İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Sorgulama ve Başvuru Formu

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Sorgulama ve Başvuru Formu
İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Sorgulama ve Başvuru Formu; belediye tarafından yardıma ihtiyacı olan kişilere verilen bir alışveriş kartıdır. Bu kartlarda belli limitler olmaktadır. Anlaşmalı olan marketlerden...

İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Sorgulama ve Başvuru Formu; belediye tarafından yardıma ihtiyacı olan kişilere verilen bir alışveriş kartıdır. Bu kartlarda belli limitler olmaktadır. Anlaşmalı olan marketlerden alışveriş yapılabilmektedir. Bu kartı almak için öncelikle başvuru yapılması gerekmektedir. Her yıl yeniden başvuru yapılması gereken bir sistemdir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapmak isteyen kişiler nasıl yapılacağı hakkında bilgi sahibi olmak isteyebiliyor. Başvuru için birkaç farklı yol bulunmaktadır. İBB sosyal yardım kartı başvurusu yolları:

 • İBB sosyal yardım kartına sahip olmak için Beyaz Masa aranabilir. Bunun yanı sıra ALO 153 aranarak yardım kartı başvurusunda bulunulabilir.
 • İBB sosyal yardım birimlerine bizzat giderek gerekli formlar doldurularak başvuru yapılabilir.
 • E-devlet sistemi üzerinden giriş yapılarak ‘e-belediye bilgi sistemleri’ kısmına girerek başvuru yapılması mümkün olmaktadır.
 • İBB’ye ait olan SEDEP web sitesine girerek form doldurulabilir.

Kişiler İBB sosyal yardım kartı için bu seçeneklerden birini tercih ederek kolaylık ile başvuruda bulunabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvuru Sorgulama

İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapan kişiler İBB sosyal yardım kartı açıldı mı, kapatıldı mı gibi soruları merak ederken bir yandan da başvurularının sonuçlarını araştırmaya başlarlar. İBB sosyal yardım kartı başvurusu sorgulama işlemi oldukça kolay bir şekilde yapılabilmektedir. E-devlet sistemine giriş yaparak içişleri bakanlığına ait olan yardım sorgulama bölümüne girerek başvuru sonucunuzu öğrenmeniz mümkün olacaktır. İBB sosyal yardım başvurusunun sonuçları 25-30 gün içinde sonuçlanmaktadır. Sonuçlandıktan sonra ise 1-2 gün içinde sonuç kişilere bildirilmektedir. Bilgi mesajı için başvuru formunda güncel telefon numarasının yazılması gerekmektedir.

İBB Market Yardım Kartı Başvuru Formu

İBB sosyal yardım kartları marketlerde alışveriş yapmak için verilmektedir. Bu marketler belediyenin anlaşmalı olduğu yerlerdir. Anlaşmalı olan yerler haricinde yardım kartı ile alışveriş yapmak mümkün olmamaktadır. İBB market yardım kartından faydalanmak için kişilerin başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru belediyeye gidilerek yapılsa da e-devlet üzerinden yapılsa da form doldurulması gerekmektedir. Bu form üzerinde kişilerin hane bilgileri ve iletişim bilgileri istenmektedir. Doldurulan forma ve belediye tarafından yapılan araştırmaya göre mütevelli heyeti tarafından yardım kartı başvurusu değerlendirilir ve kişilere bilgi verilir. İBB market yardım kartı başvuru formu için

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

adresini de ziyaret edebilirsiniz.

İBB Market Yardım Kartı Başvurusu

İBB market yardım kartına sahip olmak için e-devlet sistemi üzerinden içişleri bakanlığına bağlı olan yardım kısmına girilerek form doldurularak başvuruda bulunabilirsiniz. Bunun yanı sıra bulunduğunuz ilçenin belediyesine ya da büyükşehir belediyesine giderek başvuru yapmanız mümkün olacaktır. Dilerseniz Beyaz Masayı arayarak ya da ALO 153’ü arayarak başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz hemen alınarak değerlendirme aşamasına geçilecektir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


A101 Yardım Kartı Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? Bakiye Sorgulama ve Başvuru Formu

Bim Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvurusu ve Başvuru Formu

ŞOK Market Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Formu ve Bakiye Sorgulama


İstanbul Kart Sosyal Yardım Kartı

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yardıma muhtaç ailelere sağladığı yardımlardan birisi sosyal karttır. Bu sosyal kart sayesinde aileler evlerine erzak alışverişi yapabilmektedir. BİM, A101, ŞOK gibi belediyenin anlaşmalı olduğu marketlerden alışveriş yapılabilmektedir. Belediye, bu karta sahip olan kişilerin kartlarına her ay düzenli olarak bakiye yüklemesi yapmaktadır. Bu limit değişiklik göstermektedir.

İstanbul Sosyal Yardım Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İstanbul sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçerli sorusuna cevap olarak İstanbul il sınırları içerisinde bulunan bir çok zincir marketlerde geçerlidir. İstanbul sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçerli olduğu konusunda sizlere yardım olalım.

 • BİM
 • Migros
 • ŞOK
 • KİM
 • Rammar
 • Çağrı Market
 • Carrefoursa
 • Happy Center
 • UCZ
 • Onur Market

Sizlere İstanbul sosyal yardım kartı hangi marketlerde geçerli sorusunun yanıtını verdik. İBB Sosyal Yardım Kartı Nasıl Alınır? Başvuru Sorgulama ve Başvuru Formu

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Yüklenecek?

İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek sorusu başvurusu kabul olan kişiler tarafından sıklıkla araştırılan bir konudur. Kartlara her ay düzenli olarak yükleme yapılmaktadır. Ancak ilk kez kullanacak kişiler İBB sosyal yardım kartı ayın kaçında yatıyor sorusunun cevabını merak etmektedir. Belediye tarafından yapılan ödeme genellikle ilk önce eylül ayında yapılmaktadır. İBB sosyal yardım kartı ayın kaçında yatıyor sorusunun cevabı ise her ayın 1’i şeklindedir. Her ayın başında kartlara ödemeler yapılmaktadır. Bazı zamanlarda belediye kartlara yükleme yapmak yerine hanelerine gıda gönderebiliyor. Böyle durumlarda ise kart pasif hale geliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Limiti Ne Kadar?

Sosyal yardım kartı başvurusu yapan kişilerin merak ettiği bir diğer soru ise İBB sosyal yardım kartı limiti ne kadar sorusudur. Kartlara yüklenecek olan bakiyeleri kişilerin muhtaçlık düzeylerine göre değişmektedir. Bu yüzden İBB sosyal yardım kartı limiti ne kadar sorusuna verilebilecek net bir cevap verilmemektedir. İBB sosyal yardım kartlarına yüklenen bakiyeler; 100, 150, 200, 250 300, 400 TL şeklindedir. Bu durum hanenin muhtaçlık durumuna göre farklılık göstermektedir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ne Zaman Açılacak?

İBB sosyal yardım kartı başvurusu kabul olduktan sonra cevabının öğrenilmesi gereken bir soru bulunuyor. İBB sosyal yardım kartı ne zaman açılacak? Başvuru yapıldıktan sonra bir değerlendirme süreci olur. Başvuru kabul edilir ise 3 iş günü içinde sosyal yardım kartı kişilere teslim edilir. İBB sosyal yardım kartı ne zaman açılacak sorusunda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kartlar zaman zaman aylık ya da yıllık olarak güncellemeye tabi tutulur. Böyle zamanlarda kişilerin bilgileri güncellenir. Kişilere ulaşılmadığı takdirde kart pasif hale gelir. Yeniden aktifleştiği zaman ise kart içinde biriken paralar kullanılabilir.

İBB Sosyal Yardım Kartı Açıldı Mı?

İBB sosyal yardım kartı açıldı mı sorusu her yıl mutlaka araştırılan bir konudur. Her yıl kartlar güncellendiği için sıfırlanır. İBB sosyal yardım kartı ne zaman açılır sorusu için eylül ayı gibi demek yanlış olmayacaktır. İBB sosyal yardım kartı ne zaman açılır sorusunun cevabını kartı uzun zamandır kullanan kişiler genellikle biliyor. Ancak ilk kez kullanacak kişiler tarafından kart ile ilgili birçok konu merak ediliyor. Bu yüzden çeşitli birçok soru sorulabiliyor.

İBB Sosyal Yardım Kartı Kapatıldı Mı?

İBB sosyal yardım kartı uygulaması uzun yıllardır devam etmektedir. Ancak kişiler kimi zaman hiç beklenmedik bir anda kartlarının kapatıldığından şikâyet edebiliyor. Hal böyle olunca İBB sosyal yardım kartı kapatıldı mı sorusu sorulabiliyor. Genellikle böyle durumlarda kart uygulamasının kaldırıldığı düşünülebiliyor. İBB sosyal yardım kartı kapatıldı mı sorusu sorulmak için belediye ile iletişime geçen kişiler olabiliyor. Ancak sosyal kart uygulaması devam etmektedir. Kart kullanımı sağlamayan kişiler belediye tarafından inceleme yapılarak kart uygulamasına uygun görülmeyen kişilerdir. İnceleme sonucunda kart iptal edilmektedir. Haksız yere kapatıldığını düşünen kişiler belediyeye giderek başvuruda bulunabilirler.

İBB Sosyal Yardım Kartı Neden Yatmadı?

İBB sosyal yardım kartı neden yatmadı sorusu zaman zaman sorulan sorulardan birisidir. Kimi zaman ödemelerde gecikme olabiliyor. Bu durumda kişilerin yapması gereken sosyal kartlarındaki bakiyeleri ara ara kontrol etmek olacaktır.

İBB Sosyal Yardım Kartı Ayın Kaçında Yatıyor?

İBB sosyal yardım kartı ne zaman yüklenecek? İBB sosyal yardım kartı ile ilgili en çok merak edilen konulardan birisidir. Genellikle her ayın ilk haftası kartlara yükleme yapılmaktadır. Gecikme olan dönemler dışında her ayın 1’inde bakiyeler yükleniyor. İBB sosyal yardım kartı 400 tl bakiye olarak kartlara tanımlanmaktadır.

Sosyal Yardımlaşma Market Kartı Başvurusu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yapılan yardımlardan birisi sosyal kart yardımıdır. Sosyal yardım kartlarına başvuru yapmak için belediyeye giderek form doldurulmalıdır. Belediyeye gitmek yerine birçok kişi e-devlet üzerinden başvuru yapmayı ya da ALO 153’ü aramayı tercih edebiliyor. Dilediğiniz başvuru şekli ile başvurunuzu kolay bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İBB sosyal yardım kartı market yardım kartı olarak da bilinmektedir. Market yardım kart ile dilediğiniz alışverişinizi yapabilirsiniz. Market yardım kartı sayesinde ihtiyaç sahibi vatandaşların ihtiyaçları karşılanmaktadır. İBB sosyal yardım kartı 400 tl karta bakiye olarak yüklenmekteydi. Ancak miktarın değişip değişmediğini belediyenin sosyal hizmetler telefon numarasını arayarak öğrenebilirsiniz.

İBB Sosyal Kart Kimlere Verilir?

İBB sosyal yardım kartından faydalanmak için bazı şartların yerine getiriliyor olması gerekiyor. İBB sosyal kart kimlere verilir konusunu inceleyelim. İBB Sosyal Kart Kimlere Verilir?

 • Hanede düzenli geliri olmayan kişiler
 • Eşi vefat etmiş ya da eşi cezaevinde olan kadınlar
 • Engelliler, kronik hastalar
 • Şehit yakınları, gazi aileleri
 • Muhtaçlık sınırının altında olan haneler
 • İş görmez raporu olan kişiler

İBB sosyal kart kimlere verilir konusunda sizleri bilgilendirdik.

İBB Sosyal Yardım Kartı İçin Gerekli Belgeler

İBB sosyal yardım kartı başvurusunda gerekli olan bazı belgeler bulunmaktadır. İBB sosyal yardım kartı neden yatmadı sorusunu soran haneler incelendiği zaman kimi zaman evrakların eksik olduğu gözlemleniyor. Bu yüzden evrakların tam olmasında fayda olacaktır. İBB sosyal yardım kartı için gerekli evraklar:

 • Kimlik belgesi ya da kimlik fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • Hane gelir düzeyine ait belge
 • Nüfus kayıt örneği
 • Mal beyanı olup olmadığına dair belge
 • Engelli bireyler için engelli raporu
 • Kronik rahatsızlığı bulunan kişiler için sağlık raporu
 • Eşi vefat etmiş kadınlar için ölüm belgesi ( her zaman değil)

Bahsedilen belgeler eksiksiz olduğu takdirde İBB sosyal yardım kartı başvurusu yapılabilmektedir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum