EİKP Ödemesi Nedir? Ne Zaman Yatacak?

EİKP Ödemesi Nedir? Ne Zaman Yatacak?
EİKP ödemesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 65 yaşını doldurmuş olan ihtiyaç sahibi, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz olan Türk Vatandaşlara yönelik kanuna ilişkin olarak hane bazlı olarak yapılmaktadır....

EİKP ödemesi, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından 65 yaşını doldurmuş olan ihtiyaç sahibi, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz olan Türk Vatandaşlara yönelik kanuna ilişkin olarak hane bazlı olarak yapılmaktadır. Dünya'nın her tarafında çok hızlı bir şekilde yayılan koronavirüs ülkemizde de etkisi çok fazlasıyla gösterdi. Buna istinaden işlerinden olan bir çok vatandaşımız oldu, Dükkanını kapatan esnaf çok fazla oldu. Ancak devletimiz tarafından yapılan yardımlar sayesinde, zor günlerde biraz da olsa sıkıntı yaşayan vatandaşlara yönelik maddi yardımlar yapılmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de EİKP ödemesidir. Bu yardımı daha önce duymayan bir çok kişi bulunuyor. Bunun yanından bu yardımdan yararlanan bir çok hane bulmaktadır. Biz de Sizlere bu yazımızda EKİP ödemesi nedir? EİKP ödemesi nasıl alınır? EİKP ödemesi kimlere verilir? EİKP ödemesi sorgulama nasıl yapılır? gibi soruların yanıtlarını vereceğiz.

EİKP Ödemesi Nedir?

EİKP ödemesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından yapılan "Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu" veya "65 yaşını doldurmuş ihtiyaç sahibi, muhtaç, güçsüz ve kimsesiz Türk Vatandaşlarımıza aylık bağlanma hakkındaki kanun" kapsamında düzenli olarak yardım alan hanelere yönelik yapılan maddi yardımdır. EİKP ödemesi 2021 Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı yılında 1100 TL olarak belirlenmiştir. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi (EİKP) olarak adlandırılan hane başına yapılan yardımlardan yararlanmak için E-Devlet üzerinden başvuru yapılmaktadır. Başvuru için herhangi bir gelir şartı bulunmamakla birlikte, başvurular incelendikten sonra ihtiyaç sahibi aileler belirlenip EİKP ödemesi yapılmaktadır.

EİKP Ödemesi Nasıl Alınır?

EİKP ödemesi nasıl alınır? E-Devlet sisteminden doldurulacak olan form ile hane bazlı olarak maddi yardım yapılmaktadır. Hane içerisinde sadece bir kişinin başvuru yapması yeterlidir. Hane içerisinde birden fazla başvuru yapıldığı takdirde, sadece bir kişinin başvurusu değerlendirmeye alınacaktır. Diğer başvurular geçersiz sayılacaktır. Pandemi süresince yapılan 1. faz ve 2. faz yardımlardan yararlandıysanız bu yardımdan yararlanamayacağınızı da belirtelim.

Yardım Kapsam Dışına Çıktı Ne Demek?

EİKP Ödemesi Başvuru Nasıl Yapılır?

EİKP ödemesi başvuru yapmak için E-Devlet kullanıcısı olmanız gerekiyor. Başvuru formunu doldurduktan sonra, başvurunuz hemen onaylanmamaktadır. Herhangi bir gelir şartı aranmamakla birlikte, başvuru onaylanma sürecine girilecektir. Başvurunuzun detaylı araştırma yapılmasından sonra eğer ki onaylandığında, hesabınıza ödeme yatacaktır ve E-Devlet üzerinden ödemenizi hazır ibaresiyle karşılaşacaksınız. Başvurunuzun onaylanmaması halinde bu yardımdan yararlanmak için gerekli şartlara uygun değilsiniz diye bir bildirim alacaksınız. E-Devlet'e giriş yaptıktan sonra Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu

bölümünden gerçekleştirebilirsiniz.

EİKP Ödemesi Sorgulama

EİKP ödemesi sorgulama işleminizi yapmak için öncelikle başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru yaptıktan sonra başvurunuzun onaylanma süresi olacaktır. Herhangi bir gelir şartı aranmaksızın başvuru yapılmaktadır. Başvuru yaptıktan sonra onaylanması halinde E-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/aspb-sosyal-ekonomik-destek-sorgu

sayfasından gerçekleştirebilirsiniz.

EİKP Ödemesi Ne Zaman Yatacak?

EİKP ödemesi ne zaman yatacak sorusu, başvuru yapılıp başvuruları onaylanan kişiler çok sık sormaktadır. Başvurusu onaylanan ihtiyaç sahibi vatandaşlar ödemelerini doğum yılının son rakamına göre dağıtılmaktadır bilgisini verelim. Nisan ayında dağıtılmaya başlanacağı belirtilen ödemeler, kimliğinizde kayıtlı olan doğum yılınıza göre verilecektir.

EİKP Ödemesi Kaç Ay Verilecek?

EİKP ödemesi kaç ay verilecek? Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ödemesi Nisan ayında başlamak üzere, hane içerisinde kaç kişi olursanız olun başvuru kapsamında sadece bir kişi üzerinden ödeme yapılacaktır. Kişi bazlı olmadığı için hane bazlı olarak değerlendirilmektedir. EİKP ödemeleri tek seferlik olarak verilmektedir. 1. ve 2. fazdan yararlananlar 3. fazdan yararlanamayacaklardır. Eğer bu 2 fazın herhangi fazından yararlanmadıysanız başvuru yaparak 3. fazdan yararlanabilirsiniz. EİKP Ödemesi Nedir? Ne Zaman Yatacak? Kaç Ay Verilecek? Sorgulama

Hane Yardımı Nedir? Ne Kadar? Nasıl Alınır?

Başvurunuzu yaptıktan sonra onaylanma süresi olacaktır. Başvurunuz onaylanması halinde yaklaşık olarak 10 iş günü kadar bu süreç devam edebilir. Daha sonra E-Devlet'e tanımladığınız banka hesabınız varsa banka hesabınıza, eğer hesabınız yoksa PTT şubelerinden adınıza yatacaktır. PTT üzerinden EİKP ödemesini almak isteyen vatandaşların kimliği ile birlikte gitmeleri gerekmektedir.

EİKP Ödemesi Tek Seferlik Mi?

EİKP ödemesi tek seferlik mi? Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi ihtiyaç sahibi vatandaşlara yönelik olarak hane bazlı bir yardım türüdür. Bu yardım hane bazlı ve tek seferlik olarak verilmektedir. Ancak bu yardım talebi için tekrar ihtiyacınız olması durumunda başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu yaptıktan sonra gerekli görüldüğü takdirde, size tekrardan ödeme yapılabilmektedir.

EİKP Ödemesi Nasıl Yapılır?

EİKP ödemesi hane içerisinde yaşayan aile bireyi sayısına göre verilmemektedir. Hane içerisinde birden fazla başvuru yapılması halinde tek bir kişinin başvurusu göz önünde bulundurulacaktır. E-Devlet üzerinden sisteme giriş yaparak başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Başvurunun onaylanması durumunda hesabınıza ya da PTT aracılığıyla adınıza ödemeniz yatacaktır.

EİKP Ödemesi Geri Alınır Mı?

EİKP ödemesi geri alınır mı? Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi tek seferlik bir maddi yardımdır ve asla geri olarak sizden istenmeyecektir. Pandemi döneminde işsiz kalan ve işyerini kapatmak zorunda kalan, ihtiyaç sahibi ailelere karşı yapılmaktadır.

EİKP Ödemesi Nereden Alınır?

Ekonomik İstikrar Kalkınma Paketi ödemesi nereden alınır? EİKP yardımı devlet tarafından hane bazlı olarak verilmektedir. İhtiyaç sahibi ailelerden sadece 1 kişinin başvuru yapması yeterlidir. E-Devlet üzerinden başvurular yapılmaktadır ve E-Devlet sistemine kayıtlı hesap numaranız bulunuyorsa, bu hesap numaranıza otomatik olarak yatacaktır. Eğer hesap numaranız tanımlı değilse PTT'ye başvuran kişinin adına ödeme yapılacaktır.

EİKP Ödemesi Devam Ediyor Mu?

EİKP ödemesi devam ediyor mu? Bu ödeme türü pandemi süresi boyunca hane bazlı olarak devam etmektedir. Ancak 1. ve 2. fazdan yararlananalar 3. fazdan yararlanamamaktadır. Eğer bu dönemde yararlanmadıysanız başvurunuzu E-Devlet üzerinden yapmanız gerekiyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum