Kömür Yardımı

Adıyaman Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adıyaman Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Adıyaman Belediyesi Kömür Para Desteği. Adıyaman Belediyesi Kömür Yardım Başvuru Formu. Adıyaman Belediyesi Kömür Alma Şartları Nelerdir?

Adıyaman Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adıyaman Belediyesi kömür yardım başvurusu belediyenin resmi web sitesinden ve e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Kömür yardımları doğalgaz olmayan ilçelere ve köylere verilmektedir. Kış aylarında yakacak en büyük ihtiyaçlardan biridir.

Özellikle köylerdeki hane nüfusu da kalabalık olduğundan kömüre ihtiyaç duyulmaktadır. Devlet destekli kömür yardımları gelir seviyesi düşük olan ailelere yapılmaktadır. Kömür yardımı alabilmek için belediyenin belirlediği belli başlı şartlara uygun olmak gerekir. Peki, kömür alma şartları nelerdir? Kömür yardımı başvuru formu neleri kapsar?

Adıyaman Belediyesi Kömür Para Desteği 

Türkiye’de kömür parası desteği birçok il ve ilçelerde uygulanmaktadır. Devletin yoksul ailelere yardıma amacıyla ayrılan bütçesinden çeşitli alanlarda yardım paketleri hazırlanmaktadır.

Adıyaman Belediyesi kömür para desteği de bunlardan biridir. Belediyeden kömür parası yardımı alabilmek için Alo 153 beyaz masa hattı aranıp gerekli başvurular yapılabilir. Ayrıca e-devlet üzerinden ve http:// sosyal.adiyaman.bel.tr// adresinden başvurular kabul edilmektedir.

Başvuruları alınıp kabul edilen vatandaşlar yüz yüze görüşmeye çağrılmaktadır. Görüşme yapıldıktan sonra olumlu ya da olumsuz değerlendirmek yapmak üzere yetkililer başvuru yapan kişinin durumunu detaylı olarak incelemeye almaktadır. Çeşitli fiziki ve psikolojik engeller nedeniyle belediyeyi ziyaret edemeyen vatandaşlar Adıyaman Belediyesi Sosyal Yardımlaşma Vakfını ya da bağlı bulundukları muhtarlıkları arayabilirler.

adıyaman belediyesi kömür yardım başvurusu
adıyaman belediyesi kömür yardım başvurusu

Adıyaman Belediyesi Kömür Yardım Başvuru Formu 

Adıyaman Belediyesi kömür yardım başvuru formu belediyeden ve e-devlet üzerinden temin edilebilmektedir. Kömür yardım başvuru formunda kişisel bilgiler, iletişim bilgileri, ikamet bilgileri gibi bilgiler talep edilmektedir.

Başvuru formunun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması yardıma hak kazanmak açısından önemlidir. Başvuru formunda ayrıca ihtiyaç sahibinin mesleği, aylık kazanç bilgisi, gider ve gelirleri gibi sorular da yer almaktadır. Bu özel bilgilerin sorulmasının nedeni gerçek ihtiyaç sahibini belirlemektir.

Doğru bilgi vermeyenlere cezai yaptırım uygulanmaktadır. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde belediye yaptığı yardımı nakdi olarak faizi ile geri almaktadır. Kömür yardım başvurusu için belediyeden istenen belgeler arasında ikametgah belgesi, T.C kimlik kartı fotokopisi, gelir belgesi, vukuatlı nüfüs kayıt örneği, muhtarlıktan alınacak fakirlik belgesi bulunuyor.

E-devlet üzerinden de kömür yardım başvurusu yapabilirsiniz. Hemen https://www.turkiye.gov.tr/tki-sosyal-yardim-vakiflarina-linyit-komuru-satisinin-yapilmasi Tıklayın ve e devlet bilgilerinizle giriş yapın ve başvurunuzu Tamamlatın.

Adıyaman Belediyesi Kömür Alma Şartları Nelerdir?

Adıyaman Belediyesi kömür alma şartları arasında belli başlı bazı kriterler yer alıyor. Belediye muhtaç, işsiz, geliri olmayan yaşlılar ve dar gelirli vatandaşlara kömür yardımı yapabiliyor. Ayrıca eşi vefat eden dul kadınlar da yakacak yardımından faydalanabiliyor. Kömür yardımından yararlanabilecekler şu şekilde sıralanıyor:

  • Engelliler
  • Şehit ve gazi yakınları
  • Afetzedeler
  • Dar gelirli ve kimsesiz yaşlılar
  • Bakıma muhtaç kimseler
  • Eşi vefat eden veya eşinden ayrılan kadınlar
  • Kronik hastalar
  • Herhangi bir geliri olmayanlar

Sigortalı çalışan kimselerin kömür yardımı alabilmeleri için hane halkı kişi başı aylık net kazançlarının asgari ücretin 1/3’ü ve altında olması şart koşuluyor. Bunun haricinde sigortalı çalışanlara kömür yardımı verilmiyor.

Bunun yanı sıra T.C vatandaşı olmayan ama Türkiye’de ikamet eden kimselere de kömür yardım desteği sağlanmıyor. Kömür yardımı başvurusu sonuçları yoğunluğa bağlı olarak 2 hafta içerisinde sonuçlanıyor. Başvuruları sonuçlanmayan kişiler bizzat belediyeye giderek ya da bağlı bulunduğu ilçenin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek gerekli bilgileri öğrenebilirler.

Kömür Yardımı başvurusu için hemen https://www.devletodemeleri.com/komur-yardimi/ Tıklayın.

5/5 - (12 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu