Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?
Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama; Ülkemizde başta belediyeler olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından muhtaç,...

Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama; Ülkemizde başta belediyeler olmak üzere birçok kurum ve kuruluş tarafından muhtaç, yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlara sosyal yardım çerçevesinde gıda ve erzak yardımı yapılmaktadır. Belediye erzak yardımı başvuru yapacak olan kişilerin öncelikle ihtiyaç sahibi olması, yeterli şartları sağlaması ve gerekli evraklar ile bağlı oldukları belediye binalarından başvuru yapmaları gerekmektedir. Yazımızın içeriğinde erzak yardımı başvuru, belediye yardım kolisi başvurusu ve belediye yardım başvurusu v.b bilgileri paylaşarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Belediyeden erzak ve gıda yardımı almak istiyorum diyorsanız öncelikle başvuru yapmanız gerekmektedir. Erzak ve gıda yardımı başvuru seçenekleri başvuru yapacağınız belediye ye göre değişiklik gösterse de, ülkemizdeki bütün belediyeler bizzat yapılan başvuruları kabul etmektedir. Bağlı olduğunuz belediye eğer resmi internet sitesi üzerinden başvuru kabul ediyorsa, belediyenin web sayfasından belediye erzak ve gıda yardımı başvurusu yapabilirsiniz. Belediye erzak yardımı başvurusunun haricinde yardım kolisi başvuru da yapabilirsiniz. Salgın nedeni ile birçok belediye yardım başvurusu işlemlerini internet sitesi üzerinden de kabul etmeye başlamıştır.

Belediye Erzak ve Gıda Yardımı E-Devlet Başvuru Formu

E-devlet belediye erzak ve gıda yardımı başvurusu yapmak için

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

linke tıklayarak sisteme doğrudan giriş sağlayabilir ve belediye erzak ve gıda yardımı e-devlet başvuru formu doldurabilirsiniz. Sizlerden istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz girdikten sonra bağlı olduğunuz belediye ve erzak ve gıda yardımı seçeneğini işaretlemeniz gerekmektedir. E-devlet üzerinden erzak yardımı başvuru yapan vatandaşların başvuruları ön başvuru olarak kabul edilmektedir. Başvuru talebiniz kabul edildikten sonra gerekli evrakları bağlı olduğunuz belediye binasına teslim ederek belediye yardım başvurusu işleminizi tamamlayabilirsiniz. Başvuru sonucu için e-devlet belediye yardım sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Başvurular en geç 1 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Belediye Erzak ve Gıda Yardımı E-Devlet Sorgulama

E-devlet erzak ve gıda yardımı sorgulama için

https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671

linke tıklayabilir, başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. e-devlet belediye yardım sorgulama için başvuru tarihinizin üstünden en az 10 gün geçmesini bekleyiniz. Başvurular ortalama 1 ay içerisinde sonuçlansa da, bu süre başvuruların yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir. E-devlet üzerinden ön başvuruları kabul edilen vatandaşlar gerekli evraklar ile birlikte belediye binalarına gidebilirler.

Belediyeden Erzak ve Gıda Yardımı Nasıl Alabilirim?

Belediyeden erzak ve gıda yardımı nasıl alabilirim; ihtiyaç sahibi vatandaşlar erzak yardımı için bağlı oldukları muhtarlık ile iletişime geçebilirler, bağlı oldukları belediyenin resmi web sayfasından veya belediye binasında erzak ve gıda yardımı başvuru formu doldurarak yardım alabilirler. Belediye gıda kolisi, yardım kolisi veya erzak kolisi yardımı için bağlı olduğunuz muhtarlık ile iletişime geçebilirsiniz. Muhtarlık erzak yardımı v.b yardımlar ile ilgili sizlere yardımcı olacaktır. Belediyeden yardım alabilmek için ihtiyaç sahibi olmanız ve bunu bir takım evraklar ile birlikte belgelemeniz gerekmektedir. Yeterli şartları sağlayan ve gerekli evraklar ile birlikte erzak yardımı başvurusu yapan vatandaşların başvuruları incelemeye alınmaktadır. Başta başvuru formu olmak üzere teslim edilen evraklar doğrultusunda, adresinizde inceleme yapmak üzere evinize inceleme komisyonu tarafından ziyaret gerçekleştirilir. İnceleme komisyonu evinizde yapacağı inceleme sonucu sosyo-ekonomik durumunuza dair bir rapor düzenler ve bu raporu değerlendirme kurul üyelerinin onayına sunar. Hazırlanan rapor, değerlendirme kurul üyelerinin onayından geçer ise belediye erzak ve gıda yardımı ve belediye yardım kolisi alabilirsiniz. Belediyeler gıda ve erzak yardımını gıda kolisi olarak yaparken, bazı belediyeler özellikle büyükşehir belediyeleri sosyal yardım kartı olarak yapmaktadır. Sosyal yardım kartlarına bakiye yüklenerek, vatandaşların anlaşmalı market ve iş yerlerinden kimseye mahcup olmadan alışveriş yapmasına imkan sağlanır. Sosyal yardım kartı bakiyesi ailede yaşayan kişi sayısına, ailenin muhtaçlık seviyesine ve erzak yardımı yapacak olan belediyenin bütçesine göre değişmektedir. Belediye yardımlarından faydalanmak için belediye yardım başvurusu yapmanız gerekir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


Belediye Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Ne Zaman Sonuçlanır? Başvuru ve Sorgulama

Kaymakamlık Yardımları Nelerdir? Nasıl Alınır? Ne Zaman Verilecek? Başvuru Formu ve Sorgulama


Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Kimler Alabilir?

Temel ihtiyaçlarını karşılayamayan, karşılamakta güçlük çeken, maddi imkansızlık içerisinde kısacası ihtiyaç sahibi olan kişi ve aileler belediye erzak ve gıda yardımı alabilirler.

 • Dar gelirli ve yoksullar: Hane halkı kişi başı aylık ortalama net geliri; asgari ücretin 1/3’ünün altında olan kişiler
 • Muhtaç ve işsizler
 • Engelliler
 • Çalışmasına engel bir hastalığı olan kronik hastalar
 • Kimsesiz ve gelirsiz yaşlılar
 • Muhtaç ve yoksul asker, şehit ve gazi yakınları
 • Afetzedeler
 • Engelliler
 • İşsiz ve gelirsiz dul kadınlar ve çocukları
 • Kimsesizler

Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Şartları

Belediye erzak ve gıda yardımı başvuru şartları öncelikle ihtiyaç sahibi olmanız ve bunu bir takım belgeler ile ispatlamanız başvuru şartıdır. İhtiyaç sahipleri belediye erzak ve gıda yardımı başvurusu için gerekli belgeleri hazırlayarak başvuru yapabilirler. E-devlet belediye yardım sorgulama işlemi ile başvuru sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz. Erzak yardımı başvurusu için gerekli belgeler;

 • TC kimlik kartı aslı ve fotokopisi
 • Başvuru formu
 • İkametgah belgesi
 • Kira sözleşmesi
 • Gelir belgesi
 • Maaş bordrosu
 • Muhtarlıktan alınması gereken fakirlik belgesi
 • Başvuru sahibinin işi yok ise SGK’dan alınması gereken belge
 • Engelliler için tam teşekküllü bir hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Kronik hastalar için hastaneden alınması gereken sağlık kurulu raporu
 • Aile üyelerine ait vukuatlı nüfus kayıt örneği

Bazı vatandaşlardan ek belgeler talep edilmektedir;

 • Engelliler için engelli raporu
 • Kronik hastalar için sağlık kurulu raporu
 • Afetzedeler için bilirkişi raporu

Belediye Erzak ve Gıda Yardımında Neler Var?

 • Pirinç
 • Mercimek
 • Kuru Fasulye
 • Nohut
 • Çay
 • Makarna
 • Şeker
 • Salça
 • Bulgur
 • Ayçiçek Yağı
 • Reçel
 • Zeytin
 • Un

Belediye gıda kolisi içerisinde temel mutfak ihtiyaçlarına yönelik malzemeler bulunmaktadır. Bazı belediyeler mutfak ihtiyaçlarının haricinde temizlik malzemesi yardımı da yapmaktadır. Belediye Erzak ve Gıda Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru Formu ve Sorgulama

Belediye Yardım Kolisi Başvurusu

Belediyeler Ramazan ayı ve Kurban Bayramı öncesi yardım kolisi dağıtmaktadır. Bazı belediyeler yardım kolisi dağıtmak yerine erzak bedellerini sosyal yardım kartı bakiyesi olarak vermektedir. Belediye yardım kolisinden öncelikle düzenli sosyal yardım alan kişiler faydalanmaktadır. Muhtarlık ve zabıta görevlilerinin muhtaç olduğunu tespit ettiği kişiler başvuru yapmadan yardım kolisi alabilirler. Sizlerde belediye yardım kolisi almak istiyorum diyorsanız başvuru yapmalısınız. Belediye yardım kolisi başvurusu için öncelikle bağlı olduğunuz muhtarlık ile iletişime geçebilir, bağlı olduğunuz belediye ye giderek başvuru yapabilirsiniz. Belediye yardım kolisi başvurusu için gerekli olan belgelere ve başvuru şartlarına dair bilgi edinmek için ALO153 Beyaz Masa hattını arayabilirsiniz.

Muhtarlık Erzak Yardımı Başvurusu

Muhtarlıktan yardım nasıl alınır; Gıda ve erzak yardımı ve diğer sosyal yardımlardan faydalanmak isteyen vatandaşlar T.C kimlik kartları ile bağlı oldukları muhtarlığa giderek başvuru yapabilirler. Muhtarlık erzak yardımı başvurusu yapan vatandaşlar muhtarlığa ait olan telefon numarasını arayarak başvuru sonuçlarını öğrenebilirler. Muhtarlıkların muhtaçlık listesinde yer alan ihtiyaç sahipleri yardımlardan öncelikli olarak faydalanırlar. E-devlet erzak yardımı başvurusu yapmak isteyen okuma- yazması olmayan, bilgisayar kullanmayı bilmeyen vatandaşlara muhtarlık erzak yardımı ve diğer sosyal yardımlar ile ilgili yardımcı olmaktadırlar.

E-Devlet Belediye Yardım Sorgulama

E-Devlet belediye yardım sorgulama işleminizi yaparak, belediyeden yardım alıp almadığınızı öğrenebilirsiniz. E-Devlet belediye yardım sorgulama işleminizi E-Devlet sistemine giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz. Belediye gıda yardımı, belediye erzak yardımı, belediye yardım kolisi ya da belediyeden maddi yardım alarak ihtiyaç sahibi vatandaşlar ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

Belediye Temizlik Malzemesi Yardımı Başvurusu

Temizlik malzemesi yardımı almak isteyen vatandaşlar bağlı oldukları belediye binasına giderek burada belediye temizlik malzemesi başvuru formu doldurmalıdırlar. Temizlik malzemesi başvuru formu dışında nüfus cüzdanı fotokopisi, muhtarlıktan alınan fakirlik belgesi başvuru için gerekli evrakların başında gelmektedir. Belediye temizlik yardımı başvurusu için belediye ye gitmeden önce ALO153 Beyaz Masa Hattı ile iletişime geçerek başvuru şartları ve gerekli belgeleri eksiksiz öğrenebilirsiniz.

Erzak Yardımı Başvurusu İçin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum