Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?
Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Kızılay Kart Başvuru Formu ve Kızılay SUY Nedir? Kızılay Kart Nereden Alınır? Afet bölgelerinde yardıma muhtaç vatandaşların yardımına koşan, ülkemizin en önemli yardım kuruluşu...

Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Kızılay Kart Başvuru Formu ve Kızılay SUY Nedir? Kızılay Kart Nereden Alınır? Afet bölgelerinde yardıma muhtaç vatandaşların yardımına koşan, ülkemizin en önemli yardım kuruluşu olan Kızılay, muhtaçlık sınırının altında yaşayan kişi ve ailelere gıda yardımı, erzak yardımının yanı sıra ihtiyaç sahibi, muhtaç mültecilere ve sığınmacılara dağıttığı Kızılay Kart, Kızılay yardım kartı ile desteklerini sürdürmektedir. Ülkemizde; Uluslararası Koruma, Geçici Koruma ya da İnsani İkamet izni altında ikamet eden yabancılara Kızılay Kart ile nakdi destek sağlanmaktadır. Kızılay Kart almak istiyorum diyen vatandaşlarımızın başvuru yapması gerekmektedir. Yazımızın içeriğinde Kızılay Kart- SUY Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kızılay Yardım Kartı Nasıl Alınır, Kimlere Verilir v.b soruları yanıtlayarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizde yaşayan mülteci  ve sığınmacılar yeterli şartları sağlamaları halinde aile bireylerine ait olan GİGM kimlikleri, ve başvuru formu ile Kızılay Kart SUY başvurusu yapabilirler. Kızılay yardım kartı alabilmek için aile bireylerinin 99 ile başlayan bir kimlik numarasına sahip olmaları gerekmektedir. SUY başvurusu için mülteci veya sığınmacı vatandaşlar ikametgahlarının bağlı olduğu ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfına veya Türk Kızılay Hizmet Merkezi’ne gidebilirler. Başvurular bizzat bu kurumlarda gerekli evrakları teslim ederek yapılmaktadır. İnternet üzerinden başvuru seçeneği yoktur. ALO 168 Kızılay Çağrı Merkezi ile iletişime geçerek adresinize en yakın Kızılay Kartı başvuru adreslerini öğrenebilirsiniz.

Kızılay Kart SUY Nedir?

Ülkemizde yaşayan yardıma muhtaç mülteci ve sığınmacılara uygulanan ‘Sosyal Uyum Yardımı' programıdır. Kızılay Kart Sosyal Uyum Yardım (SUY) adlı yardım programından ülkemizde geçici koruma, insani ikamet izni ya da uluslararası koruma altında  yardıma muhtaç yabancılar faydalanmaktadırlar. Sosyal Uyum Yardım programı çerçevesinde  mültecilere ve sığınmacılara yapılacak olan gıda, erzak, barınma, giysi yardımları  Kızılay Kart aracılığı ile iletilmektedir. Kızılay Kart Başvurusu Nasıl Yapılır? Kızılay Kart Başvuru Formu ve Kızılay SUY Nedir? Kızılay Kart Nereden Alınır? Kızılay SUY programı; Avrupa Birliği tarafından finanse edilir ve Kızılay tarafından yardıma muhtaç insanlara ulaştırılır. Kızılay Kart nedir; ihtiyaç sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını alışveriş noktalarından, tercih ettiğini almasını sağlamak amacıyla çıkartılan, akıllı kart sistemidir. Kızılay Kart bağış yapmak için

https://www.kizilay.org.tr/Bagis/BagisYap/11/kizilay-kart-bagisi

adresini ziyaret edin.

Kızılay Kart Başvuru Formu

Kızılay kart başvurusu yapacak olan vatandaşlar internet üzerinden başvuru formu aramaktadırlar. Kızılay Kart başvuru formu sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı ya da Kızılay Hizmet Merkezi tarafından başvuru esnasında verilmektedir. İnternet üzerinden başvuru formunda ulaşmanız mümkün değildir. Diğer sosyal yardım başvurularında olduğu gibi Kızılay Kart başvuru formunda ile ailenin muhtaçlık durumunu tespit etmek için bir takım sorular bulunur. Başvuru formu ailede yaşayan tüm bireyler tarafından doldurulur ve Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından incelemeye alınmaktadır. Yardıma ihtiyacı olan kişi ve haneler tespit edildikten sonra Kızılay'a bilgi verilmektedir. Başvuru formunda vermiş olduğunuz bilgilerin doğru ve güncel olması başvurularınızın değerlendirilmesi açısından oldukça önem arz etmektedir.

Kızılay Kart Nereden Alınır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kızılay merkezlerinden alınmaya başlanan başvurular, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının onay sürecinden sonra ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaktadır. Başvuruları olumlu sonuçlanan kart almaya hak kazanan mülteciler ya da sığınmacılar, SMS ile bilgilendirildikten sonra kendilerine en yakın Halkbank şubesine giderek, Kızılay kartı alabilirler. Halkbank ve Kızılay iş birliği ile hazırlanan Kızılay Kart, POS cihazından alışveriş yapma veya ATM'den para çekmek kullanılmaktadır. Ziraat Bankası ya da Vakıfbank ATM’lerinden para çekebilir ancak bakiye sorgulama işlemi yapamazsınız. Halkbank Kızılay Kart bakiye sorgulama için Halkbank ATM'sini kullanabilirsiniz. SUY yardımı; her ay sonunda Halkbank Kızılay Kartlara yüklenir. Bakiye yüklendikten sonra hak sahiplerine SMS ile bilgi verilir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Kızılay Gıda Yardımı Nasıl Alınır? Başvurusu Nasıl Yapılır? Sorgulama

Kızılay Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? İçinde Neler Var? Başvuru Formu ve Başvurusu Sorgulama

Kızılay Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama


Kızılay Yardım Kartı Kimlere Verilir?

Kendi ülkelerinden Türkiye’ye göç etmek durumunda kalan ailelere Kızılay destek oluyor. Kızılay Kart uygulamasıyla, Avrupa Birliği’nin finansmanıyla belli bir geliri olmayan ailelere düzenli bir kazanç sağlanmaktadır. Kızılay SUY, Türkiye’de Uluslararası Koruma veya Geçici Koruma altında yaşayan ve yardıma ihtiyacı olan ve kamp dışında yaşayan tüm yabancı uyruklu kişilere yapılacak olan yardımlar Kızılay Kart aracılığıyla sağlanmaktadır. SUY Yardımı; 04/04/2014 tarihli 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında yapılmaktadır. SUY Yardımı Kimlere Verilir

  • 18-59 yaş arası tek başına yaşayan kadınlar
  • 18-59 yaş arası ailesinde başka yetişkin bulunmayan, 18 yaş altında en az bir çocuğu olan anne ya da babalar
  • 60 yaş  üstü, ailesinde başka yetişkin olmayan yaşlılar
  • Ailesinde engelli birey olan vatandaşlar (engel oranı en az %40)
  • 4’ten fazla çocuğu olan aileler
  • Bakmakla yükümlü olduğu aile bireyi fazla olan kişiler

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları SUY programından yararlanamazlar.

Kızılay Yardım Kartı Başvuru İçin Gerekli Belgeler

Kızılay yardım kartı başvurusu için gerekli belgeler olarak başvuru dilekçesi ile birlikte sizden istenen diğer evrakları teslim etmeniz gerekiyor. Başvuru yapmanız için belirli kriterlere uygun olmanız gerekiyor.

Kızılay Yardım Kartı Başvurusu

Yabancılara Yönelik Sosyal Uyum Yardım Programı kapsamında Türkiye'de yaşayan sığınmacılara dağıtılacak olan "Kızılay Kart" için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile Kızılay merkezlerine giderek bizzat başvuru yapabilirsiniz.

Kızılay Kart SUY Başvuru Sorgulama

Kızılay Kart SUY başvuru sorgulama için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı yada ALO 168 Kızılay ile iletişime geçerek başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Kızılay Kart SUY Başvuru Şartları

Türkiye'de Geçici Koruma, Uluslararası Koruma, Uluslararası Koruma Başvuru sahibi ve İnsani İkamet İzni altında (04/04/2014 tarihli ve 6458 Sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu'na göre) ve kamp dışı yerleşimlerde yaşıyor olması şartı aranmaktadır. Yardımlar ihtiyaç sahiplerine Halkbank Kızılay Kart aracılığı ile ulaştırılır. Başvuru için yeterli şartları sağlayan, başvuruları kabul edilen vatandaşlara kişi başı aylık  155 TL ödeme yapılıyor. SUY Yardımı Ne Kadar sorusunun cevabına gelecek olursak kişi başı 155 TL yardım parası yatırılıyor. 2 kişilik aile: 310 TL 3 kişilik aile: 465 4 kişilik aile: 620 TL olarak yatırılmaktadır. Ailede yaşayan engelli bireyin olması durumunda e ödeme yapılır.

Kızılay Yardım Sorgulama

Kızılay temel ihtiyaçlarını karşılayamayan yada karşılamakta güçlük çeken vatandaşlara yardım yapmaktadır. Kızılay Yardım başvurunuzu yaptıktan sonra başvurunuz Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından incelemeye alınmaktadır. Bu incelemenin sona ermesi durumunda Kızılay Yardımı Sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. Kızılay Yardım Sorgulama; Kızılay çağrı merkezini ALO 168 ile iletişime geçebilir, Türk Kızılay  resmi internet sitesinden çevrimiçi destek hattına mesaj gönderebilir veya adresinize en yakın Kızılay  şubesine giderek yetkili kişilere T.C Kimlik numaranızı vererek yardım sorgulama yapabilirsiniz.

Kızılay Yardım Başvurusu Sorgulama

Kızılay yardım başvurusu sorgulama için aşağıdaki seçeneklerden kendinize uygun olanı tercih edebilirsiniz.

  • Kızılay şubelerine giderek T.C Kimlik numaranız ile başvuru sorgulama yapabilir.
  • Türk Kızılay  resmi internet sitesinden çevrimiçi destek hattına mesaj gönderebilirsiniz.
  • ALO 168 ile iletişime geçebilirsiniz.

Kızılay Nakdi Yardım Sorgulama

Kızılay Nakdi Yardım Sorgulama işlemini birçok şekilde yapmak mümkündür. Kızılay çağrı merkezini (ALO 168) arayabilirsiniz. Türk Kızılay’ı  resmi internet sitesinden çevrimiçi destek hattına mesaj gönderebilir, Kızılay  şubesine giderek yetkili kişilere T.C Kimlik numaranızı vererek Kızılay para yardımı sorgulama yaptırabilirsiniz.

Kızılay Yardım Parası Sorgulama

Başvurunuzu yaptığınız Kızılay şubesine gidebilir, şubeyi arayabilir veya ALO 168 ile iletişime geçerek  başvuru sonucunuzu öğrenebilirsiniz.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
12 Yorum