Gelir Yuvam Hesabı Nasıl Açılır? 2023

Gelir Yuvam Hesabı Nasıl Açılır? 2023
Gelir Yuvam hesabı nasıl açılır, merak edenler için sistem içerisine dahil olan tüm bankalar aracılığıyla Yuvam hesabı açılış işlemlerinin yapılabildiği belirtilmelidir. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları...

Gelir Yuvam hesabı nasıl açılır, merak edenler için sistem içerisine dahil olan tüm bankalar aracılığıyla Yuvam hesabı açılış işlemlerinin yapılabildiği belirtilmelidir. Yurt dışında yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için oluşturulan YUVAM projesi, kur hareketliliğine karşı vatandaşların TL cinsinden yatırımlarını korumayı hedefliyor. Ayrıca yurt dışında yapılan döviz transferlerinde herhangi bir ek ücret talep etmeyen Yuvam Hesabı, ekstra gelir elde etmek isteyenler için önemli avantajlar vadediyor. Yuvam Hesabı Nasıl Açılır Yuvam Hesabı Nasıl Açılır

Gelir YUVAM Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

YUVAM hesabı, yurt dışında yerleşik olarak yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için Merkez Bankası tarafından geliştirilen, kur koruma güvencesidir. Gerçek kişiler kadar şirketler için de önemli bir avantaj sunan YUVAM hesabı, şirketlerin yapacağı TL cinsinden yatırımları koruma altına alma güvencesi de vadediyor. Yerleşik olarak yurt dışında yaşayan T.C. vatandaşları ya da şirketleri için YUVAM hesabı açılışı işlemleri ise oldukça basittir. Türkiye’de YUVAM sistemine dahil olan tüm bankalardan hesap açarak, Merkez Bankası tarafından sunulan kur korumalı mevduat olanaklarından faydalanmak mümkündür. YUVAM hesabı, kur hareketliliğine karşı TL cinsinden yatırımları korurken aynı zamanda düzenli gelir imkanı da sunar. Hesabın açıldığı tarihteki kur oranı “Dönüşüm Kuru” olarak tanımlanır. Vade süresinin bittiği tarihteki kur oranı ise “Vade Sonu Kuru” olarak açıklanmıştır. YUVAM hesap açılışı işlemlerinde başlangıç olarak TL yatırımı dönüşüm kuru üzerinden hesaplanır. Vade sonunda ise vadenin bittiği tarihteki güncel kur oranı kabul edilir ve aradaki var Merkez Bankası tarafından ödenir.

YUVAM Hesabı Getirisi Nedir?

YUVAM Hesabı getirisi, sadece kur koruma ile sınırlı değildir. Aynı zamanda 3 aydan 24 aya kadar sunulan vade süreleri üzerinden ekstra faiz getirisi de elde edilebilir. Yuvam hesap açılışı işlemlerinde herhangi bir alt ve üst sınır bulunmaz. Dolayısıyla yerleşik olarak yurt dışında ikamet eden vatandaş veya şirketlerin arzu ettikleri miktarda yatırım yapmaları mümkündür.

Yuvam Hesabı

ile yatırım yapılması halinde elde edilecek getiri de anapara oldukça önemli rol oynar. Vade süresine göre artan faiz oranları, anapara üzerinden ekstra kazanç elde edebilme imkanı sunar. Dolayısıyla yatırım olarak kullanılacak olan dövizin TL cinsinden karşılığı olan tutar, vade sonunda elde edilecek getirinin miktarı açısından büyük önem arz eder. Bununla birlikte YUVAM hesap açılışı işlemleriyle kur farkının yanı sıra doğrudan faiz getirisi elde etmek de olanaklıdır. Vade süresine göre değişkenlik gösteren faiz oranlarıyla TL yatırımı aynı anda kur farkına karşı korunurken ekstra faiz elde edebilme olanağı sunar. Vade süreleri getiri oranları şu şekildedir:

 • 24 Ay Vadeye: %4 Faiz
 • 12 Ay Vadeye: %3 Faiz
 • 6 Ay Vadeye: %2 Faiz
 • 3 Ay Vadeye: %1 Faiz

Görüleceği üzere Yuvam hesapları için vade süreleri 24 ay ile 3 ay arasında değişkenlik gösterir. Yurt dışında yerleşik olarak yaşayan vatandaşlar ya da şirketlerin 4 farklı vade süresi arasında tercihte bulunarak Yuvam hesabı açılışı yapması mümkündür.

Kimler YUVAM Hesabı Açabilir?

Kimler YUVAM Hesabı açabilir, Merkez Bankası tarafından T.C. vatandaşlarına özel olarak sunulan bu yatırım olanağından yararlanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konudur. Türkiye’de yerleşik olarak yaşayan yurttaşlar için oluşturulan “Kur Korumalı Vadeli Mevduat Hesabı” programının yurt dışındaki T.C. vatandaşlarını hedef alan versiyonu Yuvam Hesabıdır. Dolayısıyla Yuvam Hesabı, temel olarak yurt dışında yaşayan vatandaşlara ve şirketlere yöneliktir. Yuvam hesap açılışı yapma imkanı elde edenler genel hatlarıyla şu şekildedir:

 • Türkiye dışında herhangi bir ülkede oturma veya çalışma izni bulunanlar,
 • Türkiye’de AKS (Adres Kayıt Sistemi) içerisinde adresi yurt dışı olarak tanımlananlar,
 • C. vatandaşı olmamasına karşın “Yeni Mavi Kart” sahibi olanalar,
 • C. vatandaşı olmamasına karşın, Türkiye’de hizmet sağlayan bankalarda hesap açma şartlarını karşılayanlar,
 • Yurt dışı merkezli olarak bir şirkette sermayedar olanlar,

Tüm bu şartları karşılayanlar Yuvam hesap açılış işlemlerini tamamlamak adına doğrudan banka şubelerine giderek ya da internet bankacılığı sistemleri üzerinden süreci yönetebilir.

YUVAM Hesabı Avantajları Nelerdir?

YUVAM hesabı avantajları, tahmin edildiğinden çok daha etkili ve verimli bir yatırım yapabilme fırsatı sunar. Yurt dışında yerleşik olarak yaşayan T.C. vatandaşları için birçok cazip fırsat vadeden Yuvam hesap açılışı, temel olarak kur farkına karşı yatırımları korur ve ekstra faiz imkanı sunarak ek gelir elde etme olanağı sağlar. Yuvam hesabı açılış işlemlerini gerçekleştiren ve YUVAM sistemine dahil olanların elde edecekleri avantajlar şu şekildedir:

 • Sahip olunan tasarruf ve yatırımların olası kur riskine karşı korunmasını sağlar.
 • Vadenin son tarihi geldiğinde anaparanın dövize dönüştürülmesi mümkündür ve bu Merkez Bankası tarafından garanti altına alınır.
 • Yurt dışı döviz işlemleri yaparken herhangi bir transfer ücreti ödemeden işlemlerin gerçekleştirilebilmesini sağlar.
 • Yatırım yapan vatandaşların ülke ekonomine katkı sağlama fırsatı sunar.
 • Hesap açan vatandaşların kur korumaları ve faiz getirileri Merkez Bankası güvencesi altına alınır.

Tüm bu avantajlardan yararlanabilmek için Yuvam hesap açılışı işlemlerinin tamamlanması yeterlidir.

YUVAM Hesabı Merkez Bankası

YUVAM hesabı Merkez Bankası tarafından oluşturulan bir projedir. Yuvam hesap açılışı, her anlamda oldukça cazip seçenekler sunar. Her şeyden önce Yuvam hesabında daima yatırımcı kazançlıdır. Hesap açılış tarihindeki kur oranının vade sonunda düşmesi halinde bile yatırımcı, ekstra faiz geliri elde eder ve dövize yatırım yapması halinde kaybedeceği tutar güvence altına alınır. YUVAM Hesabı, vade sonunda döviz kurunun düşmesi halinde bile yatırımı güvence altına almaktadır. Dolayısıyla hesap sahiplerinin her durumda kazanç elde ederek faiz getirisi kazanması mümkündür. Bu durumun en temel sebebi, YUVAM sisteminin Merkez Bankası tarafından tamamen yatırımcı odaklı olarak tasarlanmış olmasıdır. Örneklendirmek gerekirse Euro’nun 19 TL’ye karşılık geldiği bir durumda Euro yatırımı yapmak Euro’nun daha sonra 18 TL karşılığa düşmesi halinde yatırımı değer kaybetmesine sebep olacaktır. Yuvam hesabı açılışı ise tam olarak bu durumu güvence altına alır. YUVAM Hesabı Merkez Bankası tarafından şu iki sistemle oluşturulmuştur:

 • İlave Getiri + Faiz Getirisi + Anapara
 • Kur Getirisi + Faiz Getirisi + İlave Getiri + Anapara

Her iki durumda da yatırımcı anaparasından kazanç elde eder ve ekstra gelir imkanı sahibi olur. Üstelik vade süresinin tamamlanmasının ardından tekrardan yapılan TL yatırımının dövize dönüştürülmesi de YUVAM sistemiyle güvence altındadır.

Yuvam Hesabı Hangi Bankalarda Var?

Yuvam hesabı hangi bankalarda var, sorusu özellikle yurt dışında yerleşik olarak yaşayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları tarafından en çok merak edilen konudur. Merkez Bankası, Türkiye bankacılık sistemi içerisinde faaliyet gösteren hemen her bankaya YUVAM sistemine dahil olabilme imkanı sunar. YUVAM sistemine dahil olan bankalar, Yuvam hesap açılışı işlemleriyle yurt dışında yerleşik olarak ikamet eden T.C. vatandaşlarına sisteme dahil olabilme fırsatı sağlar. YUVAM sistemine dahil olan bankalar şu şekildedir:

 • İş Bankası
 • Yapı Kredi Bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • Halk Bank
 • Garanti Bankası
 • Akbank
 • QNB Finansbank
 • TEB
 • Kuveyttürk Bankası
 • Fiba Banka
 • Denizbank
 • Türkiye Finans Bankası
 • HSBC
 • Albaraka
 • Odeabank
 • Anadolu Bank

Tüm bu bankalar aracılığıyla Yuvam Hesabı açılış işlemlerinin gerçekleştirilmesi mümkündür.

Yuvam Hesabı hakkında daha fazlası için

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.