Gelir Yuvam Birikim Nedir?

Gelir Yuvam Birikim Nedir?
Gelir Yuvam Birikim Nedir?Yurt dışında birçok ülkede ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bulunur. Bu kişiler genellikle tasarruflarını bulundukları ülkelerdeki bankalarda değerlendirir. Ancak vatandaşların tasarruflarını...

Gelir Yuvam Birikim Nedir?

Yurt dışında birçok ülkede ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bulunur. Bu kişiler genellikle tasarruflarını bulundukları ülkelerdeki bankalarda değerlendirir. Ancak vatandaşların tasarruflarını Türkiye Cumhuriyeti’nde değerlendirebilmeleri için Yurt Dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat ve Katılım Sistemi (YUVAM) ortaya çıkarılmıştır. Gelir Yuvam birikim nedir sorusu ise pek çok kez sorulur. Yuvam birikim hesabı, yurt dışında herhangi bir ülkede ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının sahip oldukları parayı Türkiye’deki bankalarda değerlendirebilmeleri amacıyla ortaya çıkarılan bir mevduat hesabıdır. Belirli şartları sağlayan vatandaşlar, TCMB tarafından kur koruma güvencesine alınan Yuvam hesabını kullanarak ilave getiri elde etme fırsatı kazanabilirler. Üstelik bu hesap günümüzde faaliyet gösteren birçok banka aracılığıyla açılabilmektedir. Gelir Yuvam Birikim Nedir Gelir Yuvam Birikim Nedir

Gelir Yuvam Hesabı Nedir?

Gelir Yuvam hesabı nedir sorusu, yurt dışında yaşayarak tasarruflarını Türkiye Cumhuriyeti bankalarında değerlendirmek isteyen vatandaşlarımız tarafından sıklıkla sorulur.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası

(TCMB), yurt dışında ikamet eden vatandaşların tasarruflarını Türkiye’de değerlendirmeleri için yeni bir teşvik duyurmuştur. Yuvam hesabı adı verilen bu teşvik sayesinde vatandaşlar kur koruma güvencesi ile paralarını Türk lirasına çevirerek ilave getiri elde edebilecektir. Yurt dışında yaşayan tüm vatandaşlar bu teşvikten faydalanabilir. Hesapların açılabileceği vadeler ise 3, 6, 12 ve 24 ay olarak belirlenmiştir. Yani ilave getiri almak isteyen vatandaşların minimum 3 ay paralarını kilitli bırakmaları gerekecektir. Ayrıca Türkiye’de faaliyet gösteren katılım bankaları da bu sisteme dahil edilmiştir. Yuvam hesabı açmak isteyen vatandaşların bu bankalardan herhangi birine başvuru yapması yeterli olacaktır.

Gelir Yuvam Kur Güvencesi Nedir?

Yurt dışında yaşayan ve birikimini değerlendirmek isteyen vatandaşlar, gelir Yuvam kur güvencesi nedir sorusunu yönelterek yanıt aramaktadır. Kur güvencesi, TCMB tarafından Türkiye’deki bankalara para yatıracak olan vatandaşlara verilmektedir. Yurt dışında yaşayan ve tasarruflarını Türkiye’deki bankalara yatıran vatandaşlar, Yuvam hesabı özelliklerinin tamamından faydalanabilecektir. Bu özellikler arasında en çarpıcı olanı ise kur güvencesidir. Vatandaşlar, yaşadıkları ülkenin para birimini TL’ye çevirerek bankalara yatırdığında o anki kur kayda girilecek. Vade sonuna gelindiğinde ise hem faiz oranı hem de kur farkı vatandaşın hesabına yatırılacak. Bu sayede vatandaşlar kurlarda meydana gelen oynaklıklardan ve aşırı yükselmelerden olumsuz olarak etkilenmeyecek. Yuvam hesabı, yalnızca yurt dışında ikamet eden ve belirli şartları taşıyan vatandaşlar tarafından açılabilecek.

Yuvam Hesabı Nasıl Açılır?

 • Yuvam hesabı nasıl açılır sorusu, TCMB tarafından verilen teşvikten faydalanmak isteyen vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulur. Yuvam hesabı açabilmek için takip edeceğiniz iki yol vardır.
 • Yuvam hesabı açmanıza olanak sağlayan bir bankanın herhangi bir şubesini ziyaret ederek kimliğiniz ile birlikte hesabınızı açabilirsiniz. Ancak halihazırda yurt dışındaysanız, bu yöntem sizler için bir hayli zahmetli olabilir.
 • Yuvam hesabı açabilmek için tercih edebileceğiniz bir diğer yöntem ise bankaların mobil uygulamalarıdır.
 • Bankanızın mobil uygulamasını telefonunuza indirerek hesabınıza giriş yapabilir ve menü ekranında yer alan ‘’Hesap Aç’’ sekmesini kullanabilirsiniz. Bu sekmede ‘’Yuvam Hesabı’’ adı altında yer alan kısımdan hesabınızı açabilirsiniz.
 • Aynı zamanda internet tarayıcınızdan bankanızın internet bankacılık sistemine giriş yaparak da hesap açmanız mümkündür.

Kimler Yuvam Hesabı Açabilir?

Kimler yuvam hesabı açabilir sorusunun yanıtına gelecek olursak, yalnızca belirli şartları sağlayan banka müşterileri Yuvan hesabı açabilmektedir. Bu hesabı açabilecek kişiler aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

 • Adres kayıt sistemine göre yerleşim yeri yurt dışı olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Mavi kart sahipleri
 • Yurt dışında çalışma ve oturma izni bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları
 • Yukarıdaki şartların tamamını sağlayan tüzel müşteriler
 • Türkiye’de faaliyet gösteren bankalarda hesap açma şartlarının tamamını sağlayan bireysel veya tüzel müşteriler

Yukarıda sıralanan şartların tamamını sağlayan bireysel ya da tüzel müşteriler, Türkiye’deki bankalarda USD/EUR/GBP ve CHF döviz cinslerindeki para tutarları için kolaylıkla Yuvam hesabı açabilecektir. Ancak hesap açıldığı sırada TL’ye dönüştürme yapılır. Para tutarı, kur koruma sistemine göre korunacaktır. Böylece belirtilen döviz cinsinde herhangi bir şekilde kaybınız olmaz.

Yuvam Hesabının Özellikleri Nelerdir?

Yuvam hesabı açtırmak isteyen banka müşterilerinin, hesap özellikleri ile alakalı bilgi sahibi olması gerekmektedir. Yuvam hesabının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

 • USD/EUR/GBP ve CHF döviz cinsleri kullanılabilir.
 • 3, 6, 12 ve 24 ay vadeli olarak açılır.
 • Döviz kurları, TCMB tarafından belirlenen saatlerde otomatik olarak TL’ye çevrilir.
 • Gelir vergisi stopajı uygulanmaz.
 • Vade süresi tamamlanmadan önce hesaptan para çekilecekse hesabın kapatılması gerekir. Bu nedenle kısmi çekim yapılmaz.
 • Dileyen müşteriler vade sonuna gelindiğinde hesabı yenileyebilir.
 • Hesap, banka şubelerinden veya online bankacılık sistemleri üzerinden kolayca açılabilir.

Yuvam hesabının özellikleri yukarıda sıralanmıştır. Bu özelliklerin tamamı Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından belirlendiği için bankadan bankaya değişiklik göstermesi mümkün değildir. Yani sizler hangi bankaya giderseniz gidin, yukarıda yer alan özellikler ile karşılaşırsınız. Eğer sizler de yurt dışında ikamet ediyorsanız ve tasarruflarınızı kur korumalı Yuvam hesabı ile değerlendirmek istiyorsanız, bu ayrıcalıktan faydalanabilirsiniz.

Yuvam Hesabı Avantajları Nelerdir?

Yuvam hesabı, yurt dışında yaşayan ve tasarruflarını değerlendirmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına birçok avantaj sağlar. Yuvam hesabının avantajları aşağıda sırasıyla belirtilmiştir:

 • Kur korumalı olduğu için elinizdeki döviz cinsi TL’de meydana gelen düşüşlerden olumsuz olarak etkilenmez.
 • Tasarruflarınız, ikamet ettiğiniz ülkeye göre çok daha yüksek oranlar ile değerlenir.
 • 3 aydan 24 aya kadar dilediğiniz vade seçeneğini tercih edebilirsiniz.
 • Hesap açtırmak için banka şubesini ziyaret etmeniz şart değildir. İnternet bankacılığı üzerinden saniyeler içerisinde hesap açılabilir.
 • Vade süresi arttıkça alacağınız ek faiz oranı da artacaktır.

Eğer sizler de yukarıda sıraladığımız avantajlardan faydalanmak istiyorsanız, bankanıza başvuru yaparak bir Yuvam hesabı açtırabilirsiniz. Aklınıza takılan soruları ise bankanızın müşteri temsilcisine ileterek yanıt almanız mümkündür.

Yuvam Hesabı Yıllık Faiz Ne Kadar?

Son olarak yuvam hesabı yıllık faiz ne kadar sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu hesabın işleyişinde Türkiye Cumhuriyeti’nde geçerli olan faiz oranı ele alınır. Yani hesap açılırken ana para üzerinden alınan faiz 13’tür. Ancak vade süresine göre ek faiz almak da mümkündür. Ek faiz oranları ise şu şekildedir:

 • 3 ay vade için %1 ek faiz
 • 6 ay vade için %2 ek faiz
 • 12 ay vade için %3 ek faiz
 • 24 ay vade için %4 ek faiz

Sizler de kur korumalı Yuvam hesabı açtırarak yukarıdaki faiz oranları ile kazanç elde edebilirsiniz.

Gelir Yuvam Hesap Hakkında Daha Fazlası İçin Hemen

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.