Yardım Kartı

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başkent Kart Başvuru Formu. Başvuru Nasıl Yapılır?

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başkent Kart Başvuru Formu. Başvuru Nasıl Yapılır? Ankara Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır?

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başkent Kart Başvuru Formu. Başvuru Nasıl Yapılır? Ankara Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Sosyal yardım kartı başvurusu nasıl yapılır?

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başkent Kart Başvuru Formu. Başvuru Nasıl Yapılır
Ankara Sosyal Yardım Kartı Başkent Kart Başvuru Formu. Başvuru Nasıl Yapılır

Ankara sosyal yardım kartı. İhtiyaç sahiplerinin yararlanabilmesi açısından her şehrin belediyesi, belirli bir bütçe ve kendine ait sosyal yardım standardına göre çeşitli alanlarda yardım projeleri geliştirir. Bir destek hizmeti niteliğinde olan belediye yardımları, yaşlı veya genç fark etmek sizin maddi ve sosyal ihtiyaçların karşılanması açısından, ihtiyaç sahiplerine dağıtılır ve birçok kişiye fayda sağlayan önemli bir hizmettir. Elbette, vatandaşa sunulan bu destek için belirli koşulların oluşmuş olması şart koşulur.

Belediye destek taleplerinde, belediyenin öncelikli olarak kişisel durum değerlendirmesi yapması gerekir. Bu değerlendirme, kişinin gerçekten sosyal desteğe ihtiyacı ve uygun olup olmadığını belirler. Belediyeler, yardım başvurusu değerlendirmelerini mümkün olan en kısa sürede yapar. Öncelikle akdi yardım projelerinde gelir durumunun belgelenmesi ve ibraz edilmesi şarttır. Aynı şekilde, ayni yardımlarda da birtakım belgeler istenebilmektedir. Destek hizmeti sunan belediyelerden birisi de Ankara Belediyesi’dir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ankara sınırları içinde yaşayan ekonomik ve sosyal zorluk çeken her vatandaşın başvurabildiği bir yardım olan Ankara Sosyal Yardım Kartı, ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen kişilere ve ailelere, düzenli olarak sağlanan bir yardımdır. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin Sosyal Yardım Kartı ya da Başkent Kart ile sunulan hizmetleri, zamanla geliştirilmiştir. Sosyal yardım kartı tekel, bahis ve kuyumculuk tarzı harcamaların dışında kalan harcama ve temel ihtiyaçlarda geçerlidir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı, kredi kartı ile alışveriş yapılabilen anlaşmalı mağaza ve marketlerden alışveriş yapılmasına olanak tanıyan bir şehir kartıdır. Aşağıdaki anlaşmalı mağaza ve marketlerden alışveriş yapılabilmektedir:

 • Altunbilekler
 • Mega Market
 • RizeGross
 • AnkaGross
 • Gazi Gıda
 • Yunus Marketler Zinciri
 • Akın Gıda
 • Şenkaya Gross
 • Güreller Market
 • Köyüm
 • Altın Kasap
 • Köşem Market
 • Pursaklar Merkez Kasabı
 • Gökmar
 • Şahin Gross
 • Şekerciler
 • Oyuncak Halk Pazarı
 • Halıcıoğlu Market
 • Ece Gross
 • Topgül Gross

Yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda kalan vatandaşlar, sıklıkla Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? diye sormaktadır. Başvuru, Belediyeden yapılabildiği gibi artık sayıları artırılmış olan başvuru noktalarına, gerekli olan evraklarla gidilip form doldurularak yapılabilir.

Başvuru yapılabilecek merkezlerden birkaçı şunlardır:

 1. Altındağ Gençlik Merkezi
 2. Yenimahalle Şentepe Kadınlar Lokali
 3. Mamak Gençlik Merkezi
 4. Yenimahalle Demetevler Kadın Lokali
 5. Yenimahalle Gençlik Merkezi
 6. Keçören Etlik Osmanlı İş Merkezi Gıda Yardım Birimi
 7. Altındağ Gıda Yardım Birimi
 8. Batıkent Gençlik Merkezi
 9. Sincan Gıda Yardım Birimi
 10. Etimesgut Elvankent Aile Yaşam Merkezi
 11. Dikmen Kadınlar Lokali
 12. Çankaya Ahmetler Çocuk Kulübü
 13. Polatlı Aile Yaşam Merkezi
 14. Keçiören Aktepe Çocuk Kulübü
 15. Gölbaşı Kadınlar Lokali
 16. Mamak Şafaktepe Kadınlar Lokali
 17. Sıhhiye Sokakta Çalışanlar Merkezi

İnternet üzerinden de başvuru yapılabilmektedir. Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı için internetten başvuru yapmak isteyen vatandaşların https://forms.ankara.bel.tr/baskentkartonbasvuru linkine girmeleri gerekir. Açılan sayfada sosyal yardım kartı başvurusu için tıklayınız yazısı çıkacaktır. Yazıya tıkladıktan sonra, açılan Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ön Başvuru ekranındaki yöneltilen sorulara eksiksiz ve doğru cevap verilmesiyle Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu tamamlanmış olur.

https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/adresinden de ön başvuru ekranına erişilebilir. İnternet üzerinden yapılan başvurular, ön başvuru olarak kabul edilir. Başkent Kart ve başvuru koşulları ile ilgili olarak detaylı bilgi edinmek isteyenler, 7/24 ulaşabilecekleri bir hizmet birimi olan Başkent 153 Mavi Masa’yı arayabilir. ALO153, Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvuru işlemleri için de hizmet vermektedir. Başvurular, e-devlet üzerinden de yapılabilmektedir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Sorgulama

Başvuru akıbeti, hemen hemen bir ay içinde belli olur. Yine de, talebin çok fazla olduğu göz önüne alınırsa bu süre, biraz daha uzayabilir. Başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını ALO153’ü arayarak öğrenebilir. Ankara Sosyal Yardım Kartı başvuru sonuçları, online olarak da öğrenilebilir. Bunun içinhttps://mavimasa.ankara.bel.tr/linkine tıklamak yeterli olmaktadır. T.C. kimlik numarası ve güncel telefon numarası ile Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu sorgulama ekranında doğrulama işlemi yapılabilir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusunda bulunan vatandaşların araştırılması, sosyal yardım inceleme görevlileri tarafından yapılır. Başvuru sahiplerinin adreslerinde sosyal araştırma yapılır. Bu araştırma, başvuru sürecinin son aşamasıdır. Sosyal yardım kartı almaya hak kazanılıp kazanılmadığı Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın 0312 322 11 33 numaralı Çağrı Merkezinden de öğrenilebilir. Aynı zamanda sorgulama,https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/BasvuruTakip adresinden de yapılabilir.

Sorgulama için e-devlet kullanmak isteyen başvuru sahipleri isehttps://www.turkiye.gov.tr/ankara-bb-talep-oneri-basvuru linkine ya da https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671linkine tıklayarak kimlik doğrulama işleminin ardından başvuru sonuçlarına erişebilir. Yardım taleplerini iletmiş vatandaşlar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası A-Bloktaki Başkent Kart bankosundan kartlarını ücret ödeyerek alabilir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvuru Formu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı Başvurusu  için istenen belgeler, değişiklik gösterebilmektedir. Bu değişiklik kişinin veya ailenin ihtiyaçlık ve durumu yüzündendir. Gerekli belgeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Başvuru dilekçesi
 • Sağlık Provizyon Aktivasyon Belgesi (SGK’dan alınmış)
 • Trafik Şube Müdürlüğünden araç kayıt belgesi
 • Kira kontratı fotokopisi
 • Ailedeki öğrenciler için Öğrenim Belgesi
 • Ailede engelli ya da kronik hasta varsa Engelli Sağlık Kurulu Raporu
 • Şehit yakını ya da gazi olduğunu kanıtlayan belge
 • Öğrencilere yapılacak yardımlarda, eğer gerekli görülürse anne, baba ve öğrencinin T.C. kimlik belgesi
 • Başvuru Formu

Bu belgelerden Ankara Sosyal Yardım Kartı başvuru formu, elektronik ortamda oluşturulmuş bir formdur. Sosyal Yardım Yönetmeliği 12. sayfa Ek-1’debulunan başvuru formunun, eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulması gerekir. Eksik veya doğru bilgi içermeyen formlar, değerlendirmeye alınmamaktadır. Ankara Büyükşehir Belediyesi Sosyal Yardım Kartı başvurusu formu doldurulduktan sonra, başvuru merkezi veya müdürlüğe ibraz edilmelidir. Başvuru formuna ulaşmak için aşağıdaki adreslere girilebilir:

https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ veya https://www.ankara.bel.tr/files/9716/2574/2024/1-_Ankara_Buyuksehir_Belediyesi_Sosyal_Yardm_Yonetmeligi.pdf

Ankara Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Telefon Numarası

Ankaralı ihtiyaç sahipleri, Ankara Sosyal Yardım Kartı ve başvuru şartlarıyla ile ilgili bilgi edinmek, kart başvurusu yapmak, ön kart başvurusu talebi oluşturmak, başvuru sorgulamak için diledikleri her an erişebilecekleri ALO153 Mavi Masa hattını arayabilir. Vatandaşlar, bu hat üzerinden işlem yapabildikleri gibi bir başka Ankara Sosyal Yardım Kartı başvurusu telefon numarası olan 0312 322 11 33’ü de arayabilir. Bu numara, Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı çağrı merkezidir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

Ankara Sosyal Yardım Kartı ne zaman yüklenecek? sorusu da sıklıkla sorulmaktadır. Başvuruların oldukça detaylı bir biçimde incelenmesinin ardından, başvuru sahiplerinin durumları değerlendirilir. Değerlendirmenin yapılmasının ardından, Başkent Ankara Sosyal Yardım Kartına gerçekten ihtiyacı olanlar tespit edilir. Başvuru çokluğu nedeniyle yüklemeler 1 aydan daha fazla sürebilmektedir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı bakiye yükleme,2022 yılı için her ayın 1’i olarak belirlenmiştir. Bazı ihtiyaç sahiplerinin kartlarına, yılda 2 veya 3 ayda bir yükleme yapılır. Bu konuda detaylı bilgi için Sosyal Yardım Kartı almaya hak kazanan ihtiyaç sahiplerinin, 153 Mavi Masa hattını veya Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’na ait 0312 322 11 33 numaralı çağrı merkezi ile iletişime geçerek ayrıntılı bilgi almaları mümkün olabilmektedir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Ankara Sosyal Yardım Kartı, en gelişmiş şehir kartı olarak nitelendirilmektedir. Bu şehir kartı, ihtiyaca göre belirlenmiş olan limitlerde kullanılabilir. Doğalgaz ile et yardımı gibi yardım paralarının da hesaba yatırılmasını sağlayan Ankara Sosyal Yardım Kartı limiti, Büyükşehir Belediyesinin bütçesine ve karta ihtiyaç duyan vatandaşların durumuna göre belirlenir.

Her ay 1 kilo et karşılığına denk gelen 100 TL bakiyenin yatırıldığı kartın limit artışı, ihtiyaç sahibi aileyse ailenin kaç kişilik olduğuyla alakalıdır. Ankara Sosyal Yardım Kartının avantajlarından bir tanesi de, kışın hesaplara 500 TL’lik doğalgaz parasının yatmasıdır. Sosyal yardım kartı limiti, genellikle 300 TL ila 500 TL arasında değişir.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Ne Zaman Dağıtılacak?

Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı Tüm bankaların ATM’lerinde MasterCard alt yapısı ile kolaylıkla kullanılabilen Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Kartı, başvuru onayından sonra yaklaşık 1 hafta içinde adreslere teslim edilir. Kart tesliminden sonra da, yoğunluğa göre yaklaşık bir ay içerisinde de bakiye, kartlara aktarılır.

Ankara Sosyal Yardım Kartı başvurusu yapmayanlar, Başkent Kart almak istedikleri takdirde Ankara Büyükşehir Belediyesi Hizmet Binası Başkent Kart bankosundan 10 TL karşılığında kartlarını alabilir. Beyan edilen belgeler yönünde ya da yerinde yapılan incelemeler sonucunda, Ankara Sosyal Yardım Kartı almaya uygun görülenlerden herhangi bir ücret talep edilmez.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 TL Yardım Başvurusu

Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 TL yardım başvurusu, Ankara sınırları içinde ikamet eden ihtiyaç sahiplerine sunulan bir destek hizmetidir. Sosyal belediyecilik kapsamında, Ankara Büyükşehir Belediyesi, dar gelirli, herhangi bir geliri olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşlara 500 TL nakit para yardımında bulunur.

Ankara Büyükşehir Belediyesi 500 TL yardım başvurusu için bizzat belediyeye gidilmesi gerekmektedir. Bununla birlikte, yukarıda sayılan kart başvurusu merkezlerinden de başvuruda bulunulabilir.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin, ikameti Ankara’da olan Üniversite öğrencilerine de her ay 500 TL nakit yardımı vardır. Öğrenciler bu yardıma başvurduklarında ve uygun görüldüklerinde her ay bu desteği alır. Aynı zamanda Belediye, öğrencilere su hizmetini uygun fiyata verir. Öğrenciler, 500 TL’lik yardıma

https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ adresinden başvurabilir. Ya da belediye binasından, bizzat başvuruda bulunabilir.

Ankara Sosyal Yardım Kartı Her Ay Mı Yatıyor?

Tüm para çekme, yatırma ve gönderme işlemlerinin yapılabildiği Ankara Sosyal Yardım Kartı, bir tek anlaşmalı marketlerde, mağazalarda ve üye işyerlerinde kullanılabilir. Sosyal Yardım Kartı ile parasal işlemler, Başkent Mobil uygulaması sayesinde mümkündür. Bunun için de mobil uygulamanın telefon veya tablete indirilmesi gerekir. Sosyal yardım kartından para çekilmesi, kişiselleştirilmiş karta yükleme yapılarak mümkün olur. Ankara Sosyal Yardım Kartı her ay yatar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından kartlara, her ay düzenli yükleme yapılır. Başkent karttaki bakiyenin kontrolü,  bankaların ATM’lerinden, Başkent Mobil uygulamasından, Alo 153 Mavi Masa çağrı merkezinden yapılabilir. Ankara Sosyal yardım kartı bakiye sorgulama için anlaşmalı olan market veya mağazaların kasa görevlilerinden yardım alınabilir. Pos cihazları sayesinde kontrol yapılabilir.

Başkent Yardım Kartı Bakiye Sorgulama E-Devlet

Başkent Yardım Kartı bakiye sorgulama e-devlet üzerinden yapılamaz. Ankara yardım kartı bakiye sorgulaması, 153 Mavi Masa, ATM’ler, market ve mağazaların Pos cihazlarından yapılabildiği gibi Mobil uygulamasından da yapılabilir. Kart sahipleri, kartlarıyla ilgili başka işlemleri de Başkent Mobil ile gerçekleştirilebilir. Başkent Mobil aracılığıyla bakiye sorgulama şu şekilde yapılabilir:

 • Başkent Mobil uygulaması açılır.
 • Ana menünden “Başkent Kart” seçilir.
 • Bakiye sorgulaması yapılacak kart “Tanımlı Kartlarım” bölümünden seçilir.
 • Cep telefonu numarası ve şifre bilgileri girilir.
 • Giriş Yap butonuna tıklanır.
 • “Tanımlı Kartlarım” bölümünde eklenen kartlar görüntülenir.
 • Başkent kart bakiyesi “Kart Detayı” alanından öğrenilebilir.

Başkent Kart Yardım Sorgulama

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahiplerine sağlanan bu destek çeşitli yollardan sorgulanabilir. Sosyal Yardım Kartı Başvurusu yapılacak olan kişiler ve aileler şunlardır:

 • Muhtaç olan dar gelirli veya geliri olmayanlar
 • Hiçbir şekilde sosyal güvencesi bulunmayanlar
 • Sosyal güvencesi bulunsa da asgari düzeyde yaşam sürdüren ve yaşam sürdürmekte zorlananlar
 • Muhtaç yaşlı, çocuk, engelli ve gençler
 • Hastalık ya da kaza yüzünden belirli bir süre için temel ihtiyaçları karşılayamayacak olanlar
 • Afet ve salgın yüzünden yoksulluk çekenler
 • Afet ve salgın yüzünden yakınlarını kaybettiği için kimsesiz kalanlar

Başvuruda buluna ihtiyaç sahipleri, başvuru sonuçlarını ALO153’ü arayarak öğrenebildiği gibi Başkent Kart yardım sorgulamahttps://mavimasa.ankara.bel.tr/linkine tıklanarak, Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı

Çağrı merkezinden yani 0312 322 11 33 numaralı telefondan da yapılabilir. Sorgulama için https://baskent153.ankara.bel.tr/Basvuru/BasvuruTakipadresine de girilebilir.

Başkent Kart Ne Zaman Gelir?

Başkent ne zaman gelir? diye soranlar için net bir zaman verilememektedir. Belirgin olmayan bu sürecin sık sık takip edilmesi gerekir. Başkent Kart başvurusunun sonuçları yaklaşık 1 ayda belli olur. Fakat bu süre, bazı durumlarda birkaç ayı bulabilir. Başvuru sonucu, genellikle başvuruda belirtilen güncel telefon numarasına SMS veya çağrı ile bildirimi ile gönderilir. Sürecin uzamasının nedeni, başvuruların detaylı olarak incelenmesi ve ayrıntılı durum değerlendirilmesi yapılması yüzündendir.

Başvuru çokluğu dikkate alındığında, gerçekten yardıma ihtiyacı olanların ve muhtaç durumdakilerin belirlenmesi biraz zaman alır. Bu nedenle Başkent Kartın gelmesi bir ila birkaç ay arası sürmektedir. Bu süre içinde olumlu sonuçlanan yardım talepleri için Başkent Kartlar hazırlanır ve 1 hafta içinde adreslere teslim edilir. Yine yoğunluk nedeniyle bu süreç de uzayabilmektedir. Sorgulama işlemi online olarak yukarıda belirtilen adreslerden veya telefonlardan yapılabilir.

Başkent kart ile eğitim, gıda, temizlik malzemesi, seyahat, sağlık ve akaryakıt gibi daha pek çok alışveriş, anlaşmalı işyerlerinden avantajlı ve indirimli bir şekilde mümkün olabilmektedir. Başkent kart geçen anlaşmalı işyerlerinin tam listesi https://baskentkart.com.tr/uye-isyerleri/ adresine tıklanarak öğrenilebilir. Başkent Kart doğalgaz faturalarını da limit dahilinde ödemeyi mümkün kılar.

İhtiyaç sahipleri https://sosyalhizmetler.ankara.bel.tr/ linkinden doğalgaz yardımı talebinde bulunabilir.

ALO 153 Mavi Masa hattı aranarak da yapılan doğalgaz yardım başvurusu, olumlu sonuçlandığı takdirde limit dahilinde belirlenen ücret her ay Başkent Kartlara yatırılır .Gaz dolumu yapılabilen gazmatik cihazları kullanılarak, Başkent Kart ile doğalgaz faturaları ödenebilir.

5/5 - (1 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu