Haberler

Asgari Ücret Zammı Açıklandı. ‘Ara Zam Yok’ İddiaları ve Yeni Asgari Ücret Hakkında Son Gelişmeler

Asgari Ücret Zammı Açıklandı. 'Ara Zam Yok' İddiaları ve Yeni Asgari Ücret Hakkında Son Gelişmeler. 2024 asgari ücrete 2 zam var mı?

Asgari Ücret Zammı Açıklandı. ‘Ara Zam Yok’ İddiaları ve Yeni Asgari Ücret Hakkında Son Gelişmeler. 2024 asgari ücrete 2 zam var mı?

Asgari Ücret Zammı Açıklandı. 'Ara Zam Yok' İddiaları ve Yeni Asgari Ücret Hakkında Son Gelişmeler
Asgari Ücret Zammı Açıklandı. ‘Ara Zam Yok’ İddiaları ve Yeni Asgari Ücret Hakkında Son Gelişmeler

Asgari Ücrete Ara Zam Var mı?

Asgari ücret zammı hakkında merak edilen sorular gündemdeki yerini koruyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında, asgari ücrete yapılan yüzde 49’luk zam, 11 bin 402 TL olan asgari ücreti 17 bin 2 TL’ye çıkarmıştı. Ancak yeni bir zam yapılıp yapılmayacağı konusu hâlâ net değil. Çalışanlar, zamdan sonraki maaşlarının yeterli olmayabileceğini düşünüyor ve hükümet yetkilileri, yılın başında yapılan zammın devam edeceğini belirtiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, TBMM Grup Toplantısı öncesinde basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bakan Işıkhan, “Öyle bir konu gündemimizde yok” diyerek, asgari ücrete ara zam yapılmayacağını açıkladı. “Başta nasıl bir karar aldıysak, süreç bu şekilde devam edecek” dedi.

Ekonomist İris Cibre, sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, vekillere Temmuz ayında yaklaşık 43 bin TL’lik bir zam yapılacağını ve bunun halk arasında eşitsizlik yarattığını belirtti. Ayrıca, enflasyonun yıl sonuna kadar ücretlilerin alım gücünü yüzde 35 oranında düşüreceğini ifade etti.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Batı ise hükümetin ve iş dünyasının ikna edilmesi durumunda asgari ücrete yüzde 18’lik bir zam yapılabileceğini söyledi. Eğer kamuoyu baskısı ve iş dünyası talepleri artarsa, asgari ücretin net 20 bin TL’ye kadar çıkabileceğini öngörüyor.

Asgari ücrete ara zam yapılmayacağına dair resmi bir açıklama henüz yapılmadı, ancak hükümet yetkilileri bu konuda olumlu bir sinyal vermedi. Ara zammın olup olmayacağı konusunda kesin bir bilgi için resmi açıklamaları takip etmekte fayda var.

5/5 - (12 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu