Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? 2023 Başvuru Formu ve Sorgulama

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimler Başvurabilir? 2023 Başvuru Formu ve Sorgulama
Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve SorgulamaMaddi Yardım başvurusu nasıl yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, il belediyeleri, dernekler ya da hayır kurumları ve hayırsever...

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama

Maddi Yardım başvurusu nasıl yapılır? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, il belediyeleri, dernekler ya da hayır kurumları ve hayırsever vatandaşlar tarafından ihtiyaç sahibi ailelere geçmişten beri yapılan yardımlar arasında bulunmaktadır. Maddi yardım bir çok kişiyi kapsamaktadır ve gerçekten ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır. Maddi yardıma muhtaç vatandaşların bağlı bulundukları belediyelerde bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na gidip başvurularını gerçekleştirebilirler. Tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 yüzünden bir çok vatandaş ya  işyerlerini kapattı ya da işten çıkarılmak zorunda kaldılar. Bu durumda da Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın vermiş olduğu 1100 TL maddi yardımdan yararlanabilmektedir. Bu maddi yardım pandemi yardımı adı altında verilmektedir. Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? konusunda ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik bu konu hakkında sizlere detaylı bilgiyi aktaracağız.

Ülkemizde Para Yardımı Yapan Kurumlar Hangileri?

İhtiyaç sahibi vatandaşlar bağlı bulundukları belediyelere, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, yardım kurum ve kuruluşları, dernekler ya da hayırsever vatandaşlara başvuru yaptıktan sonra maddi yardımdan yararlanma imkanı doğuyor. Maddi Yardım Yapılan Kurum ve Kuruluşlar

 • Belediyeler
 • Kaymakamlıklar
 • Valilikler
 • TC Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı
 • Dernekler
 • Vakıflar
 • Ünlü işadamları ve onlara ait şirketler
 • Ünlü sanatçılar
 • TC Vakıflar Genel Müdürlüğü

İhtiyaç sahibi, maddi sıkıntı çeken, yoksul ve dar gelirli ailelere her zaman yanında olan belediyeler tarafından hane içerisinde bulunan ve başvuru yapan kişi adına para yardımı, gıda, erzak, koli, temel ihtiyaç, eğitim ve giysi gibi bir çok alanda yardım yapmaktadır. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na başvuruda bulunan ihtiyaç sahipleri maddi yardım, kıyafet, eğitim, sağlık gibi yardımlardan yararlanmaktadır. Aylık belirli ya da sabit bir geliri olmayan, işi olmayan vatandaşlar da Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından fakirlik maaşı bağlanması için başvuruda bulunabilirler. İhtiyaç sahibi işi olmayan vatandaşlar da fakirlik maaşı olarak aylık maaş bağlanmaktadır ve o sene içinde fakirlik maaşı ne kadarsa o miktarda maaş almaktadır. Dernekler, kurumlar, ünlüler ya da hayırsever vatandaşlar ülkemizde tek sefere mahsus yardımda bulunabilmektedir. Birden fazla yardım talebinde karşı tarafın insiyatifine kalan bir konudur.

Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? maddi yardımın bir diğer adı da para yardımıdır. Maddi yardım başvurusu yapmak için bağlı bulunduğunuz ilin kaymakamlığına ya da belediye binasına başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra hayır kurumları, dernekler ya da hayırsever vatandaşlara ya da ünlülere ve iş adamlarına ulaşarak da maddi yardım talebinde bulunabilirsiniz. Ancak bu kesin bir sonuç vermeyebilir. Çünkü yardım yapmak kişinin kendi elinde olan bir durumdur. Bu konunun kaymakamlık ya da belediye ile hiçbir alakası bulunmamaktadır.

Belediye Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Belediye para yardımı başvurusu nasıl yapılır? İhtiyaç sahibi vatandaşlar, Belediyelerin yapmış olduğu para yardımından yararlanmak için E-Devlet üzerinden başvuru yapabilirler. Ayrıca başvuru yapmak için bağlı bulunduğunuz belediyenin para yardımı başvuru formunu da doldurabilirsiniz. Para yardımı yapmak isteyen ihtiyaç sahibi vatandaşlar E-Devlet üzerinde

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

linkine tıklamaları gerekiyor. Başvuru esnasında sosyal yardım türü seçmeniz istenecektir. Bu seçeneklerde Belediye Para Yardımı yani Nakdi Yardım'ı seçmelisiniz. E-Devlet üzerinden başvuru formunu doldurduktan sonra başka yardımlara başvuru yapabilirsiniz. Bu yardımlar kırtasiye yardımı, yeni doğan bebek yardımı, sağlık yardımı, eğitim yardımı gibi yardımlardır. E-Devlet aracılığıyla yapılan yardımlar ön başvuru olarak değerlendirilmektedir. Ön başvuru sürecini geçtikten sonra başvurunuz onaylanır ya da onaylanmaz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımı başvurusu yapmak için, bağlı bulunduğunuz ilin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'na başvuru yapmaları gerekmektedir. Pandemi süresince geri ödemesiz olarak hane bazlı pandemi parası yardımı yapıldı. Bunun başvuruları da E-Devlet üzerinden yapılmıştı. Hala devam eden pandemi destek yardımına başvurunuzu yapabilirsiniz. Eğer pandemi destek para yardımından yararlanmadıysanız

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu?basvuru=formu

adresi üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında bilgilerin doğru ve eksiksiz doldurulması gerekiyor. Aksi takdirde başvurularınız geçersiz sayılabilmektedir.

Para Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vakıflar Genel Müdürlüğü para yardımı başvurusu nasıl yapılır? Para yardımı başvurusu ihtiyaç sahibi vatandaşlara, yoksul ve dar gelirli ailelere yönelik yapılmaktadır. Bunun için Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne giderek başvuru formunu doldurmanız ve teslim etmeniz gerekiyor. Başvuru esnasında form üzerinde bulunan bilgileri dikkatli bir şekilde doldurun. Eksiksiz ve doğru bilgi para yardımı sürecinizi hızlandıracaktır. Yanlış bilgi vermeniz durumunda para yardımından yararlanamayabilirsiniz. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ihtiyaç sahibi, dar gelirli ve yoksul ailelere, yetim ve öksüz kalanlara, dul ve muhtaç, kimsesiz kalan yaşlılara başvurmaları halinde fakirlik maaşı bağlanmaktadır.

Dernek ve Vakıf Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Dernek ve Vakıf para yardımı başvurusu nasıl yapılır? Yardım yapan kurum ve derneklere kendilerine ait internet sitesi üzerinden ya da telefon numarasını arayarak başvuru yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra mail adreslerine de ihtiyaç sahibi olduğunuzu belirtip, başvuru için ne gerektiği konusunda da detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

E-Devlet Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

E-Devlet maddi yardım başvurusu nasıl yapılır? E-Devlet üzerinden pandemi boyunca 3 faz olarak pandemi destek parası ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar başvuru yaptıktan sonra almışlardır. E-Devlet üzerinden maddi yardım başvurusu yapmak için 

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-pandemi-sosyal-destek-on-basvurusu

adresini ziyaret edebilirsiniz. Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama  

Maddi Yardım Başvurusu Sorgulama

Maddi yardım başvurusu sorgulama; Dar gelirli ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik yapılan para yardımı başvurusu yapan vatandaşlar, başvurularını yaptıktan sonra sorgulama işlemini yapabilirler. Maddi yardım başvurusu sorgulama işlemini E-Devlet üzerinden başvuru sorgulama kısmından yapılmaktadır.

Belediye Para Yardımı Sorgulama

Belediye para yardımı sorgulama işleminizi bağlı bulunduğunuz belediyenin telefon numarasını ya da ALO 153 numaralı telefonu arayarak veya E-Devlet üzerinden sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı para yardımı başvuru sorgulama işleminizi E-Devlet üzerinden 

https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama

ya da ALO 153 numaralı telefon numarasından sorgulama yapabilirsiniz.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Vakıflar Genel Müdürlüğü para yardımı başvuru sorgulama işlemini, bağlı bulunduğunuz ilin Vakıflar Bölge Müdürlüğü telefon numarasını arayarak başvuru sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

Dernek ve Vakıf Para Yardımı Başvuru Sorgulama

Dernek ve Vakıf para yardımı başvuru sorgulama işleminizi, başvuru yaptığınız yeri arayarak yapabilir, başvuru durumunuzu takip edebilirsiniz.

Maddi Yardım Başvuru Formu

Maddi yardım başvuru formu sizlere başvuru esnasında verilecektir. Bu formu doğru bilgilerle ve eksiksiz şekilde doldurduğunuzda başvurunuz onaylanma sürecine tabi tutulacaktır. Burada sizden bazı bilgiler istenmektedir. Kesinlikle bilgilerinizi doğru doldurmalısınız. Yalan beyan vermeniz durumunda araştırma sırasında doğru bilgiler çıkacaktır.

Maddi Yardım Başvurusunda Talep Edilen Belgeler

Maddi yardım başvurusu için sizlerden bir takım belgeler istenecektir. Bu belgeleri teslim etmeniz gerekiyor. Sizden istenen belgeler;

 • Kimlik belgesi ya da fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • İşsiz olmayanların SGK tarafından verilen belge
 • Engelli olan vatandaşların engelli raporu
 • Kronik hasta olan vatandaşların sağlık raporu
 • Muhtarlık tarafından erilen fakirlik belgesi
 • Kiracı olan vatandaşların kira sözleşmesi

Maddi Yardımlardan Kimler Yararlanabilir?

Maddi yardımlardan kimler yararlanabilir? Maddi yardımlardan yararlanmak için ihtiyaç sahibi olduğunuzun kanıtı olması gerekiyor. İhtiyaç sahipliğinizi belgelediğiniz zaman maddi yardımlardan yararlanabilirsiniz. Maddi yardımdan yararlanmak isteyen kişiler;

 • Muhtaçlar
 • İşi olmayan
 • Muhtarlık tarafından fakirlik belgesi olanlar
 • Engelliler
 • Kronik hastalar
 • Afetzedeler
 • Muhtaç asker yakınları
 • Muhtaç şehit ve gazi yakınları
 • Dul ve yetimler
 • 65 yaş kimsesizler
 • Mülteci ve sığınmacılar

Yukarıda belirtilen şartları taşıyorsanız, sizden istenen belgeleri hazırladıktan sonra başvuru yapabilir, maddi yardımlardan yararlanabilirsiniz.

Para yardımı başvurusu için

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
5 Yorum