İBB Sosyal Destek Kartı Başvurusu ve Sorgulama

İBB Sosyal Destek Kartı Başvurusu ve Sorgulama
İBB sosyal destek kart başvurusu ve sorgulama işlemleriniz sayesinde, ihtiyaç sahibi aileler ihtiyaçları doğrultusunda her türlü gıda, temizlik, kırtasiye gibi ürünleri anlaşmalı marketlerden temin edebilmektedir.İBB Sosyal Destek...

İBB sosyal destek kart başvurusu ve sorgulama işlemleriniz sayesinde, ihtiyaç sahibi aileler ihtiyaçları doğrultusunda her türlü gıda, temizlik, kırtasiye gibi ürünleri anlaşmalı marketlerden temin edebilmektedir.

İBB Sosyal Destek Kartı Nedir?

İstanbul’da ikamet eden vatandaşlar, İBB sosyal destek kartı nedir sorusunu sorarak cevap aramaktadırlar. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardıma muhtaç olan vatandaşlara sosyal destek kartı vermektedir. Bu karta her ay belli bir miktarda limit yansıtılarak vatandaşların temel ihtiyaçlarını satın alabilmeleri için destek olunmaktadır. İBB tarafından yapılan açıklamaya göre 2022 yılı itibarıyla 176.000 hane bu sosyal destek kartından faydalanmaktadır. Bu kart pek çok mağazada, alışveriş merkezinde ve iş yerinde geçerlidir. Vatandaşlar bu kartları ile iş yerlerine giderek diledikleri alışverişi yapabilmektedir.

İBB Sosyal Destek Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul ilinde ikamet eden ve yardıma muhtaç olan vatandaşlar, İBB sosyal destek kartı başvurusu nasıl yapılır sorusunu yönelterek cevap aramaktadırlar. Bu sosyal destek kartına başvuru yapabilmek için birçok yol vardır. Belediye binasını bizzat ziyaret ederek başvuruda bulunabileceğiniz gibi aynı zamanda ALO 153 hattını da arayabilirsiniz. İBB sosyal destek kartına başvuru yapabilmenin en hızlı ve en kolay yolu ise online kanallardır. Telefonunuzun veya bilgisayarınızın internet tarayıcısına girerek

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/online-basvuru

adresine gitmeniz durumunda karşınıza çıkan ekrandan gerekli bilgileri doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir. Bu bilgileri doldurduktan sonra başvurunuzu ilgili birime aynı ekrandan gönderebilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Sorgulama

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul ilinde ikamet eden vatandaşlara ihtiyaç sahibi olmaları durumunda çeşitli yardımlarda bulunmaktadır. Bu yardımlardan bir tanesi de sosyal destek kartıdır. Sosyal destek kartı her ay tanımlanan limit dahilinde çeşitli iş yerlerinde kullanılabilmektedir. Sosyal destek kartına başvuru yapan vatandaşlar ise başvurularının nasıl sonuçlandığını merak etmektedir. Başvuru sonucunuzu sorgulayabilmek için tarayıcınızdan

https://sosyalyardim.ibb.gov.tr/basvuru-sorgulama

adresine gitmeniz yeterli olacaktır. Bu adreste yer alan kısa bilgileri doldurmanız durumunda başvurunuzun sonucu sizlere bildirilecektir. Ayrıca ALO 153 hattını arayarak da başvurunuzun ne aşamada olduğunu kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Bakiye Sorgulama

İBB yardımca muhtaç vatandaşlara sosyal destek kartı vermekte ve bu kartlara her ay belli bir tutarda limit tanımlamaktadır. Vatandaşlar ise bu kartlarını kullanarak çeşitli yerlerde alışveriş yapabilmekte, ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir. İBB tarafından sosyal destek kartı almaya hak kazanan vatandaşlar bu kartların içerisinde ne kadar bakiye kaldığını merak etmekte ve bunu nasıl sorgulayacaklarını araştırmaktadır. İBB sosyal destek kartı içerisindeki bakiyeyi öğrenebilmenin tek yolu anlaşmalı iş yerlerindeki personellerdir. Bu personellere ne kadar bakiyenizin kaldığını sormanız durumunda sizlere yardımcı olacaklardır. İBB Sosyal Destek Kartı Başvurusu ve Sorgulama

İBB Sosyal Destek Kartı Başvuru Şartları Nelerdir?

İBB sosyal destek kartı başvuru şartları nelerdir sorusu da İstanbul ilinde ikamet eden vatandaşlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sosyal destek kartı alabilmek için İstanbul’da ikamet etmeniz şarttır. İstanbul’da ikamet etmeyen vatandaşların başvuruları dikkate alınmamaktadır.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR


İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardım Başvurusu Sorgulama ve Başvuru Formu Sosyal Yardım, Erzak Yardımı, Gıda Yardımı, Yardım Kolisi, Maddi Yardım

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yardımları Nelerdir? Ne Zaman Dağıtılacak? Kimlere Verilecek?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Askıda Fatura Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu ve Sorgulama


İBB sosyal destek kartına sahip olabilmeniz için yoksulluk sınırının altında olmanız gerekmektedir. Bu durumu belge ile kanıtlamanız ise şarttır. Sizler başvuru yaptıktan sonra ilgili birim gerekli incelemeleri yapmakta ve ihtiyaç sahibi olduğunuza kanaat getirmelidir. Tüm bu şartları sağlamanız durumunda tarafınıza bir sosyal destek kartı gönderilmektedir.

İBB Sosyal Destek Kartı Kimlere Verilir?

İBB sosyal destek kartı bazı özel durumlara sahip olan kişilere veya ailelere verilmektedir. Bu kişiler aşağıda sıralanmıştır.

 • İstanbul ilinde ikamet edenler
 • Başvuruda bulunan geliri olmayan kadınların eşi vefat etmiş ise
 • Sağlık sorunları nedeniyle çalışamayanlar
 • Yoksulluk sınırının altında olanlar
 • Sosyal güvencesi olmayanlar
 • Düzenli bir işte çalışamayanlar

Siz de bu kişilerden biriyseniz sosyal destek kartına başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz sonuçlandığında tarafınıza geri dönüş yapılacaktır.

İBB Sosyal Destek Kartı Tek Seferlik Mi?

İstanbul’da ikamet eden yardıma muhtaç olan vatandaşlar, İBB sosyal destek kartı tek seferlik mi sorusunu yönelterek cevap aramaktadırlar. İBB tarafından yardıma muhtaç olan vatandaşlara verilen sosyal destek kartları tek seferlik değildir. Bu kartlara her ay ihtiyaca göre belli bir tutarda nakit destek tanımlanmaktadır. Vatandaşlar başvuruları olumlu olarak sonuçlandığında ilk ay bu desteği almaya başlarlar. Bu destek her ay kartlara yatırılır ve vatandaşlar diledikleri zaman bu desteği kullanabilirler. Bu karta yatırılan tutarlar birçok iş yerinde geçerlidir.

İBB Sosyal Destek Kartı Hangi Marketlerde Geçerli?

İBB tarafından verilen sosyal destek kartları birçok markette geçerlidir. Bu marketler aşağıda sıralanmıştır.

 • A101
 • BİM
 • Şok
 • CarrefourSA
 • Happy Center
 • Migros
 • Çağrı
 • Kim
 • Onur Market
 • İstanbul Halk Ekmek büfeleri
 • İBB sosyal tesisleri

Sosyal destek kartları tüm bu marketlerde geçerlidir. Sizler de bu marketleri ziyaret ederek sosyal destek kartınızı kullanabilir ve dilediğiniz alışverişi gerçekleştirebilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı A101

İBB sosyal destek kartı A101gibi birçok markette kullanılabilmektedir. Bu kartlara her ay belli tutarda limit yansıtılmaktadır. Bu kart ile A101 gibi marketlere giderek POS cihazlarını kullanıp dilediğiniz alışverişi yapmanız mümkündür. Bu kartı ön ödemeli bir banka kartı olarak düşünebilirsiniz. Bu kart ile marketlere gittiğinizde aynı zamanda kasiyerden rica ederek bakiyenizi öğrenmeniz de mümkündür. Böylece kalan bakiyenizi göz önünde bulundurarak harcamalar yapabilir ve gelirinizi yönetebilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Her Ay Mı Yatıyor?

İBB sosyal destek kartı her ay mı yatıyor sorusu da merak edilen sorular arasında yer almaktadır. İBB tarafından sosyal destek kartlarına her ay ödeme yapılmaktadır. Bu ödemeler başvurunuz onaylandıktan sonraki ilk ödeme gününde başlar ve her ay devam eder. İBB sosyal destek verdiği kişilerin veya ailelerin maddi durumunu belli aralıklarla denetlemektedir. Bu denetlemeler sonucunda maddi yardım alma hakkını kaybeden ailelerin destekleri kesilebilmektedir. Ancak yardıma muhtaç olan vatandaşların aldıkları destek kesilmez ve bu durum sonlanana kadar devam eder.

İBB Sosyal Destek Kartı Ne Zaman Açılacak?

İBB her yıl aralık ayında sosyal destek verdiği aileleri denetime tabi tutmaktadır. Denetim sonucunda artık ihtiyaç sahibi olmadığı belirlenen ailelerin sosyal destek kartları iptal edilebilmektedir. Bu denetim süreci yaklaşık olarak 3 ay kadar sürebilmektedir. Yani aralık ayında başlanan denetim mart ayında sonlanmaktadır. Mart ayının ortalarında destek almaya devam edecek olan ailelerin kartları açılır ve geçmiş 3 ayın desteği toplu olarak kartlara yatırılır. Yani bu soruya mart ayının ortası cevabı verilebilmektedir. Bu süre uzadıysa ALO 153 hattını arayarak bilgi edinebilmeniz mümkündür.

İBB Sosyal Destek Kartı Limiti Sorgulama

İBB sosyal destek kartı limiti sorgulama işlemi oldukça basit ve anlaşılırdır. Sizler başvuru yaptığınızda olumlu sonuçlanması durumunda tarafınıza kartınızın limiti aktarılmaktadır. Ayrıca ALO 153 hattını arayarak da kartınızın toplam limitini öğrenmeniz mümkündür. Eğer kartınızın güncel bakiyesini sorgulamak istiyorsanız, anlaşmalı iş yerlerini kullanmanız gerekecektir. Bu iş yerlerine gittiğinizde kasiyerden yardım istemeniz durumunda sizlere kartınızda ne kadarlık bir limit kaldığını söyleyecektir. Böylece alışveriş harcamalarınızı ayarlayabilir ve gelirinizi kolay bir şekilde yönetebilirsiniz.

İBB Sosyal Destek Kartı Kaç Günde Gelir?

İstanbul ilinde ikamet eden ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlar İBB sosyal destek kartına başvuru yaparak İBB sosyal destek kartı kaç günde gelir sorusunu yöneltmektedirler. İBB sosyal destek kartını edinebilmek için öncelikle başvurunuzun olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Başvurular ortalama 1 hafta içerisinde sonuçlanabilmektedir. Eğer başvurunuz olumlu olarak sonuçlandıysa 3 iş günü içerisinde kartınız başvuru sırasında belirttiğiniz adrese gönderilecektir. Kurye tarafından gönderilen kartınızı teslim alarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kartınız gönderildiğinde içerisine henüz limit tanımlanmamış olabilir. Bu nedenle ilk ödeme gününü beklemeli ve limitiniz tanımlandığında anlaşmalı iş yerlerine giderek harcamanızı yapmalısınız. İBB sosyal destek kartı Türkiye genelinde binlerce anlaşmalı noktada geçerlidir.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum