Güncel

DEEPFAKE Nedir?

DEEPFAKE Nedir? Yüz Değiştirme Programı. Deepfake Programı İndir. Deepfake Nasıl Kullanılır? Deepfake Zararları Nedir?

DEEPFAKE Nedir?

Deepfake nedir? İnternet kullanımının son yıllarda hızla yaygınlaşması ile insanlar bu platform üzerinden birçok işlemi yapabiliyor. Özellikle de yapay zeka gerektiren işlemler, artık internet sayesinde kolaylıkla ve dakikalar içerisinde gerçekleşiyor.

Bu işlemler özellikle de internet ortamında bazı sayfalar ve uygulamalar aracılığı ile yapılıyor. Bu uygulama ve sayfaların genel adı da İngilizce kelimelerden türemiştir. 

Deep kelimesinin İngilizce kelime anlamı derin, fake demek de sahte anlamlarına geliyor. Deepfake kelimesinin anlamı ise bu iki kelimenin birleşmesi ile oluşturulmuştur.

Deepfake nedir diye merak eden kullanıcılar için, konuyu şu şekilde açıklayabiliriz.  Deepfake sayesinde, internet ortamında bulunan fotoğraf, video ve diğer işlemlerin gerçeklik algısını kaybettirebilirsiniz. Yani bu sayede, internet ortamında bulunan tüm veri tabanlarını değiştirip kendinize sahte bir gerçeklik üretebileceksiniz.  

DEEPFAKE Nedir?
DEEPFAKE Nedir

Yüz Değiştirme Programı

Bu uygulamaları kullanmak için büyük miktarda veriye dayalı problemlerinizin olması gerekir. Bu var olan problemler ise belli algoritmalar üzerinden çözüme kavuşur.

Deepfake nedir diye soran kişiler için bir diğer verilecek cevap ise, bu yapay gerçekliğin çeşitli şekil metotlarıyla oluşturulacağı yönündedir. Deepfake uygulaması, karşımıza ilk kez Reddit uygulaması ile çıkmıştır.

Deepfake Programı İndir

Bu yapay gerçeklik uygulaması ile uğraşmak isteyen kişiler,  en kullanışlı ve en kolay deepfake programı indir sayfalarını arıyor. Çünkü eğer en güvenilir deepfake programını bulamazsanız, istediğiniz sanal gerçekliğe ulaşamayabilirsiniz.

Bu uygulama son on 5 yıldan beri tüm dünyada sıkça kullanılmaktadır. Bu uygulama için en çok tercih edilen sayfalar ise şu şekilde belirlenmiştir;

  • MyHeritage ( Android ve İos )
  • Raface ( Andorid ve İos )
  • Deepfakesweb ( sadece bilgisayar için )
  • Wombo ( Android ve İos ) – bu uygulama özellikle Tiktok ve İnstagram reels videoları için de kullanılmaktadır.
  • DeepFaceLab ( sadece bilgisayar için )
  • Face Swap Live

Deepfake Nasıl Kullanılır?

Yukarıda belirttiğimiz uygulama sayfalarını indirerek Deepfake nasıl kullanılır sorusunun cevabını da bulmuş olacaksınız. Bu uygulamalara girerek fotoğraflara mimik, gülümseme ya da hareket ekleyebileceksiniz.

Aynı zamanda sahip olduğunuz videolara yapay gerçeklik sayesinde, yüz değiştirme, hareket ekleme ve videonun bulunduğu ortamı değiştirme gibi işlemleri de uygulayabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğimiz uygulamalardan bazıları ücretli, bazıları ise ücretsiz bir şekilde çalışmaktadır.

Tabi uygulamanın türüne göre de size sunduğu hizmet kalitesi de artıyor. Bu uygulamaların bazılarında video ya da fotoğraf çözünürlüğünü de arttırabiliyorsunuz.

Deepfake Zararları Nedir?

Resim ya da videolar üzerinde hareket, jest, mimik ve duruşlarda değişiklik yapabilen bir uygulamanın varlığını öğrenen internet kullanıcıları, şimdilerde ise Deepfake zararları nedir diye araştırma yapmaya başladı.

Eğer bu programlar, kötü niyetli kişiler tarafından kullanılırsa sizin fotoğraf ve videolarınızı değiştirebilir bu da sizin için istemediğiniz sonuçlar doğurabilir. Tanıdığınız ya da tanımadığınız insanları görüntülerini onlardan izinsiz bir şekilde bu ortamda değiştirir ve sanal ortama onların rızası olmadan dağıtırsanız başınız hukuki anlamda derde girebilir. Bu yüzden kullanılan bu uygulamayla sahte gerçeklik yaratırken çok dikkatli olmanız gerekmektedir. 

Tüm dünyada siber tehlike olarak adlandırılan sahte gerçeklik uygulamasının gerçekten iyi niyetli kişiler tarafından kullanıldığından emin olmalısınız. Fotoğraf ve videolarda yapılan oynamalar ise, bu işin ehli olan kişiler tarafından anlaşılmaktadır.

Sahte gerçeklik programlarından herhangi birisini kullanmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken bir diğer husus ise, uygulamalara yükledikleri fotoğraf ve videoların uygulamanın kendi veri tabanında bulunup bulunmayacağıdır. Çünkü eğer kötü niyetli bir siteye denk gelirseniz, yüklediğiniz tüm resim ve videolar bu sitede kayıtlı hale gelebilir.

5/5 - (8 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu