devlet ödemeleri

Sosyal Yardım

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Adana Erzak Yardımı Başvuru 2023. Belediyecilik anlayışında yeni dönemde, belediyeler yardıma ihtiyacı olan ailelere yardım etmeye başladı. İhtiyaç sahibi aileler yaşadığı şehir belediyesinden yardım alarak biraz olsun rahat bir yaşam sürmektedir.

Belirli şartları karşılayan ailelere verilen çeşitli yardımlarla aileler maddi anlamda rahata kavuşarak daha iyi koşullarda yaşam standartlarına ulaşmış olmaktadır. Adana Büyükşehir Belediyesi yardıma muhtaç ailelere destek olarak onların yanında olmaya devam etmektedir.

Bu sayede insanlar maddi anlamda destek alarak yaşam kalitesini arttırmaya çalışmaktadır. Adana Büyükşehir Belediyesi örnek davranışı ile birçok alanda ihtiyaç sahibi kişilere yardım etmektedir. Adana Büyükşehir Belediyesine ait yardımlardan bir tanesi de gıda yardımıdır. 

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır
Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Nasıl Alınır?

Adana Büyükşehir Belediyesi erzak yardımı almak isteyen vatandaşlar başvuru şartlarını yerine getirdikleri takdirde yardım almaya hak kazanmaktadır. Adana Büyükşehir Belediyesi yardım almak isteyen vatandaşların yapması gereken tek şey belediyeye giderek yardım başvuru talebi oluşturmak.

Bunun dışında Adana Büyükşehir Belediyesine ait internet sitesi https://www.adana.bel.tr/ üzerinden detaylı bilgi alabilir veya yardım başvurusunda bulunabilirsiniz. Belediyeye gidecek olan vatandaşlardan belirli evraklar istenmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Almak İçin İstenen Belgeler Nelerdir?

 • Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,
 • Telefon numarası,
 • İkamet ettiğiniz ev adresi,
 • Mahalle muhtarından alınan onay belgesi,
 • Eğer evin içinde yaşayan ve ceza evinde olan kişi varsa bunu belgeleyen bir evrak, daha önce yardım almadığına dair beyan,
 • Boşanmış kişiler için bunu gösteren belge,
 • Çalışması gereken kişilerin çalışmadığını gösteren belge,
 • Kirada oturan kişiler için kira sözleşmesi,
 • Aileye bakan kişi askere gitmişse askerlik belgesi,
 • Evdeki kişi ve çalışan kişi sayısı ve gelir durumunuzu gösteren belgeler istenilmektedir.

Bu belgeler başvuru yapan ailelere göre değişiklik göstermektedir. Bunun hakkında detaylı bilgileri belediyeleri arayarak durumunuzu anlatıp bilgi aldıktan sonra gerekli evraklar ile birlikte gitmelisiniz.

Bu belgeler ile birlikte belediyeye müracaat ettikten sonra 14 gün içerisinde başvuru yapan kişiye dönüş sağlanmaktadır. Başvurunuzun ardından 14 gün içerisinde cevap almadıysanız belediyeyi arayarak bilgi alabilirsiniz.

Başvurusu kabul edilen kişilerin başvuru yaptıktan sonraki ayın ilk 15 günü içerisinde yardımı verilmiş olmaktadır. Bunun dışında belediyeleri arayarak başvuru veya sonuçları ile ilgili bilgi alabilir veya başvuruda bulunabilirsiniz.

Bu belgeler ile birlikte başvuru yapıldıktan sonra bilgili ve alanında uzman kişiler tarafından başvuru şartlarını yerine getiren kişiler belirlenerek başvuruları kabul edilir. Yardıma ihtiyacı olan kişiler ise bu şekilde seçilerek gelecek ay yardım almaya hak kazandığı için yardım desteğini almaya başlayabilmektedir.

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Kimler Alabilir?

 • Herhangi bir SGK kurumuna kaydı olmayan, engel oranı %40’ın üzerinde olan engelliler
 • Kendi başına yaşamaya ve geçinmeye çalışan yaşlılar
 • Doğal afetler yüzünden muhtaç duruma düşen kişiler veya doğal afetlerde ailesini kaybetmiş durumda olan kişiler
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Bir kaza ya da hastalık yüzünden kendisine veya ailesine bakamayacak halde olan kişiler ve aileleri
 • Muhtaçlık sınırının altında olan kişiler
 • Eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını yoksulluk yüzünden karşılayamayan kişilerin okul okuyan çocukları veya üniversite eğitimi alan çocuklar
 • Temel gıda ve beslenme ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak kadar yoksul olan aileler ve kişiler
 • Muhtaç durumda olan yaşlı kişiler, engel durumu olan kişiler, çocuklar, kadınlar, gençler ve eşler

Adana Büyükşehir Belediyesinden yardım almak isteyen vatandaşların belirli şartları yerine getirmesi gerektiği gibi, başvuru yapan kişilerin de belirli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Bu sayede gerçekten ihtiyaç sahibi kişiler belirlenerek yardım almaya hak kazanmaktadır. Başvuru yapacak kişiler için taşıması gereken şartlar;

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Adana Büyükşehir Belediyesinin yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar, belediyeye gerekli evraklar ile birlikte giderek başvuru işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bunun dışında Adana Büyükşehir Belediyesine web sayfası üzerinden takip ederek yardım başvuru zamanı başvuru yapabilirsiniz. Yetkili kişiler tarafından gerekli incelemeler gerçekleştikten sonra 14 gün içerisinde başvuru yapan aileye dönüş sağlanacaktır.

Sağlanmadığı taktirde belediyeye giderek veya arayarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Belediye ekipleri tarafından başvuru yaparken başvuru yapacak kişiden istenilen bazı belgeler bulunmaktadır. Bu evrakların detayı için durumunuza göre belediyeleri arayarak bilgi alabilirsiniz.

Eğer herhangi bir özel durumunuz yok ise belirli olan evrakları götürmeniz yeterli olacaktır. Yardım başvurusu yapmak isteyen ailelerin belirli koşullar altında olması gerekmektedir. Durumu iyi kişilere yardım verilmeyecektir.

Yoksulluk sınır altında olan, yardıma ihtiyaç duyduğunu evraklar ile kanıtlamış kişiler başvuruda bulunarak Adana Büyükşehir Belediyesinin yardımını talep edebilir.

Aynı zamanda başvuruda bulunacak kişinin Adana’da ikamet ediyor olması gerekmektedir. Başka bir şehirde yaşayan kişiler Adana Büyükşehir Belediyesinin bu yardımından faydalanamamaktadır. Bu kişiler belirlendiği anda başvuru alınmayacaktır. 

700 TL Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

700 TL’lik yardım başvurusu devlet tarafından 2022-2023 yılı içerisinde yoksul ailelere verilen yardımdır. Belediyeler tarafından yardım almak isteyen vatandaşlar bu sosyal yardıma başvurarak bu desteği talep edebilirler.

Gıda yardımına başvurmak isteyen vatandaşlar e-Devlet üzerinden başvuruda bulunabilmektedirler. Belediyeler tarafından verilen bu yardıma başvuru yapacak kişilerden istenilen belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler; 

 • Başvuru yapan kişinin yardım istediğine dair yazmış olduğu dilekçe,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Muhtaçlık belgesi istenilmektedir.

Aynı zamanda bazı belediyelerin farklı belgeler isteme hakkı vardır. Ayrıca başvuru yapan kişilerin gerçekten ihtiyaç sahibi olup olmadıklarını anlamak için başvuru yapan adayların belirli şartlar taşıyor olması gerekmektedir.

Bu şartlar ise; Herhangi bir gelirinin olmaması veya var ise olan gelirin muhtaçlık sınırı altında olması gereklidir. Aynı zamanda başvuru yapan adayın verdiği bilgilerin doğru olması son derece önemlidir.

Aksi halde sahtecilik yapan kişi hakkında ceza başlatılabilmektedir. Bilgilerin tamamının doğru olması çok önemlidir. Şartları taşıyan kişinin başvuru yapması için İçişleri Bakanlığının kurmuş olduğuaçık kapı’ sistemi üzerinden başvuru yapması gerekmektedir.

Aynı zamanda e-Devlet üzerinden ‘gıda yardımı’ başvurusunda da bulunabilmektedir. Gerekli incelemelerin ardından başvurusu kabul edilen adaylar yardım almaya hak kazanacaktır.

Başvuru yapmış ancak sonucunu öğrenemeyen ve öğrenmek isteyen kişiler ise başvuru sonucunu sorgulamak için başvuru yaptığı platform fark etmeden e-Devlet üzerinden sorgulama yapabilmektedir. Başvurunun arından görevli kişilerin kontrolleri sonrasında 14 gün içerisinde mutlaka dönüş yapılmaktadır.

Ayrıca başvurusu kabul edilen adaylara bilgi mesajı gönderimi yapılmaktadır. Eğer 14 gün içerisinde cevap verilmezse başvur yapan kişinin dilediği zaman sorgu talebi oluşturma hakkı bulunmaktadır. Başvuru yapan adayların başvurusu kabul olduktan sonra belediyeler tarafından yardım talepleri kabul edilerek başlatılmaktadır.

Adana Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımdan faydalanmak isteyen vatandaşlar bilgi almak için 0322 455 35 00 numarasını veya 0322 352 60 37 numarasını arayabilir dileyen kişilerde ALO153 numaralı hattı arayarak detaylı bilgi alabilmektedir. 

Başvuru yapan adaylar Adana Büyükşehir Belediyesine ait web sitesi üzerinden detaylı bilgi almak için https://www.adana.bel.tr/  tıklayabilir veya info@adana.bel.tr Adresine Mail atabilmektedir.

700 TL Gıda yardımına başvuru yapmak isteyen kişiler İçişlerine ait olan ‘Açık Kapı https://www.acikkapi.gov.tr/Basvuru/BasvuruGiris ’ adresi üzerinden başvuru yapabilmektedir.

Aynı zamanda İçişleri Bakanlığına ait telefon numarasını arayarak (0312) 422 40 00 Detaylı bilgi alabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adana Büyükşehir Belediyesi Erzak Yardımı Kimler Alabilir?

 • Herhangi bir SGK kurumuna kaydı olmayan, engel oranı %40’ın üzerinde olan engelliler
 • Kendi başına yaşamaya ve geçinmeye çalışan yaşlılar
 • Doğal afetler yüzünden muhtaç duruma düşen kişiler veya doğal afetlerde ailesini kaybetmiş durumda olan kişiler
 • Şehit ve gazi yakınları
 • Bir kaza ya da hastalık yüzünden kendisine veya ailesine bakamayacak halde olan kişiler ve aileleri
 • Muhtaçlık sınırının altında olan kişiler
 • Eğitim ve öğretim ihtiyaçlarını yoksulluk yüzünden karşılayamayan kişilerin okul okuyan çocukları veya üniversite eğitimi alan çocuklar
 • Temel gıda ve beslenme ihtiyaçlarını dahi karşılayamayacak kadar yoksul olan aileler ve kişiler
 • Muhtaç durumda olan yaşlı kişiler, engel durumu olan kişiler, çocuklar, kadınlar, gençler ve eşler

Adana Büyükşehir Belediyesi Telefon Numarası Nedir?

Adana Büyükşehir Belediyesi Telefon Numarası 0322 455 35 00 ve 0322 352 60 37 Numaralardan Ulaşabilirsiniz. Sosyal yardımlar için ALO 153 arayabilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adana Büyükşehir Belediyesi Kömür Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Adana Büyükşehir Belediyesi Elektrik Fatura Desteği Nasıl Yapılır?

Adana Büyükşehir Belediyesi Halk kart yardım başvurusu nasıl yapılır?

5/5 - (25 Oy )

Devlet Ödemeleri

Sosyal Yardımlar ve Devlet Ödemeleri Hakkında Son Gelişmeleri Sizlerle Paylaşmaktayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu