PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024 E Devlet Başvuru Formu

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? 2024 E Devlet Başvuru Formu
Ptt yardım başvurusu 2024PTT yardım parası, maddi açıdan zorluk çeken vatandaşlara verilir. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde yapılan yardımlar dar gelirli vatandaşların geçimlerini sürdürmelerine yardımcı olur. Herhangi...

Ptt yardım başvurusu 2024

PTT yardım parası, maddi açıdan zorluk çeken vatandaşlara verilir. Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde yapılan yardımlar dar gelirli vatandaşların geçimlerini sürdürmelerine yardımcı olur. Herhangi bir geliri ya da sosyal güvencesi olmayan bireyler bu desteklerden faydalanabilir. 18 yaşından büyük bireyler, başvurularının olumlu sonuçlanması halinde yardım parası alabilirler. PTT Yardım Parası Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Başvuru Nasıl Yapılır? PTT Yardım Parası Nasıl Alınır? Kimler Alabilir? Başvuru Nasıl Yapılır? Yardıma ihtiyacı olan ve başvuruda bulunmak isteyen bireyler “PTT yardım parası nasıl alınır?” sorusunu merak eder. Ancak başvuran kişilerin belirtilen şartlara uygun olması gerekir. Örneğin, kişinin herhangi bir sosyal güvencesinin veya gelirinin olmaması, engelli bir yakınına bakıyor olması gibi koşullar aranır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Kaymakamlıklar, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları üzerinden yardım başvurusu T.C. kimlik kartı ile bizzat başvurarak yapılır. Başvurunun şartları ve nasıl yapılacağı, yardım sorgulama işlemi ve PTT tarafından verilen yardımları detaylı olarak aşağıdan öğrenebilirsiniz.

Ptt Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT yardım parası başvurusu nasıl yapılır? Kimlere verilir? E-Devlet sorgulama işlemi yaparak PTT'den yardım parası alabilirsiniz. Ancak PTT'den para yardımı almak için ihtiyaç sahibi olmanız gerekiyor. Dar gelirli, maddi durumu iyi olmayan vatandaşlar bu yardımdan yararlanabilir. Devlet tarafından her türlü sosyal yardım ihtiyaç sahiplerine yapılmaktadır. Bu sosyal yardım paraları PTT hesaplarına ya da E-Devlet üzerinden belirtilen hesaplara yapılmaktadır. PTT para yardımı için başvuru yaptıktan sonra, PTT yardım parası sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

PTT Yardım Parası Kimlere Verilir?

PTT aracılığıyla yapılan

para yardımı

, geçinmekte güçlük çeken bireylere verilir. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu engelli bir yakını varsa ya da işini kaybetmişse yardım alabilir. “PTT yardım parası kimlere verilir?” sorusuna cevaplar şu şekildedir:

 • Engelli bireyler
 • Geliri olmayan, çalışmayan kişiler
 • Yetim ve dullar
 • Öğrenim süreci devam eden öğrenciler
 • Eşi cezaevinde olanlar
 • Hasta ve yaşlı bireyler
 • SGK kaydı bulunmayanlar

Yukarıda sayılan kişiler, çeşitli kurumlar tarafından verilen sosyal yardımı alabilmek için başvuru yapabilir. Müracaat sonrasında ise kurum tarafından inceleme yapılır. Uygun görülen kişilere yardım onayı verilir. Kadınlara, çocuklara, eğitime, aileye ve yaşlılara yönelik sosyal yardımlar ve desteklerle ilgili bilgilere

https://www.aile.gov.tr/

adresinden ulaşabilirsiniz. PTT yardım parası maddi durumunun yetersiz olduğunu belgelemiş olan pek çok bireye verilen bir yardımdır. Ailesinde çalışan ve geliri olan bireylerin asgari ücretten daha düşük bir ücret aldığı bireyler, engel durumu bulunan ya da ailesindeki herhangi bir bireyde engel bulunan bireyler, şehit ya da gazi yakınlığı bulunan bireyler, işsiz ya da sahip olduğu işten yakın zaman içerisinde çıkarılmış bireyler, bakmakla yükümlü olduğu bireylerin masraflarına yetişemeyen ve ihtiyaçlarını karşılayamayan bireylere PTT yardım parası verilmektedir. PTT yardım parası almak için gerekli olan bu kriterlerin karşılanması ve çeşitli belgeler ile teyit edilmesinin ardından başvuru sürecini tamamlayan bireylerin başvuruları bir hafta içerisinde değerlendirilmekte ve yardım parasını almaya hak kazanan bireyler farklı yollar ile başvuru sonuçlarını görüntüleyip olumlu dönüş alanlara bu yardım parası verilmektedir. PTT yardım parası kimlere verilir sorusu için detaylı bilgi almak isteyen ve başvuru süreci için destek almak isteyen bireyler kaymakamlık binasına giderek ilgili birimlerden konu ile ilgili detaylı bilgi alabilir ve başvurularını yardım alarak yapabilirler.

PTT Yardım Parası Kimler Başvurabilir?

PTT yardım parasına başvuran kişilerin bazı şartları sağlaması gerekir. Pek çok kişinin yararlandığı bu yardımdan faydalanabilmek için müracaat sonrası bir inceleme yapılır. Bu nedenle “PTT yardım parası kimler başvurabilir?” sorusu vatandaşlar tarafından sıklıkla merak edilir. Aşağıdaki koşulları taşıyan vatandaşlar bu destekten yararlanmak için başvuruda bulunabilir:

 • Kirada yaşayanlar
 • Herhangi bir gayrimenkulü olmayanlar
 • Engelliler ya da bakımını üstlenen aile yakınları
 • İşten çıkarılanlar ve işi olmayanlar
 • Mevcut durumda herhangi bir sosyal güvencesi olmayanlar
 • Hanedeki toplam kazanç miktarı asgari ücretten düşük olanlar

Devlet kurumları tarafından verilen bu yardım, başvuru şartlarını karşılayan kişilere verilir. e-Devlet üzerinden ya da en yakın kaymakamlığa giderek Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma bürosuna başvuruda bulunabilirsiniz.

PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT yardım parası; Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kaymakamlıklar aracılığıyla verilen bir yardımdır. Bu nedenle müracaatınızı bu kurumlara yapmanız gerekir. Başvurudan sonra yapılan inceleme işlemleri 7 gün içerisinde sonuçlanır. Para yardımı almaya hak kazanan vatandaşlar ödemelerini PTT şubelerinden alabilir. “PTT yardım parası başvurusu nasıl yapılır?” sorusunu merak eden bireyler yalnızca kurumlar aracılığıyla başvuru yapıldığını bilmelidir. e-Devlet üzerinden başvuru yoktur. Maddi bakımdan yetersiz, bakmakla yükümlü olduğu bireylerin masraflarını karşılayamayan kişiler PTT yardım parası alabilir. Ayrıca:

 • Herhangi bir geliri bulunmayan ya da ailesindeki gelir sahibi bireylerin aldığı ücretleri asgari ücretten daha düşük olan bireyler,
 • Herhangi bir engel durumu bulunan ya da ailesinde engelli birey bulunan bireyler
 • Hiçbir sosyal güvencesi olmayan bireyler
 • Herhangi bir işi olmayan ya da yakın bir zamanda işten çıkarılmış ve bunlara benzer daha birçok sebepten dolayı yardıma muhtaç olan bireyler için PTT yardım parası desteği vermekte ve böylece maddi durumu yetersiz olan bireylere maddi açıdan destek olunmaktadır.

PTT yardım parası desteği maalesef ki pek çok birey tarafından bilinmiyor ve yardıma ihtiyacı olan bireylerin bazıları bu yardımdan faydalanamıyor. Bu yardımdan haberdar olan bireylerin de öncelikle sorduğu soru PTT yardım parası başvurusu nasıl yapılır? sorusu oluyor. PTT yardım parası başvurusu, gerekli kriterleri karşılayan her birey tarafından yapılabilmektedir. Bu başvuruyu dileyen bireyler kaymakamlık binasının Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bölümüne giderek yapabilirler. Özellikle de pandemi sürecinde kalabalık alanlara girmeye çekinen ve işlemlerini online olarak gerçekleştirmek isteyen bireyler E-Devlet hesapları üzerinden başvurularını yapabilirler. Daha önce E-Devlet kullanmayan ve şifresi olmayan bireylerin en yakın PTT şubesine giderek bir şifre almaları gerekmektedir. Bu şifre sizlere geçici olarak verilen bir şifredir ve E-Devlet hesabınıza bu şifre ile giriş yaptıktan sonra dilerseniz bu şifreyi kolaylıkla değiştirebilirsiniz. ptt yardım başvurusu başladı ptt yardım başvurusu başladı

PTT Yardım Parası Başvurusu Sorgulama

e-Devlet kapısına giriş yaptıktan sonra PTT yardım parası sorgulama ekranı üzerinden işleminizi yapabilirsiniz. Başvurunuzu takip eden 1 hafta içerisinde sonuçlar açıklanır. e-Devlet sistemindeki Kurum Ödemeleri sayfasına giriş yaparak yardım parası almaya hak kazanıp kazanmadığınızı görebilirsiniz. Sayfaya ulaşmak içinse aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterlidir:

 • e-Devlet web sitesine giriş yapın.
 • PTT Genel Müdürlüğü Hizmetleri” sekmesine tıklayın.
 • Sayfada bulunan “PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama” seçeneğine tıklayın.

Bu şekilde kimliğinizi doğrulayarak başvurunuzun sonucunu öğrenebilirsiniz. PTT yardım parası maddi olarak yetersiz olan bireylere verilen desteklerden biridir. Bu yardımdan haberi olmadığı için başvuru yapamayan pek çok birey olsa da bu şekilde destek alan da pek çok vatandaş bulunmaktadır. PTT yardım parası başvurusu yapmak için gerekli olan bazı kriterler bulunmaktadır. Bunlar maddi durumun yetersizliğini teyit etmeye yönelik kriterlerdir. Ayrıca engelli ya da şehit ve gazi yakınlarına da bu yolla destek sağlanmaktadır. Bu kriterleri sağlayan ve belgelerle de durumunu göstermiş olan bireyler başvuruda bulunabilirler. E-Devlet ya da kaymakamlık binasına giderek bu başvurular yapılabilmektedir. PTT Yardım Parası Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilir? E-Devlet Sorgulama PTT yardım parası başvurusunda bulunan bireyler yaklaşık bir hafta içerisinde başvuru durumlarını öğrenebilmektedirler. PTT yardım parası başvurusu sorgulama işlemini E-Devlet PTT Genel Müdürlüğü, PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/ptt-ptt-uzerinden-yapilan-kurum-odemeleri-sorgulama

üzerinden hızlı ve kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. İnternet üzerinden işlem yapmakta güçlük çeken bireyler kaymakamlık binalarındaki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na giderek de başvuru sonuçlarını öğrenebilirler.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Öğrencilere Karşılıksız Kaymakamlık Bursu Desteği Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kaymakamlık Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Kadar? Başvuru Formu ve Sorgulama

PTT Yardım Parası Sorgulama Ekranı E-Devlet

PTT para yardımı almak için gerekli kriterleri sağladığını düşünen bireyler bu yardımı almaya hak kazanıp kazanamayacaklarını merak etmektedirler. PTT yardım parası sorgulama ekranı E-Devlet PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri üzerinden kolaylıkla ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. E-Devlet hesabınıza giriş yaptıktan sonra arama butonuna SGK yazarak şahıs ödemeleri seçeneğine tıklayabilir ve almaya hak kazandığınız ödemeleri bu şekilde görüntüleyebilirsiniz. PTT yardım parası almaya hak kazanan bireyler PTT Şubelerinden bu paralarını kolaylıkla alabilirler.

T.C. Kimlik Numarası ile PTT Yardım Parası Sorgulama

T.C. ile PTT yardım parası sorgulama sonucunu e-Devlet kapısından online olarak öğrenebilirsiniz. Sistem üzerinden adınıza tanımlanan tüm ödemeleri ve başvuruları görebilirsiniz. TC ile yardım parası sorgulama için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • E-Devlet kapısını web tarayıcınız üzerinden açın.
 • T.C. kimlik numaranızı ve şifrenizi doğru yazdığınızdan emin olarak giriş yapın.
 • Sorgulama ekranını açarak başvurunuzun durumunu görebilirsiniz.

Başvuru sonucunuzun olumlu olması halinde en yakın PTT şubesine ya da kaymakamlığa gidebilirsiniz.

PTT

ödemeleri yalnızca başvurusu kabul edilen kişilere verilir. Kuruma giderken yanınıza kimlik kartınızı almayı unutmayın. Yardım ödemeleri için net bir tarih tanımlanmasa da başvurunun onaylanması halinde 1 hafta sonra ödemenizi alabilirsiniz.

PTT Pandemi Parası Sorgulama

PTT pandemi parası sorgulama işlemi, koronavirüs etkisinde olan bütün ihtiyaç sahibi vatandaşların en çok arattığı soruların başında geliyor. PTT pandemi parası sorgulama işleminin en hızlı ve kolay yolu E-Devlet üzerinden yapılacak PTT pandemi parası sorgulama araştırmasıdır. E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra PTT'ye ait PTT Üzerinden Yapılan Kurum Ödemeleri Sorgulama sayfasına geldikten sonra sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

PTT Yardım Parası Nasıl Alınır?

PTT para yardımından haberdar olan bireylerin en sık sorduğu sorulardan biri de PTT yardım parası nasıl alınır sorusu olmaktadır. PTT para yardımı başvurusu yapmış ve başvurusu onay almış olan bireyler PTT şubelerinden bu parayı kolaylıkla alabilirler. Bu yardımlar her aileden en fazla bir kişiye verilmektedir. Bu nedenle aynı aile içerisinden birden fazla bireyin başvuru yapmasına gerek yoktur. ptt pandemi parası sorgulama ptt yardım başvurusu ptt yardım parası sorgulama ekranı ptt üzerinden yapılan kurum ödemeleri t.c. ile ptt yardım parası sorgulama tc ile ptt yardım parası sorgulama pandemi yardım sorgulama

PTT Yardım Parası Ne Zaman Verilecek?

PTT yardım parası başvurusu yapmış olan bireyler sabırsızlıkla bu yardım başvurusunun sonuçlarını beklemeye başlamaktadırlar. PTT yardım parası ne zaman verilecek diye merak edenlere şunu söyleyebiliriz: Genellikle yapılan başvurular en geç bir hafta içerisinde değerlendiriliyor ve başvuru sahipleri E-Devlet üzerinden başvuru sonuçlarını görüntüleyebiliyorlar. Başvurusu olumlu sonuçlanmış olan bireylere paraları başvuru sonuçlarından hemen sonra verilmektedir.

PTT Yardım Parası Ne Zaman Hesaplara Yatıyor?

PTT yardımı için başvuruda bulunan bireylerin en çok merak ettiği konulardan biri de paranın hesaplara ne zaman yatacağıdır. Genel olarak kurumlar tarafından verilen yardımlar, başvuru sürecinin tamamlanmasından 1 hafta sonra sonuçlanır. Başvuran vatandaşların ödeme almaya hak kazanmalarına dair değerlendirme bu süreçte yapılır. Başvurusu onaylanan vatandaşlar PTT üzerinden ödeme alabilir. Ödeme almaya hak kazanmışsanız en yakın PTT şubesine kimliğinizle giderek paranızı alabilirsiniz. PTT yardım parası yalnızca ödeme almayı hak kazanan bireylere T.C. kimlik numarası kontrolüyle verilir. Resmî belgesi olmayan vatandaşlara ödeme yapılmaz.

TC ile PTT Yardım Parası Sorgulama

PTT yardım parası almaya hak kazanıp kazanamadığınızı dilerseniz kaymakamlığın ilgili birimlerinden dilerseniz de E-Devlet üzerinden öğrenebileceğinizi belirtmiştik. E-Devlet PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri üzerinden yapılacak olan sorgulamalar için başvuru yapacak olan bireyler TC ile PTT yardım parası sorgulama işlemini nasıl gerçekleştirebileceklerini merak etmektedirler. E-Devlet kullanıcının TC ve şifresi ile giriş yapılan bir sistemdir. Şifresi olan bireyler sisteme giriş yaptıktan sonra ilgili arama butonuna SGK yazarak ya da ana sayfadan Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sayfasına geçiş yaparak buradan şahsına yapılmış olan ödemeleri görüntüleyebilirler. Bu bölümde görünen ödemeler varsa yanlarında son tahsilat tarihleri de bulunmaktadır ve birey bu tarihe kadar parasını isterse PTT kartına isterse de kendi banka hesabına aktarabilmektedir. Sizlere t.c. ile ptt yardım parası sorgulama işlemini nasıl yapacağınızı açıkladık.

PTT Annelere Para Yardımı Yapıyor Mu?

PTT pek çok farklı yardım parası ile ailelere destek olmaktadır. Bunlar çeyiz parası, doğum parası, pandemi destek parası gibi daha birçok yardımlardan bazılarıdır. PTT'nin yapmış olduğu bunca yardımı gören anneler PTT annelere para yardımı yapıyor mu sorusunu sormaktadır. Ptt pandemi parası sorgulama ptt yardım başvurusu ptt yardım parası sorgulama ekranı ptt üzerinden yapılan kurum ödemeleri t.c. ile ptt yardım parası sorgulama tc ile ptt yardım parası sorgulama pandemi yardım sorgulama PTT yeni doğum yapmış olan annelere doğum parası yardımı yaparak annelerimize destek olmaktadır. Doğum yapmış olan bireyler E-Devlet PTT üzerinden yapılan kurum ödemeleri üzerinden adlarına yapılmış olan ödemeleri kolaylıkla görüntüleyebilir ve alınacak bir ödemeleri varsa bunu isterlerse kendi banka hesaplarına isterlerse de PTT hesap kartlarına aktarabilirler.

PTT İşsizlere Para Yardımı Yapıyor Mu?

PTT pek çok bireye çeşitli konularda maddi destek olmakta ve çeşitli ödemeler yapmaktadır. Bu ödemelerden biri de işsiz bireylere yapılan ödemelerdir. PTT işsizlere ya da işini daha yeni kaybetmiş olan bireylere maddi destek sağlamakta ve yapmış oldukları yardımlar ile işi olmayan bireylerin bakmakla yükümlü oldukları bireylerin ihtiyaçlarında kullanılması için bir miktar para vermektedir. PTT para yardımı almak için başvuru yapan bireylere başvurularının olumlu sonuçlanması ile bu yardım yapılmaktadır fakat her aileden yalnız bir bireye bu yardımın yapıldığını da belirtmek gerekir. Bir aile içerisinden birden fazla bireyin başvuru yapmasına gerek yoktur ve yardım ailedeki tek bir bireye yapılmaktadır. PTT işsizlere para yardımı yapıyor mu sorusu için daha detaylı bilgi almak isteyen bireyler kaymakamlık binasının ilgili birimlerine giderek konu hakkında daha detaylı bilgi alabilirler.

PTT Dar Gelirli Ailelere Para Yardımı Yapıyor Mu?

PTT maddi bakımdan güç durumda olan bireylere ve gelirleri asgari ücretten daha düşük olan ailelere para yardımı yapmaktadır. Bu nedenle PTT dar gelirli ailelere para yardımı yapıyor mu sorusuna da evet yapıyor cevabını verebiliriz.

PTT Üzerinden Hangi Yardımlar Veriliyor?

PTT aracılığıyla kaymakamlıklar, belediyeler, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı dar gelirli vatandaşlara para yardımı verir. Devlet tarafından verilen bu ödemeler PTT tarafından hak sahibi olan kişiye kimlik kontrolüyle ödenir. PTT’nin ödeme yaptığı sosyal yardımlar şu şekildedir:

 • Türkiye aile destek programı: Bu yardım Aile ve sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 3294 sayılı kanun kapsamında ihtiyaç sahibi olarak nitelendirilen kişilere verilir.
 • Doğum yardımı: İhtiyaç sahibi ailelere bebeğin 0-2 yaş aralığında verilen destektir.
 • Eşi vefat eden kadınlara yardım programı: Sosyal güvencesi bulunmayan, son resmi nikahlı eşini kaybetmiş olan kadınlara verilir.
 • Öksüz ve yetim desteği: Annesi, babası ya da ikisi de vefat eden çocuklara yapılan yardımdır.
 • Asker ailelerine nakit yardımı: Sosyal güvencesi olmayan, ihtiyaç durumunda olan askerlerin evli ise eşine, değilse anne babasına yapılan yardımdır. Asker çocukları da bu kapsamda değerlendirilir.

PTT üzerinden hangi yardımlar veriliyor?” sorusunun cevabına ek olarak başvurabileceğiniz bazı destek programları şu şekildedir:

 • Şehit yakınlarına ve gazilere destek programı
 • Eğitim, burs ve kırtasiye yardımı
 • Eşi cezaevinde olan kadınlara yardım
 • Elektrik, doğalgaz ve yakacak yardımı
 • Kronik hasta olan bireylere elektrik desteği
 • Konut ve kira yardımı
 • Evde yakınına bakanlara destek
 • Engelli bireylere ve yakınlarına yardım

Bu yardımlara ek olarak yılın belirli dönemlerinde aile ve hane yardımları bulunur. Detaylı bilgiye ulaşmak için ilgili kurumların web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Yardım programları sürekli güncellenir. Yardıma ihtiyacı olan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılaması için destek vermeyi amaçlar. Sık Sorulan Sorular [faq-schema id="5324"]

Para Yardımı Başvurusu İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
36 Yorum