Kömür Yardımı

1600 TL kömür yardımı. TKİ Kömür Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kömür Yardım Başvuru Formu

1600 TL kömür yardımı. TKİ Kömür Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kömür Yardım Başvuru Formu. TKİ Kömür Yardımı Parası Nasıl Alınır? TKİ Kömür Yardımı Parası Ne Kadar?

1600 TL kömür yardımı. TKİ Kömür Yardımı Parası Nasıl Alınır? Kömür Yardım Başvuru Formu

Odun ve kömür gibi yakacak ürünler kış aylarında ısınma ihtiyacının giderilebilmesi açısından önemlidir. Ancak muhtaçlık sınırının altında yaşayan dar gelirli aileler bu ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanabilirler.

Durum böyle olunca devlet kurum ve kuruluşları dar gelirli ailelere kömür yardımı yapmaktadır. TKİ kömür yardımı parası nasıl alınır sorusu ise ısınma ihtiyacını karşılamak isteyen dar gelirli vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur.

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu (TKİ), Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla yardıma muhtaç vatandaşlara kömür yardımında bulunur.

Bu yardıma başvuruda bulunabilmek için size en yakın Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına giderek form doldurmanız gerekecektir. Ardından başvurunuzun onaylanması durumunda ilgili yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılır. Bu yardım bazı zamanlarda vatandaşın Ziraat Bankası hesabına da yatırılabilmektedir.

TKİ Kömür Yardımı
TKİ Kömür Yardımı

TKİ Kömür Yardımı Parası Ne Kadar?

TKİ kömür yardımı parası ne kadar sorusu dar gelirli vatandaşlar tarafından sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Kömür yardımı parası her yıl belirlenen enflasyona göre farklı tutarlarda verilir. 2022-2023 kış dönemi için belirlenen tutar ise 1600 TL’dir. Yani gerekli şartları taşıyan vatandaşlar, tek seferlik olmak üzere Türkiye Kömür İşletmelerinden 1600 TL kömür yardımı alacaktır.

Kömür yardımı tek seferliktir ve yalnızca kış döneminin başlaması ile vatandaşların hesabına yatırılır. Gelecek yıl tekrar yardım almak isteyen vatandaşların yeni bir başvuru yapmaları gerekir. Yardım tutarı PTT vatandaşların PTT hesabına yatırılabileceği gibi aynı zamanda Ziraat Bankası hesabına da yatırılabilir.

Kömür Yardımı Alanlara 1000 TL

Kömür yardımı alanlara 1000 TL ekstra yardım verildiğine dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Ancak bir kurumdan kömür yardımı alan vatandaşlar, başka bir kurum tarafından verilen 1000 TL sosyal yardım desteğinden faydalanabilmektedir.

Örneğin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen 1600 TL kömür yardımından faydalanan vatandaşlar, belediyeler ve dernekler tarafından verilen para yardımlarından faydalanabilir.

Her kurum farklı şartlar isteyeceği için yardım başvurusunda bulunmadan önce ilgili kurum tarafından istenen şartlara göz atmanız gerekecektir. Tüm bunların yanı sıra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen kömür yardımından faydalanıyorsanız bakanlıkça verilen diğer benzer yardımlardan faydalanmanız söz konusu değildir.

Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok kurum dar gelirli vatandaşlara kömür yardımında bulunur. Bu kurumlara Vakıflar Genel Müdürlüğü, belediyeler, kaymakamlıklar, dernekler ve vakıflar örnek olarak gösterilebilir. Kömür yardımı nasıl alınır sorusu ise yardıma muhtaç vatandaşlar tarafından sıkça sorulur. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından kömür yardımı alabilmek için şu adımları uygulamanız gerekir:

 • İnternet tarayıcınız üzerinden T.C. kimlik numarası ve şifre bilgilerinizi kullanarak e-devlet kanalına giriş yapmalısınız.
  Sosyal Yardım Başvuru Formu
  Sosyal Yardım Başvuru Formu
 • Alt kısımda bulunan ‘’Hizmetler’’ ve ‘’Kurumlar’’ sekmelerine sırasıyla tıklamalısınız.
  TKİ Kömür Yardımı
  TKİ Kömür Yardımı
 • Kurumlar sekmesi içerisinde yer alan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı sayfasına gitmelisiniz.
  TKİ Kömür
  TKİ Kömür
 • İlgili sayfadaki ‘’Sosyal Yardım Başvuru Hizmeti’’ ekranına tıklamalısınız.
  TKİ Kömür
  TKİ Kömür
 • ‘’Yeni Başvuru’’ butonuna tıklayarak aydınlatma metnini okumalı ve onaylamalısınız.
 • Son olarak ‘’Başvur’’ butonuna tıklayarak başvuru sürecini sonlandırabilirsiniz.

Yukarıda yer alan işlemleri sırasıyla gerçekleştirdiğinizde başvurunuz alınacaktır. Başvurunuzun onaylanmasının ardından kış aylarının gelmesi ile birlikte yardım tutarı PTT hesabınıza yatırılır. PTT şubelerini ziyaret ederek yardım tutarını çekebilirsiniz. Diğer kurumlar tarafından verilen kömür yardımına ilişkin detaylar ise aşağıda belirtilmiştir.

İl ve İlçe Belediyelerinden Nasıl Kömür Yardımı Alınır?

İl ve ilçe belediyeleri, bağlı bulundukları sınırlar içerisinde ikamet eden dar gelirli vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlarda bulunur. Kömür yardımı da bunlardan bir tanesidir.

Belediye kömür yardımı nasıl alınır sorusu ise dar gelirli vatandaşlar tarafından sıkça sorulur. Belediyelerden kömür yardımı alabilmek için hizmet binasını ziyaret ederek form doldurmanız mümkündür. Belediyeler genellikle 14-30 gün içerisinde başvuruları sonuçlandırır.

E-devlet üzerinden belediyeler tarafından verilen kömür yardımlarına başvuru yapmak mümkündür. Bunun için internet tarayıcınız üzerinden https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 adresine gitmeniz gerekecektir.

Bu adrese gittikten sonra hesabınıza giriş yapmalı ve ‘’Uygulamaya Git’’ butonuna tıklamalısınız. Ardından açılan sayfada sizlerden istenen tüm bilgileri eksiksiz bir şekilde ilgili alanlara girmeniz gerekecektir. Böylece dakikalar içerisinde kömür yardımı başvurusunda bulunmanız mümkündür.

Kaymakamlıklardan Nasıl Kömür Yardımı Alınır?

İl ve ilçe belediyelerinde olduğu gibi kaymakamlıklara da kömür yardımı talebinde bulunmanız mümkündür. Kaymakamlık kömür yardımı nasıl alınır sorusunun yanıtına gelecek olursak, öncelikle ilgili kaymakamlığın bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı hizmet noktasına gitmeniz gerekecektir.

Burada sizlere sosyal ve ekonomik durumunuzu belirlemeye yönelik bir form verilir. Formda yer alan soruları eksiksiz bir şekilde doldurmanız durumunda ise başvurunuz alınarak işleme koyulur.

Kaymakamlıklar tarafından verilen kömür yardımı nakit para şeklinde verilebileceği gibi direkt torba kömür şeklinde de verilebilir. Bu durum kurumdan kuruma değişiklik gösterecektir. Aynı zamanda bir kaymakamlıktan kömür yardımı alabilmek için ilgili kurumun bağlı olduğu ilçe sınırları içerisinde yaşamanız ve gerekli şartların tamamını taşımanız zorunludur.

Dernek ve Vakıflardan Nasıl Kömür Yardımı Alınır?

Günümüzde faaliyet gösteren dernekler ve vakıflar, yardıma muhtaç vatandaşlara kömür yardımında bulunur. Kömür yardımı yapan dernekler ve vakıflar aşağıda sıralanmıştır:

 • Yardımeli Derneği
 • Beşir Derneği
 • Cansuyu Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği
 • Umut Ol İnsani Yardım Derneği
 • Rahmet İnsani Yardım Derneği

Yukarıda sıraladığımız dernekler, yardıma muhtaç vatandaşlara kömür yardımında bulunmaktadır. Bu dernekleri ziyaret ederek yardım başvurusunda bulunmanız mümkündür. Aynı zamanda derneğe ait resmi web sitesini ziyaret ederek online form doldurabilir ve başvurunuzu online ortamda iletebilirsiniz.

Bu kuruluşların her biri vatandaşlardan farklı şartlar isteyebilir. Bu nedenle yardım başvurusunda bulunmadan önce kuruluşa ait resmi web sitesini ziyaret ederek bilgilendirici içeriklere göz atmanız gerekecektir.

Kömür Yardım Başvurusu İçin https://www.devletodemeleri.com/komur-yardimi/ Tıklayın.

5/5 - (18 Oy )

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu