Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Dağıtılacak? Kaç Torba?

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Dağıtılacak? Kaç Torba?
Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Dağıtılacak? Kaç Torba?Kömür yardımı; devlet dar gelirli vatandaşlara kömür yardımı ile destek oluyor. Ülke genelinde geçim sıkıntısı çeken aileler kömür yardımından...

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Dağıtılacak? Kaç Torba?

Kömür yardımı; devlet dar gelirli vatandaşlara kömür yardımı ile destek oluyor. Ülke genelinde geçim sıkıntısı çeken aileler kömür yardımından faydalanabilmektedir. Muhtaçlık sınırının altında olan herkes kömür yardımı başvurusu yapabilmektedir. Yazımızın içeriğinde kimler kömür yardımı alabilir, kömür yardımı şartları nelerdir, kömür yardımı başvurusu nereye, nasıl yapılır ve merek edilen soruları sizler için yanıtladık.

 

Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

Dar gelirli ailelere yapılan sosyal yardımların en başında kömür yardımı gelmektedir. Cumhurbaşkanı kararı ile yoksul ailelere kömür dağıtılmaktadır. Kömür yardımı başvurusu nasıl yapılır; ihtiyaç sahibi olmanız durumunda sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kömür yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Kömür yardımı alabilmeniz için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfında kaydınızın olması gerekmektedir. Vakıfta hiç kaydı bulunmayan vatandaşlar ise öncelikle sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarında kayıt oluşturmalıdırlar. Sonrasında kömür yardımı dilekçesi ile başvurularını gerçekleştirebilirler. Sizden istenen evraklar ile birlikte başvurunuzu tamamlamanız mümkündür. Yazımızın devamında kömür yardımı almak için gerekli evrak listesini görebilirsiniz.

Kömür Yardımı Ne Zaman Dağıtılacak?

Belediyeler ve sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına dar gelirli vatandaşların ilettiği belgeler incelemeye alınmaktadır. Bu inceleme ailenin muhtaçlık durumu ile ilgilidir. İnceleme komisyonu ailenin muhtaç olduğuna kanaat getirmesi durumunda başvuru yapan ailelere kömür yardımı verilmektedir. Kömür yardımı ne zaman dağıtılacak; Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumu genel müdürlüklerinin belirlediği programa göre dağıtım yapılmaktadır.  Kömür taşıma işini TCC Taşımacılık Anonim Şirketi üstlenmiştir. Geçen yıllarda kömür yardımları Eylül ayının sonunda dağıtılmıştır. Bu senede aynı tarih takip edilecektir.

Kömür Yardımı Kaç Torba?

Kömür yardımı kaç torba; kış yaklaşırken dar gelirli aileler kömür yardımının kaç torba olacağını merak etmektedir. Bazı illerimizde kış çok sert geçmektedir. Dar gelirli ailelere verilen  kömür yardımı ile kışı daha rahat geçirmeleri sağlanmaktadır. Kömür yardımının kaç torba yapılacağı başvurunun hangi kuruma yapıldığı, belediyelerin bütçesine, ailede yaşayan kişi sayısına ve iklim şartlarına göre değişiklik göstermektedir. Yapılan yardım ile ailelerin kışı rahat geçirmesi amaçlanmıştır. Başvurunuzu gerçekleştirdiğiniz kurumdan, kaç torba kömür yardımı alacağınıza ilişkin bilgi edinebilirsiniz. Kömür yardımı genel olarak 30 torba (750 kg) dağıtılmaktadır.

Kömür Yardımı Şartları Nelerdir?

Kömür yardımı şartları nelerdir; öncelikle ihtiyaç sahibi olmanız gerekmektedir. İhtiyacı olmadığı halde, kendisini ihtiyaç sahibi olarak gösteren kişiler kömür yardımı alsa dahi ihtiyaç sahibi olmadıkları tespit edilirse aldıkları kömür yardımını faizi ile birlikte geri ödemek zorundadır. Kömür yardımı alan kişilerin kömürü satması durumunda cezai işlem uygulanmaktadır.

Doğalgaz Faturası Yardımı Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Kömür Yardımı Başvurusu Formu

Kömür yardımı başvuru formunu doldurduktan sonra teslim etmelisiniz. Başvuru formunu teslim ettikten sonra hakkınızda gerekli incelemeler yapılacak ve başvuru durumunuz size bildirilecektir. Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? Ne Zaman Dağıtılacak? Kaç Torba?

Kömür Yardımı Başvurusu Sorgulama

Kömür yardımı başvurusu sorgulama; kömür yardımı başvurusunu gerçekleştirdiğiniz kurumdan başvuru durumunuzu öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-devlet üzerinden kömür yardımı sorgulama işlemi yapabilirsiniz. T.C kimlik numarası ve size verilen kömür yardımı numarası ile birlikte başvurunuzu sorgulatabilirsiniz.

Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Kömür yardımı almak için gerekli belgeler; kömür yardımı almak isteyen kişi, muhtarlığın muhtaçlık listesinde yer alıyorsa her hangi bir başvuru yapması ve belge hazırlaması  gerekmemektedir. Kömür yardımı almak isteyen vatandaşlardan aşağıdaki belgeler istenmektedir;

  • T.C kimlik kartı ve fotokopisi
  • Fakirlik belgesi( muhtarlıktan alınacak)
  • İkametgah belgesi
  • İşi olmayan kişilerin işsiz olduklarını ispatlayan belge (SGK'dan alınacak)
  • Hanede yaşayan kişilere ait gelir belgesi (SGK'dan alınacak)

Bazı özel durumlarda farklı belgeler istenebilmektedir. Engelli kişilerden engelli raporu, kronik hastalardan sağlık kurulu raporu istenmektedir.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Kömür yardımı başvurusu nereye yapılır; sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına kömür yardımı başvurusu yapılmaktadır. Kaymakamlık ve muhtarlıkların iş birliği ile muhtaç aileler tespit edilmektedir. Kömür yardımı almak isteyen kişi, muhtarlığın muhtaçlık listesinde yer alıyorsa her hangi bir başvuru yapması ve belge hazırlaması  gerekmemektedir. Sosyal yardım formunu doldururken 'yakacak yardımı' seçeneğini işaretlemeniz gerekir. Ayrıca belediyelerde kömür yardımı yapmaktadır. Belediye yakacak yardımı için e-devlet üzerinden ön başvuru yapabilirsiniz. Ancak sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına e-devlet üzerinden başvuru yapılmamaktadır. Vakıflara bizzat başvuruya yapılmaktadır.

E-Devlet Kömür Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır ?

E-devlet üzerinden sadece belediye yakacak yardımına ön başvuru yapabilirsiniz. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kömür yardımı için e-devlet başvurusu bulunmamaktadır. E-devlet kömür yardımı başvurusu yapmak için

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

adresine giriş yapabilirsiniz.

Kömür Yardımı için Dilekçe Nasıl Yazılır ?

Kömür yardımı dilekçe örneği; (İlgili kurum)…………………………..’ne (adres)……………………………………………………. adresinde ikamet etmekteyim. Maddi durum sıkıntısı içerisinde hayatımızı idam ettirmekteyiz. Kışlık yakacağımız olmadığından ve alabilecek maddi gücümüz olmadığı için tarafınızca verilen kömür yardımından yararlanmak istiyoruz. Gereğini arz ederim .. …/…/2020 Ad Soyad: İmza: Adres: Telefon:

e-Devlet Kömür Yardımı Sorgulama

E-devlet kömür yardımı sorgulama; e-devlet üzerinden kolaylıkla kömür yardımınızı sorgulayabilirsiniz.

  • e-devlet sistemine giriş yapın, sosyal yardım bilgileri kısmına gelin
  • Kimliğinizi doğruladıktan sonra gerekli bilgileri girin ve sisteme girişinizi yapın.
  • Açılan sayfadan adınıza kayıt kömür yardımı ve sosyal yardım bilgileri bulunmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum