Gelir Yuvam Ne Demek?

Gelir Yuvam Ne Demek?
Gelir Yuvam Ne Demek?Gelir Yuvam Ne Demek? Sizlerin de bildiği üzere pandemi sonrasında birçok ülke ekonomik anlamda zor günler geçirmeye başlamış ve yüksek enflasyon ile karşı karşıya kalmıştır. Bu süreçte Türk lirasında...

Gelir Yuvam Ne Demek?

Gelir Yuvam Ne Demek? Sizlerin de bildiği üzere pandemi sonrasında birçok ülke ekonomik anlamda zor günler geçirmeye başlamış ve yüksek enflasyon ile karşı karşıya kalmıştır. Bu süreçte Türk lirasında meydana gelen düşüşler ise Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasını harekete geçirmiş ve Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım (YUVAM) hesabı oluşturulmuştur. Gelir Yuvam ne demek sorusu ise yurt dışında ikamet ederek bu sistemden faydalanmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından sıkça sorulur. Yuvam hesabı, adres kaydı yurt dışında olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tasarruflarını Türkiye’deki bankalarda değerlendirebilmeleri amacıyla oluşturulan bir mevduat ve katılım hesabıdır. Bu hesap sayesinde vatandaşlar tasarruflarını TL’ye çevirerek kur korumalı sistem dahilinde Türkiye’deki bankalarda değerlendirebilmektedir. Vade seçenekleri ise 3, 6, 12 ve 24 ay olarak belirtilmiştir. Gelir Yuvam Ne Demek Gelir Yuvam Ne Demek

Gelir Yuvam Nasıl Yapılır?

Gelir Yuvam nasıl yapılır sorusu, yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından pek çok kez sorulur. Yuvam hesabı açtırabilmek için öncelikle Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankada hesap oluşturmanız gerekir. TCMB kararına göre katılım bankaları da bu sisteme dahil edilmiştir. Sizler hesabınızı oluşturduktan sonra banka şubesini ziyaret ederek veya online bankacılık kanallarını kullanarak bir Yuvam hesabı açtırabilirsiniz. Yuvam hesabı açtırabilmek için TCMB tarafından belirlenen şartların tamamını taşımanız gerekecektir. Ayrıca yalnızca bireysel müşteriler değil, tüzel müşteriler de Yuvam hesabı açtırabilmektedir. Hesabınızı açtırırken kullanabileceğiniz döviz cinsleri; USD, EUR, GBP ve CHF olarak belirtilmiştir. Bu para birimleri o günkü döviz kuru dikkate alınarak TL’ye çevrilmekte ve belirtilen vade boyunca kilitli tutulmaktadır. Sisteme kur koruma dahil edildiği için kurlarda meydana gelen oynaklıklardan etkilenmeden vade sonunda paranızı tekrar çekebilirsiniz.

Gelir Yuvam Başvuru Nedir?

Yurt dışında yerleşik olarak ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Gelir Yuvam başvuru nedir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Yuvam hesabı, TCMB tarafından duyurusu yapılan ve yalnızca yurt dışında ikamet eden bireysel ve tüzel müşterileri ilgilendiren bir sistemdir. Bu sistem sayesinde yabancı dövizlerinizi TL’ye çevirerek Türk bankalarında tutabilir ve kur koruma ile birlikte yüksek faiz alabilirsiniz. Ana paranız için alacağınız faiz oranı %13 olarak belirlenmiştir. Ancak vade seçeneklerine göre ek faiz almak mümkündür. Örneğin 3 ay vade için ek yüzde 1, 24 ay vade için ek yüzde 4 faiz alınır. Aynı zamanda bu süre içerisinde Türk lirası değer kaybetse bile kur koruma sistemi sayesinde paranız döviz cinsinden değer kaybetmez. Bu da sizler için büyük bir avantaj olacaktır.

Gelir Yuvam Başvuru Nasıl Yapılır?

Gelir Yuvam başvuru nasıl yapılır sorusunun yanıtını verecek olursak, başvuru yapabilmek için öncelikle bankanızı belirlemeniz gerekir. Ardından bankanın şubesine giderek veya online bankacılık hesabınıza giriş yaparak Yuvam hesabı açabilirsiniz. Eğer halihazırda Türkiye sınırları içerisinde değilseniz, online bankacılık ile Yuvam hesabı açmak sizler için çok daha kolay olacaktır. Her bankanın mobil uygulaması farklıdır. Ancak uygulamaya giriş yaptığınızda sizleri bir menü karşılar. Bu menü içerisinde yer alan hesap aç sekmesine tıklayarak Yuvam hesabını bulabilir ve istenen kutucukları doldurarak hesabınızı oluşturabilirsiniz. Günümüzde faaliyet gösteren bankaların tamamına yakını Yuvam hesabı açmanız için sizlere kolaylık göstermektedir. Hesap açarken herhangi bir nedenle sorun yaşarsanız, müşteri hizmetlerinden destek alabilirsiniz.

Kimler Gelir Yuvam Başvurusu Yapabilir?

Kimler Gelir Yuvam başvurusu yapabilir sorusu günümüzde pek çok kez sorulur. Bu sistemden yalnızca yerleşik olarak yurt dışında ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları faydalanabilir. Aynı zamanda yurt dışında çalışma veya oturma izni alan vatandaşlar da kolaylıkla bu sistemden faydalanabilmektedir. Ancak bu vatandaşların Türkiye’de bir banka hesabı açabilmeleri için yasal izinlerinin bulunması gerekir. Örneğin 18 yaşından küçük olan kişiler bu sisteme katılım gösteremezler. Mavi kart sahipleri de Yuvam hesabı açtırarak kur korumalı getiri sisteminden faydalanabilirler. Tüm bunların yanı sıra yalnızca bireysel banka müşterileri değil, Türkiye’deki bankalarda hesap açma izni bulunan tüzel kişilikler de Yuvam hesabı açtırabilir. Kısaca özetleyecek olursak, yurt dışında yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkes Yuvam hesabı açtırabilmektedir.

Gelir Yuvam Başvuru Şartları Nelerdir?

Gelir yuvam başvuru şartları nelerdir sorusu pek çok kez sorulmakta ve yanıt aranmaktadır. Türkiye’deki bir bankadan Yuvam hesabı açtırabilmek için şu şartları sağlamanız gerekir:

 • Yasal yollarla yurt dışında yaşamak ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • Yasal olarak Türkiye’de faaliyet gösteren bankalardan hesap açabilmek.
 • USD, EUR, GBP ve CHF döviz cinslerinin herhangi biri ile yatırım yapmak.
 • Vade süresi tamamlanmadan çekim yapmamak.

Yukarıda yer alan şartların tamamını sağlayan banka müşterileri,

Yuvam hesabı

açtırarak birikimlerini değerlendirebilmektedir. Eğer sizler de bu şartların tamamını sağlıyorsanız, bankanız ile iletişime geçerek bir Yuvam hesabı açtırabilir ve yüksek faiz oranlarından faydalanarak ilave getiri elde edebilirsiniz.

Gelir Yuvam Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Gelir Yuvam hesabı açan bankalar hangileridir sorusunun yanıtına gelecek olursak, günümüzde faaliyet gösteren birçok banka müşterilerinin Yuvam hesabı açmasına olanak sağlar. Bu bankalar aşağıda sıralanmıştır:

Yukarıda sıralanan bankalar, müşterilerinin Yuvam hesabı açarak getiri elde etmesine imkan sağlar. Sizler de bu bankaların herhangi birinden bir hesap oluşturarak Yuvam hesabı açabilir ve birikimlerinizden getiri elde edebilirsiniz. Konu ile alakalı daha fazla bilgi almak ve aklınıza takılan soruların yanıtını bulmak için bankanızın müşteri hizmetleri ile görüşme sağlayabilirsiniz.

Gelir Yuvam Özellikleri Nelerdir?

Gelir yuvam özellikleri nelerdir sorusunun pek çok kez sorulduğunu görmekteyiz. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından belirlenen Yuvam hesabı özellikleri şunlardır:

 • USD, EUR, GBP ve CHF döviz cinsleri TL’ye dönüştürülerek hesap açılabilir. Vade süresi ise 3, 6, 12 ve 24 ay olarak belirlenebilir.
 • Banka şubelerinden veya online bankacılık üzerinden istenilen tutarda hesap açılışı yapılabilir.
 • Vade sonu gelmeden kısmi çekim yapılamaz. Yapıldığı takdirde hesap sona erer.
 • Gelir vergisi stopajı yoktur.
 • Vade sonunun tatil günlerine denk gelmesi durumunda vade sonu ilk iş günü olarak belirlenir.
 • Hesap açılışı ve kapanışı yalnızca 10.00 ile 16.00 saatleri arasında gerçekleştirilebilir.

Yuvam hesabı özelliklerinin tüm kamu ve özel bankalarda aynı olduğu unutulmamalıdır.

Yuvam Hesabı Hakkında Daha Fazlası İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum