Trafik Cezası Nasıl Ödenir? Trafik Cezası Ödeme

Trafik Cezası Nasıl Ödenir? Trafik Cezası Ödeme
Trafik Cezası ÖdemeSürücülerin ve diğer  insanların  güvenliğini sağlamak adına yasalaşmış olan trafik kuralları vardır. Bu kurallara bilerek ya da bilmeyerek uymayanlar için belli yaptırımlar vardır. Can ve mal...

Trafik Cezası Ödeme

Sürücülerin ve diğer  insanların  güvenliğini sağlamak adına yasalaşmış olan trafik kuralları vardır. Bu kurallara bilerek ya da bilmeyerek uymayanlar için belli yaptırımlar vardır. Can ve mal güvenliği için belirlenen kurallara tüm sürücülerin uyması gerekir. Uyulmaması halinde trafik cezaları kesilir. Bu cezalar zamanında  ödenmelidir. Trafik cezası ödeme işlemi gelişen teknoloji ile birçok şekilde yapılmaktadır. Özellikle online olarak yapılan ödeme işlemleri insan hayatını oldukça kolaylaştırmaktadır. Uzun sıra bekleme gibi bir durum artık söz konusu değildir. Trafik Cezası Nasıl Ödenir

Trafik Cezası Faizi Var mı?

Trafik cezaları trafik kurallarına uymayan kişileri uyarmak için uygulanan bir sistemdir. İsteyerek ya da istemeyerek herhangi bir trafik kuralını ihlâl etmeniz halinde tarafınıza trafik cezası kesilebilir. Ödeme tarihinin gecikmesi halinde trafik cezası faizi var mı? gibi sorulara vatandaş tarafından cevap aranmaktadır. Trafik cezası kesildikten sonra belirlenen bir süre  içerisinde ödemeniz halinde kârlı duruma geçersiniz. Cezanın kesildiği  tarihten itibaren 15 gün  içinde ödenmesi halinde %25'lik bir indirim yapılır. Ayrıca  15 gün içerisinde yapılan ödemelerde 4 taksit yapma imkanı da vardır. Erken ödeme ile hem indirim hem de taksit imkanı kazanılmış olur. Cezanın  kesildiği tarihten itibaren en geç 30 gün içinde ödenmesi gerekir. Bu süre zarfında ödenmemesi halinde her ay %5 faiz işlenecektir. Ayrıca taksit ve indirim gibi avantajlardan da yararlanılamaz.

Trafik Cezası Sorgulama

Sürücü adına kesilmiş trafik cezası olup olmadığını merak ediyor ise emniyet müdürlüğüne giderek sorgulamada bulunabilir. Bunun dışında teknolojiden faydalanarak daha pratik yollar ile trafik cezası sorgulama işlemi yapılabilir.

Trafik cezası sorgulamak için internet üzerinden 4 ayrı yöntem vardır. Bunlar;

  • E-devlet üzerinden trafik cezası sorgulama ve ödeme
  • Emniyet Genel Müdürlüğü araç  plakasına yazılan cezayı sorgulama sayfası
  • Gelir İdaresi Başkanlığı trafik cezası sorgulama ve ödeme sayfası
  • Ptt trafik cezası sorgulama ve ödeme sayfası

Bu sayfalar dışında Karayolları Genel Müdürlüğü geçiş ihlal sorgulama sayfasından da işlem yapılmaktadır.

Beyanlı Trafik Cezası Nasıl Ödenir?

Beyanlı trafik cezası nasıl ödenir? Öncelikle yapılması gereken e-devlet resmi web sitesine TC. ve şifre aracılığıyla giriş yapmak gerekir. Arama kısmına “beyanla trafik cezası ödeme” azılarak açılan  pencereden uygulamaya git butonu tıklanır. Bu butona tıklayınca “İnteraktif vergi dairesi" sayfası açılır. Bu sayfadan “beyanlı trafik cezası ödeme" bölümüne tıklanır. Bu alanda plaka no, seri/sıra no, düzenleme tarihi ve tebliğ tarihi dikkatle doldurulmalıdır. Bu bilgilerin yanlış doldurulması size ait olmayan bir plakanın cezasını ödeme durumuna neden olabilir. Form doldurulduktan sonra “hesapla" butonuna tıklayarak açılan ödeme sayfasından ödeme işlemi gerçekleştirilir.

Gib Gov Tr Trafik Cezası Sorgulama

Gib Gov Tr trafik cezası sorgulama yapmak oldukça  kolay bir işlemdir. Gelişen teknoloji ile artık vergi dairelerine bizzat gidip ödeme  yapmak zorunda değiliz. İnternetin hayatımıza  sağladığı  kolaylıklardan biri de online yapılabilen ödeme işlemleridir. Trafik cezalarını Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi aracılığıyla sorgulayabilirsiniz. Internet üzerinden Gelir İdaresi Başkanlığı  İnternet  Vergi Dairesi yazarak kurumun resmi sitesine giriş  yapılır.  Açılan sayfada araç plakası veya kişinin bilgileri girilerek trafik cezası sorgulanır. Kredi kartı  bilgileri girildiği takdirde ödeme  işlemleri de bu sayfa üzerinden yapılır. İnternet üzerinden TC. ile trafik cezası sorgulatan sayfalar mevcuttur. E-devlet üzerinden herhangi bir web sitesinde trafik cezası sorgulama ve ödeme işlemi yapılmamalıdır. Kimlik bilgileri böyle olur olmadık siteler ile paylaşılmamalıdır.

HGS Olmadan Geçiş Cezası Ne Kadar Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum