Gelirim Evden PTT Yardımları Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Şartları

Gelirim Evden PTT Yardımları Kimlere Verilir? Başvuru Formu ve Şartları
Gelirim Evden Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurumu, belediyeler ve vakıflar yardıma muhtaç vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sunmaktadır. Bu yardımlara...

Gelirim Evden Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı başta olmak üzere birçok devlet kurumu, belediyeler ve vakıflar yardıma muhtaç vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlar sunmaktadır. Bu yardımlara yalnızca muhtaçlık sınırının altında yaşayanlar ve gerçek anlamda ekonomik zorluk çekenler başvuru yapabilmektedir. Nakit yardımları

PTT

şubeleri aracılığıyla alındığı için bu tür yardımlara PTT yardımı da denebilmektedir. Devlet kurumları ve vakıflar tarafından verilen sosyal yardımlara başvuru yapabilmek için öncelikle PTT yardım başvuru formu doldurulmalıdır. Bu form

e-devlet

üzerinden doldurulabileceği gibi aynı zamanda kurumun web sitesinden de doldurulabilir. ALO 144 sosyal yardım hattı ise telefon ile arama yaparak başvuruda bulunabilmenizi sağlar. Gelirim Evden Başvuru Formu Nasıl Doldurulur Gelirim Evden Başvuru Formu Nasıl Doldurulur Sosyal yardım başvuru formunu doldururken tüm bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde vermeniz gerekir. Yanlış verilen bilgiler başvurunuzun olumsuz olarak sonuçlanmasına neden olabilir. Başvurunun ardından sonuçlar ise 14 – 30 gün içerisinde belli olacak ve e-devlet üzerinden görüntülenebilecektir.

Gelirim Evden PTT Yardımları Nelerdir?

Devlet kurumları, belediyeler ve vakıflar yardıma muhtaç vatandaşlara çeşitli sosyal yardımlarda bulunmaktadır. PTT yardımları nelerdir sorusu ise bu bağlamda sıklıkla sorulur. Kurumlar ve vakıflar tarafından ekonomik zorluk yaşayan vatandaşlara verilen yardımlar şunlardır:

 • Gıda yardımı
 • Giyim yardımı
 • Kırtasiye yardımı
 • Odun ve kömür gibi yakacak yardımı
 • Doğalgaz, elektrik ve su faturası yardımı
 • Nakit yardım

Yukarıda verilen yardımlara ek olarak belediyeler tarafından yardıma muhtaç vatandaşlara sosyal kart verilmektedir. Bu karta her ay veya üç ayda bir olmak üzere bir bakiye yüklenir. Vatandaşlar bu bakiyeyi marketlerdeki harcamalarında kolayca kullanabilirler. Günümüzde en sık yapılan yardım nakit para yardımıdır. Kurumlar veya vakıflar tarafından verilen nakit para yardımları PTT şubelerine giderek çekilebilir. Bu işlem için kimliğinizi kullanabileceğiniz gibi aynı zamanda bir PTT kart çıkararak çok daha kolay bir şekilde paranızı çekebilirsiniz.

Gelirim Evden PTT Yardımları Kimlere Verilir?

Sosyal yardımlar yalnızca belirli şartları taşıyan vatandaşlara ve ailelerine verilmektedir. PTT yardımı kimlere verilir sorusunun yanıtı şu şekilde sıralanabilir:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına
 • Hane halkının aylık geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara
 • Muhtaçlık sınırının altında yaşayanlara
 • Zor durumda olan gazilere
 • Yardıma muhtaç ailelerin çocuklarına
 • Herhangi bir işte çalışmayanlara
 • Engellilere
 • Sosyal güvencesi olmayanlara

Eğer sizler de yukarıda yer alan nitelikleri taşıyorsanız, kurumlar ve belediyeler tarafından verilen sosyal yardımlara başvurabilirsiniz. Ancak sizlere sunulan formda tüm kutucukları doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmanız şarttır. Aksi takdirde başvurunuz değerlendirmeye alınmayacak ve olumsuz olarak sonuçlanacaktır.

Gelirim Evden PTT Başvuru Nasıl Yapılır?

PTT yardım başvurusu nasıl yapılır sorusu da muhtaçlık sınırının altında yaşayan ve sosyal yardımlara başvuru yapmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla sorulur. Sosyal yardım başvuruları için kullanabileceğiniz 3 yöntem bulunur. Bunlar; e-devlet kanalları, kurum ziyareti ve ALO 144 sosyal yardım hattıdır. Aşağıdaki bilgilerden başvuru adımlarını öğrenebilirsiniz.

E-Devlet Kanalları ile Başvuru Yapmak

E-devlet kanalları ile başvuru yapmak son derece basittir. Öncelikle e-devlet hesabınıza giriş yapmanız gerekir. Giriş işleminin ardından arama çubuğuna kurum adını yazarak hizmetleri listelemelisiniz. Bu hizmetlerden başvuru ekranını bularak başvurunuzu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Aynı ekran üzerinden başvuru sorgulamak da mümkündür.

Kurumu Ziyaret Ederek Başvuru Yapmak

Kurumu ziyaret ederek form doldurmanız ve başvuruda bulunmanız mümkündür. Bunun için her şehirde bulunan sosyal ve yardımlaşma kurum binalarını ziyaret edebilir ve sizlere sunulan formu doğru bir şekilde doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Ancak bu yöntem, diğer yöntemlere göre oldukça zahmetlidir.

ALO 144’ü Arayarak Başvuru Yapmak

ALO 144, yardıma muhtaç vatandaşlara iletişim hizmeti verebilmek amacıyla kurulan bir sosyal yardım hattıdır. Bu hattı arayarak sesli bir şekilde başvurunuzu iletebilir veya aktif bir şekilde vatandaşlara sunulan yardımlar hakkında daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamamak adına operatörün sizlerden istediği bilgileri eksiksiz bir şekilde vermeyi unutmamalısınız.

Gelirim Evden PTT Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Eğer kurum ve vakıflar tarafından sunulan sosyal yardımlara başvuru yaptıysanız, PTT başvurusu nasıl sorgulanır sorusunun yanıtını merak ediyor olabilirsiniz. Yapılan başvurular genellikle 14 – 30 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Ancak yoğunluğa bağlı olarak bu sürede artış veya azalışlar meydana gelebilir. Başvuru sorgulama işlemleri ise internet üzerinden yapılabileceği gibi aynı zamanda telefonla arama yaparak da gerçekleştirilebilir. E-devlet hesabınıza giriş yaparak kurum hizmetlerinin yer aldığı sayfadan sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda ALO 144 hattını arayarak bilgilerinizi verebilir ve başvuru sonucunu öğrenebilirsiniz. Başvurular sonuçlandığı zaman genellikle belirttiğiniz cep telefonu numarasına bir kısa mesaj gönderilir. Bu kısa mesaj 30 gün içerisinde gelmezse yukarıda yer alan yöntemleri kullanarak sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilir ve başvurunuzun son durumunu öğrenebilirsiniz.

Gelirim Evden PTT Başvurusu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

PTT yardımı başvurusunda bulunurken sorun yaşamamak adına dikkat etmeniz gereken birçok durum bulunur. Öncelikle gerekli şartları taşıyıp taşımadığından emin olmanız gerekir. Eğer gerekli şartları taşımıyorsanız ne yazık ki başvurunuz olumlu olarak sonuçlanmayacaktır. Eğer gerekli şartları taşıyorsanız sizlerden istenen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde ilgili alana girmeniz gerekir. İletişim bilgilerinizi girerken kendinize ait veya yakınınızdaki bir kişinin cep telefonu numarasını girmelisiniz. Çünkü başvuru sonucu bu adımda belirttiğiniz cep telefonu numarasına kısa mesaj olarak gönderilecektir. Başvuruyu kendi adınıza yapmanız gerekir. Bu nedenle verilen tüm bilgileri kendinize göre doldurmalısınız. Tüm bunların yanı sıra doğru kanalları kullanarak başvuruda bulunduğunuzdan emin olmanız şarttır. Yanlış kurum sayfasından başvuru yapmak, başvurunuzun işleme alınmaması ile sonuçlanabilir. Sizler de bu hususlara dikkat ederek çok daha güvenli bir şekilde sosyal yardım başvurusunda bulunabilirsiniz.

Gelirim Evden İş Fikirleri İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
14 Yorum