E-Devlet

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama; Ülkemizde sosyal devlet anlayışıyla muhtaç ve yoksul ailelerin sosyal ve ekonomik hayatlarına daha rahat devam edebilmeleri adına şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, doğum yardımı, SED yardımı, gıda ve erzak yardımı, yakacak, kırtasiye, elektrik yardımı v.b yardımlar ile destek olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları ihtiyaç sahibi ailelerin başvuru yaptığı kurumların başında gelmektedir.

Yoksul ve muhtaç vatandaşlar Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımlarına başvuru yapmak için ikametgahlarının bulunduğu il veya ilçedeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında sosyal yardım başvuru formu doldurarak  başvuru yapabilirler.

Tüm dünyayı  etkisi altına alan salgın nedeniyle dar gelirli ve muhtaç vatandaşların zor zamanlarına daha rahat atlatabilmeleri adına Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı pandemi sosyal destek yardım programı hayata geçirilmiştir. Sosyal destek yardımı başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar; e-devlet üzerinden TC kimlik no ve e-devlet şifresi ile başvuru yapabilirler.

Yazımızın devamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu ve yardımları nelerdir? sorusunu yanıtlamaya ve sizleri konu ile ilgili aydınlatmaya çalışacağız.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları Nelerdir?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan sosyal yardımlar aşağıdaki gibidir;

 • Gıda ve Erzak Yardımı
 • Odun ve Kömür Yardımı
 • Barınma Yardımı
 • Öksüz ve Yetim Yardımı
 • Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı
 • Çeyiz Yardımı
 • Şartlı Eğitim Yardımı
 • Şartlı Sağlık Yardımı
 • SED Yardımı
 • Doğum Yardımı
 • Yaşlı Aylığı Yardımı
 • Pandemi Sosyal Destek Yardımı
 • Elektrik Tüketim Desteği
 • Muhtaç Asker Ailesine Yönelik Yardımlar
 • Eşi Vefat Eden Dul Kadınlara Yönelik Yardımlar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardım başvurusu yapmak için ikametgahınızın bulunduğu il veya ilçedeki kaymakamlık binalarında hizmet veren sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilir ve burada hane kayıt formu doldurarak başvuru yapabilirsiniz. Bu yardımlara başvuru yapmak demek, hane yardımı başvurusu yapmak anlamına geliyor.

E-devlet Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardımları başvurusu için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi linke tıklayabilirsiniz.

Pandemi sosyal destek yardım (1100 TL) https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu e-devlet üzerinden linke tıklayarak başvurabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımları ön başvurularınız için ALO183 ya da ALO144 Sosyal Destek hatlarından birini arayabilir ve sosyal yardımlar ile ilgili merak ettiğiniz tüm sorularınıza cevap alabilirsiniz.

ALO 183 Sosyal Destek başvurusu hattı olarak bilinmektedir. ALO 183 sosyal yardım başvurusu yapılan telefon numarasıdır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


E-Devlet Kaymakamlık Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

E-Devlet Sosyal Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

E-Devlet Nakdi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama


Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Sorgulama

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına yapılan yardım başvuruları ortalama 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak ülkemizde işsizlik ve salgın nedeniyle birçok fazla vatandaşımız maddi olarak mağdur olmuştur. Bu sebepten dolayı son 2 yıl içerisinde sosyal yardım başvurularında yoğunluk yaşanmaktadır.

Başvuruların sonuçlanması başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak bazen 1 ayı geçmektedir.

Başvuruların ne sonuçlanması yapılan sosyal yardım başvuru türüne göre de değişiklik gösterir. Bunun sebebi de hane yardımı başvurusu geniş kapsamlı olduğu içindir.

Başvurularınızın sonuçlarını öğrenmek için başvuru yaptığınız sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına gidebilir veya telefon ile bilgi alabilirsiniz.

E-devlet üzerinden başvuru sorgulama yapabilirsiniz.

ALO144 ya da ALO183 Sosyal Destek Hatlarından birini arayarak başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu sorgulama yapmak için başvuru tarihinizin üstünden en az 15 gün geçmesini beklemenizde fayda vardır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvuru Formu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığından yardım almak isteyen vatandaşlardan sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında hane kayıt formu doldurması istenecektir.

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için başvuru formunda; başvuru sahibinin  gelir giderlerine, kimlik, iletişim ve ikametgah bilgilerine, hanede bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına, hanede çalışan kişi sayısına dair sorular bulunmaktadır.

Başvuru formundaki sorulara verdiğiniz cevaplar ile yetkili birimler muhtaçlık seviyenizi tespit edeceklerdir.

Başvuru formları yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine gitmesi adına titizlikle incelenmektedir. Formda vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve eksiksiz olması başvurularınızın olumlu sonuçlanma ihtimalini arttırır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Başvuru formundaki sorulara yanlış cevaplar vererek yardım almaya hak kazanan vatandaşlar bu durumun vakıf mütevelli heyeti tarafından fark edilmesi halinde aldıkları yardımı güncel faizi ile birlikte geri ödemek zorunda kalacaklardır.

Kişilerin geri ödeme yapmayı reddetmeleri halinde vakıf mütevelli heyeti tarafından mahkemeye verilmekte ve yasal süreç başlatılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Kimlere Verilir?

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu kimlere verilir? Aile bütünlüğünü korumak adına yardıma muhtaç kişilere, hanelere, öksüz ve yetim çocuklara yardım sağlayan bir kuruluştur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı düzenli geliri olmayan, sigortalı işte çalışmayan muhtaç vatandaşlara, dul kadınlara, afetzedelere, işsiz ve gelirsiz engellilere, kronik hastalara, muhtaçlık sınırının altında yaşayan ailelere, muhtaç ailelerin eğitim gören çocuklarına, öksüz ve yetimlere öncelikli olarak yardım yapmaktadır.

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığından geliri olmasına rağmen hane halkı kişi başına düşen ortalama geliri, asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişilerde yardım yapmaktadır.

Sigortalı çalışan ancak asgari ücretin 1/3’ünü aşmayan kişiler gıda, erzak, yakacak yardımı alabiliyor ancak şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, SED yardımı v.b yardımlara sigortalı işte çalışanlar başvuru yapamıyorlar.

Şartlı eğitim yardımı, şartlı sağlık yardımı, SED yardımından sosyal güvencesi olmayan kişiler ve aileleri yararlanabiliyorlar.

Başvuru yapacağınız yardımın şartları başvuru yapacağınız yardım türüne göre değişiklik göstermektedir.

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımı başvuru yapmak isteyen vatandaşlar sosyal yardımlaşma vakfı, ALO144 veya ALO183 ile iletişime geçerek yardımlar ve başvuru şartları ile ilgili detaylı bilgi edinebilirler.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardımları Nasıl Alınır?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuru yapan vatandaşların başvuruları vakıf mütevelli heyeti tarafından incelenmektedir. Heyet; başvuru sahiplerinin gerekli belgelerini ve başvuru formunda vermiş olduğu bilgileri araştırıp muhtaç ailelere yönelik liste oluşturur.

Sosyal yardımlaşma vakıfında kaydı olmayan, yani ilk defa başvuru yapan kişilerin evlerinde mütevelli heyeti inceleme komisyonu gönderiyor.

İnceleme komisyonu evinizde gerekli incelemeyi yaparak sizin sosyo-ekonomik durumunuza dair rapor hazırlar ve bu raporu vakıf mütevelli heyetine sunar.

Mütevelli Heyeti; bu raporu da inceledikten sonra muhtaç olduğunuza dair karar verirse yardım alabilirsiniz.

Belediye, muhtarlık veya zabıta görevlileri tarafından muhtaçlığı vakfa bildirilen kişiler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardımlarına başvuru yapmadan yardımları kendilerine iletilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu için Gerekli Belgeler

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu için  sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına teslim etmeniz gereken belgeler;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Aile bireylerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Muhtarlıktan alınabilen fakirlik belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Mal beyanı
 • İşsiz vatandaşların işsiz olduklarını gösteren ve SGK’dan alınması gereken belge

Vatandaşların özel durumlarına bağlı olarak ek belgeler talep edilmektedir. Ek belgeler aşağıdaki gibidir;

 • Engelli vatandaşlar için engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Öğrenciler için öğrenci belgesi
 • Afetzedelerden bilirkişi raporu
 • Yeni doğan bebekler için doğum belgesi ve raporu
 • Eşi vefat eden kadınlardan eşlerine ait ölüm belgesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Parası Ne Kadar?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yardım parası miktarı 2022 aşağıdaki gibidir;

 • Yaşlı aylığının 1.084 TL
 • %40-69 arası engelli aylığının 865 TL’ye
 • %70 ve üzeri engelli aylığının 1.298 TL’ye
 • Evde bakım yardımının 2.354 TL
 • Sosyal Ekonomik Destek (SED) ödemesinin de 1.649 TL
 • 18 yaş altı engelli yakını olan vatandaşlara ödenen engelli yakını aylığı 865, TL
 • Koruyucu ailelere çocuk başına yapılan ödemelerin aylık ortalaması 2.572 TL
 • Ağır silikozis hastalarının aylığı 2.382 TL’ye çıktığı Bakan Derya Yanık tarafından açıklanmıştır.
 • 15 Temmuz darbe girişiminde, İstanbul Beşiktaş’taki terör saldırısında ve Zeytin Dalı Harekatı’nda şehit olanların yakınları ile gazi ve malullere aylık 2600 TL, ramazan ve kurban bayramlarında verilen ikramiye 2000 liraya yükseltildi.

Vakıf hak sahiplerine dini bayramların yanı sıra 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nde de ek olarak bir aylık tutarında ödeme yapıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Başvurusu Dilekçesi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu dilekçesine E-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Başvurular E-Devlet üzerinden gerçekleştiği için, E-Devlet kullanıcısı olmanız gerekiyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Başvurusu E-Devlet

E-devlet üzerinden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu yapabilirsiniz. Bakanlığın vermiş olduğu yardımlara e-devlet üzerinden başvuru yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-hizmetler-bakanligi linke tıklayarak sisteme giriş sağlayabilirsiniz.

E-devlet linki ile sisteme giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yardım başvurusu, başvuru sorgulama ve ödeme bilgileri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Gıda Yardımı Başvurusu

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı olarak her il ve ilçede Kaymakamlık binalarında hizmetlerine devam eden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfına giderek gıda ve erzak yardımı başvurusu yapabilirler.

Temel ihtiyaçlarını karşılamakta güçlük çeken ailelere  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yıl boyunca belli periyodlarla ve Ramazan ve Kurban Bayramı öncesi gıda yardımı yapılır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı gıda yardımı sosyal güvencesi olmayan ve sosyal güvencesi olsa dahi hane içinde kişi başına düşen geliri net asgari ücretin 1/3’ünden az olan hanelere yapılmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Parası Başvurusu

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Yardım Parası Başvurusu; başvuru yapılacak yardım türüne göre başvuru şartları ve gerekli belgeler değişiklik göstermektedir. Sosyal yardım parası almak isteyen vatandaşlar https://www.aile.gov.tr/sygm/programlarimiz/sosyal-yardim-programlarimiz/ linke tıklayarak başvuru şartlarını ve gerekli belgeleri öğrenebilirler.

Yıldız Vermek İster Misiniz?

2 Yorum

 1. Benim 3 tane çocuğum var az çocuğun gövdesi yan ak var yardım destek istiyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu