununla ilgili henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

Ortaöğretim ve lise düzeyinde eğitim gören öğrenciler bu sınavda 100 soru cevaplamaktadır. Ortaöğretim öğrencileri yani 5’inci sınıf ve 7’nci sınıf arası öğrenciler 25 Türkçe, 25 matematik, 25 fen bilgisi, 25 sosyal bilgiler testi çözecek. 8. sınıf öğrencileri 25 Türkçe, 25 matematik, 25 fen bilgisi, 25 sosyal bilgiler (T.C İnkılap tarihi ve Atatürkçülük ile Din kültürü ve Ahlak bilgisi) dersleri hakkında test çözecek. Ve lisede eğitim gören 9-10-11’inci sınıflar ise 25 Türk Dili ve Edebiyatı, 25 Matematik, 25 fen bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji), 25 sosyal bilimler (Tarih, Coğrafya ve Din Kültürü ile Ahlak Bilgisi) derslerinden sınav olacaktır.

Kadınlara 1100 TL Yardım Başvurusu
Kadınlara 1100 TL Yardım Başvurusu

Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sınav başvurusu için eğitim gördüğünüz okulun ilgili birimlerinden başvuru tarihi zamanında giderek verilen başvuru formunu eksiksiz ve yanlışsız bir şekilde tamamlamanız gerekmektedir.

Yanlış bilgiler sistem tarafından kabul edilmeyecektir ayrıca doğru bilgi vermeniz çok önemlidir çünkü başvurular sisteme girildikten sonra yanlış bilgiler asla düzeltilmeyecek.

Aynı zamanda Millî Eğitim Bakanlığının sayfasında da sınav ile ilgili duyuruları bulmanız mümkündür. Düzenli olarak sayfayı takip ederek sınav için başvuru tarihini görebilirsiniz.

Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu Başvuru Şartları Nelerdir?

Sınava başvurmak isteyen öğrencilerin belirli şartlar taşıyor olması gerekmektedir. Bu sayede gerçekten ihtiyaç sahibi öğrenciler belirlenerek yapılan burs yardımı bu desteğe ihtiyacı olan öğrencilere gidebilmektedir. Sınava ilişkin şartlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti veya Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak,
  • Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarının tamamını taşımak,
  • Ortaokullar, imam hatip ortaokulları veya özel eğitim ortaokullarının 5’inci sınıftan, 8’inci sınıfına kadar ve ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı, 9’uncu sınıftan 11’inci sınıfına kadar okuyor olan öğrenci olmak,
  • İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapıldığı ders yılında okul değiştirme yaptırımı veya cezası almamış olmak,
  • Sınıf tekrarı yapmamış olmak
  • Ailenin bir önceki mali yıla ait yıllık gelir toplamından ailedeki kişi sayısı başına düşen net miktarın, içinde bulunulan yılın Merkezî Yönetim Bütçe Kanunu’nda belirtilen Millî Eğitim Bakanlığı okul pansiyon ücretinin en az fiyatından 4 katını geçmemesi kaydı ile maddi imkânlardan yoksun bulunmak. Ailenin bulunduğu yıl içinde yıllık gelir toplamından fert başına düşen toplam miktarın geçmiş olan yıla göre Mali Yılı için tespit edilen 16.080,00 TL’yi geçmemesi gerekir.

Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler hariç, ailenin kişi başına düşen geliri bu rakamı geçen öğrencilerin gelir seviyesi iyi kabul edildiği için sınava giriş başvuruları, kontenjan olsa bile kabul edilmeyecektir.

Maddi imkânlardan yoksun olman öğrenciler için belirlenen beyanname;

Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmî Okullarda Yatılı, Burslu, Sosyal Yardımlar ve Okul Pansiyonları Yönetmeliği’nde belirlenen “EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddî Durumunu Gösterir Beyanname” de öngörülen ve bu beyana göre belirlenmiş olan gelirlerin tespitinde;

  • Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname ile beyana esas olan velinin ve eşi çalışıyor ise eşinin, bütün yıllık gelir durumunu gösteren vergi dairesi veya muhasebe birimi ya da ilgili kişi, kurum ve kuruluşlardan alınmış olan bulunduğu yıla ait bir yıllık toplam gelirlerinin tamamını gösteren belge,
  •  Velinin veya ailedeki herhangi bir kişinin bakmakla yükümlü olduğu anne ve babası ile ilgili tedavi yardımlarını gösteren belge ve eğer varsa bakmakla yükümlü olduğu diğer şahıslarla ilgili mahkeme kararı ile alınan örnek,
  •  Velinin veya eşinin bakmakla yükümlü olduğu aile üyelerine ait Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaraları ile doğum tarihlerinin yazılı olan evraklar,
  •  “Kanunlarla Özel Hak Tanınan Öğrenciler ’den istenilen durumlarını belgelendirdikleri gerekli evraklar olmak kaydıyla

“EK-1 Öğrenci Ailesinin Maddi Durumunu Gösteren Beyanname” istenilmemektedir.

Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınav Bursu Başvuru Formu

Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınavı için Bursu Başvuru formunu sınav başvuru tarihleri arasında eğitim gördüğünüz okulun ilgili birimlerinden yani müdürlerinden alarak eksiksiz bir şekilde doldurmalısınız.

Aynı zamanda yanlış bilgi veren öğrencilerin başvuruları kabul edilmeyecektir. Verilen eksik bilgileri ise, başvurular sisteme girildiği andan itibaren düzeltimi yapılmamaktadır.

Devlet Parasız Yatılılık Bursu Sınavına başvurmak isteyen öğrenciler Millî Eğitim Bakanlığına ait online sayfasını takip ederek bilgi alabilir veya başvuruda bulunabilirler. 2023 tarihi için sınav zamanı henüz belirtilmemiştir. Okul müdüründen veya Millî Eğitim Bakanlığını takip ederek 2023 yılı için sınav başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuru yapmak isteyen öğrenciler veya başvuru tarihini takip etmek isteyen öğrenciler, sınav başvuru tarihini takip edebilmek için, linkine http://www.meb.gov.tr/ tıklayarak ilgili sayfaya gidebilir. Aynı zamanda linke Tıklayarak da başvuru yapabilirler.

Devlet Ödemeleri başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com ziyaret edin.

5/5 - (17 Oy )

devlet ödemeleri

Youtube Kanalımızı Takip Edebilirsiniz <<< https://www.youtube.com/@engelsizmedya >>>

devlet ödemeleri

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu