"Yuvam Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar? Başvuru Nasıl Yapılır?

"Yuvam Hesabı Nedir? Ne İşe Yarar? Başvuru Nasıl Yapılır?
Yuvam Hesabı, T.C. Merkez Bankası tarafından oluşturulan YUVAM projesi dahilinde, yurt dışında yerleşik olarak ikamet eden vatandaşların faydalanabildiği mevduat türüdür. Vadeli mevduatlardan farklı olarak YUVAM projesi, kur farkı...

Yuvam Hesabı, T.C. Merkez Bankası tarafından oluşturulan YUVAM projesi dahilinde, yurt dışında yerleşik olarak ikamet eden vatandaşların faydalanabildiği mevduat türüdür. Vadeli mevduatlardan farklı olarak YUVAM projesi, kur farkı nedeniyle oluşabilecek olası yatırım risklerini tamamen ortadan kaldırır. Euro, Dolar, İsviçre Frangı ve Sterilin cinsinden dövizlerin bir yatırım aracı olarak değerlendirilebilmesini sağlayan Yuvam Hesabı; hesap açışındaki ve vade sonundaki kur oranını baz alarak kazanç elde etme imkanı sunar. Yuvam Hesabı Nasıl Oluyor Yuvam Hesabı Nasıl Oluyor

Yuvam Hesabı Nasıl Oluyor?

Kur kazancının yanı sıra Yuvam Hesabından ek getiri ve faiz gibi olanaklar dahilinde ekstra kazanç elde etmek de mümkündür. Yuvam Hesabı, yurt dışında yaşayan Türk uyruklu yurttaşlar dışında tüzel kişilikler ve Türkiye’deki bankalarda hesap açma şartlarını taşıyan yabancı ülke vatandaşları için de uygundur.

Yuvam Hesabı Nedir, Ne İşe Yarar?

Yuvam Hesabı

, TL tasarruflarını yatırımla değerlendirirken kur farkları nedeniyle doğabilecek olası zararları önlemek amacıyla T.C. Merkez Bankası tarafından geliştirilmiş bir yatırım hesabıdır. Klasik anlamıyla vadeli mevduat hesabı olmasının dışında Yuvam hesabının bir diğer işlevi de kur farklarına karşı Merkez Bankası güvencesiyle yatırım getirisi elde etme şansı sunmasıdır. Faizin dışında vade süresine göre %1 ile %4 arasında ekstra getiri elde etme imkanı sunan Yuvam Hesabı, yurt dışında oturma veya çalışma izni bulunan herkes tarafından açılabilir. Türkiye’de faaliyet gösteren hemen her bankanın sunduğu hizmetler arasında yer alan bu hesap türü, Türkiye’deki döviz cinsinden yatırımları da dönüştürebilme seçeneği vadediyor.

Yuvam Hesabı Caiz mi?

Yuvam Hesabı Caiz mi, sorusu son dönemde yurt dışı yerleşiklerinin en çok merak ettiği konulardandır. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından konuya ilişkin yapılan açıklamada faizli mevduat hesaplarına yatırım yapmanın dinen caiz olmadığı açıklansa da Yuvam Hesabına ilişkin detaylar kamuoyunda tartışılmaya devam ediyor. En nihayetinde vatandaşların kur gelgitlerinden ekonomik anlamda olumsuz olarak etkilenmelerini önlemeye yönelik bir fonksiyonu bulunan Yuvam Hesabı, temel olarak bir yatırımları koruma mevduatıdır. Dolayısıyla Yuvam Hesabının vadettiği faiz getirisinin dinen caiz olup olmadığı hakkında kesin bir hüküm vermek kolay değildir.

Yuvam Hesabı Hangi Bankalar Açıyor?

YUVAM projesi içerisinde dahil olmak isteyen yurt dışında yerleşik olarak yaşayan yurttaşların merak ettiği bir diğer soru da Yuvam Hesabı hangi bankalar açıyor, sorusudur. Merkez Bankası, YUVAM projesi içerisine dahil olmak isteyen tüm Türkiye’de faaliyet gösteren bankalara, Yuvam Hesabı açılışı için yetkilendirme vermiştir. Bu doğrultuda Türkiye’de faaliyet gösteren hemen her banka Yuvam Hesabı açılışı için yetkili kurum konumundadır. Söz konusu bankalardan bazıları şu şekilde sıralanabilir:

Gibi bankalar başta olmak üzere Türkiye’de faaliyet gösteren bankaların hemen tamamı YUVAM projesi içerisine dahil olarak Yuvam Hesabı açılışı yapmaktadır.

Yuvam Ne Anlama Gelir?

Yuvam ne anlama gelir, sorusuna; “Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat Hesabı” kısaltması olarak “YUVAM” sözcüğünün kullanılması şeklinde cevap vermek mümkündür. YUVAM projesi, doğrudan yurt dışında yerleşik olarak ikamet eden vatandaşları hedef alır. Bu projenin benzeri, Türkiye’de ikamet eden T.C. vatandaşları için de uygulanmış ve “Kur Korumalı Mevduat Hesabı” projesi faaliyete alınmıştır. Yuvam Hesabı, yurt dışında yerleşik olarak ikamet eden T.C. vatandaşlarının dışında sermayedarlar da dahil olmak üzere oldukça geniş kapsamlı içeriğe sahiptir. Yurt dışında ikamet eden yabancı ülke vatandaşları da belli şartları karşılaması halinde Yuvam Hesabı açılışı yapabilir. Bu bağlamda Yuvam Hesabının oldukça geniş bir kitleye yatırım fırsatı sunduğunu söylemek olanaklıdır.

Yuvam Hesabı Kimler İçin Uygundur?

Yuvam Hesabı kimler için uygundur, sorusuna belirtildiği üzere bu projenin son derece geniş bir etki alanını içine aldığını söyleyerek cevap vermek mümkündür. Her ne kadar proje temel olarak yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşlarını hedef alsa da yabancı ülke yurttaşları için de uygunluk taşır. Aynı zamanda Yuvam Hesabının avantajlarından faydalanmak için yabancı ülkelerde sermayedar olmak da önemli bir kriterdir. Yuvam Hesabı kimler açabilir, sorusuna genel hatlarıyla şu şekilde cevap vermek olanaklıdır:

  • Yabancı ülkelerde yerleşik olarak ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti yurttaşları,
  • Yabancı ülkelerde çalışma veya oturma izni elde etmiş ya da hak sahibi olmuş Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları,
  • Yabancı ülke merkezli olarak faaliyet gösteren, o ülkenin yasal gerekliliklerini yerine getiren şirketlerde sermayedar olanlar,
  • Türkiye Cumhuriyeti’nde faaliyet gösteren bankaların kurallarına uygun şekilde hesap açma şartlarını yerine getirenler,

Yuvam Hesabı, tüm bu şartları karşılayanlar için uygunluk taşır. Ayrıca Türkiye Cumhuriyeti’nde ikamet eden yurttaşlar, benzer şartları taşıyan “Kur Korumalı Mevduat Hesabı” olanaklarından faydalanabilir.

Yuvam Hesabı Getirisi

Yuvam Hesabı getirisi, birden fazla kalem üzerindendir. Projenin temel hedefi, farklı kanallar üzerinden daima yatırımcının kazanç elde etmesini sağlamaya yöneliktir. Dolayısıyla YUVAM projesine dahil olan yatırımcılar, her şart altında kazanç elde ederken, bu duruma paralel olarak kur dalgalanmalarına karşı yatırımlarını koruma şansına sahip olur. Yuvam Hesabı getirisi Merkez Bankası tarafından iki temel formül kullanılarak açıklanmıştır. Söz konusu formüller:

  • Anapara + faiz getirisi + kur farkı getirisi + ilave getiri
  • Anapara + faiz getirisi + ilave getiri

Bu iki formül, yatırımcıların Yuvam Hesabı açılışı anındaki kur oranının mevduat süresinin bittiği dönemdeki kur oranına göre daha yüksek olması halinde bile yatırımcının zarar etmesini engeller. Yani, Yuvam Hesabıyla her şart altında yatırımcı kazanç elde eder ve kurun düşmesi durumunda bile kazancını korur. Yuvam Hesabının sağladığı en önemli getiri, bankalar tarafından sunulan standardize vadeli mevduat getirisine ek olarak sunduğu ilave kazançtır. İlave getiri olarak tanımlanan bu kazanç, vadenin süresine göre farklılık gösterir. Yuvam Hesabı getirisi vade süresine ve faiz oranına göre şu şekilde hesaplanır:

  • 3 Aylık Vade İçin: %1 Ek Getiri
  • 6 Aylık Vade İçin: %2 Ek Getiri
  • 12 Aylık Vade İçin: %3 Ek Getiri
  • 24 Aylık Vade İçin: %4 Ek Getiri

Ek getiri, temel olarak yatırımcının sahip olduğu anaparaya ve elde ettiği mevduat kazancına ilave olarak gelir elde etme imkanı sunar. Ayrıca kur dalgalanmasının yükselen ivme göstermesi halinde yatırımcı aynı anda Merkez Bankası’nın ilk formülünde olduğu gibi: faizden, kur farkından ve ilave getiriden kazanç elde eder.

Yuvam Hesabı Hakkında Daha Fazla Bilgi İçin Hemen 

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.