Gelir Yuvam Hesabı Nasıl İşliyor?

Gelir Yuvam Hesabı Nasıl İşliyor?
Gelir Yuvam Hesabı Nasıl İşliyor?Gelir Yuvam Hesabı Nasıl İşliyor? İnsanlar; iş ve eğitim gibi sebeplerden dolayı Türkiye’den ayrılarak yurt dışına taşınmak zorunda kalabilirler. Ancak, hali hazırdaki birikimlerini Türkiye’de...

Gelir Yuvam Hesabı Nasıl İşliyor?

Gelir Yuvam Hesabı Nasıl İşliyor? İnsanlar; iş ve eğitim gibi sebeplerden dolayı Türkiye’den ayrılarak yurt dışına taşınmak zorunda kalabilirler. Ancak, hali hazırdaki birikimlerini Türkiye’de değerlendirmeyi tercih edebilirler. Yuvam hesabı; tam da bu gereklilik dikkate alınarak oluşturulmuştur. Bir başka deyişle, Yuvam hesabı; yurt dışında yaşayan kişiler ve söz konusu kişilerin yurt dışındaki şirketlerde yer alan tasarruflarının Türkiye’deki bankalarda değerlendirilmesini sağlar. Yuvam hesabı; sahip olduğu avantajlar ile dikkat çeker. Her şeyden önce, Merkez Bankası’nın kur koruma güvencesi mevcuttur. Bu sayede, birtakım spekülasyonlar ile paranın değer kaybı yaşamasının önüne geçilir. Bunun yanı sıra, Yuvam hesabını tercih eden tüketicilere ilave gelir fırsatı da sunulur. 2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde görüp görebileceğiniz en avantajlı hesap türleri arasında yer alır. İnsanların aklında Yuvam hesabı nasıl açılır sorusu yer alıyor. Daha önce de ifade ettiğimiz gibi yurt dışındaki yerleşik kişiler ile bu kişilerin yurt dışındaki şirketleri; söz konusu hesabı açma hakkına sahip olurlar. Bunun yanı sıra, Yuvam hesabı açma şartları aşağıdaki gibi özetlenebilir:

  • Yurt dışında çalışma veya oturma izni bulunan vatandaşlar
  • Türkiye’deki Adres Kayıt Sistemi’nde ikametgah adresi olarak yurt dışı gözükenler
  • Türk vatandaşı olmadığı halde yurt dışında yaşayan ve Mavi Kart sahibi olanlar
  • Türk vatandaşı olmayan ancak özel ve kamu bankalarına ait hesap açma şartlarını taşıyanlar
  • Yabancı bir ülkede yaşayan, söz konusu ülkenin kurallarına uygun bir şirketi bulunanlar

Yuvam hesabı açma şansına erişebilirler. Yuvam Hesabı Nasıl İşliyor Yuvam Hesabı Nasıl İşliyor

Yuvam Hesabı Nasıl Oluyor?

Tüketiciler; birikimlerini en iyi şekilde değerlendirmek zorundadırlar. Bilhassa Türk Lirası’nın Amerikan Doları ve Euro karşısında ciddi değer kayıpları yaşadığı bir ekonomik ortamda gerekli tüm tedbirler alınmalıdır. Takdir edersiniz ki, ülkemizde hizmet alabileceğiniz özel ve kamu banka seçenekleri mevcuttur. Bankalar; tüketicilere paralarını değerlendirmek adına farklı ve avantajlı seçenekler sunar. Onlardan birisi de Yuvam hesabı olarak bilinir. Birçok kişinin aklında Yuvam hesabı nedir sorusu yer alır.

Yuvam Hesabı Hangi Bankalar Veriyor?

Herhangi bir sebepten dolayı yurt dışında yaşayan insanlar; Yuvam hesabı ile birikimlerini en iyi şekilde değerlendirme şansına erişirler. Fakat, tüketicilerin aklında hangi bankalarda Yuvam hesabı var sorusu da bulunur. Bir başka deyişle, özel veya kamu olmasından bağımsız bir şekilde her bankanın bu hesabı müşterilerine sunup sunmadığı merak edilir. Yuvam hesabı; yurt içerisindeki tüm bankaların sunmuş olduğu bir hesap türüdür. Ayrıca, katılım bankalarının da sisteme dahil olması söz konusudur. Fakat, bu tür bankalarda bilhassa katılım bankacılığı esasları dikkate alınarak işlemler gerçekleştirilir. Yuvam hesabı vade süresi çok fazla merak ediliyor. Bu noktada, hesapların üç, altı, 12 ve 24 ay vade ile açılabildiğini belirtmek gerekir. 24 ay vadeli Yuvam hesaplarında farklı bir işleyiş söz konusudur. Bu hesaplarda hesap sahibinin isteğine göre yıllık faiz veya kar payının banka tarafından hesap sahibine ödenmesi ayrıcalığı mevcuttur. İlave getiri oranları da merak edilen hususlardan bir diğeridir. Buna göre;

  • Üç ay için yüzde 1
  • Altı ay için yüzde 2
  • 12 ay için yüzde 3
  • 24 ay için yüzde 4

ilave gelir imkanı yer alır. Tüketiciler; herhangi bir alt veya üst limite bağlı olmadan istedikleri kadar Yuvam hesabı açma özgürlüğüne sahip olurlar. Bunun yanı sıra, hali hazırdaki hesaplarını vade bitiminde seçecekleri yeni bir vade süresi üzerinden yenileme şansına da erişirler. Ayrıca, Yuvam hesabı açmak için herhangi bir zaman sınırlaması yoktur. Bir başka deyişle, tüketiciler; istedikleri zaman bu hesabı açabilirler.

Yuvam Hesabı hakkında daha fazlası için hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.